* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Informacje

* O Tobie

 
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

* Zasady dyskusji na Forum


10 zasad dyskusji na forum
_Nikogo nie osądzajmy ani nie powołujmy się na cokolwiek, aby sądzić drugą osobę. Starajmy się wyjaśnić, a jeśli rozmówca wykazuje złą wolę, lepiej się w spokoju pożegnać, albo poczekać, aż będą lepsze warunki.
_Nie interpretujmy czyjejś wypowiedzi, jeśli nie wiemy jakie rozmówca ma przekonanie w danej kwestii. Najpierw należy wyjaśnić. Trzeba uważnie słuchać.
_Nie używajmy zwrotów autorytarnych - wypowiadajmy się tylko we własnym imieniu, określając swoją przynależność światopoglądową, gdy jest to konieczne. Aby uniknąć niepotrzebnych sporów, używajmy demokratycznej formuły "w moim przekonaniu" itp.
_Nie używajmy zwrotów ad personam, ad ignorantia i innych socjotechnik, dyskredytujących osobę i manipulujących jej wypowiedziami.
_Nie nadużywajmy cytatów biblijnych i innych dzieł, które miałyby podnosić nasz autorytet jeśli nie jest to ściśle związane z danym tematem.
_Unikajmy wklejania gotowych odpowiedzi, a wszelkie cudze dzieła jedynie w krótkich fragmentach i z dokładnym opisem źródła (znak cytowania lub kursywa).
_Nigdy nie używajmy wulgaryzmów, niestosownych grafik i innych form wyrazu, które są powszechnie uznawane za nieprzyzwoite i obraźliwe. Należy też powściągać emocje i zachować cierpliwość wobec agresywnego dyskutanta.
_Wystrzegajmy się nadmiernego komentowania wszystkich wypowiedzi, czasem lepiej nie komentować. Tzw. "trolle" to zwykle osobnicy, których lepiej ignorować, ponieważ nie są zdolni do sensownej dyskusji.
_Nie agitujmy i nie nękajmy w jakikolwiek sposób uczestników forum, również poza nim.
_Ponadto zachowujmy wszystkie inne zasady dobrego smaku i kultury osobistej oraz poprawności językowej.
Możesz dopisać sobie do tej listy inne zasady, które należy stosować, aby być dobrym dyskutantem i komentatorem cieszącym się dobrą opinią.

Aby poznać lepiej czego warto się nauczyć, a czego unikać w dialogu z innymi ludźmi, polecamy zapoznać się z literaturą z zakresu psychologii interpersonalnej lub innych dobrych książek zajmujących się zasadami dialogu.