* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Macierzyństwo w malarstwie - Wyspiański, Cassatt, Deani  (Przeczytany 4601 razy)

Offline Puella Clara

• Moderator
Szczególna więź łącząca matkę z dzieckiem od dawna jest w centrum zainteresowania wielu artystów. Możemy znaleźć mnóstwo dzieł różniących się stylem, techniką, kolorystyką i ujęciem tematu. Trudno mi było ograniczyć się do trzech, ale starałam się wybrać te obrazy, które w jakiś sposób do mnie przemówiły. Coś je łączy i nie jest to tylko zbliżona kolorystyka. ;) Niosą ze sobą ładunek emocjonalny i ukazują głębię relacji.

Mary Cassatt Pocałunek dla Małej Ani (1897) – pastele na papierze

Mary Cassatt (1844-1926) to urodzona w Ameryce malarka i graficzka pochodzenia francuskiego, jednak większą część życia spędziła w Europie. Szczególny wpływ miał na nią Edgar Degas, który cenił jej prace. Tworzyła w duchu i stylu impresjonizmu, zachowując przy tym dużą indywidualność. Jej ulubionym medium były pastele. Była autorką scen z życia codziennego, szczególnie subtelnych portretów kobiet i dzieci, wyspecjalizowała się niemal w pokazywaniu macierzyństwa.
"Pocałunek dla Małej Ani" to jedna z wielu prac w piękny sposób przedstawiających intymność i czułość macierzyńską. W gestach oraz wyrazie twarzy matki i dziecka autorka uchwyciła to, co najważniejsze - łagodność, miłość i szczęście.

Stanisław Wyspiański Macierzyństwo 1902 - pastele na papierze____Stanisław Wyspiański (1869-1907) to związany z Krakowem polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant witraży i mebli. Jako pisarz związany z dramatem symbolicznym, tworzył w epoce Młodej Polski. Jako artysta był przedstawicielem secesji, jednego z nurtów modernizmu. W jego twórczości plastycznej dominowały obrazy wykonywane pastelami, przedstawiające głównie rodzinę, przyjaciół i artystów. Malował przy pomocy płaszczyznowych plam barwnych, zamkniętych wyraźnym konturem. Ulubionymi modelami artysty były jego dzieci, przedstawiane w nieupozorowanych sytuacjach.
Serię  "Macierzyństwo" tworzy kilka portretów żony artysty, Teofili Pytko, chłopki z podkrakowskiej wsi, karmiącej jedno z ich dzieci. W bardzo naturalny sposób  prosta kompozycja przedstawia wewnętrzne ciepło i miłość, emanujące z troskliwego spojrzenia matki zapatrzonej w małą, bezbronną istotę. Jest to jedna z piękniejszych scen karmienia, ukazująca silną więź, jaka jest wtedy między matką a dzieckiem.
____

Pino Deani wł. Giuseppe Dangelico (1937-2010) to włoski malarz i ilustrator, który zrobił karierę w Stanach Zjednoczonych. Uwielbiał malować postacie, głównie kobiece, także kobiety z dziećmi. Często umieszczał je na słonecznych plażach śródziemnomorskich, jakie pamiętał z młodości. Deani znany jest ze swojej wyjątkowej zdolności do chwytania chwili - ruchów, gestów, spojrzeń. Jego romantyczne płótna pełne są ciepła i uczuć, a styl miękkości, kolorów i subtelności.
Obraz "Radosne wspomnienia" przedstawia... radość właśnie - ze wspólnego przebywania ze sobą matki i kilkuletniej córeczki. Ich wzajemne spojrzenia wyrażają niezwykle głębokie porozumienie, więź i miłość. Mała jest w mamę zapatrzona i z pewnością będzie miała piękne wspomnienia :)

Pino Deani Radosne Wspomnienia (2003) - olej na płótnie
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2013, 21:10:27 wysłana przez Puella Clara »

Offline Casper

• Użytkownik
Odp: Macierzyństwo w malarstwie - Wyspiański, Cassatt, Deani
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 27, 2013, 06:20:36 »
Piękne wybrałaś obrazy... Mają fantastyczne kolory, są pełne życia i treści:)
Wciągnęły mnie :) Miłość... każda prawdziwa jest sensem i smakiem :)

Offline Aniks

• Użytkownik
Odp: Macierzyństwo w malarstwie - Wyspiański, Cassatt, Deani
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 28, 2013, 16:49:55 »
Puello! :) Masz wspaniały gust i wyczucie plastyczne. "Wyłowiłaś" spośród setek obrazów o tematyce macierzyństwa bardzo piękne, wyraziste. Tchną wielką troską i miłością matek do swych pociech. Malarstwo Wyspiańskiego znam ze szkoły, ale pozostałych artystów nie znałam.

Pamiętam ze swojego dzieciństwa, jak uwielbiałam obserwować wszystkie czynności mojego ojca (uczeń Wojciecha Kossaka), kiedy przygotowywał się do malowania obrazu olejnego. W przeciwieństwie do pracowni, w domu miał ciszę i spokój. "Narodziny" takiego obrazu to długa i żmudna praca. Dla mnie były to arcydzieła.
Ciągle męczyłam ojca: "Tatuś, namaluj mi coś!" Obiecywał, że gdy będzie na emeryturze, namaluje mi wszystko, co zechcę. Póki co, wyłudziłam chociaż rysunki wykonane błyskawicznie moimi pastelami, ale część z nich przechwyciła moja siostra. Ja nie oprawiałam obrazków w ramki, trzymałam miedzy późniejszymi swoimi, więc nie straciły barw. Na dalsze malowanie w domu obrazów olejnych nie pozwoliła moja mama, gdyż wszystkie spożywcze produkty, obiady, miały smak farb olejnych, rozpuszczalników itp. Emerytury tata nie doczekał…
Marzyłam, ze gdybym była kiedyś bogata, to wykupię od jego klientów wszystkie obrazy malowane przez niego. Nie pomyślałam nigdy, ze oni też mogli je pokochać i mocno się do tych dzieł przywiązać. Takie były piękne!

Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.