* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Ptaki naśladujące ludzką mowę i inne dźwięki  (Przeczytany 13664 razy)

Offline Puella Clara

• Moderator
Ptaki naśladujące ludzką mowę i inne dźwięki
« dnia: Lipiec 27, 2013, 20:23:23 »
Każdy z nas słyszał o gadających papugach, lecz nie tylko papugi i nie tylko ludzką mowę ptaki potrafią imitować. Do ptaków mimetycznych, czyli naśladujących dźwięki z otoczenia należy sporo gatunków. Zakres odgłosów też jest duży. Zapraszam do obejrzenia playlisty z filmikami. :)

Aby przejść do playlisty, kliknij obrazek :)
____Do najzdolniejszych w naśladowaniu ludzkiej mowy należą papuga żako i gwarek czczony (zwany beo), a z gatunków występujących w Polsce – szpak zwyczajny, który lubi też „nucić” piosenki. Oczywiście inne papugi, jak ara, czy kakadu (z którą osobiście miałam okazję "pogadać") też nieźle nawijają. Zaś nimfy i papużki faliste mówią mniej wyraźnie, za to pięknie gwiżdżą różne melodie. Z rodzimych ptaków można wymienić jeszcze sójki i kruki.
Szczególnym przypadkiem ptaków mimetycznych są lirogony, które potrafią naśladować rozmaite dźwięki – od odgłosów innych ptaków, przez ludzką mowę, po dźwięki mechaniczne i dźwięki instrumentów muzycznych. Tak samo gwarki żyjące na wolności. Polską mistrzynią w naśladowaniu odgłosów innych ptaków jest łozówka z rodziny trzciniaków.
____

Ptaki nie posiadają strun głosowych, takich jak ssaki. Dźwięki powstają u nich w krtani dolnej (między tchawicą a oskrzelami), gdzie mieszczą się błony odpowiednio napinane przy wydechu. Głos wzmacniany jest przez rezonatory. Dlaczego jednak niektóre gatunki naśladują odgłosy otoczenia? Oto zagadka. W przypadku ptaków żyjących na wolności może chodzić o zmylenie drapieżnika, albo pochwalenie się innym, jak to dobrze zna się okolicę. Ptaki mówiące ludzkim głosem nie zawsze bezmyślnie paplają. Niektóre potrafią się porozumiewać w ten sposób z człowiekiem, dając do zrozumienia, czego oczekują lub wyrażając emocje ;)

Polecam ciekawy artykuł: http://nauka.money.pl/zwierzeta-mowia-nie-tylko-w-wigilie-0-1220865.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2015, 22:54:18 wysłana przez admin »

Offline Casper

• Użytkownik
Odp: Ptaki naśladujące ludzką mowę i inne dźwięki
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 28, 2013, 09:07:33 »
:))) Przez cały czas słuchania miałem nałóg uśmiechania
Wszystkie fajne, ale papużka  śpiewaczka operowa chyba najbardziej niesamowita:)

Offline Teofil

• Administrator
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 28, 2013, 22:33:05 »
Niesamowite te ptaki. Najbardziej zabawna była ta śpiewaczka :))

Offline Puella Clara

• Moderator
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 29, 2013, 11:59:06 »
Tak, śpiewaczka operowa niezła jest, jaka koloratura! :D

Myślę, że na osobną prezentację zasługuje absolutnie niesamowita papuga żako imieniem Alex, szerzej na świecie znana jako Einstein. Przez 30 lat swojego życia brała udział w eksperymencie językowym, w którym naukowcy chcieli wykazać, że ptaki potrafią nie tylko naśladować ludzką mowę, ale są w stanie rozumować na poziomie podstawowym i używać słów kreatywnie.
Alex potrafił rozmawiać nie tylko ze swoja trenerką, ale i z całkiem obcymi osobami, dawał wyraz swoim emocjom, a nawet potrafił oszukiwać, co potwierdzać może, że założenia dotyczące inteligencji papug są prawdziwe. A oto i on:

This is Einstein!

Offline Teofil

• Administrator
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 29, 2013, 13:41:02 »
Nieprawdopodobne ile może się nauczyć taki ptaszek.  ;D

Offline Casper

• Użytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 29, 2013, 17:04:13 »
:)))) Alex Einstein:) Nawet pasuje:)) I się należy:)

Offline Aniks

• Użytkownik
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 30, 2013, 16:58:36 »
Dziękuję Ci, Puello, za pokazania nam fajnych, oryginalnych i zabawnych ptaków naśladujących ludzką mowę, śpiew oraz różne odgłosy z otoczenia. :)

Najwspanialsza była inteligentna papuga żako Alex-Einstein, która odpowiadała do mikrofonu na pytania swojej trenerki. Jestem nią oczarowana, to po prostu fenomen! Musiały ją pokochać miliony widzów, na żywo, za pośrednictwem tv i Internetu, do których i ja dołączyłam. Jednak ta szarpanina malutkiego serduszka i nadwyrężanie mózgu niestety mogły przyczynić się do skrócenia jej życia...

"Śpiewaczka operowa" jest super! Tylko jaką arię śpiewa? Znam tę melodię, ale nie mogę skojarzyć, czy to z opery, czy osobny utwór. Jedyna nadzieja, jeśli chodzi o rozpoznanie, w naszej portalowej koleżance Maryli, znawczyni i miłośniczce opery i muzyki klasycznej. Sama też lubię słuchać i podziwiam urok oper i operetek. Żałuję, że nie ma już w TV programu Bogusława Kaczyńskiego, który wybierał prawdziwe perełki.

Odnośnie przedstawionych przez Ciebie, Puello, ptaków - podobał mi się lirogon, żyjący w australijskich lasach. naśladuje głosy nie tylko innych ptaków, ale i zasłyszane dźwięki towarzyszące wycince lasu: piły mechaniczne i zwykłe, siekiery, trzask upadających drzew i pokrzykiwania drwali, jak i przykry odgłos sygnału karetki pogotowia.

Osobiście spotkałam się z gadającym ptakiem beo w warszawskim ZOO. Zawsze stał przy nim tłum rozbawionych zwiedzających. Kiedyś w sklepie z zabawkami na Starówce była piękna, biała papuga kakadu, pupilka właściciela sklepu, która miło zabawiała małych i dużych klientów.

Ale nie tylko ptaki potrafią naśladować ludzką mowę, śpiew, czy odgłosy otoczenia! Wraz z kilkoma innymi osobami byłam świadkiem w naszym ogródku, jak podwórzowa kotka ze zdumieniem i zainteresowaniem obserwowała miauczącą żałośnie żabę, która leżała rozpłaszczona nieruchomo na plecach. Podejrzewam, że było to coś, jak gorące błaganie w kocim języku, żeby nie robić jej krzywdy. Może kiedyś poczuła boleśnie na sobie kocie pazurki.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2013, 19:14:23 wysłana przez Aniks »

Offline Aniks

• Użytkownik
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 30, 2013, 17:00:50 »
Do kolekcji ptasich artystów chciałabym dołączyć jeszcze papugę żako, śpiewającą sobie do słyszanej piosenki: :)
Śpiewająca papuga

Offline Puella Clara

• Moderator
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 30, 2013, 18:12:14 »
He, he... fajna ta żako! Dziękuję, Aniks, za ciekawy komentarz i filmik :)
Zastanowiło mnie, jak to jest ze zdolnościami do naśladowania dźwięków u innych zwierząt niż ptaki, a zwłaszcza, czy ludzką mowę potrafią udawać. Znalazłam w sieci filmiki z "gadającymi" kotami i psem. Chyba jednak daleko im do skrzydlatych zdolniachów ;D

cats talk

Mishka says 12 words - Dog Talking

Offline admin

• Administrator
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 30, 2013, 22:42:07 »
Super :)) Ta ruska papuga i czworonogi  :D

Offline Casper

• Użytkownik
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 31, 2013, 03:16:01 »
Ile zabawy ze zwierzątkami:))

Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.