* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Amerykański Forbes o reformie emerytalnej Tuska: To sztuczka w sowieckim stylu  (Przeczytany 1811 razy)

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
_Artykuł w opiniotwórczym amerykańskim czasopiśmie biznesowym Forbes nie zostawia suchej nitki na reformie OFE, której dokonuje na naszych oczach rząd Donalda Tuska. Polska sięgnęła po szkodliwy chwyt na miarę Argentyny (...) Rząd grabi połowę prywatnych funduszy emerytalnych Polaków - pisze redaktor Steve Forbes.
_

Jak zaznacza dziennikarz, głównym celem było załatanie dziury budżetowej kosztem emerytalnych oszczędności  Polaków: Odkąd obligacje nie są już dłużej zadeponowane u inwestorów, rząd deklaruje, że państwowy dług został zredukowany o wartość tych zagarniętych oszczędności. Sztuczka w iście sowieckim stylu: rząd upaństwowienie obligacji nazywa reformą emerytalną. Duchy Stalina i Lenina muszą się uśmiechać.

Forbes przytacza genezę powstawania i funkcjonowania OFE: Polskie fiasko ma swoje korzenie w rozsądnej reformie, której Warszawa dokonała w 1999 roku. Stworzono wtedy hybrydowy państwowy system emerytalny. W związku z tym połowa pracowniczej składki emerytalnej została przekazana na prywatne fundusze oszczędnościowe. Pracownicy mogli wybrać swój fundusz, spośród takich firm, jak ING, Pimco parent Allianz, AXA, czy MetLife. Fundusze rozrosły się i na chwilę obecną mają 87 miliardów dolarów w aktywach. Polski rząd przejmuje część zainwestowaną w rządowe obligacje, czyli 37 miliardów dolarów.

Jak podkreśla Forbes, członkowie rządu, patrząc Polakom prosto w oczy, wmówili im, że otwarta kradzież obligacji, a następnie stopniowe podbieranie kapitału, to nowoczesne i odpowiedzialne działanie. Tłumaczyli się, że przecież mogli zagarnąć wszystko od razu - ironizuje redaktor amerykańskiego dwutygodnika, dodając, że jest to ciosem dla tych, którzy wierzyli w to, że Polska jest państwem prawa.

Cytując członka zarządu jednego z funduszy inwestycyjnych Steve Forbes stwierdza:To największa nacjonalizacja w Polsce od 1946 r. i dodaje, że jest to otwarte złamanie konstytucyjnych praw jednostki do własności.

Jednak kto w dzisiejszych czasach przywiązuje wagę do Konstytucji? - pyta retorycznie dziennikarz, po czym tłumaczy jak polscy politycy uzasadniają przesunięcie funduszy z OFE: Mimo że pieniądze były zabrane z prywatnych funduszy, to nie należały one do właścicieli, bo nie mogli oni nimi indywidualnie zarządzać, dlatego rząd mógł je przywłaszczyć dla siebie – pracownicy i tak by ich nigdy nie dostali.

Z jakiego powodu rządzący w Polsce reżim (“current regime in Warsaw”) postąpił w sposób tak rażąco samodestruktywny i niemoralny? - pyta Steve Forbes. Powodem jest polityka - odpowiada. Rządząca partia traci popularność, a ekonomia spowalnia. Omamieni dogmatem, że wydatki rządowe stymulują wzrost gospodarczy i wiedzeni odwiecznym instynktem kupczenia wyborczymi głosami, polscy politycy ulegli łatwej pokusie. Polska konstytucja zabrania, by dług publiczny przekraczał 55% PKB. Politycy przechwycili więc obligacje, zadeklarowali, że są one nieważne i voilĂ ! – nagle konieczność ograniczania wydatków i wynikający z nich deficyt znika – tłumaczy Forbes. Rząd polski uznał bowiem, że złodziejstwo będzie mniej krytykowane niż podniesienie limitu zadłużenia - stwierdza dziennikarz Forbsa.

Jak twierdzi Steve Forbes, reforma OFE zniszczy osiągnięcia Polski we wprowadzaniu kapitalizmu i gospodarki rynkowej. Zdaniem Forbsa, pieniądze zainwestowane przez OFE, rozwijały Polskę. Naczelny gazety ostrzega, że bez inwestycji funduszy w obligacje państwowe, polskie finansowanie długu będzie teraz całkowicie w rękach inwestorów zagranicznych.

Źródło: http://www.forbes.com/sites/steveforbes/2013/09/17/polands-piggish-pols-theyre-not-alone/

Cytuj
Forbes – amerykański dwutygodnik o tematyce biznesowej, założony w 1917 przez B.C. Forbesa. Po jego śmierci w 1954 i po śmierci jego syna Bruce'a w 1964 magazyn kojarzony był głównie z postacią Malcolme'a Forbesa (1917-1990). Dziś spółką i magazynem kieruje Steve Forbes i jego bracia. Główna siedziba redakcji mieści się na Fifth Avenue w Nowym Jorku. Redaktorem naczelnym jest William Baldwin, zaś wydawcą Richard Karlgaard.
W codziennym życiu Forbes kojarzy się z listami zawierającymi ludzi najbogatszych na ziemi, czyli: Forbes 400, lista najbogatszych ludzi w USA; lista najbogatszych ludzi świata oraz Forbes 500, czyli lista największych spółek świata. Pomimo, że majątek czasami trudno oszacować, listy Forbesa są uznawane za pewne źródło informacji. Od 16 grudnia 2004 roku istnieje także polska edycja miesięcznika Forbes, wydawana przez Axel Springer Polska. Źródło: wikipedia
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2013, 16:48:13 wysłana przez marylaossowska »

Offline Uczen_Sokratesa

  • UĹźytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1217
Odp: Amerykański Forbes o reformie emerytalnej Tuska: To sztuczka w sowieckim stylu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 18, 2013, 23:02:19 »
Warto zapamiętać tę lekcję. NIC nie jest bezpieczne jeśli ma nad tym kontrolę państwo. Pieniądze w  banku ? Mogą zostać "zamrożone". Złoto w mennicy ? Dadzą  papierek że kiedyś właściciel coś dostanie... Dom i ziemia? Skoro ktoś ma, to znaczy może płacić podatek od ich wartości. A że pracował w pocie czoła na tę wartość? To niech płaci więcej! Wszystko parlament może przegłosować. Ciekawy jestem tylko czy jakiś demokratyczny Stalin  kiedyś wymyśli podatek od dzieci... Teoretycznie nie powinien, bo więcej dzieci, to więcej podatków dla Stalina, ale czy istnieją jakieś granice w demokracji bez prawa naturalnego ?

Faktycznie bardzo ważną uwagę napisałaś na końcu... Od tej pory polski dług finansują obcy, a to jest przepis na bankructwo, bo obcy nagle wycofują się w trudnej sytuacji ...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2013, 03:36:09 wysłana przez marylaossowska »

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Maj 13, 2014, 15:10:41 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 3295 | Komentarze: 0


Fot. www.portalspozywczy.pl
___
Wg doniesień PAP Ukraina wyraziła gotowość do ponownego otwarcia swojego rynku dla Polskiej wieprzowiny. Wprowadzone 17 lutego embargo, gdy wykryto u dwóch dzików, blisko granicy z Białorusią, wirusa afrykańskiego pomoru świń, z powodów politycznych nie dotyczyło handlu z Rosją i Białorusią, gdzie występuje ta choroba. Również od 2008 r. Ukraina nie kupuje polskiej wołowiny.

Minister rolnictwa Ukrainy Igor Szwajka po wcześniejszych zabiegach dyplomatycznych polskiego ambasadora na Ukrainie, Henryka Litwina oświadczył, że nie ma już powodu do przedłużania zakazu, który będzie odwołany jeśli specjaliści z obu krajów potwierdzą, że nie ma już zagrożenia dla ukraińskich hodowli. Równocześnie podkreślił, że zamknięcie rynku dla polsk
...
Kwiecień 14, 2014, 01:45:11 wysłana przez Cytaty | Wyświetleń: 3871 | Komentarze: 1

__Na celowniku nieuczciwych dostawców energii są przede wszystkim osoby w podeszłym wieku. Konsumenci na rynku energii elektrycznej są bezbronni – mogą podpisać umowę z nowym dostawcą energii, mimo wciąż obowiązującej umowy z dotychczasowym operatorem. I płacą dwa razy za tę samą usługę.
_

"Miła pani zapewniała babcię, że jest z zakładu energetycznego i że jeśli babcia podpisze umowę, to będzie płaciła mniej za prąd. Ale wcale z zakładu energetycznego nie była. Nie wspomniała też, że teraz babcia zapłaci dwa rachunki. Kiedy chciałyśmy się z tej umowy wycofać, rzuciła słuchawką" - skarży się jedna z czytelniczek Gazety Płockiej. „Moja mama podpisała pod wpływem nagabywania przez przedstawiciela firmy X umowę na tańszą energię ele...
Marzec 10, 2014, 04:06:42 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 2593 | Komentarze: 1

__Na początku kwietnia NBP zacznie stopniowo wprowadzać do obiegu zmodernizowane banknoty 10, 20, 50 i 100 zł. Nie ulega zmianie  projekt graficzny, a różnica polega jedynie na zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Banknot o nominale 200 zł na razie pozostaje bez zmian.
_

Najważniejsze zmiany jakie Polacy zobaczą na banknotach w kwietniu tego roku, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso, czyli uzupełniający się druk obustronny. Projekty graficzne banknotów nie ulegają zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy zmodernizowanymi banknotami, a dotychczas używanym...
Luty 18, 2014, 02:27:51 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2454 | Komentarze: 0


Screen z Youtube
____
Ministerstwo Środowiska oddało w niejasnych okolicznościach warte miliard dolarów złoże miedzi w ręce kanadyjskiej firmy. KGHM złożyło skargę do ABW i odwołanie od decyzji. Czyżby kolejna afera, przy której Amber Gold to pestka?
____


Według wczorajszych doniesień "Wprost" ABW zbada, sprawę przyznania przez Ministerstwo Środowiska koncesji na warte blisko miliard dolarów złoże miedzi kanadyjskiej firmie reprezentowanej przez byłego prezesa KGHM. Złoże Bytom Odrzański znajdujące się na terenie Głogowa obejmujące obszar ok. 9x19 km i może zawierać złoża miedzi szacowane na 8 mln ton. Stanowi to wartość od 700 milionów do ponad miliarda dolarów. O wartości tego terenu wiadomo na podstawie wykonanych przez państwo
...
Luty 17, 2014, 22:11:44 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2474 | Komentarze: 0


Screen z http://www.youtube.com/watch?v=u2cDFjYbLtA
____
Katarski dostawca gazu żąda od PGNiG wskazania do końca marca miejsca dostaw gazu. Tymczasem gazoport w Świnoujściu nie jest gotowy.
____


Jak poinformował "Puls Biznesu" Katar żąda od Polski przekazania do końca marca wszystkich informacji technicznych dotyczących dostawy. Pierwsze tankowce z gazem miały według umów trafić do Świnoujścia już w lipcu tego roku, jednak na skutek opieszałości i zlekceważenia przez rząd Tuska oraz jak sugeruje gazeta utrudnień ze strony Rosji, gazoport ma znaczne opóźnienie i może być gotowy dopiero pod koniec roku. W tej sytuacji Polska stara się wynegocjować z Katarem opóźnienie dla pierwszej dostawy o pół roku, aby terminal był w pełni
...
Strony: [1] 2 3 4 5 6
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.