* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Knoppix czyli jak pobawić się Linuxem bez instalowania?  (Przeczytany 1265 razy)

Offline Casper

• Użytkownik
Knoppix czyli jak pobawić się Linuxem bez instalowania?
« dnia: Lipiec 25, 2013, 08:07:14 »
Współczesny Linux jest dużo bardziej przyjaznym dla laika systemem  niż był kiedyś.
Warto pobawić się najnowszymi programami Linuxa zupełnie bezkarnie.
Okazję do największego testu daję Knoppix.
Co to jest ?

Przeczytajmy w Wiki:

Knoppix – dystrybucja Linuksa oparta na Debianie, możliwa do uruchomienia bezpośrednio z płyt CD (Live CD) lub DVD (Live DVD), bez instalacji na dysku twardym. Jest ona rozwijana przez niemieckiego inżyniera Klausa Knoppera.
Podczas pracy Knoppiksa tworzony jest wirtualny system plików w pamięci RAM, natomiast wszystkie partycje na dysku twardym montowane są tylko do odczytu, stąd też nie ma ryzyka przypadkowej utraty danych. Po uruchomieniu systemu można go zainstalować na dysku za pomocą prostego w obsłudze instalatora Knoppix-installer.
Jest wyposażony w emulator Wine i uruchamia aplikacje systemu Windows jako MS Windows 98.

Obecnie istnieją wersje Knoppiksa mieszczące się na jednej płycie CD bądź DVD.
Wersja Knoppiksa mieszcząca się na jednej płycie CD-ROM zawiera około 2GB programów (OpenOffice.org, GIMP, Scribus, IceWeasel, KMail, XMMS, xine itd.), ponieważ cała jego zawartość została skompresowana.
Po uruchomieniu systemu z płyty tworzony jest wirtualny RAM-dysk, zajmujący prawie całą dostępna pamięć komputera, do którego podstawowa zawartość płyty zostaje załadowana metodą dekompresji w locie. Przy uruchamianiu dodatkowych programów ich kod również jest umieszczany metodą dekompresji w locie w pamięci RAM. Powoduje to pewne opóźnienia, ale i tak Knoppix działa dość szybko, nawet na przeciętnym sprzęcie (praktycznie wymagane jest 128 MB pamięci). Istnieją też miniaturowe dystrybucje pochodne (na przykład Puppy Linux), które w całości ładują się do pamięci RAM. Pozwala to na szczególnie szybką pracę, ponieważ nie muszą czekać na dekompresję dodatkowych danych. Knoppix bazuje na pakietach DEB i jest wyposażony w menedżer pakietów APT.
Wersja Knoppiksa na płycie DVD (wprowadzona dopiero w Knoppiksie 4.0) zawiera około 9 GB aplikacji. Dodano w niej wygodniejszy od Kpackage menedżer pakietów Synaptic, KOffice, więcej oprogramowania multimedialnego i gier.
Aby przy każdym uruchamianiu Knoppiksa nie trzeba było go konfigurować, dołączony został program zapisujący konfigurację Knoppiksa na dysku twardym. W Knoppiksie można znaleźć również podobny program do tworzenia katalogu domowego na dysku. Ma jedną wadę – nie jest w pełni spolszczony. Obsługuje wiele języków (angielski, niemiecki, polski, francuski, rosyjski, japoński itd.). (Wiki)

Miałem okazję testować Knoppiksa 7.2
System uruchamia się bardzo szybko ... Wykrywa bezbłędnie  sprzęt i montuje dysk twardy komputera.
Dostęp do masy interesujących  programów jest szybki .
Można bez problemu oglądać filmy z dysku twardego.
Tylko flash z powodów licencyjnych nie jest dołączony i trzeba go zainstalować samodzielnie.
Dźwięk jest wyborny a efekty i animacje nawet za wyszukane:)

« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2015, 21:23:31 wysłana przez admin »

Offline admin

• Administrator
Odp: Knoppix czyli jak pobawić się Linuxem bez instalowania?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 26, 2013, 14:32:21 »
Ja Knoppiksa znam od wielu lat, chyba jeszcze w czasach, gdy na komputerze miałem Windowsa 98. Pierwszą wersję jaką miałem w ręku to 3.1 właśnie na płycie CD. Za pomocą Knoppiksa wiele razy odzyskiwałem dane z padniętego systemu Windows. Nawet robiłem sztuczki i podmieniałem bez instalacji całego Windowsa. W 30 minut miałem wszystko przywrócone z kopii bezpieczeństwa.

Teraz na drugim dysku w laptopie zainstalowałem na stałe Knoppiksa. Ta wersja może nie jest rewelacyjna graficznie, ale większość ważnych rzeczy ma, a jak coś potrzebne więcej, można sobie ściągnąć z zasobów Debiana i innych. System pod tym względem jest elastyczny.

Wspomniany problem z Flash Playerem, to tylko kilka minut na wrzucenie pliku do odpowiedniego katalogu i już można oglądać filmy. Niestety, Adobe traktuje Linuksa po macoszemu i ta wersja pluginu nie jest zadowalająca w 100%.  Ale i na Windowsie przesławna wtyczka psuje się nagminnie i trzeba odświeżać kilka razy dziennie stronę, żeby oglądać filmy i inne. Zresztą panowie robią wszystko, żeby to pobierało jak najwięcej zasobów i potem głupi filmik niskiej jakości pożera 100% mocy całkiem przyzwoitego komputera. A przecież w dużo lepszej jakości można obejrzeć filmy DVD na słabiutkich komputerach.

Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.