* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: 2013-02-28_Czytania na każdy dzień - czwartek, 28 lutego 2013  (Przeczytany 1685 razy)

Offline Xajda

• Xajda
  • Użytkownik
  • *
(Jr 17,5-10)
To mówi Pan Bóg: Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku i który w ciele upatruje swą siłę, a od Pana odwraca swe serce. Jest on podobny do dzikiego krzaka na stepie, nie dostrzega, gdy przychodzi szczęście; wybiera miejsca spalone na pustyni, ziemię słoną i bezludną. Błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu, i Pan jest jego nadzieją. Jest on podobny do drzewa zasadzonego nad wodą, co swe korzenie puszcza ku strumieniowi; nie obawia się, skoro przyjdzie upał, bo utrzyma zielone liście; także w roku posuchy nie doznaje niepokoju i nie przestaje wydawać owoców. Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i niepoprawne - któż je zgłębi? Ja, Pan, badam serce i doświadczam nerki, bym mógł każdemu oddać stosownie do jego postępowania, według owoców jego uczynków.

(Ps 1,1-4.6)
REFREN: Błogosławiony, kto zaufał Panu

Błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych,
nie wchodzi na drogę grzeszników
i nie zasiada w gronie szyderców,
lecz w prawie Pańskim upodobał sobie
i rozmyśla nad nim dniem i nocą.

On jest jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą,
które wydaje owoc w swoim czasie,
liście jego nie więdną,
a wszystko, co czyni, jest udane.

Co innego grzesznicy:
są jak plewa, którą wiatr rozmiata.
Albowiem znana jest Panu droga sprawiedliwych,
a droga występnych zaginie.

(Łk 8,15)
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże i wydają owoc przez swą wytrwałość.

(Łk 16,19-31)
Jezus powiedział do faryzeuszów: Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił. U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu. Lecz Abraham odrzekł: Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać. Tamten rzekł: Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki. Lecz Abraham odparł: Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają. Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą. Odpowiedział mu: Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą.
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2013, 22:55:55 wysłana przez Teofil »

Offline Xajda

• Xajda
  • Użytkownik
  • *
Odp: Czytania na każdy dzień - czwartek, 28 lutego 2013
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2013, 22:30:16 »
Dziś na mszy  bardzo mocno utkwiły mi słowa Ewangelii :
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą."
To jest chyba nasz ludzki problem, że my nie umiemy słuchać, bo chcemy dotknąć. A dotknąć przecież mogę właśnie przez słuchanie....
I wrócę się do Jeremiasza, bo te słowa od rana  właśnie mnie "dręczyły"  : "Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i niepoprawne - któż je zgłębi? " i zastanawiam się, Słowo Boże  nie rozważam literalnie , ale właśnie sercem . I słowa wcześniejsze mogłabym poraktować jako kompletną odpowiedź - "Błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu, i Pan jest jego nadzieją." -bo czyż serce z ufnością i nadzieją  zwrócone ku Bogu, może zawieść ....A jednak może, bo i tak  raz poczuję się wręcz świętą, a innym razem  upadam ...  Pan poprzez Jeremiasza  mówi jednak  dalej :"Ja, Pan, badam serce i doświadczam nerki, bym mógł każdemu oddać stosownie do jego postępowania, według owoców jego uczynków." . I to słuchanie Boga , nie tylko mówienie do Niego uważam za bardzo ważne. Bo to On jedynie   może mnie przeniknąć i ukazać całą prawdę o mnie.
"Mów do mnie Panie, bo sługa twój słucha" - te słowa zawsze pojawiają sie na mych ustach, gdy chcę z Bogiem rozmawiać, bo to On ma przede wszystkim mówić do mnie.

Offline Teofil

• Administrator
Odp: Czytania na każdy dzień - czwartek, 28 lutego 2013
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 28, 2013, 22:48:43 »
Dziękuję Ci Xajdo za refleksję i świadectwo. Zapraszam do kontynuowania. Jakby się jeszcze dało namówić Iskrę, żeby też wstawiał swoje refleksje to byłoby fajnie, zapraszam. Może Sokrates zauważy i też coś napisze. Pozdrawiam serdecznie  :) :)

* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

• post Czytania na niedzielę, 21 października 2018 - 21 Październik
  • Niedziela XXIX tygodnia okresu zwykłego

(Iz 53, 10-11)

Spodobało się Panu zmiażdżyć swojego Sługę cierpieniem. Jeśli On wyda swe życie na ofiarę za grzechy, ujrzy potomstwo, dni swe przedłuży, a wola Pańska spełni się przez Niego. Po udrękach swej duszy ujrzy światło i nim się nasyci. Sprawiedliwy mój Sługa usprawiedliwi wielu, ich nieprawości On sam dźwigać będzie.

(Iz 53, 10-11)

Spodobało się Panu zmiażdżyć swojego Sługę cierpieniem. Jeśli On wyda swe życie na ofiarę za grzechy, ujrzy potomstwo, dni swe przedłuży, a wola Pańska spełni się przez Niego. Po udrękach swej duszy ujrzy światło i nim się nasyci. Sprawiedliwy mój Sługa usprawiedliwi wielu, ich nieprawości On sam dźwigać będzie.

(Ps 33 (32), 4-5. 18-19. 20 i 22)

REFREN: Okaż swą łaskę ufającym Tobie

Słowo Pana jest prawe, a każde Jego dzieło godne zaufania.On miłuje prawo i sprawiedliwość, ziemia jest pełna Jego łaski.

Oczy Pana zwrócone na bogobojnych, na tych, którzy oczekują Jego łaski,aby ocalił ich życie od śmierci i żywił ich w czasie głodu.

Dusza nasza oczekuje Pana, On jest naszą pomocą i tarczą.Panie, niech nas ogarnie Twoja łaska, według nadziei pokładanej w Tobie.

(Ps 33 (32), 4-5. 18-19. 20 i 22)

REFREN: Okaż swą łaskę ufającym Tobie

Słowo Pana jest prawe, a każde Jego dzieło godne zaufania.On miłuje prawo i sprawiedliwość, ziemia jest pełna Jego łaski.

Oczy Pana zwrócone na bogobojnych, na tych, którzy oczekują Jego łaski,aby ocalił ich życie od śmierci i żywił ich w czasie głodu.

Dusza nasza oczekuje Pana, On jest naszą pomocą i tarczą.Panie, niech nas ogarnie Twoja łaska, według nadziei pokładanej w Tobie.

(Hbr 4, 14-16)

Mając arcykapłana wielkiego, który przeszedł przez niebiosa, Jezusa, Syna Bożego, trwajmy mocno w wyznawaniu wiary. Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz poddanego próbie pod każdym względem podobnie jak my – z wyjątkiem grzechu. Przybliżmy się więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy doznali miłosierdzia i znaleźli łaskę pomocy w stosownej chwili.

(Hbr 4, 14-16)

Mając arcykapłana wielkiego, który przeszedł przez niebiosa, Jezusa, Syna Bożego, trwajmy mocno w wyznawaniu wiary. Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz poddanego próbie pod każdym względem podobnie jak my – z wyjątkiem grzechu. Przybliżmy się więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy doznali miłosierdzia i znaleźli łaskę pomocy w stosownej chwili.

(Mk 10, 45)

Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu.

(Mk 10, 45)

Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu.

(Mk 10, 35-45)

Jakub i Jan, synowie Zebedeusza, podeszli do Jezusa i rzekli: "Nauczycielu, pragniemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy". On ich zapytał: "Co chcecie, żebym wam uczynił?" Rzekli Mu: "Daj nam, ...

Robert Nowak
Dzisiaj o 14:47:05 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 9 | Komentarze: 0

Wj 14: 10-31

Ten fragment osobiscie  wzbudza we mnie podziw i utwierdza w przekonaniu o dzialaniu Boga, ktore nie dzieje sie w swiecie ducha lecz dotyka wydarzen w historii.  Wyjscia Izraelitow z Egiptu nie byloby mozliwe bez dzialania  Boga. "Czyż nie mówiliśmy ci wyraźnie w Egipcie: Zostaw nas w spokoju, chcemy służyć Egipcjanom.(v.12).  Tutaj mamy odzwiek tego co bylo w Egipcie. Mojzesz i Aaron  nie byli wstanie wzbudzic u swoich ziomkow uczuc wyzwolenczych. Izraelici wydawali sie byc pogodzeni z losem.
Wyobrazmy sobie, ze wyjscie z Egiptu  dokonalo sie pod wplywem  zabiegow demagogicznych Aarona , ambicji politycznej Mojzesza i  z przyczyny pewnych klesk naturalnych jakie poprzedzaly na przyklad Rewolucje we Francji. Mysle tu o latach suszy i nieurodzaju przed wybuchem rewolucji.Wyobrazmy sobie ten caly splot okolicznosci  naturalnych sprawil, ze Izraelici wyruszli w droge, szukajac obszaru gdzie moga prowadzic zycie wolne teraz natomiast znalezli sie w sytuacji po...
Robert Nowak
Październik 14, 2018, 14:24:31 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 21 | Komentarze: 0

WJ. 14: 1-9
" Pan uczynił upartym serce faraona, króla egipskiego, który urządził pościg za Izraelitami."

Pismo Swiete mowi o sercu faraona osobiscie mysle, ze serce faraona moze byc  obrazem wielu serc , ktore jakby staja sie kamienne. Ta kamiennosc serca w  tym fragmencie Pisma swietego jest przypisana dzialaniu  Boga.
W moim przekonaniu  Pismo Swiete ukazuje, ze zawsze mamy doczynienie z dzialaniem Boga. Dzialanie Boga jest rowniez wtedy kiedy Bog nie dziala. Dzialanie Boga stwarza pewna przestrzen w ktorej moga sie realizowac nasze dzialania. Faraon moze dzialac  od samego siebie, jego wola, rozum i uczucia moga byc poczatkiem dzialania.   To jest mozliwe przez dzialanie Boga, ktore nie  jest dzialaniem niszczacym ludzka wolnosc. Wolnosc zaistniala w stworczym akcie Boga i swiadectwem tej wolnosci jest swiat aniolow zbuntowanych jak rowniez dzialania ludzkie , ktore  staja sie imitacja dzialan aniolow, ktore odeszly od jednosci z Bogiem. Istnienie zla w swiec...
Robert Nowak
Październik 07, 2018, 15:41:31 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 21 | Komentarze: 0

Wj 13:17-22

A Pan szedł przed nimi podczas dnia, jako słup obłoku, by ich prowadzić drogą, podczas nocy zaś jako słup ognia, aby im świecić, żeby mogli iść we dnie i w nocy.

Teolodzy moga prowadzic dyskusje o to kto naprawde byl   tym slupem ognia czy obloku, bezposrednio Bog czy  aniol. Ja osobiscie mysle o obecnosci rzeczywistej aniola. Ta obecnosc byla dla mnie  wypelnieniem woli Boga. Kiedy Bog zleca jakas czynnosc ten, ktory ja wykonuje jest calkowicie identyfikowany z tym , ktory upowaznil do takiej czynnosci.
Kiedy prowadzi Aniol Boga to jest tak jakby prowadzil sam Bog.
Jesli chodzi o samego Boga Jego nieskonczonosc, Jego Wscechmoc jest dla nas nie do pojecia. Osobiscie wierze, ze  Niebo jest  ta czesc  rzeczywistosci stworzonej przez Boga, gdzie jest mozliwe doswiadczyc bezposrednio Jego obecnosc. W swiecie materialnym ta obecnosc jest ukryta.
Bog sam w sobie nie jest Niebem i jedynie gdzie jest  w pelni obecny bez zadnych znakow obecno...
Robert Nowak
Wrzesień 30, 2018, 15:22:41 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 34 | Komentarze: 0

Wj 13 :9-16

Obrzedy liturgiczne i wydarzenie historyczne.
 Znamy historie Egiptu z roznych znalezisk  archeologicznych i takze   jest nam znane pismo egipskie. Panstwo egipskie  ma historie 3000 lat.  Najstarsze panstwa Europy sa jakby w polowie historii Egiptu. Ile rzeczy moglo sie wydarzyc w historii panstwa, ktore w momencie wyjscia Izraelitow  trwalo  juz okolo 1500 lat i po wyjsciu  Izraelitow  jego historia obejmowala   dalsze 1500 lat.
Wyjscie Izraelitow to dla  Egiptu jakis niemily epizod. Z imperium wychodzi jakas etnia, ktora byla  czyms takim jak jakis oboz emigrantow w okresie epoki Ramzesow w Egipcie.
Ja osobiscie nie znam zadnej wzmianki egipskiej, ktora by odnotowala  to wydarzenie w historii Egiptu. To wydarzenie moglo byc podobne do autolikwidacji obozu emigrantow.  Jednak ta historia jest zapisana w obrzedach kultycznych  Izraelitow.
Ten fragment Pisma Swietego mowi o obrzedach  liturgicznych i tlumaczy ich sens

Gdy cię syn ...
Robert Nowak
Wrzesień 23, 2018, 14:36:47 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 26 | Komentarze: 0

Osobiscie  dla mnie wyjscie Izraelitow z niewoli egipskiej jest wydarzeniem o wiele wazniejszym jak na przyklad dzien w ktorym czlowiek zostawil swoj slad na Ksiezycu.  Ten dzien a wlasciwie  noc jest momentem w ktorym Bog wychodzi ze swego ukrycia. Dzialanie  Boga jest dzialaniem bezposrednim. Bog bierze w opieke caly narod. Bog od tego momentu zaczyna  ksztaltowac ludzkosc w malym zalazku jakim jest narod Izraelski
Tutaj mozemy zapytac o inne religie inarody swiata. Jaki tam jest Bog. Dla mnie we wszystkich religiach i narodach istnieje dzialanie  prawdziwego Boga z tym , ze jest ono ukryte.Wszystkie narody swiata sa pod panowaniem Boga, w nich realizuje sie bozy plan jednak w tych narodach, impuls bozy jest przesloniety przez  elementy czysto ludzkie.
Osobiscie wierze, ze Jezus Chrystus jest objawieniem Boga dlacalej ludzkosci. Izrael Starego Testamentu to lud zlozony z 12 plemion , ktore pochodza z dwunastu synow Jakuba, ktory tez byl nazwany Izraelem. Nowy lud pochodzi...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.