* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Uroczystość Bożego Ciała  (Przeczytany 1562 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Uroczystość Bożego Ciała
« dnia: Maj 28, 2013, 17:21:38 »
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwyczajowo zwana Bożym Ciałem, to ruchome święto katolickie przypadające w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. Uroczyście i radośnie Kościół dziękuje wtedy Chrystusowi za niezwykły Dar, jakim jest Eucharystia.
____Bodźcem do ustanowienia święta były widzenia św. Julianny z Cornillon, jednak początkowo było ono obchodzone lokalnie. W 1263 roku, jak wierzą katolicy, miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie. Wtedy to w rękach księdza, który nie dowierzał w realną obecność Chrystusa pod postacią chleba i wina, Hostia zaczęła krwawić. Krew skropiła korporał. Wieść szybko doszła do papieża Urbana IV przebywającego ze swym dworem w pobliskim Orvieto. Teologowie posłani przez niego potwierdzili prawdziwość faktu i ruszyli z Hostią i korporałem do papieża, który wyszedł im naprzeciw. Dało to początek tradycji procesji. Św. Tomasz z Akwinu, przebywający u papieża, opracował stosowne teksty liturgiczne, które przetrwały do dziś.

W 1264 roku Urban IV ustanowił bullą uroczystość Bożego Ciała dla całego Kościoła, jednak zmarł przed jej ogłoszeniem. Zrobił to dopiero Jan XXII w 1317 r. W Polsce uroczystość zaczęto obchodzić już trzy lata później. Obecnie wygląda ona tak, że po Mszy Świętej rozpoczyna się procesja, podczas której ksiądz niesie Hostię w monstrancji. Procesja zatrzymuje się przy 4 ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo Przenajświętszym Sakramentem na cztery strony świata.
____
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2019, 21:06:32 wysłana przez admin »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.