* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Boski kierunek  (Przeczytany 1420 razy)

Offline Robert Nowak

• Moderator
Boski kierunek
« dnia: Czerwiec 23, 2013, 16:11:55 »
Łk 9,18-24
Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa.

Jesli wsluchamy sie w to co nauczaja specjalisci z nauk biologicznych o zyciu i jego zachowaniu to mozemy zaobserwowac, ze cecha organizmow zywych jest samozachowanie. Organizmy te daza do zachowania zycia przez rozne formy adaptacji do srodowiska czy tez lacza sie w cos co mozna by nazwac srodowiskiem w ktorym tworzy sie jakas biologiczna rownowaga, gdzie organizmy zywe wspolpracuja aby ja zachowac.Teoria Darwina czytana w kluczu wspolzawodnictwa,zwycieza najsilniejszy raczej nie wiele ma wspolnego z tym co ukazuja procesy zyciowe, gdzie o wiele wiecej jest wspoldzialania jak kompetencji. Zycie jest wlasnie wynikiem takiego rozwju materii gdzie dochodzi do wspoldzialania ,gdzie  swiat mikroczastek, organizuje sie w swiat czastek, ten skolei zaczyna sie wyrazac coraz bardziej zlozonymi strukturami fizycznymi , ktore sa podstawa organizmow zywych i z nich dochodzi do takiego momentu w ktorym jest mozliwe zaistnienie czlowieka.Te wszystkie procesy fizyczne, chemiczne, biologiczne maja jakis kierunek i cecha charakterystyczna tego kierunku jest umiejetnosc zachowania siebie przy ubogacaniu innych.Rozwoj jakiegos elementu staje sie mozliwy, kiedy potrafi znalezs sie w jakiejs calosci, w ktorej jest jakims elementem, to znaczy zachowuje siebie, kiedy w pewnym sensie traci siebie bo cos co bylo jakims elementem niezaleznym staje sie czescia struktury bardziej zlozonej,te procesy w swiecie osobiscie widze jako sposob dzialania inteligencji Boga, ktora stwarza swiat materii i jej daje jakis kierunek. Stwarzajac materie, stwarzaja sie tez mozliwosci, ze nie wszystko w materii musi isc w tym kierunku aby z niej powstal kosmos, swiat organiczny i czlowiek. Stworzona materia, jej masa, wzajemne odzialywania, daja mozliwosc innych kierunkow. W Kosmosie kierunek materii, ku tworzeniu form coraz bardziej zorganizowanych jest w moim rozumieniu kreslony przez inteligencje boska, ktorej  nie poddaje sie calosc materii stworzonej poniewaz w niej jest zawarta jakas autonomia . Bog nie jest materia przez siebie stworzona, nie jest Kosmosem, a wiec nie wszystko co dzieje sie w swiecie materii jest zwiazane z Bogiem. Z Bogiem jest zwiazany pewien kierunek, ktory prowadzi do coraz wyzszych form organizacji. Te procesy kosmiczne, w jakis sposob maja tez odbicie w spolecznosci ludzkiej. Bog stwarza czlowieka, jednak rozwoj ludzkosci  nie jest tylko sprawa Boga ale w tym tez istnieje autonomia czlowieka. Jezus Chrystus daje jeden z mozliwych kierunkow rozwoju ludzkosci. Aby realizowac ten kierunek trzeba umiec tracic zycie, to znaczy ukierunkowanie na Boga wymaga rezygnacji z tego co w jakis sposob jest zwiazane z moimi osobistymi pragnieniami, dazeniami , ambicjami. Nie chce powiedziec, ze te elementy przestaja istniec, one sa podporzadkowane czemus bardziej wiekszemu jak moj swiat, sa podporzadkowane planu Boga i sa swiadoma realizacja tego planu. Bog realizuje swoje plany w kosmosie, w ludzkosci i organizuje we mnie. Sa takie stworzenia , ktore nie realizuja planow Boga, sa jakims kontekstem dla tych planow, sa stworzenia, ktore nie chca realizowac tych planow z wlasnego wyboru i jesli jestesmy przy czlowieku, no to wlasnie w tym kontekscie, slowa Jezusa Chrystusa rozumie doslawnie bez zadnej metafory. Jezus Chrystus mowi jak jest i co faktycznie jest i co sie staje z naszym zyciem, w zaleznosci jaki kierunek ono obierze. Zycie autonomicznej materi, czy tej w ktorej realizuje sie boski kierunek.

* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

• post Czytania na czwartek, 26 kwietnia 2018 - 26 Kwiecień
  • Dzień powszedni

(Dz 13, 13-25)Odpłynąwszy z Pafos, Paweł i jego towarzysze przybyli do Perge w Pamfilii, a Jan wrócił do Jerozolimy, odłączając się od nich. Oni zaś przeszli przez Perge, dotarli do Antiochii Pizydyjskiej, weszli w dzień szabatu do synagogi i usiedli. Po odczytaniu Prawa i Proroków przełożeni synagogi posłali do nich ze słowami: "Przemówcie, bracia, jeżeli macie jakieś słowo zachęty dla ludu". Wstał więc Paweł i skinąwszy ręką, przemówił: "Słuchajcie, Izraelici, i wy, którzy boicie się Boga! Bóg tego ludu izraelskiego wybrał ojców naszych i wywyższył lud na obczyźnie w ziemi egipskiej, i wyprowadził go z niej mocnym ramieniem. Niemal czterdzieści lat znosił cierpliwie ich obyczaje na pustyni. I wytępiwszy siedem szczepów w ziemi Kanaan, oddał im ziemię ich w dziedzictwo, po około czterystu pięćdziesięciu latach. A potem dał im sędziów aż do proroka Samuela. Później poprosili o króla, i dał im Bóg na lat czterdzieści Saula, syna Kisza, z pokolenia Beniamina. Gdy zaś jego odrzucił, powołał Dawida na ich króla, o którym też dał świadectwo w słowach: „Znalazłem Dawida, syna Jessego, człowieka po mojej myśli, który we wszystkim wypełni moją wolę”. Z jego to potomstwa, stosownie do obietnicy, wywiódł Bóg Izraelowi Zbawiciela Jezusa. Przed Jego przyjściem Jan głosił chrzest nawrócenia całemu ludowi izraelskiemu. A pod koniec swojej działalności Jan mówił: „Ja nie jestem tym, za kogo mnie uważacie. Po mnie przyjdzie Ten, któremu nie jestem godny rozwiązać sandałów na nogach”.

(Ps 89 (88), 2-3. 21-22. 25 i 27)

Refren: Na wieki będę sławił łaski Pana

O łaskach Pana będę śpiewał na wieki,Twą wierność będę głosił moimi ustamiprzez wszystkie pokolenia.Albowiem powiedziałeś:"Na wieki ugruntowana jest łaska",utrwaliłeś swą wierność w niebiosach.

"Znalazłem Dawida, mojego sługę,namaściłem go moim świętym olejem,by ręka moja zawsze przy nim byłai umacniało go moje ramię".

"Z nim moja wierność i łaska,w moim imieniu jego moc wywyższona.On będzie wołał do Mnie:„Ty jesteś moim Ojcem,moim Bogiem, Opoką mojego zbawienia”.

(Ap 1, 5))Jezu Chryste, Ty jesteś Świadkiem Wiernym, Pierworodnym wśród umarłych; umiłowałeś nas i przez krew swoją uwolniłeś nas od grzechów.

(J 13, 16-20)Kiedy Jezus umył uczniom nogi, powiedział im: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Sługa nie jest większy od swego pana ani wysłannik od tego, który go posłał. Wiedząc to, będziecie błogosławieni, gdy według tego czynić będziecie. Nie mówię o was wszystkich. Ja wiem, których wybrałem; lecz trzeba, aby się wypełniło Pismo: „Kto ze Mną spożywa chleb, ten podniósł na Mnie swoją piętę”. Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście gdy się stanie, uwierzyli, że Ja jestem. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto przyjmuje tego, którego Ja poślę, Mnie przyjmuje. A kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał".

Robert Nowak
Kwiecień 22, 2018, 15:16:11 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 50 | Komentarze: 0

Wj 3:13-15

Jest to dla mnie niezwykly watek w Pismie Swietym. Tutaj Bog mowi o sobie.  Ukazuje caly plan wyjscia z Egiptu i daje instrukcje Mojzeszowi jak ma postepowac aby  plan  mogl sie pomyslnie zrealizowac.
Pismo swiete mowi, ze Bog jest ISTNIENIEM  ktore warunkuje wszystkie istnienia.  Z IMIENIA BOGA mozemy poznac, ze nie ma zadnego istnienia wczesniejszego od Boga.
Odwiecznosc materii jest idea filozoficzna , ktora  podlega falsyfikacji ze wzgledu na imie Boga, Bog jest bytem  swiadomym, ktory nie potrzebuje niczego aby byc swiadomym. W Bogu jest odwieczna swiadomosc siebie. I on jest stworca materii.
Odwiecznosc idei ta idea filozoficzna rowniez podlega falsyfikacji. Bog nie jest idea, nie jest bytem bezosobowym, jakas idealnoscia, czy bostwem w sobie bez swiadomosci samego siebie.Idee maja zwiazek z istnieniem Boga, sw. Agustyn uwaza je za  cos co przynalezy do swiadomosci Boga.
Ja sobie  moge wyobrazic, ze Bog nie musi stwarzac niczego. Cale s...
Robert Nowak
Kwiecień 15, 2018, 16:51:52 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 18 | Komentarze: 0

Wj 3:1-12
Ten fragment  biblijny jest ukazuje objawienia Boga w sposob zewnetrzny. Bog  tutaj nie jest jakims glosem ,ktory mowi wewnatrz czowieka, nie jest jakims oswieceniem intelektualnym. Mojzesz  widzi pewne zjawisko i odczuwa normalna ciekawosc. Widzi jak krzew plonie i sie nie spala. Kiedy zblizasie do krzewu efekt jest piorunujacy,z krzewu wydobywa sie glos. Ten glos to glos Boga.Ten krzew to forma w jaki sposob Bog objawia swoje istnienie. Bog w tym objawieniu ukazuje,ze  nie przychodzi aby rozwiazywac osobiste problemy Mojzesza.
Kim jest Mojzesz? To nie jest glowa pierwszej monoteistycznej rodziny, ktora oddaje kult Bogu prawdziwemu jak to bylo w przypadku Abrahama, nie chodzi tez o pierworodnego syna jak to bylo w przypadku Izaaka. Bog objawia sie jednemu z izraelitow, zyjacemu na wygnaniu.
 Bog tutaj ukazuje swoja troske o narod i celem objawienia jest ukazanie mozliwosci bycia wolnym narodem w momencie kiedy  ten narod jest w pozycji niewolniczej.Mojzesz je...
Robert Nowak
Marzec 25, 2018, 15:28:39 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 848 | Komentarze: 0

Wj 2:23-25
Dla mnie tutaj  nastepuje krotkie ukazanie dobra Boga.
Bog lituje sie na Izraelitami:  "wysłuchał Bóg ich jęku"
Bog to nie tylko istnienie inteligente ale rowniez istnienie dobre.
W Bogu nie  mozna widziec zlozonosci wyrazanej w procentach 30% dobroci i 70 % inteligencji.  80% sprawiedliwosci 20% milosierdzia.
Elementy materialne cechuje zlozonosc w pierwiastkach chemicznych ta zlozonosc wyraza sie wzorami.
W Bogu nie ma skladnikow procentowych  wszystko jest w 100% procentach.To wszystko jest jednoscia ta jednosc jest jak to ukazuje Jezus Chrystus  i Duch swiety troistosc osobowa, trzy osoby w jednosci Boga. Nie jest tak , ze Jezus jest bardziej milosierny jak Ojciec, Ojciec jest bardziej sprawiedliwy jak milosierny, Duch  swiety to tylko czysta milosc bez bycia wszechpoteznym i wszechmocnym Bogiem. Nic takiego nie istnieje. Jednosc w troistosci bostwa, jednosc przymiotow i wszystkie przymioty w jednym Bogu bez zadnej proporcji.Taki Bog obja...
Robert Nowak
Marzec 18, 2018, 14:36:20 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 253 | Komentarze: 0

Wj 2:11-22
Mojżesz  pod opieka corki faraona ma swoje dziecinstwo wzglednie spokojne. Nie wiele zdaje sobie sprawy  z sytuacji swoich  rodakow. Wlasciwie Pismo  swiete  nic nie mowi o dziecinstwie Mojzesza. Wiemy, ze to dziecinstwo przebiegalo pod opieka corki faraona.
Mojżesz  jednak nie traci  swej swiadomosci narodowej jego matka , ktora w sposob ukryty mu towarzyszy z pewnoscia mowi mu kim  jest. O tym jak bardzo czul sie zwiazany ze swoin narodem  swiadczy pewien epizod":..Mojżesz dorósł, poszedł odwiedzić swych rodaków i zobaczył jak ciężko pracują. Ujrzał też Egipcjanina bijącego pewnego Hebrajczyka, jego rodaka.  Rozejrzał się więc na wszystkie strony, a widząc, że nie ma nikogo, zabił Egipcjanina i ukrył go w piasku."
Ten czyn  w obronie rodaka staje sie przyczyna, ze Mojzesz traci swoje przywileje z dziecinstwa za sprawa tego , ze inny rodak go wydaje.  "Także faraon usłyszał o tej sprawie i usiłował stracić Mojżesza."
Ja sobie wyobrazam, ze kiedy Mojzes...
Robert Nowak
Marzec 11, 2018, 14:00:35 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 86 | Komentarze: 0

Wj 2:1-10

Historia Mojzesza rozpoczyna sie od stwierdzenia, ze jego rodzice pochodza z pokolenia Lewiego to stwierdzenie mowi , ze w ziemi egipskiej uformowal sie narod. Tutaj nie tak wazne jest z jakiego pokolenia pochodzi tylko z jakiego narodu."Jest on spośród dzieci Hebrajczyków"». Kiedy mowimy o Mojzeszu mowimy o przywodcy narodu zydowskiego. Wczesniej ´poznalismy , ze narod ten zostal sakazany przez faraona na eksterminacje. Miala ona dokonywac sie stopniowo przez wyniszczenie biologiczne. Narodzone dzieci plci meskiej maja byc zabijane i  niemowleta plci zenskiej   wcielane do narodu egipskiego.
Ten plan narodzil sie w umysle Faraona, ktory aby mogl go realizowac mial do tego caly aparat wladzy, srodki prawne i administracyjne.
W Egipcie nikt nie byl zainteresowany aby w jakis sposob przekonac faraona o tym, jak  niesprawiedliwa jest decyzja jaka podjal wzgledem narodu zydowskiego.
W 1935  wyszly ustawy norymberskie, ktore w jakis sposob okreslaly poz...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.