* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Pouczenia  (Przeczytany 1181 razy)

Offline Robert Nowak

• Moderator
Pouczenia
« dnia: Maj 21, 2013, 16:19:22 »
Syr 2,1-11
Synu, jeżeli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenie! Zachowaj spokój serca i bądź cierpliwy, a nie trać równowagi w czasie utrapienia! Przylgnij do Niego, a nie odstępuj, abyś był wywyższony w twoim dniu ostatnim. Przyjmij wszystko, co przyjdzie na ciebie, a w zmiennych losach utrapienia bądź wytrzymały! Bo w ogniu doświadcza się złoto, a ludzi miłych Bogu - w piecu utrapienia. Bądź Mu wierny, a On zajmie się tobą, prostuj swe drogi i Jemu zaufaj! Którzy boicie się Pana, oczekujcie Jego zmiłowania, nie zbaczajcie z drogi, abyście nie upadli. Którzy boicie się Pana, zawierzcie Mu, a nie przepadnie wasza zapłata. Którzy boicie się Pana, spodziewajcie się dobra, wiecznego wesela i zmiłowania! Popatrzcie na dawne pokolenia i zobaczcie: któż zaufał Panu, a został zawstydzony? Albo któż trwał w bojaźni Pańskiej i był opuszczony? Albo któż wzywał Go, a On nim wzgardził? Dlatego że Pan jest litościwy i miłosierny, odpuszcza grzechy i zbawia w czasie utrapienia.

Tutaj jest taka scena gdzie ojciec uczy syna.Mysle,ze tutaj jest sposobnosc pozania znaczenia naszych rodzicow.Wiare w Boga nie tylko wynosi sie z katechetycznej sali  ale wlasnie w takich osobistych rozmowach ojca z synem.Pismo Swiete taka rozmowe zarejestrowalo nie tylko po to aby pokazac prawde o  zyciu Bogiem ale rowniez w moim odczuciu o roli rodzicow aby to zycie realizowac.

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
Odp: Pouczenia
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2013, 00:04:44 »
Ten tekst o drodze nauki przez trudności i problemy przeraził mnie kiedyś na początku drogi z Panem.
 Dziś mogę już powiedzieć że rozumiem więcej i wiem jak to jest przynajmniej trochę.:)
Faktycznie Pan nie zapomina   i nie zostawia nas na pastwę losu. Naprawdę pewne rzeczy nie dzieją się same i nie raz w swoim życiu chodziłem po wodzie :)))
Rozumiem tez konieczność wychowania i ... to że naprawdę wszystko z Panem przeżyte zamienia się w dobro!
Pozdrawiam Iskro:)

Offline Robert Nowak

• Moderator
Odp: Pouczenia
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 22, 2013, 19:03:59 »
Ja szanowny Sokratesie ciesze sie ,ze mimo roznych doswiadczen jakie miales ze mna jednak to w niczym nie zburzylo naszej jednosci jezeli chodzi o droge Pana mysle,ze nawet potwierdzilo te droge.
Nch dobry Bog Cie blogoslawi.

* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

• post Czytania na wtorek, 24 kwietnia 2018 - 24 Kwiecień
  • Dzień powszedni - wspomnienie św. Jerzego, męczennika

(Dz 11, 19-26)Ci, których rozproszyło prześladowanie, jakie wybuchło z powodu Szczepana, dotarli aż do Fenicji, na Cypr i do Antiochii, głosząc słowo samym tylko Żydom. Niektórzy z nich pochodzili z Cypru i z Cyreny. Oni to po przybyciu do Antiochii przemawiali też do Greków i głosili Dobrą Nowinę o Panu Jezusie. A ręka Pańska była z nimi, bo wielka liczba uwierzyła i nawróciła się do Pana. Wieść o tym doszła do uszu Kościoła w Jeruzalem. Wysłano do Antiochii Barnabę. Gdy on przybył i zobaczył działanie łaski Bożej, ucieszył się i zachęcał wszystkich, aby całym sercem wytrwali przy Panu; był bowiem człowiekiem dobrym i pełnym Ducha Świętego i wiary. Pozyskano wtedy wielką liczbę wiernych dla Pana. Barnaba udał się też do Tarsu, aby odszukać Szawła. A kiedy go znalazł, przyprowadził do Antiochii i przez cały rok pracowali razem w Kościele, nauczając wielką rzeszę ludzi. W Antiochii też po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami.

(Ps 87 (86), 1b-3. 4-5. 6-7)

Refren: Wszystkie narody, wysławiajcie Pana

Gród Jego wznosi się na świętych górach,umiłował Pan bramy Syjonubardziej niż wszystkie namioty Jakuba.Wspaniałe rzeczy głoszą o tobie,miasto Boże.

Wymienię Egipt i Babilon wśród tych, którzy mnie znają.Oto Filistea, Tyr i Etiopia,nawet taki kraj tam się narodził.O Syjonie powiedzą: "Każdy człowiek urodził się na nim,a Najwyższy sam go umacnia".

Pan zapisuje w księdze ludów:"Oni się tam narodzili".I tańcząc, śpiewać będą:"Wszystkie moje źródła są w tobie".

(J 10, 27)Moje owce słuchają mego głosu, Ja znam je, a one idą za Mną.

(J 10, 22-30)Obchodzono w Jerozolimie uroczystość Poświęcenia Świątyni. Było to w zimie. Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona. Otoczyli Go Żydzi i mówili do Niego: "Dokąd będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie!" Rzekł do nich Jezus: "Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec. Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy".

Robert Nowak
Kwiecień 22, 2018, 15:16:11 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 49 | Komentarze: 0

Wj 3:13-15

Jest to dla mnie niezwykly watek w Pismie Swietym. Tutaj Bog mowi o sobie.  Ukazuje caly plan wyjscia z Egiptu i daje instrukcje Mojzeszowi jak ma postepowac aby  plan  mogl sie pomyslnie zrealizowac.
Pismo swiete mowi, ze Bog jest ISTNIENIEM  ktore warunkuje wszystkie istnienia.  Z IMIENIA BOGA mozemy poznac, ze nie ma zadnego istnienia wczesniejszego od Boga.
Odwiecznosc materii jest idea filozoficzna , ktora  podlega falsyfikacji ze wzgledu na imie Boga, Bog jest bytem  swiadomym, ktory nie potrzebuje niczego aby byc swiadomym. W Bogu jest odwieczna swiadomosc siebie. I on jest stworca materii.
Odwiecznosc idei ta idea filozoficzna rowniez podlega falsyfikacji. Bog nie jest idea, nie jest bytem bezosobowym, jakas idealnoscia, czy bostwem w sobie bez swiadomosci samego siebie.Idee maja zwiazek z istnieniem Boga, sw. Agustyn uwaza je za  cos co przynalezy do swiadomosci Boga.
Ja sobie  moge wyobrazic, ze Bog nie musi stwarzac niczego. Cale s...
Robert Nowak
Kwiecień 15, 2018, 16:51:52 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 18 | Komentarze: 0

Wj 3:1-12
Ten fragment  biblijny jest ukazuje objawienia Boga w sposob zewnetrzny. Bog  tutaj nie jest jakims glosem ,ktory mowi wewnatrz czowieka, nie jest jakims oswieceniem intelektualnym. Mojzesz  widzi pewne zjawisko i odczuwa normalna ciekawosc. Widzi jak krzew plonie i sie nie spala. Kiedy zblizasie do krzewu efekt jest piorunujacy,z krzewu wydobywa sie glos. Ten glos to glos Boga.Ten krzew to forma w jaki sposob Bog objawia swoje istnienie. Bog w tym objawieniu ukazuje,ze  nie przychodzi aby rozwiazywac osobiste problemy Mojzesza.
Kim jest Mojzesz? To nie jest glowa pierwszej monoteistycznej rodziny, ktora oddaje kult Bogu prawdziwemu jak to bylo w przypadku Abrahama, nie chodzi tez o pierworodnego syna jak to bylo w przypadku Izaaka. Bog objawia sie jednemu z izraelitow, zyjacemu na wygnaniu.
 Bog tutaj ukazuje swoja troske o narod i celem objawienia jest ukazanie mozliwosci bycia wolnym narodem w momencie kiedy  ten narod jest w pozycji niewolniczej.Mojzesz je...
Robert Nowak
Marzec 25, 2018, 15:28:39 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 847 | Komentarze: 0

Wj 2:23-25
Dla mnie tutaj  nastepuje krotkie ukazanie dobra Boga.
Bog lituje sie na Izraelitami:  "wysłuchał Bóg ich jęku"
Bog to nie tylko istnienie inteligente ale rowniez istnienie dobre.
W Bogu nie  mozna widziec zlozonosci wyrazanej w procentach 30% dobroci i 70 % inteligencji.  80% sprawiedliwosci 20% milosierdzia.
Elementy materialne cechuje zlozonosc w pierwiastkach chemicznych ta zlozonosc wyraza sie wzorami.
W Bogu nie ma skladnikow procentowych  wszystko jest w 100% procentach.To wszystko jest jednoscia ta jednosc jest jak to ukazuje Jezus Chrystus  i Duch swiety troistosc osobowa, trzy osoby w jednosci Boga. Nie jest tak , ze Jezus jest bardziej milosierny jak Ojciec, Ojciec jest bardziej sprawiedliwy jak milosierny, Duch  swiety to tylko czysta milosc bez bycia wszechpoteznym i wszechmocnym Bogiem. Nic takiego nie istnieje. Jednosc w troistosci bostwa, jednosc przymiotow i wszystkie przymioty w jednym Bogu bez zadnej proporcji.Taki Bog obja...
Robert Nowak
Marzec 18, 2018, 14:36:20 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 252 | Komentarze: 0

Wj 2:11-22
Mojżesz  pod opieka corki faraona ma swoje dziecinstwo wzglednie spokojne. Nie wiele zdaje sobie sprawy  z sytuacji swoich  rodakow. Wlasciwie Pismo  swiete  nic nie mowi o dziecinstwie Mojzesza. Wiemy, ze to dziecinstwo przebiegalo pod opieka corki faraona.
Mojżesz  jednak nie traci  swej swiadomosci narodowej jego matka , ktora w sposob ukryty mu towarzyszy z pewnoscia mowi mu kim  jest. O tym jak bardzo czul sie zwiazany ze swoin narodem  swiadczy pewien epizod":..Mojżesz dorósł, poszedł odwiedzić swych rodaków i zobaczył jak ciężko pracują. Ujrzał też Egipcjanina bijącego pewnego Hebrajczyka, jego rodaka.  Rozejrzał się więc na wszystkie strony, a widząc, że nie ma nikogo, zabił Egipcjanina i ukrył go w piasku."
Ten czyn  w obronie rodaka staje sie przyczyna, ze Mojzesz traci swoje przywileje z dziecinstwa za sprawa tego , ze inny rodak go wydaje.  "Także faraon usłyszał o tej sprawie i usiłował stracić Mojżesza."
Ja sobie wyobrazam, ze kiedy Mojzes...
Robert Nowak
Marzec 11, 2018, 14:00:35 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 86 | Komentarze: 0

Wj 2:1-10

Historia Mojzesza rozpoczyna sie od stwierdzenia, ze jego rodzice pochodza z pokolenia Lewiego to stwierdzenie mowi , ze w ziemi egipskiej uformowal sie narod. Tutaj nie tak wazne jest z jakiego pokolenia pochodzi tylko z jakiego narodu."Jest on spośród dzieci Hebrajczyków"». Kiedy mowimy o Mojzeszu mowimy o przywodcy narodu zydowskiego. Wczesniej ´poznalismy , ze narod ten zostal sakazany przez faraona na eksterminacje. Miala ona dokonywac sie stopniowo przez wyniszczenie biologiczne. Narodzone dzieci plci meskiej maja byc zabijane i  niemowleta plci zenskiej   wcielane do narodu egipskiego.
Ten plan narodzil sie w umysle Faraona, ktory aby mogl go realizowac mial do tego caly aparat wladzy, srodki prawne i administracyjne.
W Egipcie nikt nie byl zainteresowany aby w jakis sposob przekonac faraona o tym, jak  niesprawiedliwa jest decyzja jaka podjal wzgledem narodu zydowskiego.
W 1935  wyszly ustawy norymberskie, ktore w jakis sposob okreslaly poz...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.