* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Trudne pytania  (Przeczytany 690 razy)

Offline Robert Nowak

• Moderator
Trudne pytania
« dnia: Czerwiec 15, 2013, 15:35:33 »

2 Kor 5,14-21)
Miłość Chrystusa przynagla nas, pomnych na to, że skoro jeden umarł za wszystkich, to wszyscy pomarli. A właśnie za wszystkich umarł Chrystus po to, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał.

Mysle, ze w tych dwoch zdaniach zawarte sa glebokie pytania i glebokie odpowiedzi, ktore maja konsekwencje dla tego, kto sie osmieli postawic takie pytania. Proponuje jedna uczynic to:

1.Co uczynila ludzkosc wobec Jezusa Chrystusa?

Odpowiedz najszczersza jaka slyszalem padla od Nitzsche uznajac, ze czlowiek nie tylko wbrew Bogu spozyl owoc z drzewa zakazanego czyli odmowil posluszenstwo Bogu ale zabijajac Jezusa Chrystusa stal sie bogobojca.

2.Co uczynil Jezus Chrystus dla czlowieka?

Odpowiedz zawarta jest na drzewie krzyza na ktorym Jezus Chrystus konal oddajac w ludzkiej naturze calkowite posluszenstwo Bogu.I w zmartwychwstaniu ukazujacym horyzont nowego stworzenia.

3. Czy to co uczynil Jezus Chrystus mialo wartosc wylacznie dla czlowieka imieniem Jezus tak jak cierpienie Hioba mialo wartosc dla czlowieka imieniem Hiob?Takie pytanie ja moge postawic sw. Pawlowi i Kosciolowi w ktorym uznaje sie Jezusa Chrystusa za prawdziwego Pana .

Kosciol i sw Pawel mysle ze daja taka odpowiedz:Jezus Chrystus umarl za wszystkich a wiec do co sie dokonalo na drzewie Krzyza nie jest czyms co dotyczy tylko Jezusa , rodziny jego Matki i przbranego ojca, Jego przyjaciol, znajomych, narodu z ktorego sie wywodzi.

Sw. Pawel uzywa zwrotu wszystkich to znaczy tych co zyli przed Jezusem Chrystusem, tych co zyli w czasie ziemskiego zycia Jezusa Chrystusa i tych co beda zyli po Jezusie Chrystusie. Jezus Chrystus umarl za wszystkich ludzi wszystkich czasow a wiec ci wszyscy nie sa tylko wszyscy jednej epoki, jednej kultury, czy jednej cywilizacji. Sw. Pawel uzywa terminu wszyscy w znaczeniu uniwersalnym. Gdyby powiedzial wszyscy zyjacy obecnie, czy dla wszystkich zydow, czy wszystkich europejczykow wtedy ci wszyscy mieliby jakies ograniczenie. Jezus Chrystus umarl za wszystkich ludzi bez zadnych ograniczen.

Czy slowo wszyscy mozna rozszezyc na aniolow upadlych i powiedziec, ze przez akt zbawczy Jezusa Chrystusa one takze dostapily zbawienia?

Odpowiedz  sw. Pawla w moim rozumieniu jest taka: slowo wszyscy, nie mozna zastosowac do duchow upadlych, do Lucyfera i wszystkich aniolow zbuntowanych. Smierc Jezusa Chrystusa na Krzyzu nie  zmienia niczego z postawy buntu duchow  anielskich

Jaka winna byc moja reakcja wobec smierci Jezusa Chrystusa?

Sw. Pawel  mowi o mozliwie najglebszej solidaenosci z Jezusem Chrystusem, ktora wyraza sie w smierci dla swiata ta smierc jak jak naucza Kosciol realizuje sie w akcie chrztu i przyjecia znaku bialej szaty jako bycie nowym stworzeniem zatem solidarnosc z Chrystusem oznacza smierc i stanie sie nowym stworzeniem.

Czy wszyscy ludzie sie zbawiaja?

Odpowiedz sw.Pawla  Kosciol odczytuje w takim sensie: jest prawda ,ze  Jezus Chrystus umarl za wszystkich, nie wszyscy jednak umarli dla Chrystusa, nie wszyscy stali sie nowym stworzeniem. Ci, ktorzy nie chca byc nowym stworzeniem poprostu przylaczaja sie do tych, ktorzy zbuntowali sie przeciw Bogu i zbawczy akt Jezusa Chrystusa jest tutaj poprostu odrzucony co oznacza, ze nie ma zbawienia no mocy wylacznie posiadania natury ludzkiej. Istnieje zatem mozliwosc potepienia i tym samym uznania tego, ze moga byc takie osoby ludzkie, ktore sie nie zbawily.Tego tak bezposrednio sw. Pawel nie mowi ale takie mozna wysnuc konsekwencje. Jesli z Chrystusem nie umieram nie jest mozliwe abym mogl z nim zmartwychwstac to znaczy zbawic sie,. Od siebie sie  nie zbawiam i nie jest mozliwe zbawienie jesli nie uczestnicze w smierci Jezusa Chrystusa jesli nie umarlem z Jezusem Chrystuusem jesli nie staqlem sie nowm stworzeniem. Takie sa konsekwencje o ktorych mowi Kosciol i mysle, ze tez tego trzeba miec swiadomosc aby nie ulec falszywym obietnica, falszywych prorokow.

* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

• post Czytania na sobotę, 24 czerwca 2017 - 24 Czerwiec
  • Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

(Iz 49,1-6)Wyspy, posłuchajcie Mnie! Ludy najdalsze, uważajcie! Powołał Mnie Pan już z łona mej matki, od jej wnętrzności wspomniał moje imię. Ostrym mieczem uczynił me usta, w cieniu swej ręki Mnie ukrył. Uczynił ze mnie strzałę zaostrzoną, utaił mnie w swoim kołczanie. I rzekł mi: Tyś Sługą moim, Izraelu, w tobie się rozsławię. Ja zaś mówiłem: Próżno się trudziłem, na darmo i na nic zużyłem me siły. Lecz moje prawo jest u Pana i moja nagroda u Boga mego. Wsławiłem się w oczach Pana, Bóg mój stał się moją siłą. A teraz przemówił Pan, który mnie ukształtował od urodzenia na swego Sługę, bym nawrócił do Niego Jakuba i zgromadził Mu Izraela. A mówił: To zbyt mało, iż jesteś Mi Sługą dla podźwignięcia pokoleń Jakuba i sprowadzenia ocalałych z Izraela! Ustanowię cię światłością dla pogan, aby moje zbawienie dotarło aż do krańców ziemi.

(Ps 139,1-3.13-15)REFREN: Sławię Cię, Panie, za to, żeś mnie stworzył.

Przenikasz i znasz mnie, Panie,Ty wiesz, kiedy siedzę i wstaję.Z daleka spostrzegasz moje myśli,przyglądasz się, jak spoczywam i chodzę,i znasz moje wszystkie drogi.

Ty bowiem stworzyłeś moje wnętrzei utkałeś mnie w łonie mej matki.Sławię Cię, żeś mnie tak cudownie stworzył,godne podziwu są Twoje dzieła.

I duszę moją znasz do głębi.Nie tajna Ci istota,kiedy w ukryciu nabierałem kształtów,utkany we wnętrzu ziemi.

(Dz 13,22-26)W synagodze w Antiochii Pizydyjskiej Paweł powiedział: Bóg dał ojcom naszym Dawida na króla, o którym też dał świadectwo w słowach: Znalazłem Dawida, syna Jessego, człowieka po mojej myśli, który we wszystkim wypełni moją wolę. Z jego to potomstwa, stosownie do obietnicy, wyprowadził Bóg Izraelowi Zbawiciela Jezusa. Przed Jego przyjściem Jan głosił chrzest nawrócenia całemu ludowi izraelskiemu. A pod koniec swojej działalności Jan mówił: " Ja nie jestem tym, za kogo mnie uważacie. Po mnie przyjdzie Ten, któremu nie jestem godny rozwiązać sandałów na nogach ". Bracia, synowie rodu Abrahama, i ci spośród was, którzy się boją Boga! Nam została przekazana nauka o tym zbawieniu.

(Łk 1,76)Ty, dziecię, zwać się będziesz prorokiem Najwyższego, gdyż pójdziesz przed Panem przygotować Mu drogę.

(Łk 1,57-66.80)Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał tak wielkie miłosierdzie nad nią, cieszyli się z nią razem. Ósmego dnia przyszli, aby obrzezać dziecię, i chcieli mu dać imię ojca jego, Zachariasza. Jednakże matka jego odpowiedziała: Nie, lecz ma otrzymać imię Jan. Odrzekli jej: Nie ma nikogo w twoim rodzie, kto by nosił to imię. Pytali więc znakami jego ojca, jak by go chciał nazwać. On zażądał tabliczki i napisał: Jan będzie mu na imię. I wszyscy się dziwili. A natychmiast otworzyły się jego usta, język się rozwiązał i mówił wielbiąc Boga. I padł strach na wszystkich ich sąsiadów. W całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się zdarzyło. A wszyscy, którzy o tym s...

Robert Nowak
Czerwiec 18, 2017, 15:23:41 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 11 | Komentarze: 0

Rodz 19:1-29
 Owi dwaj aniołowie przybyli do Sodomy wieczorem, kiedy to Lot siedział w bramie Sodomy. Gdy Lot ich ujrzał, wyszedł naprzeciw nich i oddawszy im pokłon do ziemi 2 rzekł: «Raczcie, panowie moi, zajść do domu sługi waszego na nocleg;
 13 Mamy bowiem zamiar zniszczyć to miasto, ponieważ oskarżenie przeciw niemu do Pana tak się wzmogło, że Pan posłał nas, aby je zniszczyć».

Tutaj Pismo Swiete mowi o istotach inteligetnych ,ktorych nazywa aniolami.
Aniolowie sa stworzeniami Boga, ktore na ziemi moga przybierac ludzka postac, to znaczy moga wygladac jak ludzie, jednak nie sa ludzmi. Niekoniecznie aniol musi przybrac postac ludzka,w opisie raju jest aniol, ktory przybral postac weza.Miedzy tym aniolem a tymi dwoma aniolami znajdujemy powazna roznice. Aniol  z opisu raju podwaza autorytet Boga, ci dwaj aniolowie dzialaja z autorytetu Boga.
Aniolowie,ktorych przyjmuje Lot sa widoczni i dla Lota y dla mieszkancow Sodomy. Lot chce ugoscic aniolow,mi...
Robert Nowak
Czerwiec 12, 2017, 01:38:58 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 26 | Komentarze: 0

Rdz 18:16-33

17 a Pan mówił sobie: «Czyż miałbym zataić przed Abrahamem to, co zamierzam uczynić? 18 Przecież ma się on stać ojcem wielkiego i potężnego narodu, i przez niego otrzymają błogosławieństwo wszystkie ludy ziemi.

Ten fragment ukazuje myslenie Boga.Ukazuje Boga myslacego. Ten kto jest blisko Boga, ma mozliwosc  poznania Jego mysli.
Bog nie wszystkim daje do spelnienia , jakiejs dziejowe misje.
 Bog ma swoje plany wobec calego stworzenia.Ma plany wobec narodow,wobec ludzkosci. W tych planach ma znaczenie Instytucja Kosciola. Nie mozna  jednak zapomniec , ze w planach Boga jest kada osoba i nie wszysko realizuje sie instytucjonalnie.
Bog wobec mnie ma swoj plan , tak jak wobec Ciebie, ktory to czytasz, i ten plan dotyczy wylacznie mojej osoby i nie musze  glosic co w tym planie Bog chce dla mnie, bo to nalezy do prywatnosci. Bog w kadym w nas widzi to dobro, ktore sie ma dziac za sprawa kazdego z nas.I w prywatnosci mowi , jak blisko jest n...
Robert Nowak
Czerwiec 04, 2017, 14:24:43 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 33 | Komentarze: 0

Rdz 18: 1-15
W rodziale poprzednim Abraham w swoim wnetrzu slyszal glos w ktorym Bog mu oznajmial  swoje decyzje dotyczace jego rodziny , ktora stanie sie zarodkiem wielu narodow i  ktora stala sie "rodzina " Boga, to w tej rodzinie dokona sie akt Wcielenia Jednorodzonego Syna Boga zywego.
 Po tym glosie wewnetrznym teraz Abrahamowi skladaja wizyte wyslancy Boga, aniolowie. Aniolowie potwierdzaja to co uslyszal w wenetrznym glosie Abraham. Tak , ze Abraham tego przezycia nie moze traktowac jako jakas halucynacja czy cos co jest okreslane jako choroba psychiczna. Jeden z  aniolow oznajmia Sarze co sie stanie za rok  i ona reaguje podobnie jak Abraham. Moglismy przeczytac we wczesniejszm rozdziale, ze: ...Abraham   upadłszy na twarz, roześmiał się5; pomyślał sobie bowiem: «Czyż człowiekowi stuletniemu może się urodzić syn? Albo czy dziewięćdziesięcioletnia Sara może zostać matką?» Co pomyslala Sara  kiedy sie usmiechnela:
 «Teraz, gdy przekwitłam, mam doznawać rozkoszy, i ...
Robert Nowak
Maj 28, 2017, 14:00:06 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 51 | Komentarze: 0

Rdz 17:1-27

15 I mówił Bóg do Abrahama: «Żony twej nie będziesz nazywał imieniem Saraj, lecz imię jej będzie Sara4. 16 Błogosławiąc jej, dam ci i z niej syna, i będę jej nadal błogosławił, tak że stanie się ona matką ludów i królowie będą jej potomkami». 17 Abraham, upadłszy na twarz, roześmiał się5; pomyślał sobie bowiem: «Czyż człowiekowi stuletniemu może się urodzić syn? Albo czy dziewięćdziesięcioletnia Sara może zostać matką?» 18 Rzekł zatem do Boga: «Oby przynajmniej Izmael żył pod Twoją opieką!» 19 A Bóg mu na to: «Ależ nie! Żona twoja, Sara, urodzi ci syna, któremu dasz imię Izaak. Z nim też zawrę przymierze, przymierze wieczne z jego potomstwem, które po nim przyjdzie.

Kiedy czlowiek jest tak przyzwyczajony do praw natury zaczyna uwazac , ze ona wylacznie ustanawia swe prawa.Nie jest w prawach natury, aby 90 letnia kobieta rodzila dzieci i stuletni mezczyzna plodzil dzieci. To jest smiechu warte.Abram widzi tutaj Boga jako tego, ktory stanowi czesc natury...
Robert Nowak
Maj 21, 2017, 14:10:32 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 47 | Komentarze: 0

Rdz 16:1-16
Ten fragment Pisma swietego pozwala zobaczyc, ze Bog dziala w ludzkiej rodzinie z wielka cierpliwoscia.Sara i Abram obietnice Boga interpretuja na swoj sposob. Materia biologiczna dla obietnicy Boga jest  niewolnica, Abram zgodnie prawami biologicznymi zaplodni niewolnice a Bog sie postara aby dzieckiem byl syn i nie corka.Plan praktycznie zrealizowal sie w 100% .Abramowi narodzil  sie syn. Kiedy jednak plany Boga chce sie rozwiazywac zgodnie ludzkimi kalkulacjami, pojawiaja sie ludzkie problemy. Niewolnica nie chce byc zwyklym materialem biologicznym, chce miec bardziej znaczaca pozycje na co z kolei nie chce sie zgodzic zona Abrama, no wiec kobiety rozpoczynaja swa wojne, przy calej bezradnosci Abrama.
Jaka jest pozycja Boga w tym calym konflikcie rodzinnym? Bog staje w obronie Hagar, staje w obronie jej godnosci..."bo słyszał Pan, gdy byłaś upokorzona" , Bog   nie pozwala aby brzemienna kobieta umarla na pustyni dlatego tez wysyla swego aniola , ktory mowi o p...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.