* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: V Festiwal Filmów Dokumentalnych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”  (Przeczytany 1482 razy)

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
_W dniach 19-21 września odbywa się w Gdyni V Festiwal Filmów Dokumentalnych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. Festiwal ten jest jedynym w Polsce festiwalem filmów historycznych.
_

Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci – to ci, których chciano wymazać z polskiej historii. Skrytobójczo mordowani, prześladowani, niszczeni. To jednak coś więcej niż festiwal. Nie tylko projekcje filmowe, ale także spotkania i dyskusje ze świadkami historii, naukowcami, twórcami, które pozwolą, zwłaszcza młodym uczestnikom, poznać prawdę o trudnych czasach PRL. Zaplanowano aż 8 paneli dyskusyjnych, koncert Panny Wyklęte i występ rapera Tadka Polkowskiego z orkiestrą symfoniczną - mówi o festiwalu jego pomysłodawca i dyrektor Arkadiusz Gołębiewski.

Dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ten festiwal, jest rzeczą bardzo istotną. Pokolenie uczestników II wojny, które reprezentuję – odchodzi. Średnia wieku to w tej chwili 89 lat. Mamy przed sobą zaledwie kilka lat, kiedy możemy korzystać z pamięci i doświadczeń ludzi, którzy w wojnie uczestniczyli i tę wojnę przeżywali. Nasz festiwal i przegląd powstających filmów wypełnia to zadanie. Hasło: Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci jest w tej chwili hasłem rozpoznawalnym i obiegowym. Ten przegląd w jakiś sposób wynagradza niedostatki nauczania historii – uważa Tadeusz Filipkowski, juror i rzecznik prasowy ŚZŻAK.

Co jest fenomenem tego festiwalu? To, że łączy on dziadków, pradziadków, wnuków – w sumie pięć pokoleń. Ważną częścią festiwalu są bowiem spotkania Żołnierzy Wyklętych i ludzi z rodzin osób zamordowanych przez komunistów z młodzieżą. Festiwalowi towarzyszą warsztaty filmowe dla młodzieży, którzy biorą udział w konkursie „Młodzi dla historii”. Zostaną też przyznane nagrody jak  "Złoty Opornik" czyli nagroda główna za najlepszy film, "Platynowy Opornik" za całokształt twórczości i niezłomną postawę, Nagroda "Źródło" za wkład w pomoc przy tworzeniu filmów inspirowanych najnowszą historią Polski, a także "Anioł Wolności" dla młodych twórców.


Źródło:
http://ipn.gov.pl/aktualnosci
http://gdynianka.pl/article/show/artykul/1148
http://festiwalnnw.pl/index.php/program-v-edycji-festiwalu
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2013, 20:18:09 wysłana przez marylaossowska »

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Odp: Festiwal „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 21, 2013, 06:43:07 »
Wczoraj zakończył się V Festiwal Filmów Dokumentalnych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni.  W konkursie głównym wystartowało 18 filmów. Nagrody specjalne otrzymali: Weronika Sebastianowicz, Ewa Kubasiewicz i Krzysztof Szwagrzyk koordynator prac ekshumacyjnych na "Łączce". Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest Arkadiusz Gołębiewski, twórca m.in. filmów „Dzieci Bandytów” i „Kwatera „Łâ€.
 
Nagrody: Platynowy Opornik i Złoty Opornik

Wpięty opornik był symbolem młodzieżowego buntu podczas stanu wojennego. Widnieje on również na nagrodach, przyznanych na festiwalu. „Platynowy Opornik” otrzymał reżyser Grzegorz Królikiewicz za całokształt twórczości. 

Nagrodę Główną „Złoty Opornik” przyznano  filmowi ”Bagaż strachu” w reżyserii Jerzego Bojanowskiego - za filmowe ukazanie początków walki o wolność słowa w PRL-u.


Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki, Wojciech Butkiewicz, Weronika Sebastianowicz, Joanna Krupska i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Nowacki i Butkiewicz byli członkami środowiska lubelskich "Spotkań", które drukowało w połowie lat 70. nieocenzurowane publikacje.


II miejsce otrzymał obraz „Było sobie miasteczko…” w reżyserii Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego – za nadanie artystycznego kształtu ciągle mało znanym wydarzeniom z naszej niedawnej historii. III miejscem nagrodzono film „Pani Weronika i jej chłopcy” w reżyserii Artura Pilarczyka – za odwagę dotarcia do ważnego tematu.

Jury  przyznało również dwa wyróżnienia dla filmów: „Wyrok” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego – za ukazanie, jak los jednostki przeplata się z historią zbiorowości oraz  „Wygrane życie łączniczki” w reżyserii Marka Widarskiego  - za przekonywujący portret kobiecej dzielności i wytrwałości.

Ponadto jury postanowiło przyznać dwie nagrody specjalne: Pani Weronice Sebastianowicz, (którą nagrodzono owacją na stojąco) – za życie poświęcone Polsce oraz pani Ewie Kubasiewicz – za wierność Polsce.Owacja na stojąco dla Weroniki Sebastianowicz

Nagroda im. Janusza Krupskiego

Nagrodę im. Janusza Krupskiego za odwagę i trud przedstawiania postaci i tematów niepokornych, niezłomnych, wyklętych otrzymali: Tadeusz Arciuch i Maciej Wojciechowski za film „Było sobie miasteczko…”. Wręczyła go Joanna Krupska oraz kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski i Paweł Nowacki, który jest pomysłodawcą nagrody. Wyróżnienia otrzymali: Ewa Szakalicka za film „Wyrok śmierci” i Marek Widarski za „Wygrane życie łączniczki”.

Nagroda „Źródło”

Nagrodę „Źródło”, przedstawiającą ryngraf na taśmie filmowej otrzymał dr hab. Krzysztof Szwagrzyk – za pracę, która inspiruje twórców filmów dokumentalnych.


Krzysztof Szwagrzyk i Jan Ruman

Nagroda  dla młodych: „Anioł Wolności”

„Młodzi dla Historii” to konkurs Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni Niezłomni Wyklęci, w którym biorą udział młodzi twórcy. W tym roku odbyła się trzecia edycja konkursu. Nagrodę główną „Anioł Wolności” za film „Pamięci Niezłomnych” - z rąk Weroniki Sebastianowicz, żołnierza Armii Krajowej z Grodna i wieloletniego więźnia Workuty - odebrała ekipa uczniów z L.O. im. Władysława Reymonta w Warszawie: Monika Uznałowicz, Anna Kozieł, Kamil Wojtyra i Maciej Morra, prowadzona przez panią Monikę Wojtaś. Wręczając nagrodę młodym dokumentalistom, pani Weronika Sebastianowicz, powiedziała: „Przyjedźcie do nas. Mamy dla was dużo pracy”.


Wyróżnieni młodzi twórcy

Wyróżniono filmy:
-  „Granatowy przyjaciel” gimnazjalistów z Garbowa: Kamila Kanadysa, Weroniki Skorupskiej, Julii Czarneckiej, Kamili Remijasz, Adrianny Latoch, Anny Marek, Weroniki Korczak, Kamili Bedy pod opieką Bożeny Tuszyńskiej-Firlej,
- „Jan Paweł II”, zrealizowany przez Michała Szablaka i Mateusza Kozyrę,
- „W podboju Wołynia” Radosława Brzezickiego i Sebastiana Chwiejczaka.


Dyrektor festiwalu otrzymał od Józefa Bandzo (żołnierza mjr "Łupaszki") figurkę żołnierza wyklętego

Źródło:http://wPolityce.pl
Zdjęcia:http://niezalezna.pl
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2013, 20:18:52 wysłana przez marylaossowska »

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Odp: V Festiwal Filmów Dokumentalnych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 24, 2013, 00:57:20 »
Świetny komentarz po zakończeniu Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" zamieścił w www.wPolityce.pl Michał Karnowski:

"Tego już nic nie powstrzyma! W czasie tych czterech dni spotkało się w Gdyni to ,co w Polsce i polskości najpiękniejsze. (...)Zakończony w niedzielę w Gdyni kilkudniowy festiwal filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" zawierał w sobie taką kumulację energii, wiedzy i materiału historycznego przełożonego na nowoczesny język filmu i muzyki, że można z optymizmem patrzeć na wielkie zadanie przywrócenia bohaterów narodowej pamięci i tradycji."

Całość artykułu:
http://wpolityce.pl/dzienniki/jak-jest-naprawde/63079-tego-juz-nic-nie-powstrzyma-w-czasie-tych-czterech-dni-spotkalo-sie-w-gdyni-to-co-w-polsce-i-polskosci-najpiekniejsze

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2013, 04:14:54 wysłana przez marylaossowska »

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Kwiecień 23, 2014, 04:02:04 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3104 | Komentarze: 1

__Rosyjska agencja ITAR-TASS podała we wtorek, że Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) może nałożyć embargo na dostawy owoców, warzyw i jagód z Polski ze względu na niezadowalający poziom bezpieczeństwa tych produktów. 
_

Powołując się na komunikat Rossielchoznadzoru rosyjska agencja pisze, że możliwość zakazu "jest związana z niezadowalającym zapewnieniem bezpieczeństwa fitosanitarnego polskich produktów ogrodniczych dostarczanych do Rosji". Agencja ITAR-TASS podaje, że według danych Rossielchoznadzoru polskie produkty "w wielu przypadkach" stanowiły zagrożenie dla zdrowia rosyjskich konsumentów "w związku ze znacznym przewyższeniem dopuszczalnych maksymalnych norm dotyczących zawartości pestycydów i obecności azotanów". Według tej agencji szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert zwrócił się do polskiego ministra rolnictwa Marka Sawickiego z prośbą o wydanie poleceń w celu zmiany na lepsze obecnej sytuacji.

Komunikat rosyjskich służb zapowiada, iż "brak działań zmusi Rossielchozn...
Puella Clara
Marzec 23, 2014, 22:54:06 wysłana przez Puella Clara
Wyświetleń: 3371 | Komentarze: 0


Kamil Stoch z Kryształowa Kulą. Fot. Grzegorz Momot
____Kamil Stoch już w piątek 21 marca zapewnił sobie pierwszą w karierze Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dziś, po ostatnich w sezonie zawodach, które odbyły się w Planicy, dwukrotny polski mistrz olimpijski odebrał nagrodę.

W piątkowym konkursie w Planicy Stoch uzyskał w pierwszej serii 131,5 metra, co dawało mu szóste miejsce. Do prowadzącego Andersa Bardala tracił 4,1 punktu, wyprzedzali go także Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer, Peter Prevc i Severin Freund. W drugiej serii Kamil uzyskał 134 metry i awansował na czwartą pozycję.
____

W niedzielnym, ostatnim konkursie tego sezonu Pucharu Świata w Planicy Kamil Stoch w pierwszej serii prowadził po najdłuższym w konkursie skoku - 139 m! Po drugim skoku (136 m) ostatecznie zajął czwarte miejsce, do trzeciego Andersa Bardala tracąc zaledwie 0,1 punktu.  Na 13. pozycji znalazł się Piotr Żyła, zaś na 15. Maciek Kot. Na "pudle" uplasowali się kolejno Prevc, Freun...
Marzec 20, 2014, 13:07:32 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2581 | Komentarze: 1

___
Na temat zagrożenia ze strony rosyjskiego reżimu wobec sąsiednich krajów wiemy już od czasu wojny gruzińskiej. Wtedy słowa Lecha Kaczyńskiego przestrzegające przed apetytami Rosji traktowane były jako przesadne panikowanie. Politycy PO, w naiwności uznali, że Rosja jest już niegroźna i można z nią budować normane stosunki. Ta polityka doprowadziła do zaniedbań prowadzących do praktycznego rozbrojenia poskich sił zbrojnych. Nawet katastrofa w Smoleńsku nie otrzeźwiła naiwnych polityków, którzy w imie nowej przyjaźni z Rosją nie chcieli zadawać niewygodnych pytań i uciszali, albo ośmieszali wszystkich, którzy podważali wygodną wersję rosyjską.

Taka polityka udawania, że się nie dostrzega zagrożenia sprawiła, że rządzący nie zrobili nic, aby wzmocnić polskie siły zbrojne, a wiele wskazuje na to, że wręcz znacznie je w tym czasie osłabili. Nie zwracali też uwagi na wyjątkowo agresywne i prowokacyjne manewry wojskowe przy polskiej granicy, podczas których wyraźnie ćwiczono atak na Polskę.

Dopiero kryzys ukraiński pokazał, że Rosja niczym kr
...
Puella Clara
Marzec 06, 2014, 16:09:47 wysłana przez Puella Clara
Wyświetleń: 3205 | Komentarze: 0

Serwery GTS Polska____Nie ma dowodów, że wybory w Polsce są fałszowane. Karty do głosowania są błyskawicznie niszczone, nie można więc dokonać żadnych weryfikacji. Centra obliczeniowe pracujące dla Państwowej Komisji Wyborczej są dla opinii publicznej czarną dziurą, a członkowie komisji uczą się demokracji od Rosjan, jeżdżąc do Moskwy na szkolenia. Prof. Krystyna Pawłowicz wystosowała do przewodniczącego PKW oficjalny list z pytaniami.____

"Nieważne jak kto głosuje, ważne kto liczy głosy" – mawiał z rozbawieniem Józef Stalin i był bardzo spokojny o wyniki wyborczych decyzji narodu radzieckiego. Instytucje, które mu to zapewniały przeniosły swoją ekspertyzę w wiek XXI. Przy czym nie tylko o Rosję chodzi.
Głosy w polskich wyborach formalnie liczy Państwowa Komisja Wyborcza, ale potem dane trafiają na serwery firmy rosyjskiej. Teoretycznie niezupełnie rosyjskie, bo GTS Polska i Internet Partners to firmy polskie, tyle że mają rosyjskich udziałowców i szefów z firmy-matki GTS, zatru...
Puella Clara
Luty 15, 2014, 15:38:45 wysłana przez Puella Clara
Wyświetleń: 4841 | Komentarze: 5


Zbigniew Romaszewski. Fot. Przemek Wierzchowski
____13 lutego w Warszawie w wieku 74 lat zmarł Zbigniew Romaszewski, legenda opozycji antykomunistycznej, działacz Komitetu Obrony Robotników i Solidarności, twórca podziemnego radia "Solidarność", wieloletni senator. Odszedł w pełni sił, w wyniku powikłań po zachłyśnięciu. Postać wielce zasłużona, nietuzinkowy polityk, który do końca bronił własnych przekonań, działał zgodnie z sumieniem, stawał po stronie pokrzywdzonych i angażował się w ważne sprawy.

Pogrzeb Zbigniewa Romaszewskiego odbędzie się w czwartek 20 lutego. Msza żałobna o godzinie 13 w Katedrze Warszawskiej, a sam pogrzeb na Powązkach Wojskowych. Czy jednak Ratusz zezwoli na pochowanie wielkiego działacza na początku Alei Zasłużonych na Powązkach, zaraz obok Kuklińskiego, Kuronia, Kołakowskiego? Jak wynika ze słów jego córki, dziennikarki Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, urzędnicy HGW robią problemy.
____

"Nawet jeszcze i teraz nie jest pewne (w każdym razie tak wynikało ze słów urzędniczki z którą ...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 19
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.