* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Powstanie Warszawskie w dokumentach (1994)  (Przeczytany 1400 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Powstanie Warszawskie w dokumentach (1994)
« dnia: Lipiec 30, 2013, 05:40:20 »

Powstanie Warszawskie w dokumentach (1994)
____
Każdy film o Powstaniu Warszawskim jest inny. Myśl może niezbyt odkrywcza, ale wśród tej różnorodności, dostępnej na YT, starałam się wyłowić coś, co przemawia głębiej. Taki jest m.in film Witolda Zadrowskiego

Scenariusz i reżyseria: Witold Zadrowski
Lektor: Władysław Kowalski
Produkcja: Telewizja Polska
____

Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: Powstanie Warszawskie w dokumentach (1994)
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2013, 05:43:54 »
Cytuj
Swój film, będący kroniką Powstania Warszawskiego, Witold Zadrowski zrealizował z wyjątkową starannością. Przygotowując scenariusz i komentarz sięgnął do sześciu książek: "Armia Krajowa w dokumentach", "Samotny bój" Tadeusza Żenczykowskiego, "W sojuszniczym Londynie" Edwarda Raczyńskiego, "Polska w II wojnie światowej" Józefa Garlińskiego, "Dni walczącej stolicy" Władysława Bartoszewskiego i "Wielka Koalicja" Włodzimierza Kowalskiego.

Sam też przygotowując się do nakręcenia filmu odnalazł wiele wcześniej nieznanych dokumentów. Poprosił również o wspomnienia przed kamerą uczestników powstania: prof. Aleksandra Gieysztora - wówczas kierownika Wydziału Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK i Tadeusza Żenczykowskiego - wówczas szefa Wydziału Propagandy AK. Wykorzystał też sekwencje wybrane z 7 godzin filmów dokumentalnych z powstania, fragmenty niemieckich kronik filmowych, materiały z archiwów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i "Czołówki".

Z tak bogatego materiału zbudował szczegółową kronikę powstania, w bardzo osobisty sposób. Opowieść o tragedii stolicy i jej mieszkańców rozpoczął od września 1939 roku, dostrzegając w bohaterskiej obronie miasta nieuchronną zapowiedź późniejszego zrywu. Relacjonując rozwój wydarzeń poprzedzających powstanie, a potem kronikę walki, pokazał działania polityków związanych z wydarzeniami, a także - jak je widziały wszystkie zaangażowane w nie strony: polska, brytyjska, radziecka i niemiecka. Przedstawił też prawdę o osamotnieniu walczącego miasta, z wyrachowaniem skazanego na zagładę.
[TVP] FilmPolski.pl

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.