* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Ze względu na brak oznaczeń kategorii wiekowych w zamieszczanych materiałach z Youtube itp., aby chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią, zalecamy rodzicom sprawdzenie dopuszczalnej kategorii wiekowej i samodzielne podjęcie decyzji. Dzieci zapraszamy do odwiedzenia działu:

Autor Wątek: Inka 1946 - Ja jedna zginę (2007)  (Przeczytany 1083 razy)

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2294
Inka 1946 - Ja jedna zginę (2007)
« dnia: Marzec 27, 2013, 05:09:17 »
___Danuta Siedzikówna, pseudonim Inka, 17-letnia łączniczka i sanitariuszka V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Jej matkę zamordowało gestapo w Białymstoku w 1943. Ojciec zmarł w Teheranie po opuszczeniu sowieckiego łagru. Osierocone rodzeństwo - Inkę i jej siostry - wychowywała babcia. Po zakończeniu wojny Inka przyłączyła się do oddziału partyzantów majora Szendzielarza, ps. Łupaszko, podporządkowanego legalnym władzom RP na uchodźctwie. W czasie potyczek z UB Inka opatrywała rannych z obu walczących stron. Na skutek zdrady została aresztowana pod zarzutem mordowania jeńców - ludzi, którym w rzeczywistości ratowała życie i poddana bestialskiemu śledztwu. Sędziowie opierając się na fałszywych zeznaniach, zresztą niezbyt ją obciążających, skazali Inkę na karę śmierci. W grypsie do babci Inka napisała: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".
__

Kiedy padł rozkaz "serią ognia",  żołnierze plutonu egzekucyjnego wystrzelili w kierunku Inki 100 kul z niewielkiej odległości i żadna jej nie trafiła. Cud? Nie. Żaden z żołnierzy nie odważył się jej zabić! Zastrzelił ją ich dowódca, oficer z Urzędu Bezpieczeństwa. Inka zdążyła przed śmiercią jeszcze wykrzyknąć "Niech żyje Polska".
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2016, 16:49:21 wysłana przez admin »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.