* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Ze względu na brak oznaczeń kategorii wiekowych w zamieszczanych materiałach z Youtube itp., aby chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią, zalecamy rodzicom sprawdzenie dopuszczalnej kategorii wiekowej i samodzielne podjęcie decyzji. Dzieci zapraszamy do odwiedzenia działu:

Autor Wątek: Trzy kolory. Niebieski - Trois couleurs. Bleu (1993)  (Przeczytany 2311 razy)

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Trzy kolory. Niebieski - Trois couleurs. Bleu (1993)
« dnia: Lipiec 10, 2013, 04:45:45 »

Trzy kolory Niebieski
_
Młoda wdowa po tragicznej śmierci męża i córki postanawia zerwać z przeszłością oraz żyć w odosobnieniu.
_

Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Scenariusz: Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz
W rolach głównych: Juliette Binoche, BenoĂŽt RĂŠgent, Florence Pernel, Charlotte VĂŠry, HĂŠlène Vincent, Philippe Volter, Claude Duneton, Hugues Quester

Cytuj
Trzy kolory – trylogia filmowa polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego zrealizowana w koprodukcji francusko-polsko-szwajcarskiej. Przy wszystkich jej częściach pracowali także scenarzysta Krzysztof Piesiewicz oraz kompozytor Zbigniew Preisner.
Tytuły poszczególnych filmów wchodzących w skład cyklu nawiązują do kolorów francuskiej flagi. Historie w nich opowiedziane opierają się na haśleWolność, równość, braterstwo (fr. LibertĂŠ-ÉgalitĂŠ-FraternitĂŠ), pochodzącym z czasów rewolucji francuskiej. W każdym filmie opowiedziane są niezależne od siebie historie, w każdym występują inni aktorzy, ale główni bohaterowie poszczególnych "kolorów" spotykają się ze sobą w finałowej scenie Czerwonego.
W skład trylogii wchodzą:

•   Trzy kolory. Niebieski (Trois couleurs: Bleu, 1993)
•   Trzy kolory. Biały (Trois couleurs: Blanc, 1993)
•   Trzy kolory. Czerwony (Trois couleurs: Rouge, 1994)

Francuski jest językiem dominującym w Niebieskim i Czerwonym, a język polski w Białym.
Akcja Niebieskiego rozgrywa się w Paryżu, Białego w Paryżu i Warszawie, a Czerwonego w Genewie.
Źródło: wikipedia

Offline admin

  • Administrator
  • ****
  • *****
  • Wiadomości: 243
Odp: Trzy kolory. Niebieski - Trois couleurs. Bleu (1993)
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 11, 2013, 15:58:17 »
Kieślowski, zwłaszcza w ostatniej grupie swoich filmów miał obsesję na punkcie symboli, różnych znaków, de ja vu, alternatywnej rzeczywistości, telepatii, metafizyki itp. Jeśli się o tym nie wie, filmy mogą się wydawać nudne. Jednak mając świadomość, że niemal każdy szczegół jest dobrze przemyślany, powiązany z całą narracją i wyrażający wizję artystyczną reżysera i trochę zakręcone przesłanie, ogląda się je z zainteresowaniem.

Reżyser właśnie przez te z pozoru mało istotne detale potrafił doskonale ukazać świat wewnętrznych przeżyć postaci. Jest to raczej teatr, który należy oglądać z właściwą temu gatunkowi refleksją.
Zapraszam do obejrzenia komentarza samego reżysera do filmu "Czerwony".
Krzysztof Kieślowski o "Czerwonym"
Widać tu ambitny warsztat, pełen dbałości o detale, na które mało kto zwraca uwagę. Autor krok po kroku pokazuje na co warto według niego zwrócić uwagę.Widać też jaki miał sposób postrzegania świata. Choć w wywiadach i wspomnieniach raczej prezentował się jako zdroworozsądkowy, a nawet cyniczny obserwator rzeczywistości. Pozory mylą... Współpraca trzech wybitnych osób reżysera - Kieślowskiego, scenarzysty - Piesiewicza i twórcy muzyki Preisnera sprawiają, że te filmy z trylogii Trzy kolory są naprawdę głębokie. Niepotrzebne są jedynie pojawiające się kilka razy zbyt ordynarne i dosłowne sceny erotyczne, przez które filmy tracą smak. Reżyser chciał zapewne pokazać bez cenzury pełny obraz rzeczywistości w jakiej poruszają się bohaterowie sztuki. Na szczęście filmy nie epatują nimi zbyt nachalnie i dla dorosłego widza są czytelne.

Marcin
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2013, 00:07:10 wysłana przez admin »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.