* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Ze względu na brak oznaczeń kategorii wiekowych w zamieszczanych materiałach z Youtube itp., aby chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią, zalecamy rodzicom sprawdzenie dopuszczalnej kategorii wiekowej i samodzielne podjęcie decyzji. Dzieci zapraszamy do odwiedzenia działu:

Autor Wątek: Meksykańska muzyka mariachi - playlista 46 utworów  (Przeczytany 33753 razy)

Offline marylaossowska

 • Moderator
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Meksykańska muzyka mariachi - playlista 46 utworów
« dnia: Październik 01, 2013, 09:25:27 »
Trzeci na liście to klasyczny przebój meksykański "Cielito lindo"...piosenka z doskonale znaną nam melodią. Co wiąże latynoski szlagier z Polską? Przeczytajcie poniżej....

__Mariachi to rodzaj małej orkiestry typowej dla Meksyku. Grupa mariachi liczy od 3 do 12 muzyków ubranych w jednakowe, eleganckie stroje oraz szerokie, bogato zdobione sombrera. Mariachi mają  w swoim składzie skrzypce, różne rodzaje gitar, mandoliny i trąbki. Ich repertuar zawiera zarówno kompozycje współczesne, jak i meksykańską muzykę ludową.

Początków muzykowania mariachi można doszukać się w  XVIII wieku, w meksykańskim stanie Jalisco. Nazwa bierze swój rodowód najprawdopodobniej od zniekształconego francuskiego słowa mariage czyli ślub. Początkowo mariachi występowali właśnie głównie na weselach. Członkowie orkiestr rekrutowali się przede wszystkim z wędrownych robotników najemnych, pracujących na hacjendach i stąd właśnie pochodzi ich charakterystyczny strój - spodnie z lampasami oraz olbrzymie sombrera. Obecnie orkiestry mariachi występują przy najróżniejszych okazjach. Zatrudniani są na wszystkie większe uroczystości rodzinne - począwszy od chrztów i ślubów, przez hucznie obchodzone przez meksykańskie dziewczęta piętnaste urodziny - po pogrzeby. Słowo mariachi może oznaczać także pojedynczego wykonawcę muzyki ludowej. 

_
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2014, 10:09:02 wysłana przez marylaossowska »

Offline marylaossowska

 • Moderator
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Cielito lindo, czyli...kto handluje ten żyje
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2013, 02:42:06 »

Mariachi Vargas - Cielito Lindo Huasteco
_
"Cielito lindo" ma w swoim repertuarze każda szanująca się kapela mariachi. Jest to nieomal narodowa piosenka Meksyku - śpiewana ze wszystkich radosnych okazji: na festynach, weselach, zabawach ludowych, meczach piłkarskich a nawet na procesjach kościelnych. 
_

Utwór powstał w 1882 roku a jego autorem był meksykański muzyk Quirino Mendoza y Cortes (1859 - 1957). Piosenka "Cielito lindo" od razu stała się wielkim przebojem, nie tylko w Meksyku, ale także w Europie i USA. Istnieje wiele jej wersji - zarówno tekstowych jak i muzycznych. Powstała nawet wersja religijna "Cielito lindo" - ku czci patronki Meksyku, Matki Boskiej z Guadalupe -  chociaż utwór oryginalny z niebem ma jedynie wspólne to, że meksykańska ukochana nazywana jest w piosence zdrobniale "niebeńkiem" (hiszpańkie cielo to niebo, więc cielito to polskie niebeńko).

Co ma "Celito lindo" wspólnego z Polską? Oczywiście melodię, jakże dobrze nam znaną....została ona bowiem wykorzystana do kupletu "Kto han­dluje, ten żyje", śpiewanego podczas niemieckiej okupacji. Piosenka opowiada o szmuglerach, przywożących do Warszawy zakazany towar - mięso. W zatło­czo­nym pociągu atmosfera jest sielankowa...do czasu, gdy w wago­nie poja­wiają się Niemcy. Rekwi­rują towar, a losów han­dla­rzy możemy się już tylko domy­ślać. Pointa jest roz­bra­ja­jąco pro­sta – niech weźÂ­mie ich jasna cholera!

Zakazane Piosenki - Teraz Jest Wojna ( HD )
Piosenka "Teraz jest wojna" cieszyła się niezwykłą popularnością na obszarze Generalnej Guberni. Śpiewano ją na placach i ulicach, w tramwajach i głównie w pociągach. Wykorzystując melodię z przedwojennego szlagieru "Koniokrad", z melodią meksykańskiej piosenki "Cielito lindo", bezimienny autor stworzył rymowaną opowieść o ludziach, którzy mimo niemieckich zakazów przewozili do Warszawy mięso - „rąbankę" i w ten sposób nielegalnie zaopatrywali mieszkańców w żywność. Co pewien czas żandarmi urządzali na dworcach lub w pociągach obławy i wówczas konfiskowali przewożone towary, a szmuglerów wywozili na roboty przymusowe do Niemiec albo kierowali do obozów koncentracyjnych.

Słowa "Cielito Lindo" po hiszpańsku:

De la Sierra Morena
Cielito lindo, vienen bajando,
Un par de ojitos negros,
Cielito lindo, de contrabando.

Ay, ay, ay, ay,
Canta y no llores,
Porque cantando se alegran,
Cielito lindo, los corazones.

PĂĄjaro que abandona,
Cielito lindo, su primer nido,
Si lo encuentra ocupado,
Cielito lindo, bien merecido.

Ese lunar que tienes,
Cielito lindo, junto a la boca,
No se lo des a nadie,
Cielito lindo, que a mĂ­ me toca.

Si tu boquita morena,
Fuera de azĂşcar, fuera de azĂşcar,
Yo me lo pasarĂ­a,
Cielito lindo, chupa que chupa.

De tu casa a la mĂ­a,
Cielito lindo, no hay mĂĄs que un paso,
Antes que venga tu madre,
Cielito lindo, dame un abrazo.

Una flecha en el aire,
Cielito lindo, lanzó Cupido,
y como fue jugando,
Cielito lindo, yo fui el herido.
______Słowa "Cielito Lindo" po polsku:

Z gór Sierra Morena co w dali ciemnieją
dwa czarne oczęta w dół schodzą
i swoim spojrzeniem powłócząc, kochanie
skradzione serce uwodzą

Ajajajaj, śpiewaj i nie płacz
kochanie
bo serca u ludzi się zawsze radują
ilekroć słyszą śpiewanie

Ten ptak, który pierwsze swe gniazdo opuścił
gdy potem zajęte zastanie
zasłużył solennie by ktoś mu je zabrał
i aby je stracił, kochanie

Ten pieprzyk uroczy, co masz go przy ustach
nie daj go nikomu, kochanie
on do mnie należy, bo mnie się podoba
i u mnie na niego jest branie

A gdyby twe usta, maleńkie usteczka
były z cukru zrobione, kochanie
to  nic bym nie robił lecz do nich się przyssał
i długie byłoby to ssanie

Od domu twojego, do domu mojego
jest tylko krok jeden, kochanie
nim wróci twa mama, obejmij mnie miła
ramieniem mnie otocz, kochanie

Tę strzałę w powietrzu to Amor wypuścił
i  już mnie trafiła , kochanie
i jestem zraniony, choć wiem że dla niego
to było z miłością igranie.

___
Tłumaczenie słow piosenki z hiszpańskiego: Bogusław Jeznach
Tłumaczenie znalazłam tutaj:  http://jeznach.neon24.pl/post/57044,cielito-lindo

Kilka różnych wykonań "Cielito lindo":


« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2014, 06:40:02 wysłana przez marylaossowska »

Offline marylaossowska

 • Moderator
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Garść muzyki mariachi - playlista 8 utworów
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2013, 03:58:51 »
I jeszcze garść fajnej muzyki mariachi...


« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2013, 04:06:36 wysłana przez marylaossowska »

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Meksykańska muzyka mariachi - playlista 46 utworów
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2013, 19:44:40 »
Urocza jest piosenka "Cielito lindo" w oryginalnym wykonaniu! W utworach kapel mariachi podoba mi się to uwielbienie i szacunek dla kobiet. Nie dziwne, że w krajach latynoskich zakochani panowie wynajmują zespoły, które godzinami grają pod oknami ich wybranek :)

Naszły mnie jednak refleksje związane z działalnością okupantów. Wiadomo, że jest pewna hierarchia potrzeb, a jedzenie zajmuje jedną z najwyższych pozycji. Żeby odwrócić uwagę ludności okupowanego państwa od zrywów wolnościowych co się robi? Ogranicza podaż jedzenia, a przede wszystkim mięsa. Tak było za okupacji hitlerowskiej, tak było i w latach 80-tych w PRL-u. Reglamentacja, bezwzględny zakaz nielegalnego uboju... a mięso w Polsce naprawdę było, tylko nie dla Polaków!

W czasie niemieckiej okupacji ludzie sobie jakoś musieli radzić. Moi przodkowie też z narażeniem życia szmuglowali mięso i drób do Warszawy, inni domowym sposobem wyrabiali wędliny na sprzedaż.

Te skoczne piosenki na sympatyczne nuty to był również jakiś sposób na walkę z okupantem, podtrzymywanie się na duchu i uśmiech mimo wszystko. Oprócz "Teraz jest wojna" jest i inna piosenka okupacyjna, która mnie zawsze zadziwiała...

SIEKIERA - MOTYKA... - ZAKAZANE PIOSENKI [HD]
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2013, 17:37:20 wysłana przez Puella Clara »

Offline marylaossowska

 • Moderator
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Odp: Meksykańska muzyka mariachi - playlista 46 utworów
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 26, 2013, 23:00:01 »
Jak niezłomni musieli być ludzie, którzy śpiewali te kpiarskie piosenki podczas okupacji, wiedząc, że grozi za nie śmierć. Polacy (a może po prostu ludzie?) okazują się odporniejsi i dzielniejsi w trudnych, niebezpiecznych czasach, niż na co dzień. Może też i przekorni...pokazać wrogowi, losowi, złym czasom, że "my się nie dajemy". Na przykład takim symbolem "nie dajemy się" w stanie wojennym był opornik wpinany w ubranie. Był cichym, ale widocznym symbolem oporu przeciwko władzom PRL, i choć ZOMO za noszenie go pałowało i "zapraszało" na przesłuchanie na SB, opornik nosiło tysiące ludzi.

Ale jest chyba też tak, że ludzie biedni są często o wiele szczęśliwsi od bogaczy! Doskonale widać to właśnie w Meksyku...naprawdę biedni ludzie są na co dzień weseli, serdeczni, uśmiechnięci. Kochają muzykę i taniec, więc śpiewają przy każdej okazji. Żartują. Śmieją się. A ich bieda jest naprawdę nieporównywalna z polską biedą! Podczas fiesta, czyli imprezy w Hacjendzie donna Isabel spotkałam małą Meksykaneczkę, której nigdy nie zapomnę i pozostanie dla mnie symbolem właśnie tej meksykańskiej radości życia. W rejonie Acumal ludzie są naprawdę biedni, a są tacy radośni i serdeczni! Niestety, ze względów technicznych,  nie mogę umieścić tutaj filmu z tańczącą Meksykaneczką, która mnie tak zachwyciła. Po prostu, tak sama z siebie - dla zabawy - tańczyła sobie na scenie przed występami mariachi...« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2013, 06:50:36 wysłana przez marylaossowska »

Offline admin

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 242
Odp: Meksykańska muzyka mariachi - playlista 46 utworów
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 27, 2013, 03:36:32 »
Ja się zastanawiam, czy oporniki nie powinny wrócić. Zadowoliliśmy się połowicznym zwycięstwem, pozorami niepodległości, które mieliśmy przez kilkanaście lat. Dzisiaj może nie mamy tu ruskich, czy niemieckich wojsk, ale stoją obce "tanki" może i gorsze, bo niewidzialne w postaci obcej naszej tradycji i wierze nowej ideologii, która z dnia na dzień coraz mniej ukrywa swój diabelski ogon. I to nie żałosnej ekipy, która idzie na dno powinniśmy się obawiać, ale właśnie tego nowego szaleństwa, które zalewa nas jak powódź...

Marcin
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2013, 21:59:41 wysłana przez admin »

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Meksykańska muzyka mariachi - playlista 46 utworów
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 28, 2013, 20:01:21 »
Cytuj
Ale jest chyba też tak, że ludzie biedni są często o wiele szczęśliwsi od bogaczy! Doskonale widać to właśnie w Meksyku...naprawdę biedni ludzie są na co dzień weseli, serdeczni, uśmiechnięci. Kochają muzykę i taniec, więc śpiewają przy każdej okazji. Żartują. Śmieją się.

Właśnie tak często bywa tam, gdzie bieda aż piszczy, ale za to Słońce świeci prawie okrągły rok! Nam, ludziom Północy, może wydawać się to dziwne, że biedni Afrykanie czy Latynosi są zawsze pogodni, śmieją się, tańczą, śpiewają i żartują.
Myślę, że to w dużej mierze zasługa promieni słonecznych wyzwalających endorfiny i innego podejścia do życia. Tam bardziej liczy się "tu, teraz i być" niż "planować i mieć".
Przykładem może być również Kuba, gdzie bieda, dyktatura i tak dalej... ale kiedy tylko ludzi najdzie ochota, zastawiają czymś ulicę i robią zabawę, że hej! :)

Salsa House En Cuba - Descarga En Callejón De Hamel

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Meksykańska muzyka mariachi - playlista 46 utworów
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 28, 2013, 21:02:10 »
Mnie się niesamowicie podoba. Dołączam się do zabawy !

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Meksykańska muzyka mariachi - playlista 46 utworów
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 28, 2013, 22:34:48 »
I jak tu nie kochać Meksykanów:) Nie dziwię się Cejrowskiemu , że lubi tę kulturę.

Offline marylaossowska

 • Moderator
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Odp: Meksykańska muzyka mariachi - playlista 46 utworów
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 10, 2013, 08:38:06 »
Dzisiaj meksykańskie ajajajaj....to jest raczej ojejejej  :o  YouTube wywaliło mi 43 z 46 piosenek, które umieściłam na playliście. Ale guantaguerrę mi narobili :o ;D Nic to, naprawię tak szybko jak zdołam, a na razie - dla niepocieszonych wielbicieli meksykańskich mariachi  - mam tutaj 2 godziny z Mariachi Vargas de TecalitlĂĄn  ;)
PS. No wiem, że nie ma słowa guantaguerra, bo go wymyśliłam  ;D Ale przecież nie napiszę, że zrobili mi sajgon w Meksyku  ;)
Con M de MĂŠxico Mariachi Vargas de TecalitlĂĄn Jalisco
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2013, 19:25:03 wysłana przez marylaossowska »

Offline marylaossowska

 • Moderator
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Odp: Meksykańska muzyka mariachi - playlista 46 utworów
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 22, 2014, 06:30:12 »
Wreszcie znalazłam czas, by uzupełnić playlistę muzyki mariachi ;D  Przy okazji znalazłam Cielito Lindo śpiewane w jakimś starym meksykańskim filmie ...atmosfera iście "przedwojenna" !  ;) Wcale nie dziwię się, że wykorzystano tę melodię do polskiego wojennego kupletu.PS. Z ciekawości poszukałam, jaki to film. To Cielito Lindo z 1957 roku z meksykańskim gwiazdami - mnie zupełnie nieznanymi - Luisem Aguilarem, Rositą Quintana i Pedro Galindo.

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Kwiecień 23, 2014, 18:48:14 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 17848 | Komentarze: 11

__Prorosyjscy separatyści ze wschodniej Ukrainy porwali pracującego dla telewizji informacyjnej Vice News amerykańskiego dziennikarza Simona Ostrovsky'ego. Od wielu tygodni reporter relacjonował kryzys na Krymie i we wschodniej Ukrainie.

Kolejne odcinki jego reportaży zatytułowanych "Russian Roulette" umieszczaliśmy na portalu: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4254.0.html

Na zdjęciu po lewej zrobionym 13 kwietnia, reporter Simon Ostrovsky stoi obok zamaskowanego i uzbrojonego separatysty prorosyjskiego przed budynkiem milicji w Słowiańsku, 25 km od ukraińskiej granicy z Rosją. 
_
foto: Efrem Lukatsky/The Associated Press

...
Kwiecień 12, 2014, 21:28:55 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3061 | Komentarze: 1

__Pytanie o wolność mediów spotyka się w dzisiejszej Rosji z uśmieszkiem. Jeśli rozmawiasz ze zwyczajnym Rosjaninem będzie to uśmiech sceptycyzmu: "Wolność mediów? Wolność słowa? Nie bądź durny, nie ma czegoś takiego". Jeżeli rozmawiasz z dziennikarzem, szczególnie tym z prowincji, pracującym w państwowych mediach, uśmiech jest smutny i podszyty goryczą. Kryją się pod nim utracone zawodowe ideały i niemożność pisania o istotnych dla społeczeństwa sprawach, frustracja z powodu cenzury, wstyd ulegania nieustannej samocenzurze. Rosyjskie media technologicznie wkraczają w XXI wiek, ale telewizja cyfrowa, internetowe media czy błyszczące okładki czasopism ale mają bardzo mało wspólnego z wolnością słowa.
_

Dziennikarstwo w Rosji przeżywa poważny kryzys. Za...
Kwiecień 08, 2014, 22:04:51 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3538 | Komentarze: 2

Film jest echem podróży do Polski, zarejestrowanym okiem kamery Maggie Okulskiej. Oto jej reminiscencje z wędrówki po naszym kraju:

"Droga Polsko! Co za wibracje!
Żyjemy w dziwnym świecie, nie uważasz? Każdy z nas ma własne opinie na temat innych krajów, nacji, języków… i większość z nich pochodzi z tego co “ktoś powiedziałâ€ lub “gdzieś to usłyszałem” - a nie z własnego doświadczenia. Podróżując po świecie, spotykałam się z wieloma różnymi opiniami o Polsce (o “mnie” jako Polce) - negatywnymi i pozytywnymi. Urodziłam się w Krakowie, jednak od dziecka przemieszczałam się i mieszkałam w wielu miejscach. Osobiście, widzę siebie jako obywatelkę świata. Zatem postanowiłam na własne oczy zobaczyć, a także zdokumentować - jak jest obecnie w Polsce? Mianowicie, w 2012 spakowałam moją kamerę i wyruszyłam do Polski. W ciągu 2-tygodni przejechałam ponad 1120 km pociągiem, od morza do gór. Odwiedziłam duże miasta jak Gdańsk, Kraków, Warszawa;
...
Kwiecień 08, 2014, 21:21:28 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 7764 | Komentarze: 18

_Wstrząsający artykuł Piotra Lisiewicza o genezie katastrofy smoleńskiej, zacieraniu śladów i przywracaniu Polakom godności. Artykuł poniższy został opublikowany w Gazecie Polskiej.

Jako dopełnienie artykułu Lisiewicza gorąco polecam film Anity Gargas Anatomia Upadku.

Obie części filmu można obejrzeć tutaj: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4372.msg7380.html#msg7380
_
foto: Filip Klimaszewski/Agencja Gazeta

Anatomia zbrodni - no to opowiem Wam, co zdarzyło się w Smoleńsku

Pijany Wania z zepsutym traktorem słuchający ruskiego disco, zdolny do bezmyślnej brutal
...
Kwiecień 08, 2014, 20:00:50 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3670 | Komentarze: 0

Rosyjska propaganda próbuje przekonywać cały świat, że mieszkańcy wschodniej Ukrainy są bardzo pro-rosyjscy. Kibice dwóch rywalizujących ze sobą klubów z tej części Ukrainy - Metalista Charków i Szachtara Donieck WSPÓLNIE pokazali co naprawdę myślą o Władimirze Putinie. Interesujące, jak ich wspólna przyśpiewka "Putin ch..." spodobała się władzom na Kremlu :) Okazuje się, że nie tylko w Polsce kibice piłkarscy są patriotami.Źródło: http://censor.net.ua/video_news/279777/lozung_putin_hulo_stanovitsya_lyubimoyi_krichalkoyi_ukrainskih_futbolnyh_fanov_video
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 35
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.