* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: 1 VIII 1944 – Wybuch Powstania Warszawskiego  (Przeczytany 2694 razy)

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
1 VIII 1944 – Wybuch Powstania Warszawskiego
« dnia: Lipiec 30, 2013, 05:21:10 »
1 VIII 1944 - 17.00 - Godzina W (jak Wybuch lub Wystąpienie) – początek Powstania Warszawskiego, walki zbrojnej przeciw okupantowi niemieckiemu, prowadzonej w Warszawie przez oddziały Armii Krajowej w ramach akcji "Burza".

Warszawskie dzieci,Rota Powstanie Warszawskie
____
Decyzja o rozpoczęciu powstania  została podjęta przez Dowództwo (Tadeusz Bór-Komorowski, Antoni Chruściel, Tadeusz Pełczyński, Leopold Okulicki)  z udziałem Delegata Rządu na Kraj, Jana Stanisława Jankowskiego, gdy czołowe jednostki Armii Czerwonej docierały do położonej na wschodnim brzegu Wisły dzielnicy Praga.

Osamotniona, zdradzona przez aliantów zachodnich, przy braku jakiegokolwiek wsparcia ze strony ZSRR, słabo uzbrojona Warszawa broniła się bohatersko przez 63 dni.
____
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2013, 07:18:40 wysłana przez Puella Clara »

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: 1 VIII 1944 – Wybuch Powstania Warszawskiego
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2013, 05:28:42 »
Cytuj
Wobec doświadczeń ze wschodu i obaw, że walki w Warszawie będą oznaczały zniszczenie miasta i straty ludności cywilnej, wahano się czy objąć ją "Burzą".  Przeważyło jednak przekonanie, iż bitwa o Warszawę ma znaczenie nie tylko wojskowe, ale także polityczne, ponadto brano pod uwagę napięcie emocjonalne panujące wśród mieszkańców stolicy i gorącą chęć walki wyrażaną przez żołnierzy AK. Ostatecznie rozkaz o rozpoczęciu powstania w Warszawie wydany został - z udziałem Delegata Rządu i przewodniczącego RJN - 31 lipca, gdy czołowe jednostki Armii Czerwonej docierały do położonej na wschodnim brzegu Wisły dzielnicy Praga. Do akcji, która rozpoczęła się po południu 1 sierpnia - pod dowództwem komendanta warszawskiego okręgu płk Antoniego Chruściela (ps. "Monter") -  przystąpiło około 23 tys. żołnierzy AK, z których tylko część była uzbrojona.

Aczkolwiek w ciągu pierwszych dnia walk powstańcy zdobyli wiele ważnych strategicznie obiektów, a z biegiem dni zwiększała się liczba powstańców (łącznie walczyło około 34 tys. żołnierzy) nie zdołano całkowicie wyprzeć Niemców z centrum miasta, ani opanować głównych arterii i mostów. 16-tysięczny garnizon niemiecki został poważnie wzmocniony (m.in. przez jednostki przeznaczone do walk z partyzantami) i 5 sierpnia Niemcy rozpoczęli kontrataki z użyciem czołgów, ciężkiej artylerii i lotnictwa szturmowego. W pierwszej ze zdobytych dzielnic (Wola) dokonano masowych rzezi mieszkańców, co powtórzyło się jeszcze kilkakrotnie. atakujące kolumny niemieckie podzieliły Warszawę na "powstańcze wyspy", między którymi utrzymano łączność przez przejścia w piwnicach i kanałami. Na terenach tych władzę objęła polska administracja, ukazywały się gazety, działało radio ("Błyskawica") i służby miejskie.

Przewidywano, że walki będą trwały kilka dni, tj. do nadejścia Armii Czerwonej, ale przed 8 sierpnia Stalin - mimo apeli m.in. premiera rządu RP, który od 31 lipca przebywał z wizytą w Moskwie - wydał rozkaz o wstrzymaniu działań zaczepnych w rejonie Warszawy. Nie zgodził się nawet na lądowanie alianckich samolotów transportowych na sowieckich lotniskach, co praktycznie uniemożliwiło dostarczanie pomocy z powietrza, gdyż najbliższe bazy znajdowały się w południowych Włoszech i w Anglii. Dopiero w połowie września, gdy powstanie było w przededniu klęski, możliwy był masowy zrzut, z którego jednak powstańcy przejęli tylko około 47 ton. Walki przedłużały się, rosła liczba ofiar wśród ludności cywilnej, brakowało żywności, medykamentów, wody. Nie zmieniło tej sytuacji zajęcie przez Armię Czerwoną Pragi, ani - nieudane - próby wojska polskiego dowodzonego przez gen. Berlinga zdobycia przyczółków w Warszawie. 2 października powstańcy skapitulowali. Zginęło około 150 tys. ludności cywilnej, większość miasta była zrujnowana (później specjalne ekipy niemieckie niszczyły ocalałe budynki), około 520 tys. mieszkańców zostało wypędzonych z miasta. 17 tys. powstańców dostało się do niewoli.

Powstanie Warszawskie było największą bitwą stoczoną przez wojsko polskie w czasie II wojny światowej: zginęło 10 tys. powstańców a 7 tys. zaginęło; znaczne straty ponieśli Niemcy - zginęło około 10 tys. żołnierzy, zaginęło około 6 tys., wojska niemieckie straciły 300 czołgów, dział i samochodów pancernych.

Powstanie nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, ale dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.
ww2.pl

Offline łukasz_marek

 • UĹźytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 128
Odp: 1 VIII 1944 – Wybuch Powstania Warszawskiego
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 01, 2013, 15:59:33 »
Armia Czerwona nie była zainteresowana pomocą dla Powstańców...czekali, aż Warszawa się wykrwawi, a z przekazów żyjących jeszcze wtedy świadków Powstania można było się dowiedzieć, że Sowieci strzelali do przeprawiających się przez Wisłę Powstańców. Większość państw w 1939 roku nie stawiło takiego oporu Niemcom jak Powstańcy w Warszawie. W 1939 roku na Polskę napadły dwa mocarstwa. Gdyby nie zdradziecka napaść Armii Czerwonej na Polskę, Niemcy najprawdopodobniej wycofali by się z Polski, co już zaczęli czynić, gdyż ponieśli ogromne straty. Po wojnie historia była zakłamywana i trwa to do dziś...Próbowano ośmieszać Polskę, że była słaba, że z szablami na czołgi się porywała.....były i są to kłamstwa. Żadne państwo nie stawiło tak silnego oporu Niemcom jak Polska, a Francja uważana za mocarstwo i przygotowana na atak Niemców zajęta została w błyskawicznym tempie. Fajnie napisałaś Puelluś...pozdrawiam :)*

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: 1 VIII 1944 – Wybuch Powstania Warszawskiego
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 01, 2013, 16:05:10 »
Kolejna rocznica Powstania Warszawskiego  znowu przypomina jakimi monstrami potrafią być narody rządzone przez totalitarne systemy i jak bardzo wygodne te demokratyczne. Czy można sobie wyobrazić utratę wolności i godności? Ówcześni Polacy nie potrafili.
Podjęcie walki o wolność potrafi kosztować straszliwie...
Teraz Polską rządzą i ton w mediach nadają "realiści" . Często potomkowie tych co zaangażowali się w "realny socjalizm",
właśnie w imię realizmu. Nic dziwnego że ciągle jest i będzie poddawany w wątpliwość  sens powstania...

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Powstańcy warszawscy niewpuszczeni na oficjalne uroczystości
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 02, 2013, 18:30:26 »
Na tegoroczne oficjalne uroczystości rocznicy Powstania Warszawskiego nie wpuszczono wielu powstańców warszawskich i kombatantów.

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych wydali następujące oświadczenie:"Z wielką przykrością i zażenowaniem informujemy Państwa, że w dniu wczorajszym doszło w Warszawie do niezwykle przykrej dla nas sytuacji. Po zakończeniu uroczystości rocznicowych na Powązkach Wojskowych, poczet sztandarowy Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych wraz z reprezentacją Zarządu Głównego udał się na cmentarz Powstańców Warszawy na Woli. Niestety pocztu sztandarowego wystawianego przez umundurowaną Grupę Rekonstrukcji Historycznych NSZ oraz Sekretarza Zarządu Głównego ZŻ NSZ nie wpuszczono na całkowicie odgrodzony teren cmentarza, na którym odbywały się uroczystości. W podobnej sytuacji znalazło się wielu Kombatantów i osób, które przyszły na groby pochowanych tam Powstańców - członków swoich rodzin.

Tego typu sytuacja nigdy wcześniej nie miała miejsca, trudno też było ustalić, jaki był klucz wydawania kart wstępu do "strefy zamkniętej". Wpuszczano bez problemu partyjnych działaczy Platformy Obywatelskiej, miejskich urzędników, ludzi w średnim wieku, którym z całą pewnością nie można przypisać kombatanctwa.

Byliśmy też świadkami niezwykle skrupulatnych kontroli dokonywanych przez funkcjonariuszy BOR, przeprowadzano kontrole osobiste kombatantów, harcerzy, dzieci, a nawet księży, sprawdzano też dokładnie wnoszone wieńce i kwiaty. Trudno nam komentować zaistniałą sytuację i te absurdalne środki ostrożności, chyba nie oczekujemy też wyjaśnień od ludzi, którzy w taki sposób zorganizowali nam obchody rocznicy wybuchu Powstania. W tym miejscu i w tym czasie taka sytuacja nie miała prawa się wydarzyć. Pozostał nam wielki żal, niesmak i złość."

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.