* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Ze względu na brak oznaczeń kategorii wiekowych w zamieszczanych materiałach z Youtube itp., aby chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią, zalecamy rodzicom sprawdzenie dopuszczalnej kategorii wiekowej i samodzielne podjęcie decyzji. Dzieci zapraszamy do odwiedzenia działu:

Autor Wątek: Polskie władze milczą, a Niemcy coraz bezczelniej zakłamują historię  (Przeczytany 1826 razy)

Offline marylaossowska

  • Moderator
  • ******
  • Wiadomości: 2240
___Niemiecka telewizja publiczna ZDF najwyraźniej zrobiła sobie ze szkalowania polskiej historii stałe źródło zarobkowania. Niedawno wyemitowała film opluwający Armię Krajową, a kilka dni temu zapowiadając film dokumentalny o wyzwalaniu niemieckich obozów zagłady, m.in. obozu Auschwitz, określiła do mianem "polskiego obozu".
__

Dla 92-letniego Karola Tendery z Krakowa było tego już za dużo. Z pomocą olsztyńskiego stowarzyszenia Patria Nostra, które pomaga już m.in. osobie skarżącej dziennik "die Welt" za "polskie obozy koncentracyjne", Pan Tendera pozwał ZDF do sądu. Żąda umieszczenia przeprosin w kilku miejscach i wpłaty pieniędzy na cel charytatywny. Tym razem jednak ZDF - który już zmienił informację i nawet napisał, że Auschwitz to jednak niemiecki obóz, a nie zwyczajowo - nazistowski - tak łatwo się nie wywinie. Karol Tendera był więźniem obozu Auschwitz.

Rozmowę z panem Tenderą przeprowadził Sławomir Sieradzki i opublikował w http://wpolityce.pl:

Cytuj
wPolityce.pl: Był pan więźniem niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Jak pan przetrwał?

Karole Tendera: Pewnie dlatego, że trafiłem w obozie na ludzi, którzy mi pomogli. To byli nie tylko moi koledzy spoza drutów, ale tam spotkani, przypadkowo. Na pewno miałem też dużo szczęścia. No i byłem bardzo zdrowym człowiekiem, odpornym na ciężką pracę fizyczną. Nie chowałem się w cieplarni, pochodzę z robotniczej rodziny.
 
Jaki pan miał numer obozowy?

Hunderttausendvierhunderdreißig (pan Karol z pamięci wyrecytował ten numer po niemiecku podczas rozmowy – przyp. red.) 100430.
 
Jak pan się dostał do Auschwitz?

W momencie wybuchu wojny byłem uczniem szkoły zawodowej przy ul. Krupniczej w Krakowie. Dzisiaj jest tam technikum.
Pewnego kwietniowego dnia 1940 r. całą klasę wprost z ław szkolnych Niemcy zabrali do ciężarówki, nią dowieźli nas do pociągu i wywieźli na roboty do Hanoweru, do dużej fabryki samolotów.

Fabryka była często bombardowana przez aliantów i choć była dobrze zamaskowana, to bardzo się baliśmy, że w końcu jakaś bomba nas trafi i zabije. Po półtora roku uciekłem stamtąd, właśnie ze strachu przed śmiercią, choć przecież wiedziałem, że jak mnie Niemcy złapią i dowiedzą się, że uciekłem z robót przymusowych, to mnie od razu powieszą.

Miałem trochę pieniędzy, więc kupiłem sobie bilet do Katowic. Kennkarty nie miałem, bo mi zabrali w fabryce, właśnie po to, aby utrudnić ucieczkę. W pociągu jechałem z innymi Polakami. Byli też Rosjanie i Ukraińcy. W miejscowości Brieg (dzisiejszy Brzeg na Dolnym Śląsku – przyp. red.) złapali nas. Przewieźli na posterunek policji kryminalnej, a stamtąd na Gestapo. Oszukałem ich mówiąc, że jechałem na ochotnika do pracy do bauera (rolnika – przyp. red.) i zagubiłem się po drodze, bo wsiadłem do złego pociągu. Nie odkryli mojego kłamstwa.

Zawieźli mnie na dworzec główny we Wrocławiu, gdzie zatrudnili przymusowo w przydworcowym magazynie. Ale znowu uciekłem. Postanowiłem się przedostać do rodzinnego Krakowa. Do Katowic udało mi się dojechać pociągiem. Potem już tylko pieszo wzdłuż torów. W miejscowości Jęzor byłem tak głodny, że musiałem zaryzykować pójście na stację kolejową. Znowu miałem szczęście, bo stał tam włoski transport wojskowy. Poprosiłem tych żołnierzy o chleb i oni mi go dali. Dołożyli też cukru. Niedaleko stamtąd była granica między Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem. Mimo, że była dobrze strzeżona udało mi się zmylić trzech strażników z psami i przedostać się do GG. Doszedłem do Skawiny, ale też nie wsiadałem do pociągu w obawie przed złapaniem. Dopiero na przedmieściach Krakowa wsiadłem do tramwaju i dojechałem wreszcie do domu.

Tu okazało się, że Niemcy mnie poszukują. Gestapo z Hanoweru i z Wrocławia. Musiałem się ciągle przemieszczać. W końcu niestety mnie złapali – 2 lutego 1943 r. Przewieźli do gestapo, stamtąd do więzienia na Montelupich i po dwóch miesiącach wywieźli do Auschwitz.
 
Czy w Auschwitz doczekał pan końca wojny?

Nie. Gdy Rosjanie podeszli pod obóz, to Niemcy nas wywieźli transportami do Leitmeritz w Czechach, dziś to Litomierzyce. Tam, 8 maja, zastał mnie koniec wojny.
 
Co pan sobie myśli, gdy dowiaduje się pan, że przebywał pan jednak w „polskim obozie zagłady” Auschwitz?

Jestem oburzony. Niedobrze, że polskie władze śpią, lekceważą tę sprawę. Niemcy piszą i mówią głupstwa bezkarnie zakłamując historię. Zresztą nie tylko. Do prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy napisałem list z protestem, gdy powiedział o „polskim obozie” Auschwitz. Przesłałem mu też moją książkę. Napisałem mu, że jeśli przeczytają mu ją (bo przecież nie zna polskiego), to przekona się, że wszystkie obozy koncentracyjne na polskiej ziemi zbudowali Niemcy. To Niemcy sfinansowali ich budowę, to Niemcy nimi kierowali, a w załodze to Niemcy byli szkoleni do tego, aby unicestwić swoje ofiary. Dziś kłamią na ten temat, bo pewnie chcą się oczyścić.

Źródło: http://wpolityce.pl

Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: Polskie władze milczą, a Niemcy coraz bezczelniej zakłamują historię
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2013, 19:10:53 »
Granda, żeby Polacy, nie dosyć, że tyle wycierpieli podczas II wojny światowej, musieli ciągle przypominać światu (a nawet potomkom oprawców), że byli ofiarami, a nie sprawcami!!!

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Kwiecień 23, 2014, 18:48:14 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 17928 | Komentarze: 11

__Prorosyjscy separatyści ze wschodniej Ukrainy porwali pracującego dla telewizji informacyjnej Vice News amerykańskiego dziennikarza Simona Ostrovsky'ego. Od wielu tygodni reporter relacjonował kryzys na Krymie i we wschodniej Ukrainie.

Kolejne odcinki jego reportaży zatytułowanych "Russian Roulette" umieszczaliśmy na portalu: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4254.0.html

Na zdjęciu po lewej zrobionym 13 kwietnia, reporter Simon Ostrovsky stoi obok zamaskowanego i uzbrojonego separatysty prorosyjskiego przed budynkiem milicji w Słowiańsku, 25 km od ukraińskiej granicy z Rosją. 
_
foto: Efrem Lukatsky/The Associated Press

...
Kwiecień 12, 2014, 21:28:55 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3153 | Komentarze: 1

__Pytanie o wolność mediów spotyka się w dzisiejszej Rosji z uśmieszkiem. Jeśli rozmawiasz ze zwyczajnym Rosjaninem będzie to uśmiech sceptycyzmu: "Wolność mediów? Wolność słowa? Nie bądź durny, nie ma czegoś takiego". Jeżeli rozmawiasz z dziennikarzem, szczególnie tym z prowincji, pracującym w państwowych mediach, uśmiech jest smutny i podszyty goryczą. Kryją się pod nim utracone zawodowe ideały i niemożność pisania o istotnych dla społeczeństwa sprawach, frustracja z powodu cenzury, wstyd ulegania nieustannej samocenzurze. Rosyjskie media technologicznie wkraczają w XXI wiek, ale telewizja cyfrowa, internetowe media czy błyszczące okładki czasopism ale mają bardzo mało wspólnego z wolnością słowa.
_

Dziennikarstwo w Rosji przeżywa poważny kryzys. Za...
Kwiecień 08, 2014, 22:04:51 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3590 | Komentarze: 2

Film jest echem podróży do Polski, zarejestrowanym okiem kamery Maggie Okulskiej. Oto jej reminiscencje z wędrówki po naszym kraju:

"Droga Polsko! Co za wibracje!
Żyjemy w dziwnym świecie, nie uważasz? Każdy z nas ma własne opinie na temat innych krajów, nacji, języków… i większość z nich pochodzi z tego co “ktoś powiedziałâ€ lub “gdzieś to usłyszałem” - a nie z własnego doświadczenia. Podróżując po świecie, spotykałam się z wieloma różnymi opiniami o Polsce (o “mnie” jako Polce) - negatywnymi i pozytywnymi. Urodziłam się w Krakowie, jednak od dziecka przemieszczałam się i mieszkałam w wielu miejscach. Osobiście, widzę siebie jako obywatelkę świata. Zatem postanowiłam na własne oczy zobaczyć, a także zdokumentować - jak jest obecnie w Polsce? Mianowicie, w 2012 spakowałam moją kamerę i wyruszyłam do Polski. W ciągu 2-tygodni przejechałam ponad 1120 km pociągiem, od morza do gór. Odwiedziłam duże miasta jak Gdańsk, Kraków, Warszawa;
...
Kwiecień 08, 2014, 21:21:28 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 7829 | Komentarze: 18

_Wstrząsający artykuł Piotra Lisiewicza o genezie katastrofy smoleńskiej, zacieraniu śladów i przywracaniu Polakom godności. Artykuł poniższy został opublikowany w Gazecie Polskiej.

Jako dopełnienie artykułu Lisiewicza gorąco polecam film Anity Gargas Anatomia Upadku.

Obie części filmu można obejrzeć tutaj: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4372.msg7380.html#msg7380
_
foto: Filip Klimaszewski/Agencja Gazeta

Anatomia zbrodni - no to opowiem Wam, co zdarzyło się w Smoleńsku

Pijany Wania z zepsutym traktorem słuchający ruskiego disco, zdolny do bezmyślnej brutal
...
Kwiecień 08, 2014, 20:00:50 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3707 | Komentarze: 0

Rosyjska propaganda próbuje przekonywać cały świat, że mieszkańcy wschodniej Ukrainy są bardzo pro-rosyjscy. Kibice dwóch rywalizujących ze sobą klubów z tej części Ukrainy - Metalista Charków i Szachtara Donieck WSPÓLNIE pokazali co naprawdę myślą o Władimirze Putinie. Interesujące, jak ich wspólna przyśpiewka "Putin ch..." spodobała się władzom na Kremlu :) Okazuje się, że nie tylko w Polsce kibice piłkarscy są patriotami.Źródło: http://censor.net.ua/video_news/279777/lozung_putin_hulo_stanovitsya_lyubimoyi_krichalkoyi_ukrainskih_futbolnyh_fanov_video
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 35
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.