* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Układanie podtynkowej instalacji elektrycznej  (Przeczytany 2186 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2014, 08:47:15 wysłana przez marylaossowska »

Offline Teofil

  • Administrator
  • ****
  • *****
  • Wiadomości: 561
Odp: Układanie podtynkowej instalacji elektrycznej.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2014, 21:06:28 »
Hmm... Można i tak :) Jednak są to metody nieco amatorskie. Kucie w ten sposób to trochę niezbyt fajna zabawa. Facet dla położenia cienkiego kabelka w taki sposób zafundował sobie i naśladowcom sporo niepotrzebnych czynności i o kilka złotych większy wydatek. Są wiertarki z młotem, a nawet zwykłą udarową, można to zrobić bardzo szybko dobierając odpowiednią grubość wiertła. Jeśli szpara jest odpowiednio głęboka i dopasowana do kabla dodatkowe wiercenie siermiężnych drewnianych kołków nie jest potrzebne, wystarczy użyć samych blaszek, żeby nam kabel nie wypadał w czasie szpachlowania. Sprawdzanie kabla powinno być wykonane przed położeniem szpachli, bo po zaszpachlowaniu to już za późno. Jeśli to cienki kabel i szparka mniejsza niż 2 cm, to taśma przeciw pękaniu nie jest konieczna, ale zawsze lepiej położyć jeśli chcemy mieć pewność.

Zasadniczo takie prace z kabelkami na 230 V powinny być wykonane lub odebrane przez elektryka jeśli nie chcemy mieć kłopotów z ubezpieczeniem itp. Większe kable lepiej, aby były w listwach lub rurkach, co pozwala czasem wymienić uszkodzony przewód bez odkuwania tynków. I oczywiście powinniśmy dokładnie wymierzyć i sporządzić rysunki instalacji dołączając je do dokumentacji, aby nie narażać siebie lub przyszłych użytkowników naszego mieszkania na niebezpieczeństwo porażenia, gdyby się komuś zachciało wbijać gwoździe w ścianę, czy inne podobne czynności.

Metoda przeciągania podtynkowego, przydaje się, gdy chcemy ukryć kable internetowe lub telefoniczne. Jednak zawsze lepiej wykorzystać do tego celu listwy podłogowe (prawie wszystkie mają na to odpowiednie wgłębienie lub komorę) ograniczając kucie w tynkach do minimum.

Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: Układanie podtynkowej instalacji elektrycznej.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2014, 09:01:55 »
Dzięki, że podzieliłeś się swoją wiedzą :)

Nie wiem dlaczego, ale stanęła mi przed oczami scena z serialu "Wojna domowa", kiedy to hydraulicy przyszli do naprawy kranu w kuchni u głównych bohaterów, a szef ekipy, grany przez Kobuszewskiego, zdecydowanie i autorytarnie twierdził: "Uuuu... tu trzeba kuć!" Nie znalazłam niestety tego urywka, ale mam fragment, w którym to kucie (w łazience!) słychać ;)

« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2014, 09:05:25 wysłana przez Puella Clara »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.