* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Zrozumieć Polaków - według Ziemkiewicza.  (Przeczytany 1285 razy)

Offline Uczen_Sokratesa

  • UĹźytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1217
Zrozumieć Polaków - według Ziemkiewicza.
« dnia: Czerwiec 28, 2013, 19:47:37 »
Co jest kluczem do zrozumienia politycznych zachowań Polaków?
Zdaniem Ziemkiewicza ... mentalność chłopa pańszczyźnianego.
Państwo pełni w tym ponurym teatrze rolę Dziedzica.
Przeciętny "Polaczek" sobie myśli że z "nimi" się nie wygra, więc indywidualnie toczy grę mini-maks, jak najwięcej wziąć ale jak najmniej oddać. Panom wolno bardzo wiele. Tyle że sobie gromadzą wściekłość chłopa i jak przyjdzie czas, to on za kłonicę i bije władzę głosując na złość w wyborach. Pomysł samoorganizacji,  by tych wstrętnych, odrażających , brudnych i złych onych kontrolować, nie przychodzi mu do głowy.
Cyrk toczy się dalej, tyle że nowa gęba dziedzica przejmuje rządy, bo tak naprawdę "układ" - grupa połączonych wspólnymi interesami i strachem przed odpowiedzialnością właścicieli Polski ma władzę praktycznie bez przerwy, bo nawet raz przegrane wybory nie zmieniają władzy wykonawczej.
Dodałbym do tego polską zdolność do dzielenia się i obrazy.  Każda inicjatywa może być łatwo rozbita jeśli tylko zajmą się nią Służby a i często one nic nie muszą robić. Załatwiamy im to gratis!

Czy da się coś zmienić? Nowe szanse daje Internet. Młodzi, jak im się zagrozi ograniczeniem wolności w sieci, potrafią się zorganizować i bronić swojego słuchania muzyki czy oglądania filmów.  Może więc to jest jakaś szansa rozmowy i samoorganizacji ...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2013, 21:22:47 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.