* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Posluszenstwo w wierze  (Przeczytany 4622 razy)

Offline Robert Nowak

• Moderator
Posluszenstwo w wierze
« dnia: Październik 14, 2013, 17:59:39 »
Rz 1,1-7)Paweł, sługa Chrystusa Jezusa, z powołania apostoł, przeznaczony do głoszenia Ewangelii Bożej, którą Bóg przedtem zapowiedział przez swoich proroków w Pismach świętych. [Jest to Ewangelia] o Jego Synu - pochodzącym według ciała z rodu Dawida, a ustanowionym według Ducha Świętości przez powstanie z martwych pełnym mocy Synem Bożym - o Jezusie Chrystusie, Panu naszym. Przez Niego otrzymaliśmy łaskę i urząd apostolski, aby ku chwale Jego imienia pozyskiwać wszystkich pogan dla posłuszeństwa wierze. Wśród nich jesteście i wy powołani przez Jezusa Chrystusa. Do wszystkich przez Boga umiłowanych, powołanych świętych, którzy mieszkają w Rzymie: Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa!

Swiety Pawel mowi o pozyskiwaniu dla posluszenstwa w wierze. Posluszenstwo  wlasciwie ustanawia jakies granice, dla dociekan i spekulacji. Byc poslusznym to znaczy zawierzyc temu co sie uslyszlo. Swiety Pawel mowi o Jezusie Chrystusie jako naszym Panu to znaczy nie tylko bratu w naturze ludzkiej ale rowniez Bogu przez nature boska. Od Izraelitow Bog wymagal aby Go uznano za Pana. Swiety Pawel mowi, ze Jezusa Chrystusa trzeba uznac za Pana za tem posluszenstwo w wierze wymaga takiego uznania i tutaj poprostu nie ma zadnych negocjacji Jezus Chrystus jest Panem i tyle.

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
Odp: Posluszenstwo w wierze
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 14, 2013, 23:06:01 »
Czytając ten werset zawsze interpretowałem, ze samo uwierzenie,  że Jezus jest Emmanuelem już  jest wejściem w pewną rzeczywistość i samo w sobie posłuszeństwem. Ciekawa jest wiara chrześcijańska, bo mandat Jezusa podlega racjonalnej ocenie, więc jest ona racjonalna!Pozdrawiam , Iskro:)

Offline Robert Nowak

• Moderator
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 15, 2013, 16:55:02 »
... mandat Jezusa podlega racjonalnej ocenie, więc jest ona racjonalna!Pozdrawiam , Iskro:)

Tutaj Sokratesie, przychodzi mi na mysl spor miedzy swietym Tomaszem i Swietym Bonawentura na temat naszego rozumu i naszej racjonalnosci. Swiety Tomasz widzial jak rozumie ja otwartosc rozumu. Swiety Bonawentura widzial tendencje naszej raconalnosci ku samowystarczalnosci. Sw. Bonawentura przestrzegal, przed kultem rozumu, przed zamknieciem sie w sobie,sw. Tomasz cos takiego widzial jako cos nierozumnego i niezgodnego z rozumem. Ja w tym sporze czuje sie jak zaba.Kiedy Bog powiedzial, zwierzeta piekne na prawa strone , zwierzeta madre na lewa. Wszystkie zwierzeta sie rozdzielily zostala tylko zaba. Bog do zaby a Ty co na to zaba ja nie moge sie podzielic. Tak ja sie mniej wiecej czuje w sporze swietego Bonawentury ze sw. Tomaszem dla mnie oboje maja racje no ale to mnie stawia w sytuacji zaby. Tak do konca nie wiem, czy samowystarczalnosc rozumu jest jego tendncja naturalna czy tez aktem nierozumnym naszego rozumu.

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 15, 2013, 21:12:34 »
Witaj... Ten problem mocno mnie dotyka, Dla mnie jest oczywiste, ze zamykanie się rozumu w sobie jest nierozumne. Rozum używany zna swoje ograniczenia i potrafi mówić nie wiem. I to w różnych aspektach. Potrafi mówić , ze ktoś zasługuje na wiarę lub podważać taką cechę. W tym sensie zamykanie się rozumu jest dla mnie aktem nierozumnym i to aktem nieracjonalnej i nieuzasadnionej wiary.
A czy żaba jest piękna...

Autor: Siamak Jafari

Ja sądzę, że jest!
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2013, 22:41:04 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

Offline Robert Nowak

• Moderator
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 15, 2013, 23:58:27 »
Zgadzam sie z tym co napisales. Kiedy jednak mysle o buncie Lucyfera. Ten bunt byl podyktowany impulsem czysto wewnetrznym i wyszedl od rozumu niezdeprawowanego w sposob naturalny. .Pierwsza inteligencja stworzona nie miala nic co moglo ja zdeprawowac a jednak dopuszcza sie aktu deprawacji. Tutaj widze, racje sw. Bonawentury jednak z pozycji sw. Tomasza nie moge zrezygnowac i tak jak to umiesciles na zdjeciu patrze na kwiat inteligencji dokladnie tak jak to stworzonko z twojego zdjecia.

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 16, 2013, 00:35:52 »
:)) Niesamowita interpretacja żaby i kwiatu lotosu:)
Czy my naprawdę możemy wiedzieć jakie były źródła buntu Lucyfera? Na moją intuicję nie był to rozum.
Pismo  (Jezus) mówi o spełnianiu pożądliwości. Czyli raczej emocje? Wola?

Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.
(Ew. Jana 8:41-47, Biblia Tysiąclecia)

* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

• post Czytania na czwartek, 29 lipca 2021 - 29 Lipiec
  • Wspomnienie św. Marty, Marii i Łazarza

(1 J 4, 7-16)

Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością. W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu. W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy. Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy miłować się wzajemnie. Nikt nigdy Boga nie oglądał. Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała. Poznajemy, że my trwamy w Nim, a On w nas, bo udzielił nam ze swego Ducha. My także widzieliśmy i świadczymy, że Ojciec zesłał Syna jako Zbawiciela świata. Jeśli kto wyznaje, że Jezus jest Synem Bożym, to Bóg trwa w nim, a on w Bogu. Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

(Ps 34, 2-3. 4-5. 6-7. 8-9. 10-11)

REFREN: Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry

Będę błogosławił Pana po wieczne czasy,Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.Dusza moja chlubi się Panem,niech słyszą to pokorni i niech się weselą.

Wysławiajcie razem ze mną Pana,wspólnie wywyższajmy Jego imię.Szukałem pomocy u Pana, a On mnie wysłuchałi wyzwolił od wszelkiej trwogi.

Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością,oblicza wasze nie zapłoną wstydem.Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał,i uwolnił od wszelkiego ucisku.

Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych,aby ich ocalić.Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry,szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.

Bójcie się Pana, wszyscy Jego święci,ci, co się Go boją, nie zaznają biedy.Bogacze zubożeli i zaznali głodu,szukającym Pana niczego nie zbraknie.

Aklamacja (J 8, 12b)

Ja jestem światłością świata, kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

(J 11, 19-27)

Wielu Żydów przybyło do Marty i Marii, aby je pocieszyć po bracie. Kiedy zaś Marta dowiedziała się, że Jezus nadchodzi, wyszła Mu na spotkanie. Maria zaś siedziała w domu. Marta rzekła do Jezusa: "Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga". Rzekł do niej Jezus: "Brat twój zmartwychwstanie". Rzekła Marta do Niego: "Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym". Rzekł do niej Jezus: "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?". Odpowiedziała Mu: "Tak, Panie! Ja wciąż wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat".

(1 J 4, 7-16)

Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest mił...

Robert Nowak
Styczeń 20, 2019, 14:28:04 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1442 | Komentarze: 0

Ten tekst nie jest tekstem nbsp dla ktorego trzeba szukac, jakis specjalnych srodkow nbsp aby go zrozumiec. Tutaj Bog mowi jasno, ten Bog , ktory nbsp wyprowadzil Izraelitow z Egiptu, nie jest Bogiem tylko dla Izraelitow. Ten Bog nie jest jakims lokalnym bostwem, ten Bog jest nbsp Bogiem, Jedynym.
 Nie ma zadnej boskosci atomizowanej na rozne bostwa. Nie istnieje cos takiego jak boskosc nieosobowa, zrodlo energii nbsp kosmicznej nbsp czy nbsp jakas nbsp kosmiczna bezoosbowa rozumnosc, jak to na przyklad uwazal Arystoteles, czy jakas Mojra, ktora dyktuje przeznaczenie bogow i ludzi , jak to sobie wyobrazano w nbsp spolecznosci greckiej.
 Wszystkie wierzenia w Boga, jakie znamy maja za nbsp podstawe nbsp znaki z ktorych sie wyczytuje nbsp istnienie czegos co stoi za tym istnieniem jakim jest nasze istnienie nbsp i istnienie tego wszystkiego co nas otacza. Jednak my nbsp z tym istnieniem nie mielismy zadnego nbsp kontaktu bezposredniego, nie mielismy zadnej nbsp intuicji.
Pismo swiete wyjasnia powod nie posiadania takie...
Robert Nowak
Styczeń 06, 2019, 13:20:58 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1278 | Komentarze: 0

Wyj 19:1-24

Niesamowite wydarzenie Bog wychodzi z ukrycia i daje materialne znaki swojej obecnosci. Te materialne znaki wzywaja do szacunku. Obecnosc Boga wymaga szacunku. nbsp Ten szacunek wyraza sie w odpowiednim ubraniu i tym wszystkim co my nazywamy zasadami higienicznymi. To wszystko podyktowane jest tym, gdyz ma nastapic wielkie wydarzenie. To wydarzenie nie jest tylko wielkie dla Izraelitow, to jest wydarzenie , ktore dotyczy calej ludzkosci. Narod Izraelski jest nasieniem nbsp Narodu Wybranego poniewaz w tym nasieniu nbsp narodzi sie Jezus Chrystus ,ktory przez swoja meke Krzyzowa , Smierc i Zmartwychwstanie z tego nasienia uczyni cos co mozemy nazwac wielkim wybuchem, ktory daje poczatek Nowego Uniwersalnego Kosmopolitycznego Narodu. Ten narod to nie jakas jedna kultura to narod Wybrany z Ludzkosci ale nie Ludzkosc jako taka.
Bog swojemu narodowi stawia wymagania istnieja jakies wyrazy zewnetrznego szacunku i wewnetrznej postawy:"quot ... jeśli pilnie słuchać będzi...
Robert Nowak
Grudzień 30, 2018, 22:47:47 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1543 | Komentarze: 0

nbsp Wyj 18: 1- 27

Osobiscie jestem zafascynowany tym obrazkiem z zycia Mojzesza. Tutaj nastepuje cos takiego co w jezyku wspolczesnym mozemy nazwac polaczeniem rodzin. Mojzesz na pustyni odzyskuje kontakt ze swoja zona I dziecmi od ktorych byl oddalony w moim mniemaniu ze wzgledow bezpieczenswa dla swojej rodziny.
Z drugiej strony ukazana jest madrosc ludzka I otwrtosc Mojzesza na dobre rady. Tesc Mojzesza daje Mojzeszowi rada aby lud I mojzesz nbsp nie czuli sie za bardzo obciazeni wszystkimi konfliktami jakie przezywa wspolnota. Mojzesz rade starcow, ktora byla w Egipcie zastepuje nowa forma organizacyjna. nbsp Ustanawia przelozonych nad kazda dziesiatka, setka y tysiacem . Izraelitow.
Tak wiec wszystkie bierzace sprawy byly zalatwiane przez nbsp tych ktorych Mojzesz ustanowil jako przelozonych nbsp  waga sprawy decydowala do jakiego przelozonego trzeba sie zwrocic. Mojzesz zalatwial sprawy najistotniejsze I byl w pozycji nbsp  najwyzszejw wladzy nbsp wykonawczej , sadowniczej I ...
Robert Nowak
Grudzień 23, 2018, 13:58:16 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1325 | Komentarze: 0

Wyj 17:8-16

Oto pojawia sie nowa grozba przed nbsp Izraelitami w Refidim nbsp pojawiaja sie Amalekici gotowi do bitwy. Ja sobie wyobrazam, ze kosztownosci jakie otrzymali Izraelici w Egipcie, byly nbsp przyczyna pojawienia sie Amalekitow. Do tego czasu Izraelici nie stoczyli zadnej bitwy, nie maja zadnego doswiadczenia nbsp wojennego. Nie jest to pierwsza sytuacja , ktora nbsp stawia nbsp lud izraelski przed nbsp zaglada. Amalekici mieli plan prosty zlupic nbsp kosztownosci, pozabijac tych , ktorych uznaja za bezuzytecznych i nbsp jencow wojennych zdrowych , mlodych i silnych sprzedac na targu niewolnikow.
 Lup wydawal sie latwy.
 Izraelici nie maja zadnego wyjscia, tutaj nbsp trzeba podjac walke. Mojzesz nbsp wybiera na przywodce mlodego Jozuego nbsp i on prowadzi do bitwy na predce utworzone wojsko.
Pismo Swiete mowi, ze zwyciestwo w bitwie nalezalo do Izraelitow, natomiast nbsp dla Amalekitow ta bitwa znaczyla koniec ich istnienia to co chcieli uczynic z Izraelem to spotkalo ich jednak zwyciest...
Robert Nowak
Grudzień 09, 2018, 13:41:57 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1386 | Komentarze: 0

Wyj 17:1-7

"quotCzy też Pan jest rzeczywiście wśród nas, czy nie?"quot

Ja osobiscie tutaj zastanawiam sie nad paczatkiem tego pytania. Gdzie narodzilo sie takie pytanie po fakcie wyjscia z Egiptu i tego wszystkiego co nastapilo z wojskiem nbsp faraona.? To pytanie w moim odczuciu rodzi sie w swiadomosci spolecznej, nie jest to pytanie konkretnej osoby tylko spoleczenstwa.
Swiadomosc spoleczna nie jest czyms co spontanicznie zawierza sie Bogu. Swiadomosc spoleczna nbsp tutaj nie zyje prawda historyczna, nie ma pamieci czy raczej ta pamiec jest bardzo wybiorcza.
Pismo Swiete ukazuje wiez z Bogiem na plaszczyznie osobowej i jest to relacja nbsp z Bogiem jaka ma Mojzesz i z drugiej strony swiadomosc ludu , ktory nbsp jest bardzo bliski buntu i ukamieniowaniu Mojzesza.
Jezus Chrystus, kory wyprowadzanas z niewoli grzechu nbsp w tym procesie wyzwolenczym nie tylko stanal przed niebezpieczenstwem smierci nbsp . On ja przyjal . Odpowiedzia na dzialalnosc Jezusa Chrystusa byl wyr...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.