* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Jakie piękne jest ... Roztocze:)  (Przeczytany 2237 razy)

Offline Casper

  • UĹźytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 433
Jakie piękne jest ... Roztocze:)
« dnia: Czerwiec 08, 2013, 04:02:14 »
Chcesz oglądać , kliknij obrazek:).

               
Roztocze (343.2) – kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem, wyraźnie wypiętrzony wał wzniesień, szerokości 12-32 km i długości około 180 km, przebiegający z północnego zachodu, od Kraśnika, na południowy wschód do Lwowa. Roztocze oddziela Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej.
Najwyższe wzniesienie Roztocza osiąga 414 m n.p.m. (poza granicami Polski), w Polsce najwyższe wzniesienia to Długi Goraj (391,5 m n.p.m.) i Wielki Dział (390,4 m n.p.m.).
Na Roztoczu z uwagi na niepowtarzalne walory przyrodnicze utworzono Roztoczański Park Narodowy, Parki Krajobrazowe oraz rezerwaty (m.in. Sołokija czy Nad Tanwią). (Wiki)
 

Offline Aniks

  • UĹźytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 394
Odp: Jakie piękne jest ... Roztocze:)
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2013, 17:04:53 »
Bardzo dziękuję za wstawienie klipu "Szczebrzeszyńskie Roztocze". Przeniosłyśmy się wirtualnie z młodsza córką do tej pięknej polskiej krainy. Podziwiałyśmy cudowne krajobrazy: kolorowe prostokątne pola uprawne "falujące" na pagórkowatych terenach, kwieciste łąki otoczone lasami. Bajka! Aż "zachłysnęłyśmy się" tym czystym powietrzem i ciszą.
Wśród tej ciszy zapewne z wysokości błękitnego nieba dolatywał śpiew skowronków, a na ziemi, wśród roślin, słychać było odgłosy świerszczy, koników polnych, pszczół zbierających nektar z kwiatów... oraz takich chrząszczy, które opisał Jan Brzechwa w zabawnym wierszu "Chrząszcz". Prawie każde polskie dziecko uczy się wymawiać poprawnie słynny cytat z tego wiersza - "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie" - ale pewnie wielu rodziców nie wie, gdzie położone jest miasto Szczebrzeszyn. My teraz już wiemy i dzię-ku-je-my!!! :)

W bliskiej okolicy naszego miejsca zamieszkania jeszcze w latach 80- i 90-tych były piękne łąki, łany zbóż, opuszczone ogrody po wywłaszczeniu, bezpieczne zagajniki i itp. Często całą rodzinką jeździliśmy na wycieczki rowerowe. Ale to "przeminęło z wiatrem"... Teraz jest mnóstwo blokowisk, osiedli mieszkaniowych, osiedli domków, czy prywatne nowoczesne pałace. Do zniszczonych okolicznych lasów strach wejść, bo grasują tam całe stada dzików, które nawet wędrują sobie po osiedlach w celach "proszalnych", ryjąc po drodze trawniki.
Dlatego fajnie się przenieść choć wirtualnie w piękne miejsca.

Offline Casper

  • UĹźytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 433
Odp: Jakie piękne jest ... Roztocze:)
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2013, 01:10:12 »
To cudowne miejsce i takie polskie:) Dziękuję za ciekawy  i osobisty komentarz:)

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.