* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Trzy etapy  (Przeczytany 1408 razy)

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Trzy etapy
« dnia: Lipiec 19, 2013, 12:56:44 »

Tycjan Alegoria Czasu. Roztropność (1565)
____
Starość we wszystko wierzy.
Wiek średni we wszystko wątpi.
Młodość wszystko wie.

Oscar Wilde
____
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2013, 22:15:14 wysłana przez Puella Clara »

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Trzy etapy
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 19, 2013, 13:06:01 »
Być może ilustracja aforyzmu nie oddaje w pełni jego treści, zwłaszcza jeśli chodzi o symbole zwierzęce, ale gdy tylko przeczytałam te słowa Oscara Wilde'a - od razu stanął mi przed oczami ten obraz Tycjana, przedstawiający samego malarza (starzec), jego syna Orazia (mężczyzna dojrzały) i kuzyna Marca (młodzieniec). Przedziwny malunek, ale i aforyzm ma w sobie coś niesamowitego. Prawdę o ludziach, czy tylko jej pozory?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2013, 21:42:09 wysłana przez Puella Clara »

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Trzy etapy
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 26, 2013, 00:06:50 »
Coś w tym jest :)
Normalna droga to te trzy etapy.
Pierwszy przywitanie istnienia, drugi próba budowania swojego zdania i życia,
trzeci - to lekcja pokory i powolne zrywanie więzów z tym życie.
Celem jest Wieczność
ale nam się wydaje inaczej,

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Trzy etapy
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 27, 2013, 20:57:01 »
Może najwięcej racji masz właśnie Ty, Sokratesie :)
Zastanawiałam się nad tym, co napisał Wilde. Starsi ludzie bywają naiwni, faktycznie, ale przecież jest w nich i mądrość życiowa, nabywana przez tyle lat...
Młodzi uważają, że wszystko wiedzą, bywają zarozumiali... ale to oni najczęściej dają się nabrać na dziwne idee i są podatni na manipulacje.
Dojrzali wątpią, to prawda. Przychodzi bowiem moment, kiedy trzeba przewartościować jakoś swoje życie pod wpływem doświadczeń. Ale człowiek nabiera wtedy nowych sił! Może ten lew z obrazu Tycjana... He, he, na analizę symboli zwierzęcych raczej się nie porwę, choć intuicyjnie czuję, ze coś się układa w rozsądną całość. :)

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.