* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Groźne żywioły – Tornada i huragany  (Przeczytany 2695 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Groźne żywioły – Tornada i huragany
« dnia: Październik 24, 2013, 22:02:55 »
Tornado (z hiszp. tronada – burza; w polskiej terminologii trąba powietrzna) to gwałtownie wirująca kolumna powietrza, będąca jednocześnie w kontakcie z powierzchnią ziemi i podstawą cumulonimbusa lub rzadziej wypiętrzonego cumulusa. Tornada osiągają różne rozmiary. Zwykle przyjmują postać widzialnego leja kondensacyjnego, węższym końcem dotykającego ziemi. Dolna część leja jest często otoczona chmurą odłamków i pyłu.
____Pełen napięcia film "Zabójcze żywioły - Supertornado" pokazuje co by się stało gdyby tornado o prędkości 560km/h uderzyło w gęsto zaludnione miasto.

Tornada zaobserwowano na każdym kontynencie oprócz Antarktydy, jednak najwięcej tornad rocznie notuje się w Stanach Zjednoczonych. Niektóre z tornad osiągają prędkość wiatru ponad 480 km/h, szerokość leja 1,5 km i przemierzają do 100 km dotykając ziemi. Zmiatają i potrafią "wchłaniać" wszystko, co napotkają na swojej drodze...
Siłę tornad mierzy się w skali Fujity. Większość najbardziej niszczycielskich tornad formuje się w chmurach burzowych zwanych superkomórkami.
____

http://www.youtube.com/watch?v=OsFLqCoVMw____Film "Zabójcze huragany" z serii Discovery i National Geographics opowda o tym, jak powstają huragany i jaką mają siłę uderzenia. Ciekawy dokument pokazuje wielka moc tego żywiołu.

Huragan to zjawisko silnego wiatru, w którym średnia prędkość wynosi powyżej 33 m/s (nie mniej niż 12° w skali Beauforta). Siłę huraganów mierzy się za pomocą skali Saffira-Simpsona, gdzie 5 stanowi zjawisko o nasileniu ekstremalnym.
Najczęściej mianem huraganów określa się odpowiednio silne cyklony tropikalne. Huragan jest nazwą stosowaną dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego, natomiast tajfun - dla sztormów nad akwenami Oceanu Indyjskiego czy Oceanu Spokojnego. Minem orkanu określamy huragan atlantycki docierający do Europy, w tym Polski.
Huragany powstają nad akwenami, w których temperatura wody przekracza 26 stopni Celsjusza. Huragany tworzą się nad wodami Atlantyku, a najbardziej narażonymi na nie obszarami świata są południowe rejony Stanów Zjednoczonych oraz wybrzeża Afryki.
____
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2015, 19:58:33 wysłana przez admin »

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: Groźne żywioły – Tornado
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2013, 22:05:25 »
Ostatnio badacze z Uniwersytetu w Missouri odkryli związek między temperaturą powierzchni Pacyfiku a torem ruchu trąby powietrznej.

Zespół ekspertów, kierowany przez Laurel'a McCoy'a i Tony'ego Lupo, zauważył, że kiedy temperatura powierzchni Pacyfiku była wyższa od średniej, w Stanach Zjednoczonych odnotowano 20-procentowy wzrost częstości występowania tornad; co ważniejsze, zauważono, że uderzały one w miejsca położone na zachód i na północ od "alei tornad".
Z kolei, w przypadku, kiedy temperatura ta była niższa od średniej, tornada wykazywały tendencję do omijania południowych stanów.

- Różnica w temperaturze wody w oceanie wpływa na trasę prądów strumieniowych (czyli strumieni, przenoszących ogromne masy powietrza z zachodu na wschód), które przechodzą przez Pacyfik i ostatecznie trafiają do USA. Tworzenie się tornad w Ameryce Północnej powiązane jest zazwyczaj właśnie z tymi prądami, więc zjawisko to wyjaśnia wzrost liczby tornad i zmiany ich lokalizacji, w momencie wahania temperatury - wyjaśnił McCoy.
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2013, 22:07:24 wysłana przez Puella Clara »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.