* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: MĘKA PAŃSKA w obrazach mistrzów  (Przeczytany 4810 razy)

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1354
MĘKA PAŃSKA w obrazach mistrzów
« dnia: Marzec 25, 2013, 20:13:28 »
Biblia od wieków stanowiła dla artystów olbrzymie źródło inspiracji. W malarstwie religijnym przedstawienie Męki Chrystusa należy do najczęstszych. Dawniej dla niepiśmiennych odbiorców obrazy były przybliżeniem Ewangelii. Kontemplacja obrazów w sposób szczególny może nam ułatwić przeżywanie Misterium Zbawienia.

Wybrałam kilka prac mistrzów malarstwa, przedstawiających poszczególne momenty Pasji, jak modlitwa w Ogrójcu, pojmanie, skazanie, droga na Golgotę, ukrzyżowanie, zdjęcie Chrystusa z Krzyża. Różne style, różne środki wyrazu, ale łączą je - doskonały pędzel i przede wszystkim niesamowite oddziaływanie trafiające prosto do serca.


El Greco - Chrystus w Ogrójcu (1610)


Carravagio - Pojmanie Chrystusa (1602)


Adam Chmielowski - Ecce Homo


Hieronim Bosch - Chrystus Niosący Krzyż (1515)


Anton van Dyck - Ukrzyżowanie (1626)


Peter Paul Rubens - Przebicie Włócznią (1620)


Rembrandt van Rijn - Zdjęcie z Krzyża (1634)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2014, 12:00:32 wysłana przez Marcin »

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1228
Odp: MĘKA PAŃSKA w obrazach mistrzów.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2013, 21:47:30 »
Dziękuję Puello za galerię obrazów męki Pana i naszego uwolnienia.
Dziś jakoś na mnie podziałał obraz Boscha... Twarz cierpiącego Jezusa i głupie, niskie gęby ludzkie.  Tylko ze to się zmienia, bo Jezus jest nowym Adamem, wzorem dla ludzkości. :)

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1354
Odp: MĘKA PAŃSKA w obrazach mistrzów.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 29, 2013, 22:29:01 »
Bosch to jeden z najoryginalniejszych malarzy, a ten obraz jest dla jego stylu bardzo charakterystyczny. Szczególnie paskudne cechy wyraża twarz złego łotra (prawy dolny róg). Oblicze Chrystusa jest tu piękne w swej łagodności. Pełna spokoju, ale i smutku jest twarz kobiety określanej jako św.Weronika (lewy dolny róg).
Jako ciekawostkę do obrazu Carravagia dodam, że postać po prawej stronie to autoportret samego malarza, który chętnie umieszczał w pracach swoja podobiznę.

Obyś miał rację, Filozofie, że upodobnimy się wszyscy do Jezusa  :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2013, 12:38:25 wysłana przez Puella Clara »

Offline admin

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 234
Odp: MĘKA PAŃSKA w obrazach mistrzów.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2013, 01:00:18 »
Od Admina również wielkie podziękowania  :)

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.