* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Trudne pytania  (Przeczytany 826 razy)

Offline Robert Nowak

 • Moderator
 • ****
 • Wiadomości: 353
Trudne pytania
« dnia: Czerwiec 15, 2013, 15:35:33 »

2 Kor 5,14-21)
Miłość Chrystusa przynagla nas, pomnych na to, że skoro jeden umarł za wszystkich, to wszyscy pomarli. A właśnie za wszystkich umarł Chrystus po to, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał.


 


Mysle, ze w tych dwoch zdaniach zawarte sa glebokie pytania i glebokie odpowiedzi, ktore maja konsekwencje dla tego, kto sie osmieli postawic takie pytania. Proponuje jedna uczynic to:


1.Co uczynila ludzkosc wobec Jezusa Chrystusa?


Odpowiedz najszczersza jaka slyszalem padla od Nitzsche uznajac, ze czlowiek nie tylko wbrew Bogu spozyl owoc z drzewa zakazanego czyli odmowil posluszenstwo Bogu ale zabijajac Jezusa Chrystusa stal sie bogobojca.


 


2.Co uczynil Jezus Chrystus dla czlowieka?


 


Odpowiedz zawarta jest na drzewie krzyza na ktorym Jezus Chrystus konal oddajac w ludzkiej naturze calkowite posluszenstwo Bogu.I w zmartwychwstaniu ukazujacym horyzont nowego stworzenia.


 3. Czy to co uczynil Jezus Chrystus mialo wartosc wylacznie dla czlowieka imieniem Jezus tak jak cierpienie Hioba mialo wartosc dla czlowieka imieniem Hiob?Takie pytanie ja moge postawic sw. Pawlowi i Kosciolowi w ktorym uznaje sie Jezusa Chrystusa za prawdziwego Pana .


 


 Kosciol i sw Pawel mysle ze daja taka odpowiedz:Jezus Chrystus umarl za wszystkich a wiec do co sie dokonalo na drzewie Krzyza nie jest czyms co dotyczy tylko Jezusa , rodziny jego Matki i przbranego ojca, Jego przyjaciol, znajomych, narodu z ktorego sie wywodzi.


Sw. Pawel uzywa zwrotu wszystkich to znaczy tych co zyli przed Jezusem Chrystusem, tych co zyli w czasie ziemskiego zycia Jezusa Chrystusa i tych co beda zyli po Jezusie Chrystusie. Jezus Chrystus umarl za wszystkich ludzi wszystkich czasow a wiec ci wszyscy nie sa tylko wszyscy jednej epoki, jednej kultury, czy jednej cywilizacji. Sw. Pawel uzywa terminu wszyscy w znaczeniu uniwersalnym. Gdyby powiedzial wszyscy zyjacy obecnie, czy dla wszystkich zydow, czy wszystkich europejczykow wtedy ci wszyscy mieliby jakies ograniczenie. Jezus Chrystus umarl za wszystkich ludzi bez zadnych ograniczen.


Czy slowo wszyscy mozna rozszezyc na aniolow upadlych i powiedziec, ze przez akt zbawczy Jezusa Chrystusa one takze dostapily zbawienia?


Odpowiedz  sw. Pawla w moim rozumieniu jest taka: slowo wszyscy, nie mozna zastosowac do duchow upadlych, do Lucyfera i wszystkich aniolow zbuntowanych. Smierc Jezusa Chrystusa na Krzyzu nie  zmienia niczego z postawy buntu duchow  anielskich


 


Jaka winna byc moja reakcja wobec smierci Jezusa Chrystusa?


Sw. Pawel  mowi o mozliwie najglebszej solidaenosci z Jezusem Chrystusem, ktora wyraza sie w smierci dla swiata ta smierc jak jak naucza Kosciol realizuje sie w akcie chrztu i przyjecia znaku bialej szaty jako bycie nowym stworzeniem zatem solidarnosc z Chrystusem oznacza smierc i stanie sie nowym stworzeniem.


Czy wszyscy ludzie sie zbawiaja?


Odpowiedz sw.Pawla  Kosciol odczytuje w takim sensie: jest prawda ,ze  Jezus Chrystus umarl za wszystkich, nie wszyscy jednak umarli dla Chrystusa, nie wszyscy stali sie nowym stworzeniem. Ci, ktorzy nie chca byc nowym stworzeniem poprostu przylaczaja sie do tych, ktorzy zbuntowali sie przeciw Bogu i zbawczy akt Jezusa Chrystusa jest tutaj poprostu odrzucony co oznacza, ze nie ma zbawienia no mocy wylacznie posiadania natury ludzkiej. Istnieje zatem mozliwosc potepienia i tym samym uznania tego, ze moga byc takie osoby ludzkie, ktore sie nie zbawily.Tego tak bezposrednio sw. Pawel nie mowi ale takie mozna wysnuc konsekwencje. Jesli z Chrystusem nie umieram nie jest mozliwe abym mogl z nim zmartwychwstac to znaczy zbawic sie,. Od siebie sie  nie zbawiam i nie jest mozliwe zbawienie jesli nie uczestnicze w smierci Jezusa Chrystusa jesli nie umarlem z Jezusem Chrystuusem jesli nie staqlem sie nowm stworzeniem. Takie sa konsekwencje o ktorych mowi Kosciol i mysle, ze tez tego trzeba miec swiadomosc aby nie ulec falszywym obietnica, falszywych prorokow.

 


* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

 • post Czytania na poniedziałek, 11 grudnia 2017 - 11 Grudzień
 • (Iz 35,1-10)Niech się rozweselą pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie! Niech wyda kwiaty jak lilie polne, niech się rozraduje, skacząc i wykrzykując z uciechy. Chwałą Libanu ją obdarzono, ozdobą Karmelu i Saronu. Oni zobaczą chwałę Pana, wspaniałość naszego Boga. Pokrzepcie ręce osłabłe, wzmocnijcie kolana omdlałe! Powiedzcie małodusznym: Odwagi! Nie bójcie się! Oto wasz Bóg, oto - pomsta; przychodzi Boża odpłata; On sam przychodzi, by zbawić was. Wtedy przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą. Wtedy chromy wyskoczy jak jeleń i język niemych wesoło krzyknie. Bo trysną zdroje wód na pustyni i strumienie na stepie; spieczona ziemia zmieni się w pojezierze, spragniony kraj w krynice wód; badyle w kryjówkach, gdzie legały szakale na trzcinę z sitowiem. Będzie tam droga czysta, którą nazwą Drogą Świętą. Nie przejdzie nią nieczysty, gdy odbywa podróż, i głupi nie będą się tam wałęsać. Nie będzie tam lwa, ni zwierz najdzikszy nie wstąpi na nią ani się tam znajdzie, ale tamtędy pójdą wyzwoleni. Odkupieni przez Pana powrócą, przybędą na Syjon z radosnym śpiewem, ze szczęściem wiecznym na twarzach: osiągną radość i szczęście, ustąpi smutek i wzdychanie.

  (Ps 85,9-14)REFREN: Oto Bóg przyjdzie, ażeby nas zbawić

  Będę słuchał tego, co mówi Pan Bóg:Oto ogłasza pokój ludowi i świętym swoim.Zaprawdę bliskie jest Jego zbawienie dla tych,którzy się Go boją,i chwała zamieszka w naszej ziemi.

  Spotkają się ze sobą łaska i wierność,ucałują się sprawiedliwość i pokój.Wierność z ziemi wyrośnie,a sprawiedliwość spojrzy z nieba.

  Pan sam obdarzy szczęściem,a nasza ziemia wyda swój owoc.Przed Nim kroczyć będzie sprawiedliwość,a śladami Jego kroków zbawienie.

  Oto przyjdzie Król, Pan ziemi, i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

  (Łk 5,17-26)Pewnego dnia, gdy Jezus nauczał, siedzieli przy tym faryzeusze i uczeni w Prawie, którzy przyszli ze wszystkich miejscowości Galilei, Judei i Jerozolimy. A była w Nim moc Pańska, że mógł uzdrawiać. Wtem jacyś ludzie niosąc na łożu człowieka, który był sparaliżowany, starali się go wnieść i położyć przed Nim. Nie mogąc z powodu tłumu w żaden sposób go przynieść, wyszli na płaski dach i przez powałę spuścili go wraz z łożem w sam środek przed Jezusa. On widząc ich wiarę rzekł: Człowieku, odpuszczają ci się twoje grzechy. Na to uczeni w Piśmie i faryzeusze poczęli się zastanawiać i mówić. Któż On jest, że śmie mówić bluźnierstwa? Któż może odpuszczać grzechy prócz samego Boga? Lecz Jezus przejrzał ich myśli i rzekł do nich: Co za myśli nurtują w sercach waszych? Cóż jest łatwiej powiedzieć: Odpuszczają ci się twoje grzechy, czy powiedzieć: Wstań i chodź? Lecz abyście wiedzieli, że Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów - rzekł do sparaliżowanego: Mówię ci, wstań, weź swoje łoże i idź do domu! I natychmiast wstał wobec nich, wziął łoże, na którym leżał, i poszedł do domu, wielbiąc Boga. Wtedy zdumienie ogarnęło wszystkich; wielbili Boga i pełni bojaźni ...

Robert Nowak
Grudzień 10, 2017, 14:06:04 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 3 | Komentarze: 0

Rdz 36:1-43
Ten fragment Pisma Swietego jest poswiecony Ezawowi.   
Ezaw nie chce miec konfliktu z bratem zatem opuszcza Kanaan. "Ezaw, zabrawszy swoje żony, synów i córki, całą czeladź swego domu, swoją trzodę i wszystkie zwierzęta oraz całe mienie, które sobie nabył w Kanaanie, udał się do ziemi [Seir] daleko od swego brata Jakuba,  gdyż zbyt liczne mieli stada, aby mogli być razem: kraj, w którym przebywali, nie mógł im wystarczyć ze względu na ich mienie. "
Pismo swiete, ukazuje Ezawa jako ojca jednego ze starozytnych narodow. W pokoleniu Ezawa beda rozni wladcy, ktorzy najpierw sa naczelnikami szczepow, a pozniej   z pokolenia Ezawa beda wywodzili sie krolowie.
Ten opis jest tez opisem blogoslawienstwa bozego jakie doznaje Ezaw. W tym opisie mozna zobaczyc szczodrosc Boga.Mozna tez zobaczyc odpowiedz czlowieka na szczodrosc Boga.
Ezaw w relacji do Boga swego ojca Izaaka wykazywal stosunek , ktory mozna nazwac indyferencja,byl wobec tego Boga obojetny.Poko...
Robert Nowak
Grudzień 03, 2017, 14:49:44 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 24 | Komentarze: 0

Rdz 35:1-29

Po tym co dokonali snowie Jakuba , Jakub musial zmienic miejsce swego zamieszkania. Tutaj kiedy Jakub przeprowadza sie, nie mowi sie o rodzinie Jakuba tylko o domie Jakuba. Ten dom  to :Jakub, 12 synow, dwie zony pierwszorzedne Rachela i Lea, zony drugorzedne Bilha i Zilpa . Ten dom forman takze ci ktorzy pracuja u Jakuba, sa pasterzami, i roznego typu sluzba domowa.
Jakub tym wszystkim domownikom porponuje kult swego Boga.
 Bog Jakuba ukazuje sie jako Bog, ktory praktycznie posiada jednego czciciela i jest nim Jakub.Synowie Jakuba nie ukazuja sie jako Ci, ktorzy maja relacje osobowa z Bogiem. Nie pytajac ojca, zemscili sie za siostre, ktora zostala zgwalcona, na ten gwalt odpowiedzieli gwaltem co spowodowalo, ze Jakub musi opuscic swoje miejsce zamieszkania.
Inny problema jaki ma Jakub z  synami to sprawa Rubena, ktory nawiazuje relacje seksulne z drugorzedna zona Jakuba, Biha.
Rachela ukochana zona Jakuba, tez trudno uznac za czcicielke Bo...
Robert Nowak
Listopad 19, 2017, 13:49:28 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 28 | Komentarze: 0

Rdz 34:1-31
Tutaj mamy opis sytuacji czysto ludzkich. Dowiadujemy sie o gwalcie , pozniej widzimy gre podstepu. Synowie Jakuba morduja sprawce gwaltu swej siostry zabijajac gwlacicela,jego ojca i zabijaja wszystkich mezszczyzn miasta w ktorym mial miejsce czyn, ktory uznali za haniebny.
Tutaj mozna sie gorszyc obrazem biblijnym. Ludzie otoczeni opieka Boga ,robia rzez w miescie,ograbiaja, ukazuja sie jako osoby przepelnione uczuciem nienawisci i zemsty.
W moim odczuciu opis biblijny ukazuje prawde o ludzkiej naturze. W ludzkiej naturze leza takie mozliwosci jak zdolnosc do glebokiej osobowej relacji z Bogiem, jak rowniez mozliwosci ktore sa niszczycielskie.Ta niszczycielska moc jaka  zawarta jest w naturze realzuje sie takze w ludziach , ktorzy sa wybrani  przez Boga.A zatem mozna zobaczyc, ze Bog w swoim dzialaniu nie  kieruje sie naszymi zaslugami. Jestesmy grzesznikami i ta grzesznosc z cala wyrazistoscia uazuje sie w postepku synow Jakuba. Ta grzesznosc w jakis sposo...
Robert Nowak
Listopad 12, 2017, 15:05:43 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 36 | Komentarze: 0

Rdz 33:1-20

Jakub przpomnijmy pozbawil Ezawa
1.Pierworodztwa
2.Blogoslawienstwa jakie nalezy sie starszemu bratu
Teraz po ponad 20 latach , spotykaja sie Ezaw i Jakub. Jak wyglada spotkanie:
" Ezaw pospieszył na jego spotkanie i objąwszy go za szyję ucałował go; i rozpłakali się obaj."
 "Ezaw zapytał: «Dla kogo są te wszystkie stada, które spotkałem?» Jakub odpowiedział: «Obyś mnie darzył życzliwością, panie mój!» 9 Na to Ezaw: «Mam ja dużo, bracie mój, niechaj przy tobie zostanie to, co jest twoje».

Piekny opis spotkania tylko mozna sie zapytac, zeby spotkac sie z bratem po co brac ze soba 400 ludzi?
W moim odczuciu plan Ezawa nie roznil sie wiele od planu Labana. Obydwoje sie czuli oszukani przez Jakuba i poprostu chcieli wymierzyc mu to co w swoim mniemaniu uwazali za sprawiedliwe. I  taka nagla zmiana u obu.Co sie stalo?
Poprostu dla Boga nie ma rzeczy niemozliwych. Bog zadzialal w  sercu Labana i w sercu Ezawa.
Jakub ...
Robert Nowak
Listopad 05, 2017, 14:13:21 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 40 | Komentarze: 0

Rdz 32:1-33

Jakub  kiedy z rozkazu   Boga opuszcza Labana  jest przez niego scigany jednak Bog  sprawia, ze poscig zamienia sie w przyjazne  pozegnanie..." Laban ucałował swych wnuków i swe córki, pobłogosławił im i udał się w powrotną drogę do siebie. "
Teraz kiedy Jakub zbliza sie do stron  gdzie mieszkal jego  ojciec. Na spotkanie wychodzi Ezaw z 400 ludzmi.
Jakub kiedy o tym sie dwiaduje wyobraza sobie najgorszy mozliwy scenariusz. Ezaw  teraz ma sposobnosc zemsty, a zemsta ta, to oczywiscie   zaglada rodziny Jakuba. Coz robic w takiej sytuacji?
Jakub z jednej strony szuka rozwiazania  w swej wlasnej inteligencji i z drugiej strony szuka pomocy Boga, czyniac Bogu wymowke, ze ta cala sytuacja w jakiej sie znalazl jest wynkiem  posluszenstwa Bogu. Co jest polprawda, poniewaz tez Jakub mial inne racje do opuszczenia domu Labana, ktore w swej  modlitwie przemilczal.
Jakub ukazuje pewna ludzka sytuacje, z jednej strony jest zawierzenie Bogu z drugiej str...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.