* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: 15 VIII - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  (Przeczytany 1149 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
15 VIII - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
« dnia: Sierpień 12, 2013, 18:21:55 »
15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znane w polskiej tradycji jako święto Matki Bożej Zielnej - od kwiatów i ziół święconych w tym dniu w kościołach. Ten dzień to kulminacja licznych pielgrzymek pieszych, które spotykają się na Jasnej Górze w Częstochowie i innych sanktuariach maryjnych.

Bartolome Esteban Murillo Wniebowzięcie N.M.P (1675).
____
Uroczystość ta obchodzona jest od V wieku. W kościołach wschodnich określana jest jako: Zaśnięcie, Odpocznienie Najświętszej Maryi Panny. W Kościele katolickim w 1950 roku papież Pius XII ogłosił dogmat stwierdzający, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia NMP została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.

Według jednej z opowieści apokryficznych w dzień Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny zjechali się apostołowie z oddalonych krańców ziemi, by pochować ciało matki Zbawiciela u podnóża Góry Oliwnej. Przy zaśnięciu Maryi nie było jednak Tomasza, który po spóźnionym przybyciu prosił o otworzenie grobu Maryi. Gdy odsunięto kamień, znaleziono pusty grób, a w miejscu ciała Matki Bożej leżały pachnące lilie i wianki kwiatowe. Dlatego też w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny święci się w kościołach kwiaty i zioła.
____
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2014, 21:21:16 wysłana przez admin »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.