* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Tobiasz  (Przeczytany 655 razy)

Offline Robert Nowak

• Moderator
Tobiasz
« dnia: Czerwiec 03, 2013, 15:45:06 »
Tb 1,1a.2;2,1-9)
Księga historii Tobiasza, syna Tobiela, syna Ananiela, syna Aduela, syna Gabaela z rodu Asjela, z pokolenia Neftalego, którego uprowadził do niewoli Salmanassar, król asyryjski, z Tisbe, z miasta leżącego na prawo od Kadesz-Neftali, w Górnej Galilei, poniżej Chasor poza drogą na zachód z lewej strony Fogor. Tak więc za panowania Asarhaddona wróciłem do swego domu i żona moja Anna, i syn mój Tobiasz zostali mi przywróceni. Na naszą Pięćdziesiątnicę, to jest na Święto Tygodni, przygotowano mi wspaniałą ucztę, a ja zająłem miejsce przy stole. Zastawiono mi stół i przyniesiono liczne potrawy. Wtedy powiedziałem do mojego syna Tobiasza: Dziecko, idź, a gdy znajdziesz kogo biednego z braci moich uprowadzonych do Niniwy, który zachowuje wierność całym sercem, przyprowadź go tu, aby jadł razem ze mną. Ja czekam, dziecko, na twój powrót. Wyszedł więc Tobiasz, aby poszukać jakiegoś biednego między naszymi braćmi, ale wrócił i rzekł: Ojcze!, a ja odpowiedziałem: Oto jestem dziecko. A on odezwał się: Ojcze, oto jeden nasz rodak został zamordowany i porzucony na rynku. I dopiero co go uduszono. Wtedy wyskoczyłem, pozostawiłem ucztę nietkniętą, ściągnąłem człowieka z placu i złożyłem go w jednym z moich pomieszczeń, czekając aż do zachodu, aby go pogrzebać. Powróciłem, umyłem się i jadłem chleb w smutku. Wspominałem sobie przy tym na słowa proroka Amosa, które wypowiedział o Betel: Wasze święta zamienią się na smutki, a wasze pieśni na żałobne lamentacje. I wybuchnąłem płaczem. Potem, gdy słońce zaszło, wyszedłem, wykopałem grób i pogrzebałem tamtego. Moi sąsiedzi mówili drwiąc ze mnie: Jeszcze się nie boi. Już bowiem z powodu takiego samego czynu poszukiwano go, aby go zabić, tak że musiał uciekać, i oto znowu grzebie umarłych.

Ksiegi Starego Testamentu zawieraja odpowiedz na poczatek istniena swiata niematerialnego, materialnego, ukazuja wielkie momenty w dziejach ludzkosci jakimi sa Przymierza, ktore Bog zawiera z Noem, Abrahamem,Mojzeszem. Ksiegi Starego Testamentu sa tez Ksiegami obietnic jakie Bog dal czlowiekowi.W Ksiegach tych zawarty jest takze opis zycia ludzi ufajacych Bogu,ktorzy wchodza do tych ksiag jako pewien wzor wiernosci Bogu i jego prawu.

Tobiasz to czlowiek zyjacy na wygnaniu jednak nie ulega zadnemu relatywizmowi ,jest Izraelita, ktory zyje przmierzem z Bogiem i gleboko jest przejety losem swoich rodakow, ktorym stara sie pomagac  tak jak na to pozwalaja jego mozliwosci. Zycie Bogiem to codziennosc Tobiasza.I tego mysle,ze uczy ta Ksiega,ze zycie z Bogiem realizuje sie w codziennosci i jest sposobem w jaki przezywamy nasz dzien i wszysto co nam przynosi.Nasze osobiste problemy,smutki,radosci  ,nasza prywatnosc jest przezywana z Bogiem jednak jak to ukazuje Tobiasz ta relacja nie jest zamknieta w prywatnosci i nie jest tylko kwestia prywatnosci.

* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

• post Czytania na środę, 23 sierpnia 2017 - 23 Sierpień
  • (Sdz 9,6-15)Wszyscy możni miasta Sychem oraz cały gród Millo zgromadzili się i przyszedłszy pod dąb gdzie stała stela w Sychem, ogłosili Abimeleka królem. Doniesiono o tym Jotamowi, którzy poszedłszy, stanął na szczycie góry Garizim, a podniósłszy głos, tak do nich wołał: Posłuchajcie mnie, możni Sychem, a Bóg usłyszy was także. Zebrały się drzewa, aby namaścić króla nad sobą. Rzekły do oliwki: Króluj nad nami! Odpowiedziała im oliwka: Czyż mam się wyrzec mojej oliwy, która służy czci bogów i ludzi, aby pójść i kołysać się ponad drzewami? Z kolei zwróciły się drzewa do drzewa figowego: Chodź ty i króluj nad nami! Odpowiedziało im drzewo figowe: Czyż mamy się wyrzec mojej słodyczy i wybornego mego owocu, aby pójść i kołysać się ponad drzewami? Następnie rzekły drzewa do krzewu winnego: Chodź ty i króluj nad nami! Krzew winny im odpowiedział: Czyż mam się wyrzec mojego soku, rozweselającego bogów i ludzi, aby pójść i kołysać się ponad drzewami? Wówczas rzekły wszystkie drzewa do krzewu cierniowego: Chodź ty i króluj nad nami! Odpowiedział krzew cierniowy drzewom: Jeśli naprawdę chcecie mnie namaścić na króla, chodźcie i odpoczywajcie w moim cieniu! A jeśli nie, niech ogień wyjdzie z krzewu cierniowego i spali cedry libańskie.

(Ps 21,2-7)REFREN: Król się weseli z Twej potęgi, Panie

Panie, król się weseli z Twojej potęgii z Twojej pomocy tak bardzo się cieszy.Spełniłeś pragnienie jego sercai nie odmówiłeś błaganiom warg jego.

Bo pomyślne błogosławieństwo wcześniej nań zesłałeś,szczerozłotą koronę włożyłeś mu na głowę.Prosił Ciebie o życie, Ty go obdarzyłeśdługimi dniami na wieki i na zawsze.

Wielka jest chwała dzięki Twej pomocy,ozdobiłeś go dostojeństwem i blaskiem.Boś go błogosławieństwem uczynił na wieki,napełniłeś go radością Twojej obecności.

(Hbr 4,12)Żywe bowiem jest słowo Boże i skuteczne, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

(Mt 20,1-16a)Jezus opowiedział swoim uczniom następującę przypowieść: Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy. Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił. Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie? Odpowiedzieli mu: Bo nas nikt nie najął. Rzekł im: Idźcie i wy do winnicy! A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych! Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze. Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównał...

Robert Nowak
Sierpień 19, 2017, 15:14:41 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 6 | Komentarze: 0

Rdz 25: 1-18
Abraham umiera w bardzo podeszlej starosci, zostawiajac  siedmiu synow. Pismo swiete, nie wiele mowi o synach Ketury o Izmalu synu Abrahama z niewolnicy Hagar mowi, ze mial 12 synow i sa podane imiona synow Izmaela.
Izaak podobnie jak ojciec, ozenil sie z kobieta bezplodna jednak to nie bylo przeszkoda aby mogl miec dwoch synow Ezawa i Jakuba.
Izaak i Izmael kiedy wspolnie pochowali  ojca, ich drogi sie rozeszly.
W Pismie swietym mamy przekonanie o tym,ze za wszystkimi narodami ziemi, stoi jedna para,pierwsza para jest ta, z ktorej wywodzi sie cala ludzkosc.
Kolejne przekonanie  ktore wyraza Pismo Swiete to to, ze  Ludy z Azji Mniejszej sa przodkami syna Noego Sema,a zatem maja miedzy soba wiezy rodzinne.
Jezus Chrystus potwierdza ,ze ludzkosc to jedna rodzina Jego nauczanie jest takze tym, ktore opiera sie na rodzinnosci ludzkosci. Jezus Chrystus nie wyklucza zadnego narodu, zadnej rodziny ludzkiej z Dobrej Nowiny o Zbawieniu Czlowieka.
...
Robert Nowak
Sierpień 12, 2017, 17:36:40 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 18 | Komentarze: 0

Rdz 24: 1-66

Pan, Bóg niebios, który mnie wywiódł z domu mego ojca i z mego kraju rodzinnego, który mi uroczyście obiecał: Potomstwu twemu dam ten kraj, On pośle swego anioła przed tobą; znajdziesz tam żonę dla mego syna

Jestem sługą Abrahama. 35 Pan w szczególny sposób błogosławił memu panu, toteż stał się on zamożny: dał mu owce, woły, srebro, złoto, niewolników, niewolnice, wielbłądy i osły.

Gdy więc dziś przyszedłem do źródła, modliłem się: Panie, Boże pana mego Abrahama, jeśli taka wola Twoja, spraw, abym dopiął celu podróży, którą odbywam. 43 Oto jestem u źródła. Niech więc stanie się tak, żeby ta dziewczyna wyszła czerpać wodę, A gdy jej powiem: Daj mi się napić trochę wody z twego dzbana, 44 niechaj mi powie: Pij ty, a i wielbłądy twe napoję; będzie to ta kobieta, którą Pan wybrał dla syna pana mojego. 45 Zaledwie przestałem tak w duchu się modlić, ukazała się Rebeka z dzbanem na ramieniu i zeszła do źródła, aby czerpać wodę. Wtedy powiedziałem...
Robert Nowak
Sierpień 06, 2017, 14:42:27 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 18 | Komentarze: 0

Rdz 23: 1-20

"Posłuchaj nas, panie! Uchodzisz wśród nas za człowieka szczególnie zaszczyconego przez Boga; pochowaj więc swą zmarłą w najprzedniejszym z naszych grobów. Nikt z nas nie odmówi ci swego grobu do pochowania twej zmarłej».

Abraham czlowiek zaszczycony przez Boga. Zaszczyt oznacza  wyniesienie, jakies wyroznienie. To wyroznienie czyni Bog. Mysle , ze mozemy powiedziec, ze to co wyroznia Abrahama to zycie z Bogiem.
Bog jest w rodzinie Abrahama. On jest Tym, ktory decyduje o losach pewnej rodziny, ktora zastalismy na poczatku jej historii, jak rodzina praktycznie bez wielkich nadziei na przetrwanie, bezplodna Sara, bezdzietnosc braci Abrahama i bratanek Lot , ktoremu rodza sie corki, co oczywiscie nie daje mozliwosci przetrwania rodu z ktorego pochodzi Abraham.
Zycie ziemskie Abrahama zbliza sie ku koncowi, zona umiera w podeszlym wieku w szczesciu  po spelnieniu swego marzenia jakim bylo miec syna.
Smierc Sary, podeszly wiek Abrahama nie...
Robert Nowak
Lipiec 30, 2017, 14:58:18 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 24 | Komentarze: 0

Rdz 22:1-24
1 A po tych wydarzeniach Bóg wystawił Abrahama na próbę. Rzekł do niego: «Abrahamie!» A gdy on odpowiedział: «Oto jestem» - 2 powiedział: «Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria2 i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jakie ci wskażę». A gdy przyszli na to miejsce, które Bóg wskazał, Abraham zbudował tam ołtarz, ułożył na nim drwa i związawszy syna swego Izaaka położył go na tych drwach na ołtarzu. 10 Potem Abraham sięgnął ręką po nóż, aby zabić swego syna.

Bog postawil pewien wymog Abrahamowi, w imie posluszenstwa Bogu mial  zlozyc ofiare ze swego Syna.Abraham mial ofiarowac Bogu to co mu bylo najdrozsze.
Tutaj mozemy zapytac gdzie sie podziala dobroc Boga, jesli od Abrahama domaga sie rezygnacji z wlasnego syna.
Osobiscie ja ten fragment czytam , nie jako  wyraz okrucienstwa Boga, tylko jako wyraz Jego milosci do  czlowieka, ktora chcial ukazac w Abrahamie.
 Abraham tutaj jest obrazem Boga Ojca, ktory ...
Robert Nowak
Lipiec 23, 2017, 14:20:28 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 49 | Komentarze: 0

Rdz 21: 22-33

"Bóg pomaga ci we wszystkim, co czynisz"

Te slowa wypowiada Ambimelek , widzac to co Bog czyni wobec Abrahama i nie jest w tym jedyny . Dzialanie Boga wobec Abrahama widzial takze  Melchizedek.
O Abrahamie mowia, krolowie, ten ostatni zawiera przymierze z Abrahamem jednak Abraham nie jest postacia, ktora chce poruszac sie w wyzszych sferach.Abraham prowadzi zycie pasterskie, mysli o swej trzodzie o pastwiskach , o studni .
Abraham prowadzi zycie pasterskie i wielbi Boga".Abraham zaś zasadził w Beer-Szebie drzewo tamaryszkowe. Tam też wzywał imienia Pana, Boga Wiekuistego. 34 I tak przebywał Abraham przez długi czas w kraju Filistynów."
Czasem bywa tak , ze zaszczyty, honory, bogactwo czynia, ze ten ktory tym sie cieszy, oddala sie od Boga.Nie umie cieszyc sie Bogiem w dobrobycie.
 "Kiedy trwoga to do Boga" , Bog jest potrzebny w sytuacjach trudnych, a w zyciu spokojnym i dostatnim  szuka  sie czegos innego jak relacji z Bogiem.<...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.