* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: 2 XI - Dzień Zaduszny  (Przeczytany 1228 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
2 XI - Dzień Zaduszny
« dnia: Październik 28, 2013, 15:38:50 »
Dzień Zaduszny jest dniem wspominania i modlitw za zmarłych. Dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan zachodnich jest to dzień modlitw za wszystkich wiernych, którzy odeszli już z tego świata, a ich dusze przebywają teraz w czyśćcu.

Stare Powązki w Warszawie
____
Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 św. Odilon, opat z Cluny, jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. Jako datę wyznaczył pierwszy dzień po Wszystkich Świętych. W XIII wieku tradycja ta rozpowszechniła się w całym Kościele katolickim.

Pamięć o zmarłych znajduje również bardziej świecki wyraz. Organizuje się zaduszkowe koncerty, wystawy i spektakle, poświęcone zmarłym artystom, wydaje okolicznościowe czasopisma i książki.
Jest to też dzień rozważań nad przemijaniem, życiem, jego ulotnością i tym, co czeka nas po życiu ziemskim... I oczywiście ciąg dalszy odwiedzania cmentarzy, by okazać cześć i szacunek naszym zmarłym.
____

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.