* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Ze względu na brak oznaczeń kategorii wiekowych w zamieszczanych materiałach z Youtube itp., aby chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią, zalecamy rodzicom sprawdzenie dopuszczalnej kategorii wiekowej i samodzielne podjęcie decyzji. Dzieci zapraszamy do odwiedzenia działu:

Autor Wątek: Ostatni dzwonek (1989)  (Przeczytany 1671 razy)

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Ostatni dzwonek (1989)
« dnia: Maj 16, 2013, 08:24:36 »

Ostatni Dzwonek
_
Krzysztof Buka jest chłopakiem z problemami. Był uczniem liceum w Gdańsku, lecz został wyrzucony ze szkoły za działalność propagandową. Został złapany na roznoszeniu ulotek "Solidarności" i trafia do małego liceum w małej miejscowości.

_

Reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz
Scenariusz: Włodzimierz Bolecki
W rolach głównych: Zbigniew Suszyński, Agnieszka Kowalska, Henryk Bista, Aleksander Bednarz, Jacek Wójcicki, Dariusz Sikorski, Artur Żmijewski, Paweł Bawolec

W filmie Ostatni dzwonek wykorzystano piosenki:
My nie chcemy uciekać stąd - muzyka: Przemysław Gintrowski, słowa: Jacek Kaczmarski
Modlitwa o wschodzie słońca - muzyka Przemysław Gintrowski, słowa: Nataniel Tenenbaum
Lekcja Historii - muzyka i słowa: Jacek Kaczmarski
Nadzieja - muzyka: Zbigniew Preisner, słowa: wiersz Adama Asnyka pod tym samym tutułem

Wykonawcami piosenek byli Jacek Wójcicki, Tamara Kowalska i członkowie Piwnicy pod Baranami , a dyrygentem Zbigniew Preisner

Wykorzystano także polonez Pożegnanie ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji, pod dyrekcją Włodzimierza Kamirskiego
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2015, 22:39:00 wysłana przez admin »

Offline Teofil

  • Administrator
  • ****
  • *****
  • Wiadomości: 561
Odp: Ostatni dzwonek (1989)
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 16, 2013, 14:34:58 »
Film "Ostatni dzwonek" miałem okazję oglądać na jednej z półtajnych wtedy prezentacji, chyba jeszcze przed czerwcem. Wszystko tam było ważne i wiele rzeczy miało znaczenie symboliczne. Do 91 roku chociaż już oficjalnie Polska była wolna nikt jeszcze nie dowierzał, że to jest trwałe. Dopiero po opuszczeniu naszego Kraju przez rosyjskie wojska można było poczuć, że jesteśmy naprawdę suwerenni i możemy mówić i robić co chcemy.

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.