* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Trudne pytania  (Przeczytany 775 razy)

Offline Robert Nowak

 • Moderator
 • ****
 • Wiadomości: 346
Trudne pytania
« dnia: Czerwiec 15, 2013, 15:35:33 »

2 Kor 5,14-21)
Miłość Chrystusa przynagla nas, pomnych na to, że skoro jeden umarł za wszystkich, to wszyscy pomarli. A właśnie za wszystkich umarł Chrystus po to, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał.


 


Mysle, ze w tych dwoch zdaniach zawarte sa glebokie pytania i glebokie odpowiedzi, ktore maja konsekwencje dla tego, kto sie osmieli postawic takie pytania. Proponuje jedna uczynic to:


1.Co uczynila ludzkosc wobec Jezusa Chrystusa?


Odpowiedz najszczersza jaka slyszalem padla od Nitzsche uznajac, ze czlowiek nie tylko wbrew Bogu spozyl owoc z drzewa zakazanego czyli odmowil posluszenstwo Bogu ale zabijajac Jezusa Chrystusa stal sie bogobojca.


 


2.Co uczynil Jezus Chrystus dla czlowieka?


 


Odpowiedz zawarta jest na drzewie krzyza na ktorym Jezus Chrystus konal oddajac w ludzkiej naturze calkowite posluszenstwo Bogu.I w zmartwychwstaniu ukazujacym horyzont nowego stworzenia.


 3. Czy to co uczynil Jezus Chrystus mialo wartosc wylacznie dla czlowieka imieniem Jezus tak jak cierpienie Hioba mialo wartosc dla czlowieka imieniem Hiob?Takie pytanie ja moge postawic sw. Pawlowi i Kosciolowi w ktorym uznaje sie Jezusa Chrystusa za prawdziwego Pana .


 


 Kosciol i sw Pawel mysle ze daja taka odpowiedz:Jezus Chrystus umarl za wszystkich a wiec do co sie dokonalo na drzewie Krzyza nie jest czyms co dotyczy tylko Jezusa , rodziny jego Matki i przbranego ojca, Jego przyjaciol, znajomych, narodu z ktorego sie wywodzi.


Sw. Pawel uzywa zwrotu wszystkich to znaczy tych co zyli przed Jezusem Chrystusem, tych co zyli w czasie ziemskiego zycia Jezusa Chrystusa i tych co beda zyli po Jezusie Chrystusie. Jezus Chrystus umarl za wszystkich ludzi wszystkich czasow a wiec ci wszyscy nie sa tylko wszyscy jednej epoki, jednej kultury, czy jednej cywilizacji. Sw. Pawel uzywa terminu wszyscy w znaczeniu uniwersalnym. Gdyby powiedzial wszyscy zyjacy obecnie, czy dla wszystkich zydow, czy wszystkich europejczykow wtedy ci wszyscy mieliby jakies ograniczenie. Jezus Chrystus umarl za wszystkich ludzi bez zadnych ograniczen.


Czy slowo wszyscy mozna rozszezyc na aniolow upadlych i powiedziec, ze przez akt zbawczy Jezusa Chrystusa one takze dostapily zbawienia?


Odpowiedz  sw. Pawla w moim rozumieniu jest taka: slowo wszyscy, nie mozna zastosowac do duchow upadlych, do Lucyfera i wszystkich aniolow zbuntowanych. Smierc Jezusa Chrystusa na Krzyzu nie  zmienia niczego z postawy buntu duchow  anielskich


 


Jaka winna byc moja reakcja wobec smierci Jezusa Chrystusa?


Sw. Pawel  mowi o mozliwie najglebszej solidaenosci z Jezusem Chrystusem, ktora wyraza sie w smierci dla swiata ta smierc jak jak naucza Kosciol realizuje sie w akcie chrztu i przyjecia znaku bialej szaty jako bycie nowym stworzeniem zatem solidarnosc z Chrystusem oznacza smierc i stanie sie nowym stworzeniem.


Czy wszyscy ludzie sie zbawiaja?


Odpowiedz sw.Pawla  Kosciol odczytuje w takim sensie: jest prawda ,ze  Jezus Chrystus umarl za wszystkich, nie wszyscy jednak umarli dla Chrystusa, nie wszyscy stali sie nowym stworzeniem. Ci, ktorzy nie chca byc nowym stworzeniem poprostu przylaczaja sie do tych, ktorzy zbuntowali sie przeciw Bogu i zbawczy akt Jezusa Chrystusa jest tutaj poprostu odrzucony co oznacza, ze nie ma zbawienia no mocy wylacznie posiadania natury ludzkiej. Istnieje zatem mozliwosc potepienia i tym samym uznania tego, ze moga byc takie osoby ludzkie, ktore sie nie zbawily.Tego tak bezposrednio sw. Pawel nie mowi ale takie mozna wysnuc konsekwencje. Jesli z Chrystusem nie umieram nie jest mozliwe abym mogl z nim zmartwychwstac to znaczy zbawic sie,. Od siebie sie  nie zbawiam i nie jest mozliwe zbawienie jesli nie uczestnicze w smierci Jezusa Chrystusa jesli nie umarlem z Jezusem Chrystuusem jesli nie staqlem sie nowm stworzeniem. Takie sa konsekwencje o ktorych mowi Kosciol i mysle, ze tez tego trzeba miec swiadomosc aby nie ulec falszywym obietnica, falszywych prorokow.

 


* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

 • post Czytania na sobotę, 21 października 2017 - 21 Październik
 • Wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa

  (Rz 4,13.16-18)Nie od [wypełnienia] Prawa została uzależniona obietnica dana Abrahamowi i jego potomstwu, że będzie dziedzicem świata, ale od usprawiedliwienia z wiary. I stąd to [dziedzictwo] zależy od wiary, by było z łaski i aby w ten sposób obietnica pozostała nienaruszona dla całego potomstwa, nie tylko dla potomstwa opierającego się na Prawie, ale i dla tego, które ma wiarę Abrahama. On to jest ojcem nas wszystkich - jak jest napisane: Uczyniłem cię ojcem wielu narodów - przed obliczem Boga. Jemu on uwierzył jako Temu, który ożywia umarłych i to, co nie istnieje, powołuje do istnienia. On to wbrew nadziei uwierzył nadziei, że stanie się ojcem wielu narodów zgodnie z tym, co było powiedziane: takie będzie twoje potomstwo.

  (Ps 105,6-9.42-43)REFREN: Pan Bóg pamięta o swoim przymierzu

  Potomkowie Abrahama, słudzy Jego,synowie Jakuba, Jego wybrańcy.Pan jest naszym Bogiem,Jego wyroki obejmują świat cały.

  Na wieki On pamięta o swoim przymierzu,obietnicy danej tysiącu pokoleń,o przymierzu, które zawarł z Abrahamem,przysiędze danej Izaakowi.

  Pamiętał bowiem o swym świętym słowiedanym Abrahamowi, swojemu słudze.I wyprowadził swój lud wśród radości,z weselem swoich wybranych.

  (J 15,26b.27a)Świadectwo o Mnie da Duch prawdy i wy także świadczyć będziecie.

  (Łk 12,8-12)Jezus powiedział do swoich uczniów: Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych; a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych. Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone. Kiedy was ciągać będą do synagog, urzędów i władz, nie martwcie się, w jaki sposób albo czym macie się bronić lub co mówić, bo Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co należy powiedzieć.

Robert Nowak
Październik 15, 2017, 15:18:25 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 16 | Komentarze: 0

Rdz 30: 1-24
W  Pismie Swietym jest ukazany projekt Boga, ktory zakladal malzenstwo monogamiczne. Bog stworzyl Adama i Ewe i nie jednego Adama i wiele Ew.
Jeden Adam i wiele Ew to jest wytwor kulturowy. Zycie w zwiazku poligamicznym ukazuje jak  czlowiek  pragnie realizowac to co plynie z jego natury. Zwiazek monogamiczny nie zawsze dawal gwarancje przedluzenie potomstwa.A zatem dla zachowania  rodziny stosowano rozne praktyki, niewolnica zony, ktora rodzi za zone,dzisiaj to mozna nazwac dzieci z probowki. Jakub jest ojcem swoich naturalnych dzieci i dzieci z  "probowki".Pismo Swiete nie dyskryminuje tych dzieci z "probowki"  one sa traktowane na rowni z dziecmi , ktore bezposrednio pochodza od Lei czt Racheli.
Dzieci z naturalnych" probowek"  jakimi byly niewolnice, zwiazki poligamiczne taki rzeczy wytwarza kultura, ktora chce sluzyc czlowiekowi.
Pismo swiete ukazuje, ze te wytwory kulturowe nie daja szczescia,ani Lea ani Rachela nie czuly sie szczesliwe, miedzy ...
Robert Nowak
Październik 08, 2017, 15:38:41 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 22 | Komentarze: 0

Rdz  29:31-35
W tym fragmencie Pisma Swietego widzimy jak spelnia sie obietnica Boga.Abraham mial jednego syna , ktory legalnie zgodnie ze zwyczjami przedluzal rodzine, Izaak mial juz dwoch synow o takiej pozycji.Jakub w tym momencie ma juz 4 synow i ta liczba nie jest ostateczna.
Jakub przez rozne uklady ma dwie zony.Jedna chciana i druga niechciana.Tak sie sklada, ze z tej niechcianej zony rodza sie te dzieci z ktorych w nastepnych pokoleniach utworzy sie narod o imieniu ich  ojca Jakuba, ktory tez mial imie dodatkowe Izrael albo tez o tym narodzie mowiono od  imienia Judy,  Jude znaczylo ci , ktorzy wywodza sie od Judy co w naszym jezyku oznaczalo zyd, i ten narod nazywamy zydami.
Sytuacja Lei ukazuje, ze w zwiazku poligamicznym istnieje problem chcianej i niechcianej zony.
Kobieta i mezczyzna maja byc  jednoscia w jednym ciele i do tego potrzeba  z woli Boga jednej  kobiety i jednego mezczyzny, gdyz godnosc kobiety i mezczyzny sa jednakowe.Nie mawiecej godnosc...
Robert Nowak
Październik 01, 2017, 16:58:51 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 38 | Komentarze: 0

Rdz 29:1-30
Ten fragment Pisma sw. ukazuje jak trudne bylo laczenie religii monoteistycznej z malzenstwem monogamicznym , tak jak to bylo  w zamierzeniu Boga, jak to ukazuje Ksiega Rodzaju.
Abraham i Izaak potrafili zyc w malzenstwie monogamicznym .Jednak trzecie pokolenie rodziny Abrahama wyznajace wiare w Jedynego Boga mialo problemy z zachowaniem malzenstwa monogamicznego. Tutaj widzimy, ze Jakub praktycznie zostaje skazany na zycie w poligami: Laban odpowiedział: «Nie ma tu u nas zwyczaju wydawania za mąż [córki] młodszej przed starszą." Jakub chcial ozenic sie z Rachela jednak aby to bylo mozliwe musial wczesniej poslubic Lee.
Laban okazal sie nie mniejszym intrygantem jak jego siostra Rebeka. To jego intryga sprawia ,ze za pomoca Jakuba rozwiazal problem ozenku dwoch corek i mial Jakuba za sluzacego  nie 7 ale 14 lat.
Z Jakubem zaszlo cos podobnego jak w znanym przyslowiu " trafila kosa na kamien". Jakub zrecznie oszukal Ezawa i tymi oszustwami zdolal pozba...
Robert Nowak
Wrzesień 24, 2017, 18:35:06 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 32 | Komentarze: 0

Rdz28: 1-22
W tym rozdziale Pisma Swietego  zaczyna sie historia  trzeciego pokolenia  rodziny monoteistycznej pochodzacej od Abrahama. To co Bog powiedzial Abrahamowi, Izaakowi  teraz to wszystko potwierdza Jakubowi:"Ja jestem Pan, Bóg Abrahama i Bóg Izaaka. Ziemię, na której leżysz, oddaję tobie i twemu potomstwu. 14 A potomstwo twe będzie tak liczne jak proch ziemi, ty zaś rozprzestrzenisz się na zachód i na wschód, na północ i na południe; wszystkie plemiona ziemi otrzymają błogosławieństwo przez ciebie i przez twych potomków. 15 Ja jestem z tobą i będę cię strzegł, gdziekolwiek się udasz; a potem sprowadzę cię do tego kraju. Bo nie opuszczę cię, dopóki nie spełnię tego, co ci obiecuję»."
Jakub ma objawienie  Boga, w ktorym, Bog mu sie przedstawia. Ta osobista wiez z Bogiem czyni , ze Jakub sam od siebie sklada pewne obietnice Bogu:"«Jeżeli Pan Bóg będzie ze mną, strzegąc mnie w drodze, w którą wyruszyłem, jeżeli da mi chleb do jedzenia i ubranie do okrycia się 21 i jeżel...
Robert Nowak
Wrzesień 16, 2017, 18:42:26 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 47 | Komentarze: 0

Rdz 27:1-42
Abraham zapocztkowal kult jednego Boga w swej rodzinie. Wiara Abrahama jest utrzymana przez Izaaka. Jednak w trzecim pokoleniu pojawia sie powazne zagrozenie dla tej  wiary, poniewaz Ezaw powraca do tradycji politeistycznej przez swoj zwiazek poligamiczny. Zeni sie z dwoma kobietami o wyznaniach politeistycznych i sam w relacji z Bogiem jest oziebly.Tutaj mogla zakonczyc sie religia monoteistyczna, gdzie uznaje sie Jedynego Boga, nieidentyfikowanego z zadna sila natury.
Taki Bog mogl stac sie czyms co przechodzi do tradycji rodzinnej i oczywiscie moze byc  uznany przez potomkow Ezawa jako jeden z wielu bogow.
Jednak taka sytuacja nie ma miejsca.Rebeka , ktora zawsze w swym sercu miala wiecej uczucia dla Jakuba jak dla Ezawa, przygotowuje plan aby na czele   klanu rodzinnego stanal Jakub.
 Jakub widzial, ze pomysly mamy funkcjonuja dobrze tak jak to bylo z pierworodztwem, teraz   Rebeka wymyslila cos aby pozbawic Ezawa blogoslawienstwa. Plan zostal zrea...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.