* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Dzieci Ireny Sendlerowej  (Przeczytany 2399 razy)

Offline Teofil

  • Administrator
  • ****
  • *****
  • Wiadomości: 561
Dzieci Ireny Sendlerowej
« dnia: Czerwiec 29, 2013, 16:39:03 »

Glria.tv
____
Irena Sendlerowa członek Rady Pomocy Żydom ŻEGOTA jedynej takiej organizacji w okupowanej Europie skupiającej się tylko i wyłącznie na ratowaniu Żydów i była sponsorowana w całości przez Polski Rząd na uchodźctwie w Londynie. Polski Rząd jako jedyny europejski rząd politycznie i rządowo wspierał ratowanie Żydow. Irena Sendlerowa -członkini ŻEGOTY- uratowała 2500 żydowskich dzieci z Warszawskiego Getta przemycając je z narażeniem życia i ukrywając w chrześcijańskich rodzinach oraz klasztorach zakonnych. Dzięki odważnej decyzji Matyldy Getter, naczelnej matki przełożonej prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, która zobowiązała się przyjąć każde dziecko przemycone z getta, wiele z nich trafiło do sierocińców prowadzonych przez siostry franciszkanki m.in. w Warszawie, Aninie, Białołęce, Chotomowie i Płudach. Polska była JEDYNYM krajem w Europie gdzie za ratowanie Żydów groziła kara śmierci nie tylko dla osoby co pomagała ale także dla całej rodziny (w tym dzieci) oraz często też z sąsiadów.
____
Polska ma najwięcej medali Sprawiedliwych wśród Narodów Świata ale oszacowanie pełnej liczby osób które pomagały Żydom na wojnie nie jest możliwie ponieważ Żydzi często byli mordowani ze swoimi ratownikami i ich rodzinami przez co nie miał kto się upomnieć o Medal. Historycy szacują, że około 50 000 Polaków zostało zamordowanych tylko za pomaganie Żydom. Polski Kościół był bardzo zaangażowany w pomoc Żydom. 200 klasztorów zaangażowało się w czynną pomoc Żydom. W samej Warszawie 24 domy zakonne udzielały im schronienia. W rejonie podwarszawskim 41 domów zakonnych. 33 Polskich księży zamordowano za wystawianie Żydom fałszywych świadectw chrztu. Pomoc udzielona Żydom przez Polaków w związku z karą śmierci za tą pomoc i faktem że miliony Polaków również było wyeksterminowane na wojnie, tak samo jak Żydzi zasługuje na miano najwyższego poświęcenia i świadczy o niespotykanym heroizmie Polskiej nacji.

Opis na YouTube zamieszczony przez mirrabellka1992

Film może być zbyt trudny dla dzieci poniżej 12 lat.
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2016, 16:33:55 wysłana przez admin »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.