* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Świat kociego mruczenia  (Przeczytany 4670 razy)

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Świat kociego mruczenia
« dnia: Czerwiec 12, 2013, 20:00:17 »
____
Jedną z najcudowniejszych, ale i najbardziej tajemniczych zdolności kota domowego jest mruczenie. Niesie ukojenie i radość nie tylko dla "wykonawcy", ale i dla otoczenia. Z pewnością nie tylko wielbiciele mruczków znają ten charakterystyczny dla nich odgłos.

Dźwięk mruczenia potrafią wydawać kocięta jeszcze zanim otworzą oczy…  jak i nasz portalowy Sednuś (animowany kotek z prawego panelu strony Forum), kiedy go się pogłaszcze po brzuszku. :)
____

Hipotez na temat, jak powstaje mruczenie, było wiele, ale najbardziej prawdopodobna, oparta na elektromiograficznych badaniach zakłada, że jest ono wynikiem wibracji więzadeł głosowych krtani. Mięśnie krtani szybko zwężają i rozszerzają szparę głośni, powodując zmiany ciśnienia powietrza i wprawiając je tym samym w drganie przy wdechu i wydechu (1). Częstotliwość wydawanych dźwięków wynosi 25-150 Hz.
________
Szczęśliwi czasu nie liczą ;)

Powszechnie uważa się, że kot mruczy z zadowolenia - podczas pieszczot, zwinięty w kłębek na kolanach, przytulony do człowieka lub innego kota, zajadający coś ze smakiem. Mruczeniem koty chcą też zwrócić na siebie uwagę, zapewniają o dobrych intencjach, łagodzą konflikty, "podchodzą" człowieka coś wypraszając. Ten jednak, kto sam tego nie słyszał, z reguły nie wie, że mruczą także kotki rodzące, a nawet koty bardzo chore lub po ciężkich urazach.
Dlaczego? Odpowiedź możemy znaleźć w wynikach badań naukowców! Drgania o częstotliwości 20-50 Hz wpływają na regenerację i zagęszczenie tkanki kostnej (są plany leczenia osteoporozy dźwiękami), 50-100 Hz mają działanie przeciwbólowe, zaś 100-120 Hz wpływają pozytywnie na leczenie płuc i regenerację więzadeł (2). Niesamowite - koty się jakby uspokajają i leczą mruczeniem!

Ludowa mądrość mówi, ze kot kładzie się na chorym miejscu i je leczy. Sama tego doświadczyłam, a przynajmniej szczerej chęci futrzaka. Jedno jest pewne - mruczenie wpływa na człowieka relaksująco oraz jest piękną chwilą porozumienia i jedności z kotem.

Happy Purring Cat
Bohater filmiku prezentuje typowe kocie mruczando. Takiemu to dobrze! :)


Źródła:
(1) - http://zooclub.ru/eng/cats/sost/4.shtml
(2) - http://www.animalvoice.com/catpurrP.htm
Fotografie znalezione w Internecie
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2013, 02:02:46 wysłana przez Puella Clara »

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Świat kociego mruczenia
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 12, 2013, 20:08:32 »
Typowe, szlachetne mruczenie w najczystszej postaci jest domeną kota domowego. Inne kotowate potrafią wydawać podobne dźwięki, ale są to raczej pomruki.
A tu mam ciekawostkę! Zaadoptowana przez kotkę wiewiórka nauczyła się "mruczeć", noo... powiedzmy ;) (czas 1:36 filmu). Niesamowity jest świat zwierząt!

!!SQUIRREL ADOPTED BY CAT LEARNS TO PURR!!
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2013, 02:00:38 wysłana przez Puella Clara »

Offline Casper

 • UĹźytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 433
Odp: Świat kociego mruczenia
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2013, 21:22:56 »
Mieć kotkę i mieć wiewiórkę :)) Ciekawe:)) Duszek z własną wiewiórką?  Ha! Muszę pomyśleć:))

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Świat kociego mruczenia
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 12, 2013, 21:43:10 »
To mruczenie to wielka nagroda dla właściciela kota:) Niesamowite! Mruczący kot jest w stanie szczęścia i spokojnej dolce vita:)
Spokój i relax się udzielają , a tu jeszcze są zastosowania lecznicze! leczenie osteoporozy? Ciekawe:)

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Odp: Świat kociego mruczenia
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2013, 00:09:11 »
Koty to wspaniałe zwierzęta - pełne wdzięku, poruszają się zawsze z ogromną, wręcz majestatyczną gracją. Niezależnie czy małe czy duże, oswojone czy dzikie, wszystkie koty mają w sobie niezwykły urok i wdzięk. A mrrrrruczenie kotów - to remedium na smutek i lekarstwo na stres. To dźwiękoterapia zamieniająca wypełniony niemiłymi zdarzeniami i emocjami dzień na spokój, relaks i wewnętrzny uśmiech.

Mruczą nasze ukochane pospolite dachowce, mruczą wykwintne persy i koty syjamskie. Mruczą też te drapieżne, dzikie....a gdy mruczą, zamieniają się w przytulne kociaki.


Woman Feeding Purring Cheetahs
_
Mrrruczące gepardy
_


CUTEST Purring Mountain Lion!
_
Mrrruczący kuguar czyli puma
_


Purring Panther- Orion Snarfcat von Meowfenstein
_
Mrrrrucząca pantera
_
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2013, 01:23:36 wysłana przez Maryla »

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Odp: Świat kociego mruczenia
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2013, 01:19:23 »
Zainteresował mnie świat mrrrruczących dzikich kotów...okazuje się, że 15 gatunków dzikich kotów potrafił mruczeć tak jak nasze domowe kociaki. Są to m.in. rysie, pumy, kaguary, gepardy, serwale, oceloty, caracale i pantery. Największe dzikie koty czyli tygrysy, jaguary, lamparty i jaguary nie mruczą, lecz raczej ryczą....Dlaczego małe koty mruczą, a duże koty ryczą? Tajemnica tkwi w kości gnykowej umieszczonej u podstawy języka - u dużych kotów kość ta jest nieruchoma, co pozwala im ryczeć, ale nie mruczeć, natomiast u małych kotów kość gnykowa jest ruchoma, co umożliwia im mruczenie.

Do Big Cats Purr?
_
Czy dzikie koty mruczą? Film jest w języku angielskim.
_
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2013, 01:24:19 wysłana przez Maryla »

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Świat kociego mruczenia
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 13, 2013, 02:15:20 »
A więc jednak! Gepardy i pumy z klipów mruczą prawie jak nasze koty! Takie milusińskie się wtedy wydają :)
Dzięki za uzupełnienie tematu. Ach, te kociska! ;)

Offline Aniks

 • UĹźytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 394
Odp: Świat kociego mruczenia
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 19, 2013, 17:39:36 »
Puello! Dziękuję Ci za ciekawy artykuł o zagadce mruczenia kotów domowych. Klipy, które dołączyłaś, są fajne - mruczący kot, tak podobny do mojego pupilka i maleńka wiewiórka, karmiona przez kotkę, która nauczyła się mruczeć od swojej przybranej mamy i "rodzeństwa".
O naszych kotach mogłabym napisać wielka księgę. Dobrze jest, gdy są zdrowe i wesołe, a nawet, gdy psocą. Ach te nasze "futrzaki"! Każdy ma inna osobowość. Są inteligentne, dostojne, nieraz honorowe. Wspaniale się ze sobą porozumiewają.
Chciałabym mieć takiego kota, jak Rademenes z super komediowego serialu polskiego "Siedem życzeń", ale żeby te życzenia spełniał mi na stałe! :)
Załączam dla Ciebie klip z kociakami:

Fatboy Slim - The Joker

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Odp: Świat kociego mruczenia
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 19, 2013, 18:43:32 »
Aniks, ha ha ha....super film o kocich przygodach "na mieście" ;D ;D

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Świat kociego mruczenia
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 19, 2013, 19:05:44 »
Tak, Aniks, każdy kot jest niepowtarzalny... jak i każdy człowiek. Zabawny jest ten teledysk Joker, w którym to kocięta stworzyły sobie świat całkiem "ludzki". Ciekawa jestem, jak było z utrzymaniem dyscypliny wśród aktorów na planie. Dzięki :)

Rademenes jest faaajny. Niedawno umieściłam playlistę z serialem, ale niestety zniknął on z YT. Mam nadzieję, ze niedługo znów się pojawi. Ja też mam czarną kotkę... i co poniektórzy mówią na nią "Hator" :) Kto oglądał serial, wie o co chodzi ;)

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.