* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Petra – jedno z najdziwniejszych i zachwycających miast starożytnych  (Przeczytany 2746 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
____PETRA DLA WYTRWAŁYCH :)))))

Użytkownik YT Sydon777 zaprasza w podróż do niezwykłego starożytnego miasta Petra, znajdującego się w Jordanii. Dźwięki wschodniej muzyki i jakość HD filmu pozwolą nam się poczuć, jakbyśmy tam byli!

Petra w 2007 r. znalazła się na liście siedmiu nowych cudów świata i oczywiście wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał -- wąwóz As-Sik.

____

(Część 1) W okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e., Petra przeżywała czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków. Dzięki lokalizacji na skrzyżowaniu szlaków handlowych - z Indii do Egiptu oraz z południowej Arabii do Syrii - Petra stała się ważnym węzłem komunikacyjnym i handlowym w tym regionie. Nabatejczycy z Petry czerpali zyski zarówno z zaopatrywania karawan w wodę, jak również z nakładanych na kupców różnych opłat i handlu towarami. Bezpieczne położenie miasta wśród skał to dodatkowy czynnik, który wpłynął na wzrost znaczenia Nabatejczyków i rozkwit Petry.

Petra słynie z wielu unikalnych budowli wykutych w skałach. W filmie pokazana jest min. najsłynniejsza budowla czyli Khazneh (El Khazneh Faraoun) powstała ok. I-II w. n.e., zwana przez Beduinów "Skarbcem Faraona". Obiekt ten powszechnie jest znany z filmu "Indiana Jones i ostatnia krucjata" jako świątynia chroniąca Świętego Graala. W rejonie Teatru (obiekt z I w. n.e. mieszczący do 10 tysięcy widzów) na pewien czas schodzimy z głównego traktu, aby zobaczyć rejony rzadko odwiedzane przez turystów. Tam min. na zbliżeniu oglądamy górę Hor (Harun), gdzie stoi meczet zbudowany nad starodawnym grobowcem Aarona (starszego brata Mojżesza). Miejsce to czczone jest przez muzułmanów, chrześcijan i żydów.

(Część 2) Po przejściu przez centralny trakt Petry docieramy do miasta rzymskiego. Cesarz Trajan zajął Petrę w 106 r. i ustanowił tu stolicę nowej prowincji rzymskiej - Arabii. W ramach Pax Romana Petra za czasów rzymskich przeżywała swój ekonomiczny i kulturowy renesans.
W okresie wypraw krzyżowych Petra była zajęta przez krzyżowców. Miasto zdobyte następnie przez Saladyna, zostało w znacznym stopniu zniszczone i popadło w ruinę. Przez całe wieki Beduini zabraniali wstępu obcym i w świecie zachodnim zapomniano o położeniu Petry.
Dopiero w 1812 r. szwajcarski badacz Johann Burckhardt po przejściu na Islam jako Ibrahim został dopuszczony do grobu Aarona. Po powrocie do Europy Burckhardt opisał Petrę odkrywając ją na nowo.

W tej części filmu min. pokazano Deir, czyli "Klasztor" -- nazwa pochodzi z okresu bizantyjskiego, kiedy to w budowli tej rzeczywiście znajdował się klasztor chrześcijański. Ta imponująca budowla powstała najprawdopodobniej w okresie panowania ostatniego króla nabatejskiego -- Rabela II (70-106 n.e.). Imponująco wygląda też wielki zespół Grobowców Królewskich na tzw. Ścianie Królewskiej, na który składają się „Grób Urny", „Grób Jedwabny", „Grób Koryncki" i monumentalny „Grób Pałacowy". (za Sydon777)

Architektoniczne kolosy starożytności. Petra.
____
Dla mniej wytrwałych, a za to lubiących słuchać opowieści - film National Geographic Channel z serii Architektoniczne kolosy starożytności "Petra".
Tak naprawdę, to długość filmów dla wytrwałych i mniej wytrwałych jest podobna :)))))
____
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2015, 18:16:04 wysłana przez admin »

Offline Uczen_Sokratesa

  • UĹźytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1217
Odp: Petra – jedno z najdziwniejszych i zachwycających miast starożytnych
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 18, 2013, 02:27:23 »
Niesamowite miejsce ! Znakomite filmy i doskonale opracowane. Fantastyczny artykuł. Dziękuję Puello :)) Jeszcze muzyka:))

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: Petra – jedno z najdziwniejszych i zachwycających miast starożytnych
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 19, 2013, 12:01:53 »
A tak, jeszcze muzyka! Wiem, Sokratesie, że masz na myśli tę towarzysząca filmowi, ja jednak znalazłam teledysk nagrany w Petrze - Sisters od Mercy - "Dominion" :)
Jak widać nie tylko filmowców fascynuje to miejsce

The Sisters Of Mercy - Dominion ( Oficial Video HD )


Ruiny Petry można też rozpoznać w teledysku do "Im Nin'Alu". Ofra Haza urodziła się w rodzinie żydowskich imigrantów z Jemenu.

Im Nin'Alu - Ofra Haza

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.