* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: "Wielka wojna na wschodzie" (wojna polsko-bolszewicka 1919-1921)  (Przeczytany 1925 razy)

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
"Wielka wojna na wschodzie" (wojna polsko-bolszewicka 1919-1921)
« dnia: Sierpień 12, 2013, 08:11:24 »
"Wielka Wojna na Wschodzie” to cieszący się popularnością fabularyzowany serial dokumentalny, który przedstawia wojnę polsko-radziecką 1919-1921 niemal dzień po dniu. Zwycięstwo Polaków zadecydowało o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowało Europę przed zalewem bolszewizmu.

Aby obejrzeć serial, kliknij obrazek
____Akcja rozpoczyna się 14 lutego 1919 r., w dniu pierwszego starcia wojsk polskich i bolszewickich. Serial szczegółowo relacjonuje atak armii radzieckiej na Warszawę, który nastąpił 12 sierpnia 1920 roku. Bitwa, którą 15 sierpnia stoczyły ze sobą wojska polskie i bolszewickie, jest jednym z największych zwycięstw w historii Polski. Wojna kończy się w marcu 1921 roku podpisaniem traktatu w Rydze, w którym Rosja zgadza się między innymi na zapłacenie ogromnego odszkodowania stronie polskiej. Do dzisiaj Polska nie dostała żadnych pieniędzy.

Produkcja: Polska we współpracy z Discovery Historia
Scenariusz: Paweł Śliwiński
Reżyseria: Krzysztof Miklaszewski
Narrator: Wojciech Chorąży
Rok produkcji: 2009
____

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: "Wielka wojna na wschodzie" (wojna polsko-bolszewicka 1919-1921)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 12, 2013, 08:13:07 »
Prof. Wojciech Materski o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, o jej uwarunkowaniach historycznych i znaczeniu.

Prof. Wojciech Materski o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2013, 08:15:11 wysłana przez Puella Clara »

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: "Wielka wojna na wschodzie" (wojna polsko-bolszewicka 1919-1921)
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 12, 2013, 08:14:33 »
Film użytkownika YT Marcin9406 opowiadający w sposób łatwy i zrozumiały genezę, przebieg i zakończenie wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1920. Materiał wzbogacony jest oryginalnymi nagraniami z epoki, ciekawostkami, wcześniej niepublikowanymi zdjęciami.

Wojna polsko-bolszewicka

Offline łukasz_marek

 • UĹźytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 128
Odp: "Wielka wojna na wschodzie" (wojna polsko-bolszewicka 1919-1921)
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 12, 2013, 17:02:36 »
Ciekawy film....Polacy to Wielki Naród !. Dzięki Puello:)  +

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2240
W 1920 r. Polacy zdali egzamin. Uratowaliśmy znaczną część Europy
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 15, 2013, 07:51:43 »
Pozwolę sobie przytoczyć wywiad z prof. Janem Żarynem na temat "cudu nad Wisłą".

Cytuj
___Reakcja polskiego społeczeństwa na wojnę z bolszewikami była egzaminem z wysiłku poprzednich pokoleń budujących nowoczesny naród polski - stwierdził historyk, prof. Jan Żaryn.
__

Na czym polegał fenomen Bitwy Warszawskiej, uznawanej za 18 najważniejszą bitwę w dziejach świata?

Fenomen polegał na tym, że przy zdecydowanie nierównych siłach wygraliśmy bitwę pod Warszawą i rozgromiliśmy olbrzymią armię bolszewicką. Obroniliśmy w ten sposób swoją niepodległość i być może też tożsamość narodową. Biorąc pod uwagę późniejsze dziesięciolecia - uratowaliśmy znaczną część Europy. Być może bolszewicka nawałnica sięgnęłaby zdecydowanie dalej niż do 1945 roku w ramach Porozumień Jałtańskich, gdzie żelazna kurtyna została zatrzymana na granicy niemiecko-niemieckiej czy greckiej.

Jakie plany bolszewików udaremnili Polacy?

Adam Zamoyski pisze o 1920 r., że plany Stalina i spółki sięgały porozumienia z Niemcami i przerzucenia zapału rewolucji na tamte tereny Europy. Poprzez zaszczepiony ferment bolszewicki na Węgrzech chciano przenieść rewolucję na południe Europy, aż do Włoch. Nie jest to więc zwycięstwo tylko Polski, ale i cywilizacji europejskiej wobec bolszewickiej nawałnicy. Ona przemieniłaby podbite narody w podległe bolszewickiej idei.
 
Dla nas była to szczególna próba, egzamin odpowiedzialności za „świeżo” niepodległy kraj?

Tak, jako Polacy staraliśmy się budować nowoczesny naród w warunkach zaborów. To, że nie mieliśmy własnego państwa ograniczało te aspiracje. Dopiero II Rzeczpospolita uruchomiła ten proces unaradawiania społeczeństwa, który nie zakończył się w 1939 r. On dalej się kształtował, choć chciano go zatrzymać jednak w 1920 r. w sposób brutalny. Ówczesna reakcja polskiego społeczeństwa na wojnę z bolszewikami była egzaminem z wysiłku poprzednich pokoleń, budujących właśnie ten nowoczesny polski naród.
 
Czy Bitwa Warszawska została wygrana do końca? Może należało iść za ciosem i osiągnąć jeszcze więcej?

Trzeba patrzeć na to w pokorze. Byliśmy blisko ogromnej klęski. To zwycięstwo wyglądało jednak jak cud. Wojsko Polskie broniło się tak dzielnie pod dowództwem gen. Rozwadowskiego, że to było ponad ludzką miarę. Nic by z manewru nadbiebrzańskiego nie wyszło, gdyby w dniach 13, 14 czy 15 sierpnia nasza obrona się załamała w którymkolwiek miejscu. Ten manewr nadbiebrzański był genialny, bo Tuchaczewski spodziewał się armii Budionnego, a nie Armii Polskiej. Zaskoczenie było tak duże, że wojska bolszewickie poszły w rozsypkę. Przypieczętowała jednak zwycięstwo dopiero Bitwa Niemeńska. Ona spowodowała wycofanie się Armii Czerwonej i rozejm, zakończony w marcu 1921 r. Pokojem Ryskim. Sytuacja międzynarodowa nie była wówczas taka łatwa. Rosja mogła nie przyjąć warunków tego traktatu. Niemcy również kontestowali postanowienia Traktatu Wersalskiego.

Autor: JW
Żródło: niezalezna.pl

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.