* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Ze względu na brak oznaczeń kategorii wiekowych w zamieszczanych materiałach z Youtube itp., aby chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią, zalecamy rodzicom sprawdzenie dopuszczalnej kategorii wiekowej i samodzielne podjęcie decyzji. Dzieci zapraszamy do odwiedzenia działu:

Autor Wątek: Thanksgiving czyli Święto Dziękczynienia w Kanadzie  (Przeczytany 4121 razy)

Offline marylaossowska

  • Moderator
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Thanksgiving czyli Święto Dziękczynienia w Kanadzie
« dnia: Październik 12, 2013, 07:00:56 »
_Thanksgiving czyli Święto Dziękczynienia obchodzone jest w Kanadzie zawsze w drugi poniedziałek października, a zatem w tym roku Kanadyjczycy będą święcić go już za dwa dni.  Pomimo kalendarzowej jesieni  na początku października nadal czuć w powietrzu Indian Summer - w Polsce zwane babim latem. Słońce wciąż przygrzewa w południe, a oczy cieszą drzewa malowane jesienią -  ubrane w czerwień klony, brązowiejące dęby i żółte jesiony. Chłodny świąteczny wieczór, przy stole pachnącym pieczonym indykiem i cynamonem w jabłeczniku - spędzony w rodzinnym gronie - nadaje świętu Thanksgiving niepowtarzalny charakter. Thanksgiving jest bowiem okazją do kultywowania więzi rodzinnych. To uroczystość, podczas której spotykają się rodziny i najbliżsi przyjaciele, by podziękować Bogu za zbiory odchodzącego lata i dobra, którymi byli obdarzani cały rok.

_

Korzenie kanadyjskiego Święta Dziękczynienia sięgają tradycji First Nations - indiańskich, tubylczych ludów Kanady. Długo przed pojawieniem się w Kanadzie "bladych twarzy", Indianie składali dziękczynienie po zakończeniu jesiennych zbiorów duchom zmieniającym pory roku. W kulturze Haudesomaunee czyli Irokezów - lidze plemion zamieszkujących tereny, które leżą obecnie we wschodniej części Kanady, złożonej z Mohawków, Oneidów, Onandagów, Kajugów,  Seneków i Tuskarorów - dziękczynienie było modlitwą ku czci "trzech sióstr": fasoli, kukurydzy i dyni.

Anglosaska historia Thanksgiving związana jest z angielskim odkrywcą, Martinem Frobisherem, który bezskutecznie próbował znaleźć północno-zachodnie przejście drogą morską do Chin. Do Państwa Środka, jak nazywają swój kraj Chińczycy, Frobisher nigdy nie dotarł, ale zdołał założyć osadę na ziemi, która obecnie należy do Kanady. W 1578 roku Martin Frobisher odprawił oficjalny ceremoniał dziękczynienia w miejscu zwanym współcześnie Nową Fundlandią i Labradorem, by podziękować Bogu za przeżycie długiej i niebezpiecznej wyprawy. Ceremoniał ten uważany jest za pierwsze kanadyjskie Święto Dziękczynienia, wyprzedzające o kilkadziesiąt lat pierwsze amerykańskie Święto Dziękczynienia, które miało miejsce w 1621 roku i obchodzone jest w ostatni czwartek listopada. Kolejni osadnicy kontynuowali tradycyjny ceremoniał zapoczątkowany przez Frobishera.


Początki Święta Dziękczynienia w Kanadzie wiążą się także z francuskimi osadnikami, którzy przybyli do Nowej Francji czyli francuskiej kolonii w Ameryce Północnej, rozciągającej się pomiedzy garnizonami QuĂŠbecu, Montrealu oraz Trois Rivières, założonej przez odkrywcę Samuela de Champlaina na początku XVII wieku. Francuscy osadnicy mieli zwyczaj świętować wczesną jesienią dożynki, a kolejni przybywający na te tereny imigranci - Niemcy, Szkoci, Irlandczycy - także celebrowali zmianę pór roku i dziękowali Bogu za plony lata - wprowadzając swoje obyczaje, a przez to urozmaicając i wzbogacając kanadyjskie Święto Dziękczynienia.

Tradycyjną potrawą na Święto Dziękczynienia jest indyk - klasycznie nadziewany "stuffing" czyli mieszanką małych kawałeczków suchej bułki z posiekaną cebulą, selerem naciowym i przyprawionej ziołami, podawany z żurawiną i "mushed potatoes" - ziemniakami purĂŠe polanymi "gravy" czyli sosem powstałym z pieczenia indyka, przypominającym polski sos myśliwski. Oczywiście każda gospodyni ma swój przepis na "stuffing", który niekiedy całkowicie odbiega od tego klasycznego. Nie może też zabraknąć różnego rodzaju kabaczków czy cukini, oraz brukselki. Tradycyjnymi deserami na Thanksgiving jest "apple pie" - północno-amerykańska wersja jabłecznika lub "pumpkin pie" - placek z nadzieniem z dyni.

Święto Dziękczynienia w Kanadzie ma taki sam niezwykły, niepowtarzalny urok, jak dla chrześcijan ma święto Bożego Narodzenia. W narodzie emigrantów, którzy przybyli z różnych części świata - niezależnie od religii, którą wyznają - każdy ma świadomość, że mamy za co dziękować....za czas spędzony z bliskimi, za to, że jesteśmy zdrowi, za jedzenie na stole...
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2013, 07:23:33 wysłana przez marylaossowska »

Offline Uczen_Sokratesa

  • UĹźytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1217
Odp: Thanksgiving czyli Święto Dziękczynienia w Kanadzie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 13, 2013, 14:03:14 »
Czytałem książki o życiu na Dzikim Zachodzie, ale dopiero niedawno uświadomiłem sobie i to dzięki pewnej Maryli :),  jak ciężkie było życie pionierów na tym kontynencie. Wszystko trzeba było tworzyć od podstaw i często głód im towarzyszył. W takim życiu łatwiej sobie uświadomić zależność od Boga i być wdzięcznym za otrzymane dary. Następcy tych pierwszych już dziedziczyli ich stan ducha... Tak mocno przeżywane święto dziękczynienia powinno być tez w Europie obecne. Formalnie są takie elementy w liturgii Kościoła , ale nie  tak silnie przeżywane jak w Ameryce.

Może trochę zabawny filmik, ale czy nie ma on trochę atmosfery tego święta? :)

Klub Przyjaciół Myszki Miki - Święto Dziękczynienia. Tylko w Disney Junior!

Odrobinę więcej pokazuje chyba ten filmik, ale to osadnictwo z XiX wieku, więc tylko kontynuacja czegoś znacznie wcześniejszego.

Pioneers Of The Plains - American History / Social Guidance / Educational Documentary " - Val73TV"

Oczywiście, moje próby zrozumienia ducha Ameryki muszą być ograniczone, skoro tam nie mieszkam, ale spróbować warto :))
 
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2013, 15:39:41 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: Thanksgiving czyli Święto Dziękczynienia w Kanadzie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 14, 2013, 16:45:52 »
Dzięki, Marylko, za ten artykuł! :) Sokratesie, Twoje uzupełnienia też są fajne!
W bardzo atrakcyjny i przystępny sposób mogłam dowiedzieć się sporo o początkach i tradycji Święta Dziękczynienia w Kanadzie.

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Kwiecień 23, 2014, 18:48:14 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 17854 | Komentarze: 11

__Prorosyjscy separatyści ze wschodniej Ukrainy porwali pracującego dla telewizji informacyjnej Vice News amerykańskiego dziennikarza Simona Ostrovsky'ego. Od wielu tygodni reporter relacjonował kryzys na Krymie i we wschodniej Ukrainie.

Kolejne odcinki jego reportaży zatytułowanych "Russian Roulette" umieszczaliśmy na portalu: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4254.0.html

Na zdjęciu po lewej zrobionym 13 kwietnia, reporter Simon Ostrovsky stoi obok zamaskowanego i uzbrojonego separatysty prorosyjskiego przed budynkiem milicji w Słowiańsku, 25 km od ukraińskiej granicy z Rosją. 
_
foto: Efrem Lukatsky/The Associated Press

...
Kwiecień 12, 2014, 21:28:55 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3062 | Komentarze: 1

__Pytanie o wolność mediów spotyka się w dzisiejszej Rosji z uśmieszkiem. Jeśli rozmawiasz ze zwyczajnym Rosjaninem będzie to uśmiech sceptycyzmu: "Wolność mediów? Wolność słowa? Nie bądź durny, nie ma czegoś takiego". Jeżeli rozmawiasz z dziennikarzem, szczególnie tym z prowincji, pracującym w państwowych mediach, uśmiech jest smutny i podszyty goryczą. Kryją się pod nim utracone zawodowe ideały i niemożność pisania o istotnych dla społeczeństwa sprawach, frustracja z powodu cenzury, wstyd ulegania nieustannej samocenzurze. Rosyjskie media technologicznie wkraczają w XXI wiek, ale telewizja cyfrowa, internetowe media czy błyszczące okładki czasopism ale mają bardzo mało wspólnego z wolnością słowa.
_

Dziennikarstwo w Rosji przeżywa poważny kryzys. Za...
Kwiecień 08, 2014, 22:04:51 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3540 | Komentarze: 2

Film jest echem podróży do Polski, zarejestrowanym okiem kamery Maggie Okulskiej. Oto jej reminiscencje z wędrówki po naszym kraju:

"Droga Polsko! Co za wibracje!
Żyjemy w dziwnym świecie, nie uważasz? Każdy z nas ma własne opinie na temat innych krajów, nacji, języków… i większość z nich pochodzi z tego co “ktoś powiedziałâ€ lub “gdzieś to usłyszałem” - a nie z własnego doświadczenia. Podróżując po świecie, spotykałam się z wieloma różnymi opiniami o Polsce (o “mnie” jako Polce) - negatywnymi i pozytywnymi. Urodziłam się w Krakowie, jednak od dziecka przemieszczałam się i mieszkałam w wielu miejscach. Osobiście, widzę siebie jako obywatelkę świata. Zatem postanowiłam na własne oczy zobaczyć, a także zdokumentować - jak jest obecnie w Polsce? Mianowicie, w 2012 spakowałam moją kamerę i wyruszyłam do Polski. W ciągu 2-tygodni przejechałam ponad 1120 km pociągiem, od morza do gór. Odwiedziłam duże miasta jak Gdańsk, Kraków, Warszawa;
...
Kwiecień 08, 2014, 21:21:28 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 7764 | Komentarze: 18

_Wstrząsający artykuł Piotra Lisiewicza o genezie katastrofy smoleńskiej, zacieraniu śladów i przywracaniu Polakom godności. Artykuł poniższy został opublikowany w Gazecie Polskiej.

Jako dopełnienie artykułu Lisiewicza gorąco polecam film Anity Gargas Anatomia Upadku.

Obie części filmu można obejrzeć tutaj: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4372.msg7380.html#msg7380
_
foto: Filip Klimaszewski/Agencja Gazeta

Anatomia zbrodni - no to opowiem Wam, co zdarzyło się w Smoleńsku

Pijany Wania z zepsutym traktorem słuchający ruskiego disco, zdolny do bezmyślnej brutal
...
Kwiecień 08, 2014, 20:00:50 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3670 | Komentarze: 0

Rosyjska propaganda próbuje przekonywać cały świat, że mieszkańcy wschodniej Ukrainy są bardzo pro-rosyjscy. Kibice dwóch rywalizujących ze sobą klubów z tej części Ukrainy - Metalista Charków i Szachtara Donieck WSPÓLNIE pokazali co naprawdę myślą o Władimirze Putinie. Interesujące, jak ich wspólna przyśpiewka "Putin ch..." spodobała się władzom na Kremlu :) Okazuje się, że nie tylko w Polsce kibice piłkarscy są patriotami.Źródło: http://censor.net.ua/video_news/279777/lozung_putin_hulo_stanovitsya_lyubimoyi_krichalkoyi_ukrainskih_futbolnyh_fanov_video
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 35
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.