* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Budowla  (Przeczytany 2957 razy)

Offline Robert Nowak

• Moderator
Budowla
« dnia: Czerwiec 29, 2013, 15:27:05 »
Mt 16,18
Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.

Dom zbudowany na skale to  i Kosciol zbudowany na Skale( Piotr). Istnieje jakis zwiazek miedzy przpowiescia Jezusa i obietnica dana Piotrowi?Osobiscie wierze, ze tak. Kosciol zbudowany na Piotrze to ten dom,ktory potrafi przetrwac zmienne warunki klimatyczne jak ukazuje przypowiesc i zmienne warunki historyczne jak ukazuje rzeczywistosc w ktorej trwa Kosciol.

Offline marylaossowska

• Maryla
Odp: Budowla
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 29, 2013, 20:33:49 »
Mt 16,18 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.

Dom zbudowany na skale to  i Kosciol zbudowany na Skale( Piotr). Istnieje jakis zwiazek miedzy przpowiescia Jezusa i obietnica dana Piotrowi?Osobiscie wierze, ze tak. Kosciol zbudowany na Piotrze to ten dom,ktory potrafi przetrwac zmienne warunki klimatyczne jak ukazuje przypowiesc i zmienne warunki historyczne jak ukazuje rzeczywistosc w ktorej trwa Kosciol.

"Dom, ktory potrafi przetrwać zmienne warunki klimatyczne"? Przyznam, że zupełnie nie widzę, gdzie jest tutaj "związek między przypowieścią Jezusa i obietnicą daną Piotrowi". Czy według Ciebie kościoły (w domyśle jak sądzę katolickie) potrafią przetrwać warunki klimatyczne lepiej niż na przykład zamki, uniwersytety, pałace możnowładców, kamienice kupieckie? Oczywiście piszę o budynkach, które przetrwały wiele wieków, bo jedynie na podstawie badania ich stanu fizycznego możemy stwierdzić, które budowle lepiej przetrwały zmiany klimatyczne. Pisanie bowiem o tym, jakby przetrwałyby obiekty budowane współcześnie należy jedynie do gdybologii. Czy mógłbyś podać jakiś dowód, że kościoły (w domyśle katolickie) przetrwały zmienne warunki klimatyczne lepiej niż budowle świeckie? Robercie, nie ma takiego dowodu, bo po prostu kościoły (w domyśle katolickie) starzeją się w takim samym tempie i są w stanie "przetrwać zmienne warunki klimatyczne" dokładnie tak samo, jak budowle całkowicie świeckie zbudowane w tym samym czasie, z takiego samego materiału i z podobną pieczołowitością. Widzisz Robercie, wbrew pozorom, ja jestem "po Twojej stronie". Nie chciałabym, żebyś rzucał sloganami, których nie da się obronić. Chciałabym, żebyś mnie przekonał. Nie jesteś w stanie przekonać mnie, ANI KOGOKOLWIEK INNEGO, rzucając sloganami i truizmami...Robisz wtedy jedynie krzywdę "swojej sprawie". Działasz dla samego działania, pisząc z wewnętrznego obowiązku pisania czyli odklepania codziennej dawki ewangelizacyjnej. Przepraszam, że tak ostro piszę do Ciebie...Naprawdę jestem po Twojej stronie.

https://www.youtube.com/watch?v=1c5IiTVDT6k#
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2013, 01:27:47 wysłana przez Maryla »

Offline Teofil

• Administrator
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 29, 2013, 21:27:09 »
Przecież Robert Nie pisze o budynkach materialnych... Chodzi w tym porównaniu o nauczanie Apostołów i sukcesję apostolską. Jest to coś więcej niż zbiór zasad życiowych, czy filozofia. Święci Piotr i Paweł wytyczyli najważniejsze kierunki i na fundamencie ich nauczania, opartego na Tradycji apostolskiej opiera się nauczanie Kościoła. Biblijny dom to nie tylko struktury organizacyjne, ale raczej interioryzacja tych wartości. Nie wystarczy znajomość przykazań i nauczania, chodzi o wiarę, która składa się z trzech elementów.  Wiary jako przeświadczenia o prawdzie Ewangelii, zaufania i zawierzenia, wiary jako wierności i umiłowania tychże wartości. Jeśli brakuje tego elementu świadomego zaangażowania i miłości, taki dom jest nietrwały. Podobny sens ma przypowieść o siewcy.

Jeśli chodzi o budynki sakralne, to że w dużej liczbie przetrwały do naszych czasów wynika z przemyślanej koncepcji dawnych architektów, którzy wzorując się na symbolach biblijnych również budowali je często na wyżynach i skałach albo na solidnych fundamentach z trwałych materiałów i dobrze obliczonej konstrukcji. Było to nie lada wyzwaniem w czasach, gdy nie znano komputerów i wszystko trzeba było liczyć ręcznie. W moim mieście też jest taki renesansowy kościół, który jako jedyny budynek w mieście przetrwał wielkie pożary, jakie nawiedzały miasto, niszcząc doszczętnie drewnianą zabudowę zwykłych budynków mieszkalnych.

Offline marylaossowska

• Maryla
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 29, 2013, 23:52:07 »
No tak Marcinie....teologii nie studiowałam. Tępa i głupia w "religijnych sprawach" jestem. Nie potrafię rozmawiać w Waszym całkowicie hermetycznym i niezrozumiałym dla laika lingo. Przepraszam, że się wtrąciłam.

A i tak dedykuję Ci coś, co jest dla mnie CREDO:

JAN PAWEŁ II w Krakowie - 1979 r.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2013, 02:49:20 wysłana przez Maryla »

Offline Teofil

• Administrator
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 30, 2013, 00:02:13 »
Sorry, ale na wątku biblijnym, chyba normalka, że dyskutują ludzie, których interesuje teologia. Nie musimy tłumaczyć wszystkim od Adama i Ewy spraw podstawowych... Ale to mam nadzieję jakieś żarty były ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2013, 00:03:54 wysłana przez Marcin »

Offline marylaossowska

• Maryla
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 30, 2013, 00:23:58 »
Sorry, ale na wątku biblijnym, chyba normalka, że dyskutują ludzie, których interesuje teologia. Nie musimy tłumaczyć wszystkim od Adama i Ewy spraw podstawowych... Ale to mam nadzieję jakieś żarty były

Nie. Nie żarty. Nie sądzę też, że do dyskusji na "wątku biblijnym" wyłączność do dyskusji mają ludzie, kórzy interesują się teologią. Przynajmniej nie ma takiego zastrzeżenia na portalu. Jeśli się mylę - proszę skoryguj moją pomyłkę. Posłuchaj Marcin słów pieśni. Bo mam wrażenie, że słuchasz jedynie siebie. Nie myślę, że o to Janu Pawłowi II chodziło...

BARKA IN ENGLISH lyrics Pope John Paul II favorite song
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2013, 02:50:23 wysłana przez Maryla »

Offline Robert Nowak

• Moderator
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 30, 2013, 00:39:06 »
Czy według Ciebie kościoły (w domyśle jak sądzę katolickie) potrafią przetrwać warunki klimatyczne lepiej niż na przykład zamki, uniwersytety, pałace możnowładców, kamienice kupieckie? Oczywiście piszę o budynkach, które przetrwały wiele wieków, bo jedynie na podstawie badania ich stanu fizycznego możemy stwierdzić, które budowle przetrwały lepiej zmiany klimatyczne. Pisanie bowiem o tym, jakby przetrwałyby obiekty budowane współcześnie należy jedynie do gdybologii

Tutaj przypomina mi sie cos co powiedzial jeden z moich kolumbijskich studentow.
"Jestes dobrym profesorem" szkoda,ze Cie nie rozumiemy"Odpowiedzialem,. Ze dziekuje , za dobra wole bo chociez nie rozumiesz mnie sluchasz a tutaj moglbym powiedziec czytasz.
Byc moze takie zrozumienie, czy nieporozumienie moze byc bardziej owocne jak to co ja chcialem powiedziec,bo przeciez w ten sposob jezyk hermetyczny zostal przelamany i zrodzila sie refleksja co jest czynms o wiele wazniejszym kiedy sie rodza wlasne idee anie przyjecie czyichs.

Offline Teofil

• Administrator
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 30, 2013, 00:46:48 »
Odpowiadałem na treść bez zamieszczonego filmu. Widocznie nie zaskoczył, albo zmieniłaś treść już po mojej odpowiedzi. Zarówno Robert jak i Ty mówicie o tym samym w konkluzji. Nie widzę sensu szukania tu różnic. Przesłanie Barki jest oczywiste. :)

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2013, 01:47:19 wysłana przez Maryla »

Offline marylaossowska

• Maryla
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 30, 2013, 01:50:46 »
Czy według Ciebie kościoły (w domyśle jak sądzę katolickie) potrafią przetrwać warunki klimatyczne lepiej niż na przykład zamki, uniwersytety, pałace możnowładców, kamienice kupieckie? Oczywiście piszę o budynkach, które przetrwały wiele wieków, bo jedynie na podstawie badania ich stanu fizycznego możemy stwierdzić, które budowle przetrwały lepiej zmiany klimatyczne. Pisanie bowiem o tym, jakby przetrwałyby obiekty budowane współcześnie należy jedynie do gdybologii

Tutaj przypomina mi sie cos co powiedzial jeden z moich kolumbijskich studentow.
"Jestes dobrym profesorem" szkoda,ze Cie nie rozumiemy"Odpowiedzialem,. Ze dziekuje , za dobra wole bo chociez nie rozumiesz mnie sluchasz a tutaj moglbym powiedziec czytasz.
Byc moze takie zrozumienie, czy nieporozumienie moze byc bardziej owocne jak to co ja chcialem powiedziec,bo przeciez w ten sposob jezyk hermetyczny zostal przelamany i zrodzila sie refleksja co jest czynms o wiele wazniejszym kiedy sie rodza wlasne idee anie przyjecie czyichs.

TAK

Fragm. homilii Jana Pawła II - Warszawa 2 VI 1979

Offline marylaossowska

• Maryla
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 30, 2013, 02:59:14 »
Odpowiadałem na treść bez zamieszczonego filmu. Widocznie nie zaskoczył, albo zmieniłaś treść już po mojej odpowiedzi. Zarówno Robert jak i Ty mówicie o tym samym w konkluzji. Nie widzę sensu szukania tu różnic. Przesłanie Barki jest oczywiste. :)

Nie zmieniłam treści mojej wypowiedzi. Byś może dodałam ilustrujący ją film...ale w żaden sposób nie zmienia to sensu, ani treści moich słów, a jedynie je podkreśla.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2013, 09:09:04 wysłana przez Maryla »

Offline Teofil

• Administrator
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 02, 2013, 18:39:58 »
Marylo, czytałem kilka razy powyższe i nie wiedziałem o co Ci chodzi, bo nawet nie zakładałem, że ta metafora biblijna może nie być powszechnie znana. Uwaga tego typu raczej podpadała pod żarty. Jeśli ktoś nie zna przypowieści biblijnych to rzeczywiście słysząc takie porównania może dziwnie odbierać te słowa. Nawet całe denominacje powstawały na gruncie błędnej, dosłownej interpretacji metafor biblijnych...

Cała Biblia pełna jest takich symboli. Ludzie w tamtym kręgu kulturowym i w czasach Chrystusa najwyraźniej nadużywali języka symboli. Zresztą ten sposób przekazywania prawd wiary przetrwał w Kościele do naszych czasów. Stąd być może biorą się problemy komunikacyjne z ludźmi wychowanymi w innych kulturach i nierzadko nawet pomiędzy gorliwymi katolikami, którzy biegle władają tym językiem, a tymi przeciętnymi, którzy jak się niekiedy okazuje nigdy nie czytali Pisma świętego lub katechizmu.

Być może należałoby dzisiaj przetłumaczyć niemal każdy werset Biblii na język współczesny, bo poprawne zrozumienie wielu symboli i metafor obecnych w Biblii prawie w każdym zdaniu, dla zagonionego i bombardowanego konkretnymi informacjami człowieka może być niezrozumiałe.

Próbowano dokonać takich tłumaczeń już od wieków i zamiast Biblii liczącej sobie blisko 2000 str. powstało miliony tomów książek teologicznych, które również wymagają biegłej znajomości łaciny i filozofii. Wychowani na nich teolodzy i księża posługują się językiem, który dla wielu jest również trudny do zrozumienia.

W takiej sytuacji chrześcijanie, którzy chcą poznać głębiej naukę Chrystusa i pragnący podzielić się nią z innymi stoją przed dylematem. Pomiędzy sobą posługują się symbolami biblijnymi pomieszanymi z teologicznymi definicjami, które ktoś im kiedyś lepiej lub gorzej wytłumaczył. Niestety, gdy próbują tym językiem mówić do innych, spotykają się z niezrozumieniem.

W odpowiedzi na ten problem powstały w Kościele grupy tzw. szkół nowej ewangelizacji, które uczą fundamentalnych prawd w sposób bardzo prosty i konkretny, dzięki czemu w ciągu nawet kilku godzin słuchający może zrozumieć i przyjąć te prawdy. Dla przykładu podstawowy, zwykle jednodniowy kurs Filipa (np. http://www.kursfilip.pl/wszyscy/o_kursie.php ), na którym zainteresowani przechodzą przez 6 najważniejszych tematów, będących kwintesencją Ewangelii.

Jednym z najbardziej treściwych i zawierających najważniejsze przesłanie Dobrej Nowiny, który można łatwo i ze zrozumieniem przeczytać jest hymn o miłości zawarty w pierwszym liście do Koryntian w rozdziale 13. Ciekawie zaśpiewał go Grzegorz Turnau:
Z listu św. Pawła- G. Turnau (nieszpory ludźmierskie)
Być może właśnie od tego hymnu powinno się zaczynać lekturę Biblii. Każde zdanie jest w nim ważne. Św. Paweł zawarł w tym hymnie syntezę nauczania, którego istotą jest poznanie i nauczenie się prawdziwej miłości, z pomocą samego Boga. W tym streszcza się cała Ewangelia i kto zrozumie miłość, ten intuicyjnie czuje Ducha. Symbole i metafory stają się łatwe do zrozumienia jak dla pierwszych chrześcijan  :)

* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

• post Czytania na środę, 29 czerwca 2022 - 29 Czerwiec
  • Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła

(Dz 12,1-11)

W owych dniach Herod zaczął prześladować niektórych członków Kościoła. Ściął mieczem Jakuba, brata Jana, a gdy spostrzegł, że to spodobało się Żydom, uwięził nadto Piotra. A były to dni Przaśników. Kiedy go pojmał, osadził w więzieniu i oddał pod straż czterech oddziałów, po czterech żołnierzy każdy, zamierzając po Święcie Paschy wydać go ludowi. Strzeżono więc Piotra w więzieniu, a Kościół modlił się za niego nieustannie do Boga. W nocy, po której Herod miał go wydać, Piotr, skuty podwójnym łańcuchem, spał między dwoma żołnierzami, a strażnicy przed bramą strzegli więzienia. Wtem zjawił się anioł Pański i światłość zajaśniała w celi. Trąceniem w bok obudził Piotra i powiedział: „Wstań szybko!” Równocześnie z rąk Piotra opadły kajdany. „Przepasz się i włóż sandały!” - powiedział mu anioł. A gdy to zrobił, rzekł do niego: „Narzuć płaszcz i chodź za mną!" Wyszedł więc i szedł za nim, ale nie wiedział, czy to, co czyni anioł, jest rzeczywistością; zdawało mu się, że to widzenie. Minęli pierwszą i drugą straż i doszli do żelaznej bramy, prowadzącej do miasta. Ta otwarła się sama przed nimi. Wyszli więc, przeszli jedną ulicę i natychmiast anioł odstąpił od niego. Wtedy Piotr przyszedł do siebie i rzekł: „Teraz wiem na pewno, że Pan posłał swego anioła i wyrwał mnie z ręki Heroda i z tego wszystkiego, czego oczekiwali Żydzi”.

(Ps 34,2-9)

REFREN: Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił

Będę błogosławił Pana po wieczne czasy,Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.Dusza moja chlubi się Panem,niech słyszą to pokorni i niech się weselą.

Wysławiajcie razem ze mną Pana,wspólnie wywyższajmy Jego imię.Szukałem pomocy u Pana, a On mnie wysłuchałi wyzwolił od wszelkiej trwogi.

Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością,oblicza wasze nie zapłoną wstydem.Oto biedak zawołał i Pan go usłyszał,i uwolnił od wszelkiego ucisku.

Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych,aby ich ocalić.Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry,szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.

(2 Tm 4,6-9.17-18)

Najmilszy: Krew moja już ma być wylana na ofiarę, a chwila mojej rozłąki nadeszła. W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiarę ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim którzy umiłowali pojawienie się Jego. Pospiesz się, by przybyć do mnie szybko. Pan stanął przy mnie i wzmocnił mię, żeby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii i żeby wszystkie narody je posłyszały; wyrwany też zostałem z paszczy lwa. Wyrwie mię Pan od wszelkiego złego czynu i wybawi mię, przyjmując do swego królestwa niebieskiego; Jemu chwała na wieki wieków. Amen.

Aklamacja (Mt 16,18)

Ty jesteś Piotr - Opoka, i na tej Opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą.

(Mt 16,13-19)

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezar...

Robert Nowak
Styczeń 20, 2019, 14:28:04 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1055 | Komentarze: 0

Ten tekst nie jest tekstem  dla ktorego trzeba szukac, jakis specjalnych srodkow  aby go zrozumiec. Tutaj Bog mowi jasno, ten Bog , ktory  wyprowadzil Izraelitow z Egiptu, nie jest Bogiem tylko dla Izraelitow. Ten Bog nie jest jakims lokalnym bostwem, ten Bog jest  Bogiem, Jedynym.
 Nie ma zadnej boskosci atomizowanej na rozne bostwa. Nie istnieje cos takiego jak boskosc nieosobowa, zrodlo energii  kosmicznej  czy  jakas  kosmiczna bezoosbowa rozumnosc, jak to na przyklad uwazal Arystoteles, czy jakas Mojra, ktora dyktuje przeznaczenie bogow i ludzi , jak to sobie wyobrazano w  spolecznosci greckiej.
 Wszystkie wierzenia w Boga, jakie znamy maja za  podstawe  znaki z ktorych sie wyczytuje  istnienie czegos co stoi za tym istnieniem jakim jest nasze istnienie  i istnienie tego wszystkiego co nas otacza. Jednak my  z tym istnieniem nie mielismy zadnego  kontaktu bezposredniego, nie mielismy zadnej  intuicji.
Pismo swiete wyjasnia powod nie posiadania takiej intuicji w opi...
Robert Nowak
Styczeń 06, 2019, 13:20:58 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1124 | Komentarze: 0

Wyj 19:1-24

Niesamowite wydarzenie Bog wychodzi z ukrycia i daje materialne znaki swojej obecnosci. Te materialne znaki wzywaja do szacunku. Obecnosc Boga wymaga szacunku.  Ten szacunek wyraza sie w odpowiednim ubraniu i tym wszystkim co my nazywamy zasadami higienicznymi. To wszystko podyktowane jest tym, gdyz ma nastapic wielkie wydarzenie. To wydarzenie nie jest tylko wielkie dla Izraelitow, to jest wydarzenie , ktore dotyczy calej ludzkosci. Narod Izraelski jest nasieniem  Narodu Wybranego poniewaz w tym nasieniu  narodzi sie Jezus Chrystus ,ktory przez swoja meke Krzyzowa , Smierc i Zmartwychwstanie z tego nasienia uczyni cos co mozemy nazwac wielkim wybuchem, ktory daje poczatek Nowego Uniwersalnego Kosmopolitycznego Narodu. Ten narod to nie jakas jedna kultura to narod Wybrany z Ludzkosci ale nie Ludzkosc jako taka.
Bog swojemu narodowi stawia wymagania istnieja jakies wyrazy zewnetrznego szacunku i wewnetrznej postawy:" ... jeśli pilnie słuchać będziecie...
Robert Nowak
Grudzień 30, 2018, 22:47:47 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1761 | Komentarze: 0

Wyj 18: 1- 27

Osobiscie jestem zafascynowany tym obrazkiem z zycia Mojzesza. Tutaj nastepuje cos takiego co w jezyku wspolczesnym mozemy nazwac polaczeniem rodzin. Mojzesz na pustyni odzyskuje kontakt ze swoja zona I dziecmi od ktorych byl oddalony w moim mniemaniu ze wzgledow bezpieczenswa dla swojej rodziny.
Z drugiej strony ukazana jest madrosc ludzka I otwrtosc Mojzesza na dobre rady. Tesc Mojzesza daje Mojzeszowi rada aby lud I mojzesz  nie czuli sie za bardzo obciazeni wszystkimi konfliktami jakie przezywa wspolnota. Mojzesz rade starcow, ktora byla w Egipcie zastepuje nowa forma organizacyjna.  Ustanawia przelozonych nad kazda dziesiatka, setka y tysiacem . Izraelitow.
Tak wiec wszystkie bierzace sprawy byly zalatwiane przez  tych ktorych Mojzesz ustanowil jako przelozonych   waga sprawy decydowala do jakiego przelozonego trzeba sie zwrocic. Mojzesz zalatwial sprawy najistotniejsze I byl w pozycji   najwyzszejw wladzy  wykonawczej , sadowniczej I ustawod...
Robert Nowak
Grudzień 23, 2018, 13:58:16 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 996 | Komentarze: 0

Wyj 17:8-16

Oto pojawia sie nowa grozba przed  Izraelitami w Refidim  pojawiaja sie Amalekici gotowi do bitwy. Ja sobie wyobrazam, ze kosztownosci jakie otrzymali Izraelici w Egipcie, byly  przyczyna pojawienia sie Amalekitow. Do tego czasu Izraelici nie stoczyli zadnej bitwy, nie maja zadnego doswiadczenia  wojennego. Nie jest to pierwsza sytuacja , ktora  stawia  lud izraelski przed  zaglada. Amalekici mieli plan prosty zlupic  kosztownosci, pozabijac tych , ktorych uznaja za bezuzytecznych i  jencow wojennych zdrowych , mlodych i silnych sprzedac na targu niewolnikow.
 Lup wydawal sie latwy.
 Izraelici nie maja zadnego wyjscia, tutaj  trzeba podjac walke. Mojzesz  wybiera na przywodce mlodego Jozuego  i on prowadzi do bitwy na predce utworzone wojsko.
Pismo Swiete mowi, ze zwyciestwo w bitwie nalezalo do Izraelitow, natomiast  dla Amalekitow ta bitwa znaczyla koniec ich istnienia to co chcieli uczynic z Izraelem to spotkalo ich jednak zwyciestwo w tej bitw...
Robert Nowak
Grudzień 09, 2018, 13:41:57 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1226 | Komentarze: 0

Wyj 17:1-7

"Czy też Pan jest rzeczywiście wśród nas, czy nie?"

Ja osobiscie tutaj zastanawiam sie nad paczatkiem tego pytania. Gdzie narodzilo sie takie pytanie po fakcie wyjscia z Egiptu i tego wszystkiego co nastapilo z wojskiem  faraona.? To pytanie w moim odczuciu rodzi sie w swiadomosci spolecznej, nie jest to pytanie konkretnej osoby tylko spoleczenstwa.
Swiadomosc spoleczna nie jest czyms co spontanicznie zawierza sie Bogu. Swiadomosc spoleczna  tutaj nie zyje prawda historyczna, nie ma pamieci czy raczej ta pamiec jest bardzo wybiorcza.
Pismo Swiete ukazuje wiez z Bogiem na plaszczyznie osobowej i jest to relacja  z Bogiem jaka ma Mojzesz i z drugiej strony swiadomosc ludu , ktory  jest bardzo bliski buntu i ukamieniowaniu Mojzesza.
Jezus Chrystus, kory wyprowadzanas z niewoli grzechu  w tym procesie wyzwolenczym nie tylko stanal przed niebezpieczenstwem smierci  . On ja przyjal . Odpowiedzia na dzialalnosc Jezusa Chrystusa byl wyrok smier...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.