* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Trudne pytania  (Przeczytany 738 razy)

Offline Robert Nowak

 • Moderator
 • ****
 • Wiadomości: 337
Trudne pytania
« dnia: Czerwiec 15, 2013, 15:35:33 »

2 Kor 5,14-21)
Miłość Chrystusa przynagla nas, pomnych na to, że skoro jeden umarł za wszystkich, to wszyscy pomarli. A właśnie za wszystkich umarł Chrystus po to, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał.


 


Mysle, ze w tych dwoch zdaniach zawarte sa glebokie pytania i glebokie odpowiedzi, ktore maja konsekwencje dla tego, kto sie osmieli postawic takie pytania. Proponuje jedna uczynic to:


1.Co uczynila ludzkosc wobec Jezusa Chrystusa?


Odpowiedz najszczersza jaka slyszalem padla od Nitzsche uznajac, ze czlowiek nie tylko wbrew Bogu spozyl owoc z drzewa zakazanego czyli odmowil posluszenstwo Bogu ale zabijajac Jezusa Chrystusa stal sie bogobojca.


 


2.Co uczynil Jezus Chrystus dla czlowieka?


 


Odpowiedz zawarta jest na drzewie krzyza na ktorym Jezus Chrystus konal oddajac w ludzkiej naturze calkowite posluszenstwo Bogu.I w zmartwychwstaniu ukazujacym horyzont nowego stworzenia.


 3. Czy to co uczynil Jezus Chrystus mialo wartosc wylacznie dla czlowieka imieniem Jezus tak jak cierpienie Hioba mialo wartosc dla czlowieka imieniem Hiob?Takie pytanie ja moge postawic sw. Pawlowi i Kosciolowi w ktorym uznaje sie Jezusa Chrystusa za prawdziwego Pana .


 


 Kosciol i sw Pawel mysle ze daja taka odpowiedz:Jezus Chrystus umarl za wszystkich a wiec do co sie dokonalo na drzewie Krzyza nie jest czyms co dotyczy tylko Jezusa , rodziny jego Matki i przbranego ojca, Jego przyjaciol, znajomych, narodu z ktorego sie wywodzi.


Sw. Pawel uzywa zwrotu wszystkich to znaczy tych co zyli przed Jezusem Chrystusem, tych co zyli w czasie ziemskiego zycia Jezusa Chrystusa i tych co beda zyli po Jezusie Chrystusie. Jezus Chrystus umarl za wszystkich ludzi wszystkich czasow a wiec ci wszyscy nie sa tylko wszyscy jednej epoki, jednej kultury, czy jednej cywilizacji. Sw. Pawel uzywa terminu wszyscy w znaczeniu uniwersalnym. Gdyby powiedzial wszyscy zyjacy obecnie, czy dla wszystkich zydow, czy wszystkich europejczykow wtedy ci wszyscy mieliby jakies ograniczenie. Jezus Chrystus umarl za wszystkich ludzi bez zadnych ograniczen.


Czy slowo wszyscy mozna rozszezyc na aniolow upadlych i powiedziec, ze przez akt zbawczy Jezusa Chrystusa one takze dostapily zbawienia?


Odpowiedz  sw. Pawla w moim rozumieniu jest taka: slowo wszyscy, nie mozna zastosowac do duchow upadlych, do Lucyfera i wszystkich aniolow zbuntowanych. Smierc Jezusa Chrystusa na Krzyzu nie  zmienia niczego z postawy buntu duchow  anielskich


 


Jaka winna byc moja reakcja wobec smierci Jezusa Chrystusa?


Sw. Pawel  mowi o mozliwie najglebszej solidaenosci z Jezusem Chrystusem, ktora wyraza sie w smierci dla swiata ta smierc jak jak naucza Kosciol realizuje sie w akcie chrztu i przyjecia znaku bialej szaty jako bycie nowym stworzeniem zatem solidarnosc z Chrystusem oznacza smierc i stanie sie nowym stworzeniem.


Czy wszyscy ludzie sie zbawiaja?


Odpowiedz sw.Pawla  Kosciol odczytuje w takim sensie: jest prawda ,ze  Jezus Chrystus umarl za wszystkich, nie wszyscy jednak umarli dla Chrystusa, nie wszyscy stali sie nowym stworzeniem. Ci, ktorzy nie chca byc nowym stworzeniem poprostu przylaczaja sie do tych, ktorzy zbuntowali sie przeciw Bogu i zbawczy akt Jezusa Chrystusa jest tutaj poprostu odrzucony co oznacza, ze nie ma zbawienia no mocy wylacznie posiadania natury ludzkiej. Istnieje zatem mozliwosc potepienia i tym samym uznania tego, ze moga byc takie osoby ludzkie, ktore sie nie zbawily.Tego tak bezposrednio sw. Pawel nie mowi ale takie mozna wysnuc konsekwencje. Jesli z Chrystusem nie umieram nie jest mozliwe abym mogl z nim zmartwychwstac to znaczy zbawic sie,. Od siebie sie  nie zbawiam i nie jest mozliwe zbawienie jesli nie uczestnicze w smierci Jezusa Chrystusa jesli nie umarlem z Jezusem Chrystuusem jesli nie staqlem sie nowm stworzeniem. Takie sa konsekwencje o ktorych mowi Kosciol i mysle, ze tez tego trzeba miec swiadomosc aby nie ulec falszywym obietnica, falszywych prorokow.

 


* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

 • post Czytania na sobotę, 19 sierpnia 2017 - 19 Sierpień
 • (Joz 24,14-29)Jozue zgromadził wszystkie pokolenia Izraela w Sychem. Wtedy przemówił do całego narodu: Bójcie się więc Pana i służcie Mu w szczerości i prawdzie! Usuńcie bóstwa, którym służyli wasi przodkowie po drugiej stronie Rzeki i w Egipcie, a służcie Panu! Gdyby jednak wam się nie podobało służyć Panu, rozstrzygnijcie dziś, komu służyć chcecie, czy bóstwom, którym służyli wasi przodkowie po drugiej stronie Rzeki, czy też bóstwom Amorytów, w których kraju zamieszkaliście. Ja sam i mój dom służyć chcemy Panu. Naród wówczas odrzekł tymi słowami: Dalekie jest to od nas, abyśmy mieli opuścić Pana, a służyć bóstwom obcym! Czyż to nie Pan, Bóg nasz, wyprowadził nas i przodków naszych z ziemi egipskiej, z domu niewoli? Czyż nie On przed oczyma naszymi uczynił wielkie znaki i ochraniał nas przez całą drogę, którą szliśmy, i wśród wszystkich ludów, pomiędzy którymi przechodziliśmy? Pan ponadto wypędził przed nami wszystkie te ludy wraz z Amorytami, którzy mieszkali w tym kraju. My również chcemy służyć Panu, bo On jest naszym Bogiem. I rzekł Jozue do ludu: Wy nie możecie służyć Panu, bo jest On Bogiem świętym i jest Bogiem zazdrosnym i nie przebaczy wam występków i grzechów. Jeśli opuścicie Pana, aby służyć bogom obcym, ześle na was znów nieszczęścia, a choć przedtem dobrze wam czynił, wtedy sprowadzi zagładę. Lecz lud odrzekł Jozuemu: Nie! My chcemy służyć Panu! Jozue odpowiedział ludowi: Wy jesteście świadkami przeciw samym sobie, że wybraliście Pana, aby Mu służyć. I odpowiedzieli: Jesteśmy świadkami. Usuńcie więc bogów obcych spośród was i zwróćcie serca wasze ku Panu, Bogu Izraela. I odrzekł lud Jozuemu: Panu, Bogu naszemu, chcemy służyć i głosu Jego chcemy słuchać. Zawarł więc Jozue w tym dniu przymierze z ludem i nadał mu ustawę i nakaz w Sychem. Jozue zapisał te słowa w księdze Prawa Bożego. Wziął następnie wielki kamień i wzniósł go tam pod terebintem, który jest w miejscu poświęconym Panu. Następnie Jozue rzekł do zgromadzonego ludu: Patrzcie, oto ten kamień będzie dla was świadkiem, ponieważ on słyszał wszystkie słowa, które Pan mówił do nas. Będzie on świadkiem przeciw wam, abyście się nie wyparli waszego Boga. Wtedy Jozue odprawił lud i każdy pospieszył do swojej posiadłości. Potem umarł Jozue, syn Nuna, sługa Pana, mając sto dziesięć lat.

  (Ps 16,1-2.5.7-8.11)REFREN: Pan mym dziedzictwem, moim przeznaczeniem

  Zachowaj mnie, Boże, bo chronię się do Ciebie,mówię do Pana: „Tyś jest Panem moim,Pan moim dziedzictwem i przeznaczeniem,to On mój los zabezpiecza”.

  Błogosławię Pana, który dał mi rozsądek,bo serce napomina mnie nawet nocą.Zawsze stawiam sobie Pana przed oczy,On jest po mojej prawicy, nic mną nie zachwieje.

  Ty ścieżkę życia mi ukażesz,pełnię Twojej radościi wieczną rozkoszpo Twojej prawicy.

  (Mt 11,25)Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

  (Mt 19,13-15)Wtedy przyniesiono Mu dzieci, aby włożył na nie ręce i pomodlił się za nie; a uczniowie szorstko...

Robert Nowak
Sierpień 12, 2017, 17:36:40 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 17 | Komentarze: 0

Rdz 24: 1-66

Pan, Bóg niebios, który mnie wywiódł z domu mego ojca i z mego kraju rodzinnego, który mi uroczyście obiecał: Potomstwu twemu dam ten kraj, On pośle swego anioła przed tobą; znajdziesz tam żonę dla mego syna

Jestem sługą Abrahama. 35 Pan w szczególny sposób błogosławił memu panu, toteż stał się on zamożny: dał mu owce, woły, srebro, złoto, niewolników, niewolnice, wielbłądy i osły.

Gdy więc dziś przyszedłem do źródła, modliłem się: Panie, Boże pana mego Abrahama, jeśli taka wola Twoja, spraw, abym dopiął celu podróży, którą odbywam. 43 Oto jestem u źródła. Niech więc stanie się tak, żeby ta dziewczyna wyszła czerpać wodę, A gdy jej powiem: Daj mi się napić trochę wody z twego dzbana, 44 niechaj mi powie: Pij ty, a i wielbłądy twe napoję; będzie to ta kobieta, którą Pan wybrał dla syna pana mojego. 45 Zaledwie przestałem tak w duchu się modlić, ukazała się Rebeka z dzbanem na ramieniu i zeszła do źródła, aby czerpać wodę. Wtedy powiedziałem...
Robert Nowak
Sierpień 06, 2017, 14:42:27 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 17 | Komentarze: 0

Rdz 23: 1-20

"Posłuchaj nas, panie! Uchodzisz wśród nas za człowieka szczególnie zaszczyconego przez Boga; pochowaj więc swą zmarłą w najprzedniejszym z naszych grobów. Nikt z nas nie odmówi ci swego grobu do pochowania twej zmarłej».

Abraham czlowiek zaszczycony przez Boga. Zaszczyt oznacza  wyniesienie, jakies wyroznienie. To wyroznienie czyni Bog. Mysle , ze mozemy powiedziec, ze to co wyroznia Abrahama to zycie z Bogiem.
Bog jest w rodzinie Abrahama. On jest Tym, ktory decyduje o losach pewnej rodziny, ktora zastalismy na poczatku jej historii, jak rodzina praktycznie bez wielkich nadziei na przetrwanie, bezplodna Sara, bezdzietnosc braci Abrahama i bratanek Lot , ktoremu rodza sie corki, co oczywiscie nie daje mozliwosci przetrwania rodu z ktorego pochodzi Abraham.
Zycie ziemskie Abrahama zbliza sie ku koncowi, zona umiera w podeszlym wieku w szczesciu  po spelnieniu swego marzenia jakim bylo miec syna.
Smierc Sary, podeszly wiek Abrahama nie...
Robert Nowak
Lipiec 30, 2017, 14:58:18 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 21 | Komentarze: 0

Rdz 22:1-24
1 A po tych wydarzeniach Bóg wystawił Abrahama na próbę. Rzekł do niego: «Abrahamie!» A gdy on odpowiedział: «Oto jestem» - 2 powiedział: «Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria2 i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jakie ci wskażę». A gdy przyszli na to miejsce, które Bóg wskazał, Abraham zbudował tam ołtarz, ułożył na nim drwa i związawszy syna swego Izaaka położył go na tych drwach na ołtarzu. 10 Potem Abraham sięgnął ręką po nóż, aby zabić swego syna.

Bog postawil pewien wymog Abrahamowi, w imie posluszenstwa Bogu mial  zlozyc ofiare ze swego Syna.Abraham mial ofiarowac Bogu to co mu bylo najdrozsze.
Tutaj mozemy zapytac gdzie sie podziala dobroc Boga, jesli od Abrahama domaga sie rezygnacji z wlasnego syna.
Osobiscie ja ten fragment czytam , nie jako  wyraz okrucienstwa Boga, tylko jako wyraz Jego milosci do  czlowieka, ktora chcial ukazac w Abrahamie.
 Abraham tutaj jest obrazem Boga Ojca, ktory ...
Robert Nowak
Lipiec 23, 2017, 14:20:28 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 42 | Komentarze: 0

Rdz 21: 22-33

"Bóg pomaga ci we wszystkim, co czynisz"

Te slowa wypowiada Ambimelek , widzac to co Bog czyni wobec Abrahama i nie jest w tym jedyny . Dzialanie Boga wobec Abrahama widzial takze  Melchizedek.
O Abrahamie mowia, krolowie, ten ostatni zawiera przymierze z Abrahamem jednak Abraham nie jest postacia, ktora chce poruszac sie w wyzszych sferach.Abraham prowadzi zycie pasterskie, mysli o swej trzodzie o pastwiskach , o studni .
Abraham prowadzi zycie pasterskie i wielbi Boga".Abraham zaś zasadził w Beer-Szebie drzewo tamaryszkowe. Tam też wzywał imienia Pana, Boga Wiekuistego. 34 I tak przebywał Abraham przez długi czas w kraju Filistynów."
Czasem bywa tak , ze zaszczyty, honory, bogactwo czynia, ze ten ktory tym sie cieszy, oddala sie od Boga.Nie umie cieszyc sie Bogiem w dobrobycie.
 "Kiedy trwoga to do Boga" , Bog jest potrzebny w sytuacjach trudnych, a w zyciu spokojnym i dostatnim  szuka  sie czegos innego jak relacji z Bogiem.<...
Robert Nowak
Lipiec 16, 2017, 14:54:38 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 34 | Komentarze: 0

" Abraham miał sto lat, gdy mu się urodził syn jego Izaak."

Bog to co obiecuje spelnia.
 Pismo Swiete, to sa Ksiegi opisu dzialania Boga w historii tego wszystkiego co jest.
Mozemy z Pisma swietego wyczytac, ze na pocztku byl Bog i tylko Bog i niczego innego poza Bogiem nie bylo.Wszystko co jest stalo sie za sprawa Boga.Swiat niewidzialny,swiat bytow anielskich , jest swiatem stworzonym przez Boga, w tym swiecie, obecnosc Boga nie jest ukryta, ten swiat niematerialny nie zna procesow, narodzenia i smierci.Jest to swiat bytow , ktore od momentu stworzenia son takie jakie son nie zmieniaja sie z uplywam lat, poniewaz , czas to cos co jest wlasciwe materii a nie swiata niematerialnego. Aniolowie , ktorzy zostali stworzeni dla tego swiata niewidzialnego, zostali stworzeni jako byty niesmiertelne,
 Swiat materii, z ktorego organizuje sie kosmos, nasza , planeta ziemia, istoty zywe i miedzy innymi  rodzaj ludzki, jest swiatem , gdzie Bog ukazuje cale swoje piekno, ...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.