* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Posluszenstwo w wierze  (Przeczytany 4542 razy)

Offline Robert Nowak

 • Moderator
 • ****
 • Wiadomości: 405
Posluszenstwo w wierze
« dnia: Październik 14, 2013, 17:59:39 »
Rz 1,1-7)Paweł, sługa Chrystusa Jezusa, z powołania apostoł, przeznaczony do głoszenia Ewangelii Bożej, którą Bóg przedtem zapowiedział przez swoich proroków w Pismach świętych. [Jest to Ewangelia] o Jego Synu - pochodzącym według ciała z rodu Dawida, a ustanowionym według Ducha Świętości przez powstanie z martwych pełnym mocy Synem Bożym - o Jezusie Chrystusie, Panu naszym. Przez Niego otrzymaliśmy łaskę i urząd apostolski, aby ku chwale Jego imienia pozyskiwać wszystkich pogan dla posłuszeństwa wierze. Wśród nich jesteście i wy powołani przez Jezusa Chrystusa. Do wszystkich przez Boga umiłowanych, powołanych świętych, którzy mieszkają w Rzymie: Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa!

Swiety Pawel mowi o pozyskiwaniu dla posluszenstwa w wierze. Posluszenstwo  wlasciwie ustanawia jakies granice, dla dociekan i spekulacji. Byc poslusznym to znaczy zawierzyc temu co sie uslyszlo. Swiety Pawel mowi o Jezusie Chrystusie jako naszym Panu to znaczy nie tylko bratu w naturze ludzkiej ale rowniez Bogu przez nature boska. Od Izraelitow Bog wymagal aby Go uznano za Pana. Swiety Pawel mowi, ze Jezusa Chrystusa trzeba uznac za Pana za tem posluszenstwo w wierze wymaga takiego uznania i tutaj poprostu nie ma zadnych negocjacji Jezus Chrystus jest Panem i tyle.

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Posluszenstwo w wierze
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 14, 2013, 23:06:01 »
Czytając ten werset zawsze interpretowałem, ze samo uwierzenie,  że Jezus jest Emmanuelem już  jest wejściem w pewną rzeczywistość i samo w sobie posłuszeństwem. Ciekawa jest wiara chrześcijańska, bo mandat Jezusa podlega racjonalnej ocenie, więc jest ona racjonalna!Pozdrawiam , Iskro:)

Offline Robert Nowak

 • Moderator
 • ****
 • Wiadomości: 405
Odp: Posluszenstwo w wierze
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 15, 2013, 16:55:02 »
... mandat Jezusa podlega racjonalnej ocenie, więc jest ona racjonalna!Pozdrawiam , Iskro:)

Tutaj Sokratesie, przychodzi mi na mysl spor miedzy swietym Tomaszem i Swietym Bonawentura na temat naszego rozumu i naszej racjonalnosci. Swiety Tomasz widzial jak rozumie ja otwartosc rozumu. Swiety Bonawentura widzial tendencje naszej raconalnosci ku samowystarczalnosci. Sw. Bonawentura przestrzegal, przed kultem rozumu, przed zamknieciem sie w sobie,sw. Tomasz cos takiego widzial jako cos nierozumnego i niezgodnego z rozumem. Ja w tym sporze czuje sie jak zaba.Kiedy Bog powiedzial, zwierzeta piekne na prawa strone , zwierzeta madre na lewa. Wszystkie zwierzeta sie rozdzielily zostala tylko zaba. Bog do zaby a Ty co na to zaba ja nie moge sie podzielic. Tak ja sie mniej wiecej czuje w sporze swietego Bonawentury ze sw. Tomaszem dla mnie oboje maja racje no ale to mnie stawia w sytuacji zaby. Tak do konca nie wiem, czy samowystarczalnosc rozumu jest jego tendncja naturalna czy tez aktem nierozumnym naszego rozumu.

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Posluszenstwo w wierze
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 15, 2013, 21:12:34 »
Witaj... Ten problem mocno mnie dotyka, Dla mnie jest oczywiste, ze zamykanie się rozumu w sobie jest nierozumne. Rozum używany zna swoje ograniczenia i potrafi mówić nie wiem. I to w różnych aspektach. Potrafi mówić , ze ktoś zasługuje na wiarę lub podważać taką cechę. W tym sensie zamykanie się rozumu jest dla mnie aktem nierozumnym i to aktem nieracjonalnej i nieuzasadnionej wiary.
A czy żaba jest piękna...


Autor: Siamak Jafari

Ja sądzę, że jest!
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2013, 22:41:04 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

Offline Robert Nowak

 • Moderator
 • ****
 • Wiadomości: 405
Odp: Posluszenstwo w wierze
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 15, 2013, 23:58:27 »
Zgadzam sie z tym co napisales. Kiedy jednak mysle o buncie Lucyfera. Ten bunt byl podyktowany impulsem czysto wewnetrznym i wyszedl od rozumu niezdeprawowanego w sposob naturalny. .Pierwsza inteligencja stworzona nie miala nic co moglo ja zdeprawowac a jednak dopuszcza sie aktu deprawacji. Tutaj widze, racje sw. Bonawentury jednak z pozycji sw. Tomasza nie moge zrezygnowac i tak jak to umiesciles na zdjeciu patrze na kwiat inteligencji dokladnie tak jak to stworzonko z twojego zdjecia.

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Posluszenstwo w wierze
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 16, 2013, 00:35:52 »
:)) Niesamowita interpretacja żaby i kwiatu lotosu:)
Czy my naprawdę możemy wiedzieć jakie były źródła buntu Lucyfera? Na moją intuicję nie był to rozum.
Pismo  (Jezus) mówi o spełnianiu pożądliwości. Czyli raczej emocje? Wola?

Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.
(Ew. Jana 8:41-47, Biblia Tysiąclecia)

 


* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

 • post Czytania na niedzielę, 24 stycznia 2021 - 24 Styczeń
 • Trzecia Niedziela zwykła

  (Jon 3,1-5.10)

  Pan przemówił do Jonasza po raz drugi tymi słowami: „Wstań, idź do Niniwy, wielkiego miasta, i głoś jej upomnienie, które Ja ci zlecam”. Jonasz wstał i poszedł do Niniwy, jak Pan powiedział. Niniwa była miastem bardzo rozległym - na trzy dni drogi. Począł więc Jonasz iść przez miasto jeden dzień drogi i wołał, i głosił: „Jeszcze czterdzieści dni, a Niniwa zostanie zburzona”. I uwierzyli mieszkańcy Niniwy Bogu, ogłosili post i oblekli się w wory od największego do najmniejszego. Zobaczył Bóg czyny ich, że odwrócili się od swojego złego postępowania. I ulitował się Bóg nad niedolą, którą postanowił na nich sprowadzić, i nie zesłał jej.

  (Ps 25,4-5.6-7bc.8-9)

  REFREN: Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami

  Daj mi poznać Twoje drogi, Panie,naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami.Prowadź mnie w prawdzie według Twych pouczeń,Boże i Zbawco, w Tobie mam nadzieję.

  Wspomnij na swoje miłosierdzie, Panie,na swoją miłość, która trwa od wieków.Pamiętaj o mnie w swoim miłosierdziuze względu na dobroć Twą, Panie.

  Dobry jest Pan i prawy,dlatego wskazuje drogę grzesznikom.Pomaga pokornym czynić dobrze,uczy pokornych dróg swoich.

  (1 Kor 7,29-31)

  Mówię wam, bracia, czas jest krótki. Trzeba więc, aby ci, co mają żony, tak żyli, jakby byli nieżonaci, a ci, co płaczą, tak jakby nie płakali, ci zaś, co się radują, tak jakby się nie radowali; ci, co nabywają, jak gdyby nie posiadali; ci, co używają tego świata, tak jakby z niego nie korzystali. Przemija bowiem postać tego świata.

  Aklamacja (Mk 1,15)

  Bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

  (Mk 1,14-20)

  Gdy Jan został uwięziony, przyszedł Jezus do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. Jezus rzekł do nich: „Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi”. I natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim. Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni zostawili ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi i poszli za Nim.

  (Jon 3,1-5.10)

  Pan przemówił do Jonasza po raz drugi tymi słowami: „Wstań, idź do Niniwy, wielkiego miasta, i głoś jej upomnienie, które Ja ci zlecam”. Jonasz wstał i poszedł do Niniwy, jak Pan powiedział. Niniwa była miastem bardzo rozległym - na trzy dni drogi. Począł więc Jonasz iść przez miasto jeden dzień drogi i wołał, i głosił: „Jeszcze czterdzieści dni, a Niniwa zostanie zburzona”. I uwierzyli mieszkańcy Niniwy Bogu, ogłosili post i oblekli się w wory od największego do najmniejszego. Zobaczył Bóg czyny ich, że odwrócili się od swojego złego postępowania. I ulitował się Bóg nad niedolą, którą postanowił na nic...

Robert Nowak
Styczeń 20, 2019, 14:28:04 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1100 | Komentarze: 0

Ten tekst nie jest tekstem  dla ktorego trzeba szukac, jakis specjalnych srodkow  aby go zrozumiec. Tutaj Bog mowi jasno, ten Bog , ktory  wyprowadzil Izraelitow z Egiptu, nie jest Bogiem tylko dla Izraelitow. Ten Bog nie jest jakims lokalnym bostwem, ten Bog jest  Bogiem, Jedynym.
 Nie ma zadnej boskosci atomizowanej na rozne bostwa. Nie istnieje cos takiego jak boskosc nieosobowa, zrodlo energii  kosmicznej  czy  jakas  kosmiczna bezoosbowa rozumnosc, jak to na przyklad uwazal Arystoteles, czy jakas Mojra, ktora dyktuje przeznaczenie bogow i ludzi , jak to sobie wyobrazano w  spolecznosci greckiej.
 Wszystkie wierzenia w Boga, jakie znamy maja za  podstawe  znaki z ktorych sie wyczytuje  istnienie czegos co stoi za tym istnieniem jakim jest nasze istnienie  i istnienie tego wszystkiego co nas otacza. Jednak my  z tym istnieniem nie mielismy zadnego  kontaktu bezposredniego, nie mielismy zadnej  intuicji.
Pismo swiete wyjasnia powod nie posiadania takiej intuicji w opi...
Robert Nowak
Styczeń 06, 2019, 13:20:58 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1065 | Komentarze: 0


Wyj 19:1-24

 Niesamowite wydarzenie Bog wychodzi z ukrycia i daje materialne znaki swojej obecnosci. Te materialne znaki wzywaja do szacunku. Obecnosc Boga wymaga szacunku.  Ten szacunek wyraza sie w odpowiednim ubraniu i tym wszystkim co my nazywamy zasadami higienicznymi. To wszystko podyktowane jest tym, gdyz ma nastapic wielkie wydarzenie. To wydarzenie nie jest tylko wielkie dla Izraelitow, to jest wydarzenie , ktore dotyczy calej ludzkosci. Narod Izraelski jest nasieniem  Narodu Wybranego poniewaz w tym nasieniu  narodzi sie Jezus Chrystus ,ktory przez swoja meke Krzyzowa , Smierc i Zmartwychwstanie z tego nasienia uczyni cos co mozemy nazwac wielkim wybuchem, ktory daje poczatek Nowego Uniwersalnego Kosmopolitycznego Narodu. Ten narod to nie jakas jedna kultura to narod Wybrany z Ludzkosci ale nie Ludzkosc jako taka.
Bog swojemu narodowi stawia wymagania istnieja jakies wyrazy zewnetrznego szacunku i wewnetrznej postawy:" ... jeśli pilnie słuchać będziecie...
Robert Nowak
Grudzień 30, 2018, 22:47:47 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1288 | Komentarze: 0

  Wyj 18: 1- 27

Osobiscie jestem zafascynowany tym obrazkiem z zycia Mojzesza. Tutaj nastepuje cos takiego co w jezyku wspolczesnym mozemy nazwac polaczeniem rodzin. Mojzesz na pustyni odzyskuje kontakt ze swoja zona I dziecmi od ktorych byl oddalony w moim mniemaniu ze wzgledow bezpieczenswa dla swojej rodziny.
Z drugiej strony ukazana jest madrosc ludzka I otwrtosc Mojzesza na dobre rady. Tesc Mojzesza daje Mojzeszowi rada aby lud I mojzesz  nie czuli sie za bardzo obciazeni wszystkimi konfliktami jakie przezywa wspolnota. Mojzesz rade starcow, ktora byla w Egipcie zastepuje nowa forma organizacyjna.  Ustanawia przelozonych nad kazda dziesiatka, setka y tysiacem . Izraelitow.
Tak wiec wszystkie bierzace sprawy byly zalatwiane przez  tych ktorych Mojzesz ustanowil jako przelozonych   waga sprawy decydowala do jakiego przelozonego trzeba sie zwrocic. Mojzesz zalatwial sprawy najistotniejsze I byl w pozycji   najwyzszejw wladzy  wykonawczej , sadowniczej I ustawod...
Robert Nowak
Grudzień 23, 2018, 13:58:16 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1119 | Komentarze: 0

 Wyj 17:8-16

Oto pojawia sie nowa grozba przed  Izraelitami w Refidim  pojawiaja sie Amalekici gotowi do bitwy. Ja sobie wyobrazam, ze kosztownosci jakie otrzymali Izraelici w Egipcie, byly  przyczyna pojawienia sie Amalekitow. Do tego czasu Izraelici nie stoczyli zadnej bitwy, nie maja zadnego doswiadczenia  wojennego. Nie jest to pierwsza sytuacja , ktora  stawia  lud izraelski przed  zaglada. Amalekici mieli plan prosty zlupic  kosztownosci, pozabijac tych , ktorych uznaja za bezuzytecznych i  jencow wojennych zdrowych , mlodych i silnych sprzedac na targu niewolnikow.
 Lup wydawal sie latwy.
 Izraelici nie maja zadnego wyjscia, tutaj  trzeba podjac walke. Mojzesz  wybiera na przywodce mlodego Jozuego  i on prowadzi do bitwy na predce utworzone wojsko.
Pismo Swiete mowi, ze zwyciestwo w bitwie nalezalo do Izraelitow, natomiast  dla Amalekitow ta bitwa znaczyla koniec ich istnienia to co chcieli uczynic z Izraelem to spotkalo ich jednak zwyciestwo w tej bitw...
Robert Nowak
Grudzień 09, 2018, 13:41:57 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1183 | Komentarze: 0

Wyj 17:1-7

"Czy też Pan jest rzeczywiście wśród nas, czy nie?"

Ja osobiscie tutaj zastanawiam sie nad paczatkiem tego pytania. Gdzie narodzilo sie takie pytanie po fakcie wyjscia z Egiptu i tego wszystkiego co nastapilo z wojskiem  faraona.? To pytanie w moim odczuciu rodzi sie w swiadomosci spolecznej, nie jest to pytanie konkretnej osoby tylko spoleczenstwa.
Swiadomosc spoleczna nie jest czyms co spontanicznie zawierza sie Bogu. Swiadomosc spoleczna  tutaj nie zyje prawda historyczna, nie ma pamieci czy raczej ta pamiec jest bardzo wybiorcza.
Pismo Swiete ukazuje wiez z Bogiem na plaszczyznie osobowej i jest to relacja  z Bogiem jaka ma Mojzesz i z drugiej strony swiadomosc ludu , ktory  jest bardzo bliski buntu i ukamieniowaniu Mojzesza.
Jezus Chrystus, kory wyprowadzanas z niewoli grzechu  w tym procesie wyzwolenczym nie tylko stanal przed niebezpieczenstwem smierci  . On ja przyjal . Odpowiedzia na dzialalnosc Jezusa Chrystusa byl wyrok smier...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.