* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Wladza  (Przeczytany 1194 razy)

Offline Robert Nowak

• Moderator
Wladza
« dnia: Lipiec 10, 2013, 15:28:55 »
Rdz 41,55-57.42,5-7.14-15a.17-24a)
Kiedy w Egipcie głód zaczął się dawać we znaki, ludność domagała się chleba od faraona. Wtedy faraon mówił do wszystkich Egipcjan: Udajcie się do Józefa i, co on wam powie, czyńcie. Gdy był głód na całej ziemi, Józef otwierał wszystkie [spichlerze], w których było [zboże], i sprzedawał zboże Egipcjanom, w miarę jak w Egipcie głód stawał się coraz większy. Ze wszystkich krajów ludzie przybywali do Egiptu, by kupować zboże od Józefa, gdyż głód po całej ziemi się wzmagał. Kiedy synowie Izraela przybyli wraz z innymi, którzy tam również się udawali, aby kupić zboża bo głód był w Kanaanie, Józef sprawował władzę w kraju i on to sprzedawał zboże wszystkim mieszkańcom tego kraju. Bracia Józefa, przybywszy do niego, oddali mu pokłon twarzą do ziemi. Gdy Józef ujrzał swoich braci, poznał ich; jednak udał, że jest im obcy, i przemówił do nich surowo tymi słowami: Skąd przyszliście? Odpowiedzieli: Z Kanaanu, aby kupić żywności. Józef rzekł do nich: Jest tak, jak wam mówię: jesteście szpiegami! Co do tego zostaniecie wybadani. I oddał ich pod straż na trzy dni. A trzeciego dnia Józef rzekł do nich: Jeśli chcecie ocalić życie, uczyńcie to - bo ja czczę Boga. Skoro jesteście uczciwi, niechaj jeden wasz brat pozostanie w więzieniu, w którym was osadzono, wy zaś idźcie, zawieźcie zboże dla wyżywienia waszych rodzin. Potem przyprowadzicie do mnie najmłodszego brata waszego, aby się potwierdziły słowa wasze i nie spotkała was śmierć. I tak uczynili. Mówili między sobą: Ach, zawiniliśmy przeciwko bratu naszemu, patrząc na jego strapienie, kiedy nas błagał o litość, a nie wysłuchaliśmy go! Dlatego przyszło na nas to nieszczęście. Ruben zaś tak im wtedy powiedział: Czyż wam tego nie mówiłem: Nie dopuszczajcie się wykroczenia względem tego chłopca; ale nie usłuchaliście mnie. Toteż teraz żąda się odpowiedzialności za jego krew! Nie wiedzieli zaś, że Józef to rozumie, bo rozmawiał z nimi przez tłumacza. Odszedłszy więc od nich, rozpłakał się. Potem wrócił do nich i rozmawiał z nimi.

Tutaj mowi sie o Jozefie jako czlowieku z wladza. Jak sprawuje Jozef wladze? Ma pod swoja kontrola  nagromadzone przez siedem lat zboze. W calej okolicy pustki, nikt takich zapasow nie nagromadzil. Jozef sprzedaje zboze, ratuje kraj przed kleska glodu. Jozef zatem we wladzy widzi sposob na realizowanie dobra. Wsrod teorykow wladzy ja osobiscie nie wielu znam takich, ktorzy we wladzy widza dobro. Jest takie powiedzenie, ze wladza psuje czlowieka. Wladza jest przedmiotem ludzkich ambicji . W Makbecie mamy przyklad jakie mechanizmy sie wyzwalaja aby ja posiasc w "Ksieciu" Makiawelego jak jej bronic.
Bogu niech beda dzieki za ten opis wladcy, ktory wladze nie osiagnala wlasnym sprytem czy tez srodkami niegodziwymi. Jozef nie jest tez wladca, ktory uzywa srodkow aby zemscic sie za doznane krzywdy. Nic tez nie jest napisane o tym, ze  za czasow Jozefa, wybuchaly jakies bunty czy tez  byla jakas wojna. Mamy opis, ze wszyscy ciagneli do Jozefe i ten widocznie sprzedawal zboze po godziwej cenie poniewaz do Egiptu mogli isc po zboze mieszkancy innych ludow i dostawac je tak, ze lata nieurodzaju nie byly przyczyna konfliktow i wojen. Jozef to wladca pokoju, szczodrobliwosci i wiekodusznosci. Taki wladca pokazuje jakim wladca jest pierwsza Osoba Trojcy Swietej, Bog Ojciec. Dzieki Ci Ojcze, ktory jestes w  Niebie, Ktory dajesz nam codziennie chleb i w tym obrazie Jozefa mamy mozliwosc poznac cos co oznacza sprawowanie wladzy dzieki Tobie  i na obraz Twoj.

* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

• post Czytania na piątek, 23 czerwca 2017 - 23 Czerwiec
  • Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

(Pwt 7,6-11)„Ty jesteś narodem poświęconym twojemu Panu Bogu. Ciebie wybrał twój Pan Bóg, byś spośród wszystkich narodów, które są na powierzchni ziemi, był ludem będącym Jego szczególną własnością. Pan wybrał was i znalazł upodobanie w was nie dlatego, że liczebnie przewyższacie wszystkie narody, gdyż ze wszystkich narodów jesteście najmniejszym, lecz dlatego, że Pan was umiłował. Chce On wam dochować przysięgi danej waszym przodkom. Wyprowadził was mocną ręką i wybawił was z domu niewoli z ręki faraona, króla egipskiego. Uznaj więc, że Pan, twój Bóg, jest Bogiem, Bogiem wiernym, zachowującym przymierze i miłość do tysięcznego pokolenia względem tych, którzy Go kochają i strzegą Jego praw, lecz który odpłaca każdemu z nienawidzących Go, niszcząc go. Nie pozostawia bezkarnie tego, kto Go nienawidzi, odpłacając jemu samemu. Strzeż przeto poleceń, praw i nakazów, które ja tobie polecam dzisiaj pełnić”.

(Ps 103,1-4.6-8.10)REFREN: Bóg jest łaskawy dla swoich czcicieli.

Błogosław, duszo moja, Pana,i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.Błogosław, duszo moja, Panai nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

On odpuszcza wszystkie twoje winy,i leczy wszystkie choroby.On twoje życie ratuje od zguby,obdarza cię łaską i zmiłowaniem.

Dzieła Pana są sprawiedliwe,wszystkich uciśnionych ma w swojej opiece.Drogi swoje objawił Mojżeszowi,swoje dzieła synom Izraela.

Miłosierny jest Pan i łaskawy,nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy.Nie postępuje z nami według naszych grzechówani według win naszych nam nie odpłaca.

(1J 4,7-16)Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością. W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu. W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy. Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. Nikt nigdy Boga nie oglądał. Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała. Poznajemy, że my trwamy w Nim, a On w nas, bo udzielił nam ze swego Ducha. My także widzieliśmy i świadczymy, że Ojciec zesłał Syna jako Zbawiciela świata. Jeśli kto wyznaje, że Jezus jest Synem Bożym, to Bóg trwa w nim, a on w Bogu. Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

(Mt 11,29ab)Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem.

(Mt 11,25-30)W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt...

Robert Nowak
Czerwiec 18, 2017, 15:23:41 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 11 | Komentarze: 0

Rodz 19:1-29
 Owi dwaj aniołowie przybyli do Sodomy wieczorem, kiedy to Lot siedział w bramie Sodomy. Gdy Lot ich ujrzał, wyszedł naprzeciw nich i oddawszy im pokłon do ziemi 2 rzekł: «Raczcie, panowie moi, zajść do domu sługi waszego na nocleg;
 13 Mamy bowiem zamiar zniszczyć to miasto, ponieważ oskarżenie przeciw niemu do Pana tak się wzmogło, że Pan posłał nas, aby je zniszczyć».

Tutaj Pismo Swiete mowi o istotach inteligetnych ,ktorych nazywa aniolami.
Aniolowie sa stworzeniami Boga, ktore na ziemi moga przybierac ludzka postac, to znaczy moga wygladac jak ludzie, jednak nie sa ludzmi. Niekoniecznie aniol musi przybrac postac ludzka,w opisie raju jest aniol, ktory przybral postac weza.Miedzy tym aniolem a tymi dwoma aniolami znajdujemy powazna roznice. Aniol  z opisu raju podwaza autorytet Boga, ci dwaj aniolowie dzialaja z autorytetu Boga.
Aniolowie,ktorych przyjmuje Lot sa widoczni i dla Lota y dla mieszkancow Sodomy. Lot chce ugoscic aniolow,mi...
Robert Nowak
Czerwiec 12, 2017, 01:38:58 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 26 | Komentarze: 0

Rdz 18:16-33

17 a Pan mówił sobie: «Czyż miałbym zataić przed Abrahamem to, co zamierzam uczynić? 18 Przecież ma się on stać ojcem wielkiego i potężnego narodu, i przez niego otrzymają błogosławieństwo wszystkie ludy ziemi.

Ten fragment ukazuje myslenie Boga.Ukazuje Boga myslacego. Ten kto jest blisko Boga, ma mozliwosc  poznania Jego mysli.
Bog nie wszystkim daje do spelnienia , jakiejs dziejowe misje.
 Bog ma swoje plany wobec calego stworzenia.Ma plany wobec narodow,wobec ludzkosci. W tych planach ma znaczenie Instytucja Kosciola. Nie mozna  jednak zapomniec , ze w planach Boga jest kada osoba i nie wszysko realizuje sie instytucjonalnie.
Bog wobec mnie ma swoj plan , tak jak wobec Ciebie, ktory to czytasz, i ten plan dotyczy wylacznie mojej osoby i nie musze  glosic co w tym planie Bog chce dla mnie, bo to nalezy do prywatnosci. Bog w kadym w nas widzi to dobro, ktore sie ma dziac za sprawa kazdego z nas.I w prywatnosci mowi , jak blisko jest n...
Robert Nowak
Czerwiec 04, 2017, 14:24:43 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 31 | Komentarze: 0

Rdz 18: 1-15
W rodziale poprzednim Abraham w swoim wnetrzu slyszal glos w ktorym Bog mu oznajmial  swoje decyzje dotyczace jego rodziny , ktora stanie sie zarodkiem wielu narodow i  ktora stala sie "rodzina " Boga, to w tej rodzinie dokona sie akt Wcielenia Jednorodzonego Syna Boga zywego.
 Po tym glosie wewnetrznym teraz Abrahamowi skladaja wizyte wyslancy Boga, aniolowie. Aniolowie potwierdzaja to co uslyszal w wenetrznym glosie Abraham. Tak , ze Abraham tego przezycia nie moze traktowac jako jakas halucynacja czy cos co jest okreslane jako choroba psychiczna. Jeden z  aniolow oznajmia Sarze co sie stanie za rok  i ona reaguje podobnie jak Abraham. Moglismy przeczytac we wczesniejszm rozdziale, ze: ...Abraham   upadłszy na twarz, roześmiał się5; pomyślał sobie bowiem: «Czyż człowiekowi stuletniemu może się urodzić syn? Albo czy dziewięćdziesięcioletnia Sara może zostać matką?» Co pomyslala Sara  kiedy sie usmiechnela:
 «Teraz, gdy przekwitłam, mam doznawać rozkoszy, i ...
Robert Nowak
Maj 28, 2017, 14:00:06 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 50 | Komentarze: 0

Rdz 17:1-27

15 I mówił Bóg do Abrahama: «Żony twej nie będziesz nazywał imieniem Saraj, lecz imię jej będzie Sara4. 16 Błogosławiąc jej, dam ci i z niej syna, i będę jej nadal błogosławił, tak że stanie się ona matką ludów i królowie będą jej potomkami». 17 Abraham, upadłszy na twarz, roześmiał się5; pomyślał sobie bowiem: «Czyż człowiekowi stuletniemu może się urodzić syn? Albo czy dziewięćdziesięcioletnia Sara może zostać matką?» 18 Rzekł zatem do Boga: «Oby przynajmniej Izmael żył pod Twoją opieką!» 19 A Bóg mu na to: «Ależ nie! Żona twoja, Sara, urodzi ci syna, któremu dasz imię Izaak. Z nim też zawrę przymierze, przymierze wieczne z jego potomstwem, które po nim przyjdzie.

Kiedy czlowiek jest tak przyzwyczajony do praw natury zaczyna uwazac , ze ona wylacznie ustanawia swe prawa.Nie jest w prawach natury, aby 90 letnia kobieta rodzila dzieci i stuletni mezczyzna plodzil dzieci. To jest smiechu warte.Abram widzi tutaj Boga jako tego, ktory stanowi czesc natury...
Robert Nowak
Maj 21, 2017, 14:10:32 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 47 | Komentarze: 0

Rdz 16:1-16
Ten fragment Pisma swietego pozwala zobaczyc, ze Bog dziala w ludzkiej rodzinie z wielka cierpliwoscia.Sara i Abram obietnice Boga interpretuja na swoj sposob. Materia biologiczna dla obietnicy Boga jest  niewolnica, Abram zgodnie prawami biologicznymi zaplodni niewolnice a Bog sie postara aby dzieckiem byl syn i nie corka.Plan praktycznie zrealizowal sie w 100% .Abramowi narodzil  sie syn. Kiedy jednak plany Boga chce sie rozwiazywac zgodnie ludzkimi kalkulacjami, pojawiaja sie ludzkie problemy. Niewolnica nie chce byc zwyklym materialem biologicznym, chce miec bardziej znaczaca pozycje na co z kolei nie chce sie zgodzic zona Abrama, no wiec kobiety rozpoczynaja swa wojne, przy calej bezradnosci Abrama.
Jaka jest pozycja Boga w tym calym konflikcie rodzinnym? Bog staje w obronie Hagar, staje w obronie jej godnosci..."bo słyszał Pan, gdy byłaś upokorzona" , Bog   nie pozwala aby brzemienna kobieta umarla na pustyni dlatego tez wysyla swego aniola , ktory mowi o p...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.