* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Ze względu na brak oznaczeń kategorii wiekowych w zamieszczanych materiałach z Youtube itp., aby chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią, zalecamy rodzicom sprawdzenie dopuszczalnej kategorii wiekowej i samodzielne podjęcie decyzji. Dzieci zapraszamy do odwiedzenia działu:

Autor Wątek: Kuracja - Jacek Głębski (2001) – spektakl Teatru TV  (Przeczytany 2573 razy)

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Kuracja - Jacek Głębski (2001) – spektakl Teatru TV
« dnia: Październik 11, 2013, 20:25:25 »
Obsypany nagrodami, poruszający spektakl według powieści Jacka Głębskiego "Kuracja". Młody, pełen zapału lekarz psychiatra pragnie lepiej zrozumieć swoich podopiecznych. Zgłasza się na trzy miesiące do szpitala psychiatrycznego jako pacjent. O eksperymencie informuje tylko bezpośredniego przełożonego i ordynatora jednego z oddziałów w prowincjonalnym zakładzie psychiatrycznym. Pada ofiarą wymyślonego przez siebie eksperymentu. Czy w sytuacji, w jakiej znalazł się bohater można zachować zdrowe zmysły? Dla widzów o mocnych nerwach!
____Adaptacja i reżyseria: Wojciech Smarzowski.

Obsada aktorska: Bartłomiej Topa (Majer), Krzysztof Pieczyński (Krynicki), Jerzy Łapiński (Zimiński), Paweł Wilczak (Nowacki), Dorota Sadowska (Maria), Arkadiusz Jakubik (Kowalski), Lech Dyblik (Nowakowski), Andrzej Mastalerz (Goebbels), Krystyna Rutkowska-Ulewicz (Kobieta), Marian Dziędziel (Ordynator, Dziadek), Waldemar Obłoza (Klosowicz), Zbigniew Paterak (Madecki), Małgorzata Sadowska (Lekarka), Dariusz Kowalski (Stażysta), Robert Wabich (Pan Mietek), Ewa Lorska (Agata), Elżbieta Jarosik (Teresa), Agata Piotrowska (Krysia), Katarzyna Godlewska (Katarzyna), Piotr Kamiński (Sanitariusz), Paweł Kamiński (Sanitariusz), Henryk Bajdo (Szatniarz), Krzysztof Kołbasiuk (głos Walasa)
____
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2015, 16:10:06 wysłana przez admin »

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Kuracja (2001) – spektakl Teatru TV
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 11, 2013, 20:34:21 »
Wszędzie podają bardzo długi opis fabuły, więc może i ja go zacytuję:
Cytuj
Poruszający spektakl według powieści Jacka Głębskiego "Kuracja", o losach naukowca, który pada ofiarą wymyślonego przez siebie eksperymentu. Młody, pełen zapału lekarz psychiatra pragnie dogłębnie poznać tajniki własnego zawodu, a przede wszystkim - lepiej zrozumieć swoich podopiecznych. Postanawia zgłosić się na trzy miesiące do szpitala psychiatrycznego jako pacjent. O eksperymencie informuje tylko bezpośredniego przełożonego i ordynatora jednego z oddziałów w prowincjonalnym zakładzie, gdzie zamierza odbyć "kurację". I szef, prof. Walas, i zaprzyjaźniony z nim prof. Zimiński ostrzegają młodego zapaleńca, że pomysł jest ryzykowny, z wielu względów. Doktor Andrzej Majer upiera się jednak, że przejdzie taką samą drogę, jaką musi odbyć każdy pacjent szpitala psychiatrycznego z rozpoznaniem schizofrenii.

W nędznym, zaniedbanym budynku szpitalnym jedynie myszy czują się bezpiecznie i swobodnie. Wszystkie zachowania pacjentów śledzi kamera, każdy ich krok i każde słowo są odnotowywane i w odpowiednim momencie mogą być ujawnione. Majer przedstawia się jako inżynier, "lekko świrujący kandydat na profesora" trafia na obserwację. W sali leżą już dwaj pacjenci, Nowakowski w głębokiej katatonii i Kowalski z rozpoznaną schizofrenią, który na widok "nowego" staje się wyjątkowo niespokojny. Gwałtownie domaga się, by "tego zdrowego" zabrano z sali, gdzie wyjątkowo silne "prądy" mogą go zabić. W nocy nagle atakuje przybysza. Zjawia się pielęgniarka ze środkami uspokajającymi dla obu i atletyczny Pan Mietek, wulgarny i brutalny pielęgniarz. Zamiast poznawać z bliska psychikę pacjentów, doktor Majer ma okazję na własnej skórze poznać specyfikę psychotropów.

W notatniku, przemyślnie skrywanym w toalecie, bohater notuje uwagi ściśle medyczne, opinie o kolegach po fachu, personelu i atmosferze szpitala, refleksje natury filozoficznej, własne przemyślenia i wątpliwości. Skąd wiadomo, kiedy zaczyna się choroba, gdzie biegnie granica dzieląca ludzi zdrowych i chorych. A skąd wiadomo, gdzie zaczyna się łysina - odpowiedział mu na to profesor, jeszcze na uczelni. Lekarz, który dobrowolnie przekroczył pewną granicę, czuje się coraz bardziej osaczony. Atakowany przez chorych, którzy okazują mu jawną wrogość, jakby wyczuwali, że się ich boi, dotkliwie pobity przez jednego z agresywnych pacjentów i szczególnie brutalnego sanitariusza, bezskutecznie próbuje uciec.

Szczęśliwym trafem udaje mu się porozmawiać z prof. Zimińskim, jedynym tutaj człowiekiem, który wie, w jakim charakterze Majer znalazł się w szpitalu. Profesor niewiele jednak może zdziałać. Nie może wypuścić z zakładu pacjenta ze schizofrenią paranoidalną, mówić po prostu, że chory jest zdrowy. Kuracja musi trwać nadal, aż "chory", od tej chwili otoczony szczególną opieką ordynatora, zupełnie "wyzdrowieje". W sali lżej chorych Majer poznaje Goebbelsa, którego bez trudu można uspokoić okrzykiem: Norymberga!, i Krynickiego, w którym z łatwością rozpoznaje kolegę po fachu. Psychiatra zamknięty przed paroma laty w zakładzie twierdzi, że był twórcą oryginalnej teorii. Ktoś wykradł wyniki jego badań i opublikował jako własne. Był zastępcą ordynatora oddziału renomowanej kliniki, postacią znaną w środowisku, więc musiał zniknąć, by dało się ukręcić łeb w sprawie, w której niechlubną rolę odegrał sławny prof. Walas. Krynicki przedstawia Majerowi innych, znanych niegdyś lekarzy, osadzonych w psychuszce, gdy stali się niewiarygodni.

Prof. Zimiński, zapytany wprost o sprawę Krynickiego, wyjaśnia, że ten istotnie wybitny psychiatra znalazł się w szpitalu z sądowym nakazem obserwacji, obwiniony o śmierć ludzi, których poddawał eksperymentom medycznym w swojej klinice. Sam Krynicki podtrzymuje pierwotną wersję. Obwołano go doktorem Mengele, by ukryć prawdę. Nocą demonstruje koledze swoją metodę leczenia, którą potajemnie praktykuje na pacjentach w szpitalu. Wybucha skandal. Nazajutrz okazuje się, że prof. Zimiński w nocy zmarł nagle na zawał. Przerażony Majer próbuje skontaktować się ze światem zewnętrznym, ale rozpaczliwe działania tylko pogarszają jego obecną sytuację. [PAT]
Filmpolski.pl

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Kuracja (2001) – spektakl Teatru TV
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 11, 2013, 21:02:21 »
Brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr ........ Koszmar, jeden z tych , których boje się naprawdę.

Offline admin

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 243
Odp: Kuracja (2001) – spektakl Teatru TV
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 12, 2013, 02:52:58 »
W tym miejscu udawanie wariata jest niebezpieczne, bo łatwo uwierzą...

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.