* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: 1 XI - Uroczystość Wszystkich Świętych  (Przeczytany 1128 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
1 XI - Uroczystość Wszystkich Świętych
« dnia: Październik 28, 2013, 15:17:54 »
Wszystkich Świętych (łac. festum omnium sanctorum)  to rzymskokatolickie święto (uznają je też kościół anglikański i wiele z luterańskich) obchodzone 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych. Z założenia więc ta uroczystość ma charakter radosny i pełen nadziei, gdyż wezwaniem dla każdego wiernego jest dążenie do świętości, by dołączyć do świętych w Niebie.

Litaniae Sanctorum - Litania do wszystkich świętych
____
Święto wywodzi się z uroczystości, w której oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom, obchodzonej dawniej w dniu 13 maja. Papież Grzegorz III w 731 roku przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada i rozszerzył na wszystkich świętych Kościoła.

Pierwszy listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. Święto to ma charakter głównie katolicki, ale zwyczajowo w Polsce obchodzą je również osoby innych wyznań, religii lub niewierzące. Jest to wyraz pamięci oraz szacunku dla  zmarłych. W świadomości ludzi utrwaliła się nazwa "Święto Zmarłych", pozostałość po czasach PRL-owskich prób zeświecczenia święta .
____
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2013, 14:40:48 wysłana przez Puella Clara »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.