* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Ze względu na brak oznaczeń kategorii wiekowych w zamieszczanych materiałach z Youtube itp., aby chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią, zalecamy rodzicom sprawdzenie dopuszczalnej kategorii wiekowej i samodzielne podjęcie decyzji. Dzieci zapraszamy do odwiedzenia działu:

Autor Wątek: Zwyczajny bohater - ks. Ignacy Skorupka (2005)  (Przeczytany 1751 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Zwyczajny bohater - ks. Ignacy Skorupka (2005)
« dnia: Sierpień 12, 2013, 18:04:40 »
Ksiądz Ignacy Skorupka szczególnie zasłużył się podczas wojny polsko-bolszewickiej. 31 lipca 1920 roku duchowny otrzymał nominację na kapelana wojskowego. W sierpniu jego batalion wyruszył na front. W bitwie pod Ossowem (13-14 VIII 1920) ksiądz "uzbrojony" jedynie w krzyż wykazał się niezwykłym bohaterstwem i poległ na polu chwały. W filmie pokazano miejsca związane z życiem kapelana Ignacego Skorupki oraz relację z jego pogrzebu. Usłyszymy również wypowiedzi historyków na temat tej szczególnej postaci w naszych dziejach.

« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2016, 20:21:21 wysłana przez admin »

Offline Teofil

  • Administrator
  • ****
  • *****
  • Wiadomości: 561
Odp: Zwyczajny bohater - ks. Ignacy Skorupka (2005)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 13, 2013, 01:41:16 »
Dziękuję Ci, Puello za ciekawy film. Dowiedziałem się o łódzkim epizodzie, którego nie znałem. Właściwie postać ks. Ignacego Skorupki była mi mało znana. Uczyłem się w punkcie konsultacyjnym w Łodzi przy ulicy mianowanej imieniem księdza Ignacego i bywałem w tych samych budynkach gdzie uczył. To niesamowite, że te okolice są miejscem, gdzie przecięły się drogi czterech wielkich postaci zasłużonych dla Ojczyzny i Kościoła. Zaledwie kilka kilometrów stąd wychował się święty Maksymilian Maria Kolbe i zapewne był w Katedrze łódzkiej. W tej samej katedrze święta Faustyna otrzymała natchnienie, aby rzucić wszystko i realizować swoje powołanie. Tutaj również bywał nasz bohater i 13 czerwca 1987 r.  nawiedził katedrę łódzką Ojciec Święty Jan Paweł II odbywając IV pielgrzymkę do Ojczyzny. Setki razy przechodziłem obok tego pomnika pokazanego na filmie. Do Katedry zwyczajowo zaglądałem przed wykładami.

I jeszcze taka ciekawa rzecz, również trochę symboliczna. Dzwon łódzkiej katedry stał się symbolem losów Polski. A tu wersja komiksowa na stronie Katedry: http://www.katedra.lodz.pl/pliki/ARCHIKATEDRA.LODZ.PL__(2z70e).pdf
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2013, 02:20:32 wysłana przez Marcin »

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: Zwyczajny bohater - ks. Ignacy Skorupka (2005)
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 15, 2013, 07:17:12 »
Ksiądz Ignacy Skorupka to niejako mój "diecezjalny bohater". Pamięć o nim jest wciąż żywa. Myślę, że ten film w pełni nie oddaje charyzmy, jaką posiadał. Niektórym może się wydawać - ot, nawiedzony ksiądz, wariat, co z krzyżem szedł na czele batalionu i jeszcze powiódł za sobą młodzież. Ale i o sensie Powstania Warszawskiego też różnie mówią...
Jednak ze wspomnień żołnierzy wiadomo, jak wielką rolę odegrała wiara księdza w zwycięstwo. Jak bardzo podniosło to ich morale. Prawdopodobnie tuż przed bitwą ksiądz Skorupka miał sen, czy widzenie, po którym wiedział, że MUSI tak zrobić i że gra nie toczy się jedynie o Polskę.

O jego pobycie w Łodzi nie wiedziałam. Dziękuję, Marcinie, za ciekawe opowieści o łódzkiej katedrze i ten komiks o dzwonie. Jestem ciekawa, czy udało się już uzbierać odpowiednią kwotę.

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.