* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Symfonia  (Przeczytany 1152 razy)

Offline Robert Nowak

• Moderator
Symfonia
« dnia: Maj 26, 2013, 18:08:12 »
J16,12-15)
Jezus powiedział swoim uczniom: Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz [jeszcze] znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi.

Ojcie,Syn i Duch  Swiety.Tak objawilo sie w pelni istnienie Boga.Narod  zydowski i muzulmanie uznaja wylacznie za Boga Ojca. Kiedy mowia s swojej wierze mowia o jednym i jedynym Bogu,ktorego czcza pod imienie Jahwe czy Allach.W kulturze orientalnej w buddyzimie w objawieniu jakie otrzymal Buda Bog nie jest czczony w sposob osobowy, nie rozpoznaje sie w Nim  Jego cech osobowych. Tutaj w moim rozumieniu jest kontakt z natura Boga ta natura jaka pozwala nam mowic o Jezusie Chrystusie Bog poniewaz jego boska natura jest zjednoczona z ludzka natura.W  Jezusie boska Osoba i boska natura objawiaja sie ludzkosci przez  czlowieczenstwo Jezusa Chrystusa. Buda mial mozliwosc przezywania boskosci na bardzo wysokim poziomie objawienia naturalnego ktorym moim zdaniem jest objawienie kosmiczne.To objawienie kosmiczne staje sie  objawieniem, przez, ktore kazdy absolutnie kazdy czlowiek moze  rozpoznac Boga i miec z nim kontakt. Jako chrzescijanim widze waznosc wszystkich objawien dla zbawienia czlowieka, ktory zbawia sie czy tez potepia w zaleznosci od tego jak odpowiada na objawienie Boga, ktore poznaje w swojej kulturze.Sobor Watykanski II  mowi o roznych objawieniach te wszystkie objawienia maja znaczenie przez to  jedyne pelne Jakie mamy przez Jezusa Chrystusa. W wierze zatem czlowiek moze dochodzic do coraz glebszej prawdy o Bogu i moze takze degradowac swoja wiare co juz podlega osadowi Boga i moze spowodowac potepienie.

Dlaczego cala ludzkosc nie wyznaje  Jedynego Trojjosobowego Boga, jakiego nam objawil  Jednorodzony Syn? W moim rozumieniu mamy doczynienia z bariera kulturowa. To objawienie jaki przekazuje Buda jest zwiazane z kultura orientalna i jej tozsamoscia, sprawa ma sie podobnie z islamizmem,ktore jest wyrazem jednosci kulturowej swiata islamu. Zycie okreslonym objawieniem oznaczalo zycie okreslona kultura . Kto chce byc chrzescijaninem w przestrzeni kulturowej islamu tym samym zostaje  wykluczony ze swej spolecznosci. My chrzescijaanie tez polaczylismy chrzescijanstwo z tym co sie nazywa cywilizacja zachodnia. Sobor Watykanski II ma propozycje aby nie niszczyc kulltur przekazywac pelna prawde o Bogu jednak nie na sposob irenizmu czy jakiej mieszankich wszystkich religii.  Szanujac, tradycje kulturowe chcemy jednak  jako wyznawcy Trojjedynego prawdziwego Boga taka wiare miala cala ludzkosc.W kulturze orientalnej w swiecie muzulmanskim, w kulturach wyksztalconych na wszystkich kontynentach chcemy aby Bog byl uwielbiony w pelnej prawdzie jednak nie chcemy aby ludzkosc miala jedna kulture  i zyla jedna forma cywilizacji. Ja jako chrzescijanin moge przezywac spotkanie z Bogiem przy tancu zydowskim,moge cieszyc sie kuchnia arabska,moge uzywc rozne formy medytacji orientalnej. Moja przynaleznosc do swiata zachodniego  wyraza sie w sposobie zycia jaki wyksztalcila ta cywilizacja.

Moim idelem jest symfonia, na ktora skladaja sie rozne instrumenty. Kazdy instrument niezaleznie od innych instrumentow moze miec wlasna muzyke i posiada swoja tozsamosc, niezaleznie od tego wszystkie instrumenty moga polaczyc sie w calosc,w ktorej swoimi dzwiekami tworze taka muzyke gdzie w tej roznorodnosci czuje sie jednosc ta jednosc nazywa sie symfonia. Symfonia ludzkosci na czesc Trojjedynego Boga takie marzenie przyznam,ze wypelnia mnie do glebi mojego istnienia.

* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

• post Czytania na sobotę, 21 października 2017 - 21 Październik
  • Wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa

(Rz 4,13.16-18)Nie od [wypełnienia] Prawa została uzależniona obietnica dana Abrahamowi i jego potomstwu, że będzie dziedzicem świata, ale od usprawiedliwienia z wiary. I stąd to [dziedzictwo] zależy od wiary, by było z łaski i aby w ten sposób obietnica pozostała nienaruszona dla całego potomstwa, nie tylko dla potomstwa opierającego się na Prawie, ale i dla tego, które ma wiarę Abrahama. On to jest ojcem nas wszystkich - jak jest napisane: Uczyniłem cię ojcem wielu narodów - przed obliczem Boga. Jemu on uwierzył jako Temu, który ożywia umarłych i to, co nie istnieje, powołuje do istnienia. On to wbrew nadziei uwierzył nadziei, że stanie się ojcem wielu narodów zgodnie z tym, co było powiedziane: takie będzie twoje potomstwo.

(Ps 105,6-9.42-43)REFREN: Pan Bóg pamięta o swoim przymierzu

Potomkowie Abrahama, słudzy Jego,synowie Jakuba, Jego wybrańcy.Pan jest naszym Bogiem,Jego wyroki obejmują świat cały.

Na wieki On pamięta o swoim przymierzu,obietnicy danej tysiącu pokoleń,o przymierzu, które zawarł z Abrahamem,przysiędze danej Izaakowi.

Pamiętał bowiem o swym świętym słowiedanym Abrahamowi, swojemu słudze.I wyprowadził swój lud wśród radości,z weselem swoich wybranych.

(J 15,26b.27a)Świadectwo o Mnie da Duch prawdy i wy także świadczyć będziecie.

(Łk 12,8-12)Jezus powiedział do swoich uczniów: Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych; a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych. Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone. Kiedy was ciągać będą do synagog, urzędów i władz, nie martwcie się, w jaki sposób albo czym macie się bronić lub co mówić, bo Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co należy powiedzieć.

Robert Nowak
Październik 15, 2017, 15:18:25 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 16 | Komentarze: 0

Rdz 30: 1-24
W  Pismie Swietym jest ukazany projekt Boga, ktory zakladal malzenstwo monogamiczne. Bog stworzyl Adama i Ewe i nie jednego Adama i wiele Ew.
Jeden Adam i wiele Ew to jest wytwor kulturowy. Zycie w zwiazku poligamicznym ukazuje jak  czlowiek  pragnie realizowac to co plynie z jego natury. Zwiazek monogamiczny nie zawsze dawal gwarancje przedluzenie potomstwa.A zatem dla zachowania  rodziny stosowano rozne praktyki, niewolnica zony, ktora rodzi za zone,dzisiaj to mozna nazwac dzieci z probowki. Jakub jest ojcem swoich naturalnych dzieci i dzieci z  "probowki".Pismo Swiete nie dyskryminuje tych dzieci z "probowki"  one sa traktowane na rowni z dziecmi , ktore bezposrednio pochodza od Lei czt Racheli.
Dzieci z naturalnych" probowek"  jakimi byly niewolnice, zwiazki poligamiczne taki rzeczy wytwarza kultura, ktora chce sluzyc czlowiekowi.
Pismo swiete ukazuje, ze te wytwory kulturowe nie daja szczescia,ani Lea ani Rachela nie czuly sie szczesliwe, miedzy ...
Robert Nowak
Październik 08, 2017, 15:38:41 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 22 | Komentarze: 0

Rdz  29:31-35
W tym fragmencie Pisma Swietego widzimy jak spelnia sie obietnica Boga.Abraham mial jednego syna , ktory legalnie zgodnie ze zwyczjami przedluzal rodzine, Izaak mial juz dwoch synow o takiej pozycji.Jakub w tym momencie ma juz 4 synow i ta liczba nie jest ostateczna.
Jakub przez rozne uklady ma dwie zony.Jedna chciana i druga niechciana.Tak sie sklada, ze z tej niechcianej zony rodza sie te dzieci z ktorych w nastepnych pokoleniach utworzy sie narod o imieniu ich  ojca Jakuba, ktory tez mial imie dodatkowe Izrael albo tez o tym narodzie mowiono od  imienia Judy,  Jude znaczylo ci , ktorzy wywodza sie od Judy co w naszym jezyku oznaczalo zyd, i ten narod nazywamy zydami.
Sytuacja Lei ukazuje, ze w zwiazku poligamicznym istnieje problem chcianej i niechcianej zony.
Kobieta i mezczyzna maja byc  jednoscia w jednym ciele i do tego potrzeba  z woli Boga jednej  kobiety i jednego mezczyzny, gdyz godnosc kobiety i mezczyzny sa jednakowe.Nie mawiecej godnosc...
Robert Nowak
Październik 01, 2017, 16:58:51 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 38 | Komentarze: 0

Rdz 29:1-30
Ten fragment Pisma sw. ukazuje jak trudne bylo laczenie religii monoteistycznej z malzenstwem monogamicznym , tak jak to bylo  w zamierzeniu Boga, jak to ukazuje Ksiega Rodzaju.
Abraham i Izaak potrafili zyc w malzenstwie monogamicznym .Jednak trzecie pokolenie rodziny Abrahama wyznajace wiare w Jedynego Boga mialo problemy z zachowaniem malzenstwa monogamicznego. Tutaj widzimy, ze Jakub praktycznie zostaje skazany na zycie w poligami: Laban odpowiedział: «Nie ma tu u nas zwyczaju wydawania za mąż [córki] młodszej przed starszą." Jakub chcial ozenic sie z Rachela jednak aby to bylo mozliwe musial wczesniej poslubic Lee.
Laban okazal sie nie mniejszym intrygantem jak jego siostra Rebeka. To jego intryga sprawia ,ze za pomoca Jakuba rozwiazal problem ozenku dwoch corek i mial Jakuba za sluzacego  nie 7 ale 14 lat.
Z Jakubem zaszlo cos podobnego jak w znanym przyslowiu " trafila kosa na kamien". Jakub zrecznie oszukal Ezawa i tymi oszustwami zdolal pozba...
Robert Nowak
Wrzesień 24, 2017, 18:35:06 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 32 | Komentarze: 0

Rdz28: 1-22
W tym rozdziale Pisma Swietego  zaczyna sie historia  trzeciego pokolenia  rodziny monoteistycznej pochodzacej od Abrahama. To co Bog powiedzial Abrahamowi, Izaakowi  teraz to wszystko potwierdza Jakubowi:"Ja jestem Pan, Bóg Abrahama i Bóg Izaaka. Ziemię, na której leżysz, oddaję tobie i twemu potomstwu. 14 A potomstwo twe będzie tak liczne jak proch ziemi, ty zaś rozprzestrzenisz się na zachód i na wschód, na północ i na południe; wszystkie plemiona ziemi otrzymają błogosławieństwo przez ciebie i przez twych potomków. 15 Ja jestem z tobą i będę cię strzegł, gdziekolwiek się udasz; a potem sprowadzę cię do tego kraju. Bo nie opuszczę cię, dopóki nie spełnię tego, co ci obiecuję»."
Jakub ma objawienie  Boga, w ktorym, Bog mu sie przedstawia. Ta osobista wiez z Bogiem czyni , ze Jakub sam od siebie sklada pewne obietnice Bogu:"«Jeżeli Pan Bóg będzie ze mną, strzegąc mnie w drodze, w którą wyruszyłem, jeżeli da mi chleb do jedzenia i ubranie do okrycia się 21 i jeżel...
Robert Nowak
Wrzesień 16, 2017, 18:42:26 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 47 | Komentarze: 0

Rdz 27:1-42
Abraham zapocztkowal kult jednego Boga w swej rodzinie. Wiara Abrahama jest utrzymana przez Izaaka. Jednak w trzecim pokoleniu pojawia sie powazne zagrozenie dla tej  wiary, poniewaz Ezaw powraca do tradycji politeistycznej przez swoj zwiazek poligamiczny. Zeni sie z dwoma kobietami o wyznaniach politeistycznych i sam w relacji z Bogiem jest oziebly.Tutaj mogla zakonczyc sie religia monoteistyczna, gdzie uznaje sie Jedynego Boga, nieidentyfikowanego z zadna sila natury.
Taki Bog mogl stac sie czyms co przechodzi do tradycji rodzinnej i oczywiscie moze byc  uznany przez potomkow Ezawa jako jeden z wielu bogow.
Jednak taka sytuacja nie ma miejsca.Rebeka , ktora zawsze w swym sercu miala wiecej uczucia dla Jakuba jak dla Ezawa, przygotowuje plan aby na czele   klanu rodzinnego stanal Jakub.
 Jakub widzial, ze pomysly mamy funkcjonuja dobrze tak jak to bylo z pierworodztwem, teraz   Rebeka wymyslila cos aby pozbawic Ezawa blogoslawienstwa. Plan zostal zrea...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.