* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Zofia Stryjeńska - artystka z fantazją  (Przeczytany 4394 razy)

Offline Aniks

• Użytkownik
Zofia Stryjeńska - artystka z fantazją
« dnia: Lipiec 13, 2013, 12:42:20 »
Zofia Stryjeńska, z Lubańskich (1891-1976) to urodzona w Krakowie polska malarka, graficzka, ilustratorka, scenograf, projektantka tkanin, plakatów i zabawek. Reprezentantka stylu art déco. Jej obrazy to najczęściej feeria barw i nastrój radosnego święta. Tematyka prac artystki szeroko nawiązuje do polskiego folkloru, historii, legend i baśni. Bohaterami jej prac są często postacie związane ze wsią. Malowała głównie temperą, czasem akwarelą lub gwaszem. Jej prace często kopiowane były na ceramice, pocztówkach, dekoracjach. Któż nie widział "Mazura"?

Aby obejrzeć galerię, kliknij obrazek :)
____
Była, obok Tamary Łempickiej, najbardziej znaną polską artystką plastykiem dwudziestolecia międzywojennego. Od dziecka dużo rysowała i malowała. Żeby studiować na wymarzonej  Akademii Sztuk Pięknych w Monachium przebrała się za chłopca, bo dziewcząt wtedy nie przyjmowano. O jej ciekawym, pełnym zwrotów i ekscentrycznym życiu, małżeństwie oraz twórczości można poczytać na stronach: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Stryje%C5%84ska , http://www.culture.pl/baza-sztuki-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/zofia-stryjenska

Zapraszam do obejrzenia galerii z wybranymi pracami Zofii Stryjeńskiej :) Aby pojawiały się podpisy, należy kliknąć literkę "i" w lewym dolnym rogu
PS. Puello, dziękuję za pomoc w przygotowaniu galerii
____

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
Odp: Zofia Stryjeńska - artystka z fantazją
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2013, 00:11:04 »
Bardzo fajna galeria. Można podziwiać obrazy jakby w pełni ich światła. Dziękuję za umieszczenie.

Offline admin

• Administrator
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 14, 2013, 16:00:44 »
Ciekawe obrazy :)

Offline marylaossowska

• Maryla
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2013, 21:23:12 »
Piękna galeria! Ogromną przyjemność mi zrobiłaś :)

Gdzieś w mojej głowie tłucze się myśl, że Witkacy napisał kiedyś piękny wiersz na cześć Zofii Stryjeńskiej....próbowałam go znaleźć w sieci, ale znalazłam jedynie ten - po Witkacowsku inny:)  A może to nie Witkacy był? Pamięć mnie widać zawodzi....

No w każdym razie tutaj jest wiersz Stanisława Ignacego Witkiewicza poświęcony Zofii Stryjeńskiej:

Rozbemboszeni wielmoże napuszają bomby,
Bombochy wzdęte pępią rozpuczone trąby.
Mały chudzielec tykwi patyczkiem w swej szparce,
Suchą bułeczkę rozciera na metalowej tarce.

Rozbemboszył się w baczambarę chudzielec,
Patyczek - rozpuchł mu się w pałę,
Wielmoże - jako flaczki się stali w Popielec,
A bomboszki w trąbki gwiżdżą małe.

(18 III 1921)

Jeszcze jedna ciekawostka....nie wiem, czy o niej wiedziałaś. Mianowicie na Rynku Starego Miasta w Warszawie, na jednej z kamienic, są freski Zofii Stryjeńskiej z roku 1928

foto: encyklopedia.naukowy.pl

« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2013, 21:43:03 wysłana przez marylaossowska »

Offline Aniks

• Użytkownik
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 15, 2013, 08:14:46 »
Tak, znam te freski! Wiele razy je widywałam, kiedy byłam na Starym Mieście. Córka mi podpowiada, że to "Pani Rzek" i "Bogini Wąda-Wanda" - oba symbolizują Wisłę, królową polskich rzek. Są naprawdę fajną ozdobą.

Wiersza nie znałam, ale widzę, że jest typowym przykładem witkacyzmu :) Trudno powiedzieć, o co chodziło autorowi, ale może to coś w stylu "Fortuna kołem się toczy". A może tytuł: "Artysta i znawcy" coś podpowie...

Witkacy i Zofia Stryjeńska przyjaźnili się. Ona bardzo promowała jego twórczość plastyczną, robiła dekoracje do jego sztuk. On stanął po jej stronie w chwilach bardzo trudnych dla Stryjeńskiej, gdy kończyło się jej małżeństwo, a jej mąż Karol podstępem chciał ją ubezwłasnowolnić.

Cieszę się, że galeria obrazów się Wam podoba :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2013, 08:17:36 wysłana przez Aniks »

Offline Puella Clara

• Moderator
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 17, 2013, 13:09:28 »
Obrazy Stryjeńskiej przez swą żywość barw i folklorystyczne motywy niosą taką radość! Dzięki za pomysłowy artykuł, Aniks!
Ja znalazłam tego słynnego "Mazura"... na talerzu, szkoda, ze nie moim :) Wspaniale oddany ruch!

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2013, 16:47:39 wysłana przez Puella Clara »

Offline Aniks

• Użytkownik
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 19, 2013, 09:43:49 »
Zofia Stryjeńska współpracowała również z firmą Wedel, dla której wykonywała dekoracje wnętrz. Natomiast jej malunki z serii "Tańce polskie" (np. Mazur, Polonez) zdobiły pudełka z czekoladkami. Sama pamiętam te czekoladki, z lat 60-tych :)

Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.