* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Ze względu na brak oznaczeń kategorii wiekowych w zamieszczanych materiałach z Youtube itp., aby chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią, zalecamy rodzicom sprawdzenie dopuszczalnej kategorii wiekowej i samodzielne podjęcie decyzji. Dzieci zapraszamy do odwiedzenia działu:

Autor Wątek: Halloween w Ameryce Północnej  (Przeczytany 3505 razy)

Offline marylaossowska

  • Moderator
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Halloween w Ameryce Północnej
« dnia: Październik 29, 2013, 20:03:05 »
_Halloween jest świętem obchodzonym w wielu krajach kultury chrześcijańskiej w dniu 31 października. Nazwa Halloween powstała około 1745 roku i jest skrótem od All Hallows’ Evening, czyli wieczoru Wszystkich Świętych. Niekiedy używana jest także nazwa Hallowe’en lub All Hallows’ Eve.
_

Jak powstało święto Halloween

Korzenie Halloween sięgają celtyckiego obrządku Samhain (czyt. sauń), najważniejszego święta starożytnych Celtów, którego nazwa oznaczała koniec lata (sam e fuin). Święto Samhain związane było z zakończeniem żniw oraz końcem roku wg kalendarza celtyckiego. Był to okres przygotowywania zapasów na zimę. Starożytni Celtowie wierzyli, że 31 października - w noc wigilii Samhain - zacierają się granice pomiędzy światem żywych i umarłych, a duchy osób, które zmarły w trakcie minionego roku zstępują na ziemię w poszukiwaniu żywych, by w nich zamieszkać przez następny rok. Wg Celtów duchy, które powróciły do życia, mają władzę sprowadzania chorób i niszczenia  plonów.

Ważnym elementem obchodów festiwalu plonów było palenie ognisk. Celtowie wierzyli, że płonące ogniska dodają słońcu sił w walce z ciemnością i chłodem. Do ognia zlatywały się liczne owady, a z kolei ich obecność przyciągała nietoperze, stąd jednym z wielu symboli Halloween są te skrzydlate, owadożerne ssaki.  Innym symbolem Samhain były noszone przez celtyckich kapłanów - druidów czarne stroje oraz duże rzepy - powycinane na podobieństwo demonów. Właśnie z potrzeby odstraszania i udobruchania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w Halloween. Natomiast czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały Celtom przyszłość.


Obraz Daniela Maclise pokazujący zabawę z okazji Halloween w Blarney w Irlandii, 1832 rok

Pod wpływem chrześcijaństwa obchody Samhain zaczęły zanikać, gdy w 998 roku Kościół przeniósł uroczystość Wszystkich Świętych z maja na 1 listopada oraz wprowadził Dzień Zaduszny. Obchody Halloween są najpopularniejsze w Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz w USA i Kanadzie, dokąd celtycką tradycję sprowadzili irlandzcy imigranci w latach 40. XIX wieku. W Polsce święto Halloween pojawiło się w latach 90. ubiegłego wieku.

Dominującymi kolorami Halloween są czarny i pomarańczowy.

Trick or Treat, czyli Poczęstunek albo Psikus


_Trick or Treat to zwyczaj chodzenia po domach przebranych w kostiumy dzieci i zbierania przez nie słodyczy. Nazwa pochodzi od słów, jakimi witają się przebierańcy. Tradycja przebierania się oraz chodzenia od domu do domu i proszenia o  poczęstunek wywodzi się ze średniowiecza. Przypomina “souling”– kiedy to biedacy chodzili od drzwi do drzwi w dniu 1 listopada, czyli w Hallowmas i w zamian za pobożny śpiew oraz modlitwę za zmarłych w All Sauls Day (Dzień Zaduszny), dostawali słodki poczęstunek. Obyczaj ten powstał w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a później rozprzestrzenił się na kontynencie europejskim i sięgnął na południe, aż po Włochy. Wspominał o nim Szekspir w swojej komedii “Dwaj panowie z Werony”. Tradycyjnym poczęstunkiem w tym dniu był soul cake (ciastko duszy).
_
Tradycyjny soul cake

Niektórzy badacze uważają, że zwyczaj Trick or Treat powstał w Ameryce Północnej niezależnie od brytyjskiej tradycji "souling". Nie ma bowiem dokumentów historycznych opisujących zwyczaje Halloween w Anglii czy Irlandii przed 1900 rokiem, a pierwsze wzmianki o tradycji Trick or Treat w Ameryce Północej pochodzą dopiero z 1911, gdy gazeta wydawana w kanadyjskim Kingston, w prowincji Ontario, blisko granicy z amerykańskim stanem Nowy Jork, zamieściła notatkę o grupie małych dzieci, które w dniu 31 października odwiedzały okoliczne domy i sklepy, a w zamian za recytowanie wierszyków oraz śpiewanie piosenek otrzymywały orzechy i słodycze. Następna wzmianka o tradycji Trick or Treat pochodzi z 1915 roku z Chicago. Tysiące pocztówek wyprodukowanych na przełomie XIX i XX wieku przedstawia przebrane w dniu Halloween dzieci, ale żadna z nich nie ukazuje zwyczaju chodzenia od drzwi do drzwi i proszenia o słodkości. Oficjalnie nazwa  “trick or treat” pojawiła się po raz pierwszy w 1934 roku. Dopiero w czasie II wojny światowej, gdy cukier był reglamentowany od 1942 aż do połowy 1947 roku, zwyczaj Trick or Treat rozpowszechnił się we wszystkich stanach USA i w Kanadzie.

Jack-o'-lantern czyli Dynia z Lampką

Jack-o'-lantern (niekiedy także Jack O'Lantern) to wydrążona i wyrzeźbiona dynia, ze światełkiem w środku. Tradycyjnie obcina się górę dyni, usuwa miąższ i pestki, następnie wycina jej grubą skórkę tak, by przypominała twarz, a w środek dyni wkłada świeczkę lub lampkę. Nazwa jack-o’-lantern nie jest popularna poza Północną Ameryką, chociaż zwyczaj wycinania dyni w Halloween jest znany w wielu innych krajach.

_Tradycja jack-o’-lantern pochodzi z folkloru irlandzkiego - opowieści ludowej o Jacku, leniwym a przebiegłym wieśniaku, który użył krzyża, żeby złapać diabła w pułapkę. Legenda mówi, że Jack fortelem zmusił diabła do wejścia na jabłoń, a gdy ten był już na górze drzewa, sprytny wieśniak szybko poustawiał krzyże wokół pnia, by diabeł nie mógł już zejść na ziemię.
_

Inna wersja opowiada o Jacku, który ścigany przez mieszkańców wsi, których okradł, natknął się w trakcie ucieczki na diabła. Zły bies oznajmił, że dla Jacka właśnie wybiła godzina śmierci. Przebiegły wieśniak odwlekł  jednak swoją śmierć, kusząc diabła szansą skłócenia goniących go mieszkańców wsi. Namówił czarta, by zamienił się w monetę, którą Jack będzie mógł zapłacić za skradzione dobra. Gdy później diabeł zniknie, przybierając inną postać, wieśniacy pobiją się, oskarżając się wzajemnie o kradzież. Czart zgodził się na ten iście diabelski plan. Przeistoczył się w srebrną monetę i wskoczył Jackowi do sakiewki…po to tylko, żeby znaleźć się obok złotego krzyżyka, który Jack właśnie podwędził w wiosce. Przebiegły wieśniak zacisnął mocno sznurki sakiewki, a moc krzyża pozbawiła szatana jego władzy. Czart został uwięziony w mieszku podstępnego wieśniaka. 

W obu wersjach legendy Jack zgodził się diabła wypuścić...pod warunkiem obietnicy, że zrezygnuje z jego duszy. Diabeł zgodził się na takie dictum, ale w rezultacie tej umowy Jack nie miał się gdzie po swojej śmierci podziać, bo i w piekle nie było już dla niego miejsca. Myśląc, że znowu czarta przechytrzy, zaczął się skarżyć, że bez światła nie może znaleźć na ziemi drogi, ale w zemście za fortel diabeł szyderczo rzucił mu bursztynowe światełko, którego nie imają się ognie piekielne. Jack wydrążył rzepę, włożył do środka światełko i ruszył w drogę...i tak krąży po ziemi bez chwili wytchnienia aż do dzisiaj jako Jack of the Lantern, czyli Jack z Latarnią.

Przebierańcy

Kostiumy na Halloween noszone są w dniu 31 października zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Przebieranie w tym dniu stało się popularne w Ameryce Północnej we wczesnych latach 1900. Pierwsze masowo produkowane kostiumy pojawiły się w latach 30. ubiegłego wieku. Kostiumy noszone na Halloween często przedstawiają istoty nadnaturalne - duchy, potwory, wampiry, szkielety czy czarownice. Inną popularną inspirację kostiumów na Halloween stanowią gwiazdy kultury pop, aktorzy, piosenkarze czy nawet prezydenci USA lub charaktery pochodzące z filmów animowanych.


 
Haunted House, czyli Dom W Którym Straszy

Z powodu swojego oczywistego związku z duchami Dom, W Którym Straszy kojarzy się właśnie z Halloween. Haunted Houses – ze swoją scenerią jak z filmów grozy - stanowią atrakcję nie tylko w miejscach publicznych -  jak parki, galerie, domy kultury czy kluby, gdzie cieszą się ogromną popularnością, lecz budowane są także na trawnikach przed prywatnymi domami. Haunted Houses powstają już od początku października, a ambicją twórców jest, by były jak najbardziej "straszne":
Best Halloween Houses

Halloween Train in Stanley Park - czyli miniaturowa kolejka w Parku Stanleya w Vancouver to bardzo rozbudowana wersja Haunted House. Popularna wśród dzieci jaki i dorosłych kolejka krąży pomiędzy dekoracjami i scenkami halloweenowymi. Połączona z  efektami dźwiękowymi impreza typu światło-dźwięk może wystraszyć najodważniejszych  ;D

Stanley Park Halloween Ghost Train, "Scary Fairy Tales"_

Oczywiście temat Halloween jest bardzo popularny także w sztuce amerykańskiej: filmach grozy - lepszej i gorszej jakości, rzeźbach, obrazach...


Rado Javor - Trick or Treat


Tom Shropshire - Halloween Dare


Rado Javor - The Pumpkin King

 
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2013, 21:02:31 wysłana przez marylaossowska »

Offline łukasz_marek

  • Użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 128
Odp: Halloween
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2013, 20:35:05 »
Fajnie Marylko to przedstawiłaś i opisałaś.....ciekawy artykuł, lecz ja wolę i preferuje nasze święta...Zaduszki i Wszystkich Świętych. U nas z kolei, jak wiesz też chodzą od domu do domu poprzebierani, ale kolędnicy i też dostają ciasteczka i nie tylko....dzieje się to jednak w innym czasie i z innej okazji.....
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2013, 20:42:45 wysłana przez łukasz_marek »

Offline marylaossowska

  • Moderator
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Odp: Halloween
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2013, 00:10:48 »
Halloween to zupełnie inne święto niż Wszystkich Świętych. Kojarzenie go z naszym polskim świętem to po prostu nieporozumienie. Być może powoduje to zbieżność czasowa...Halloween bowiem nie ma nic wspólnego ze świętem Wszystkich Świętych. Obchodzony jest w całkiem inny dzień i jest to zabawa przebierańców, głównie dzieci, które obdarowywane są wtedy słodkościami, podczas gdy 1 listopad to dzień zadumy, modlitwy za zmarłych i wspomnień o bliskich, którzy od nas już odeszli.

Każdy z nas jest przywiązany do świąt i uroczystości z naszego własnego kręgu kulturowego. Tych, do których przyzwyczailiśmy się w dzieciństwie i oczywiście tych, które zgodne są z wyznawaną przez nas wiarą. To przecież oczywiste. Nie ma najmniejszego sensu zastępować tradycyjnych POLSKICH świąt obcą tradycją, nie mającą z naszym kręgiem kulturowym nic wspólnego.

Bardzo mądrze pisze o tym profesor Legutko: http://wpolityce.pl/wydarzenia/66035-przejmujac-obce-zwyczaje-nie-jestesmy-szanowani-traktuje-sie-nas-jak-dzikusow-ktorym-mozna-dac-szklane-swiecidelka-aby-byli-wdzieczni-prof-legutko-o-imporcie-halloween-do-polski-nasz-wywiad

Warto jest natomiast poczytać o zwyczajach czy świętach w innych krajach i w innych kręgach kulturowych...
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2013, 17:36:32 wysłana przez marylaossowska »

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Kwiecień 23, 2014, 18:48:14 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 5276 | Komentarze: 11

__Prorosyjscy separatyści ze wschodniej Ukrainy porwali pracującego dla telewizji informacyjnej Vice News amerykańskiego dziennikarza Simona Ostrovsky'#039ego. Od wielu tygodni reporter relacjonował kryzys na Krymie i we wschodniej Ukrainie.

Kolejne odcinki jego reportaży zatytułowanych "quotRussian Roulette"quot umieszczaliśmy na portalu: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4254.0.html

Na zdjęciu po lewej zrobionym 13 kwietnia, reporter Simon Ostrovsky stoi obok zamaskowanego i uzbrojonego separatysty prorosyjskiego przed budynkiem milicji w Słowiańsku, 25 km od ukraińskiej granicy z Rosją. nbsp
_
foto: Efrem Lukatsky/The Associated Press
<...
Kwiecień 12, 2014, 21:28:55 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3428 | Komentarze: 1

__Pytanie o wolność mediów spotyka się w dzisiejszej Rosji z uśmieszkiem. Jeśli rozmawiasz ze zwyczajnym Rosjaninem będzie to uśmiech sceptycyzmu: "quotWolność mediów? Wolność słowa? Nie bądź durny, nie ma czegoś takiego"quot. Jeżeli rozmawiasz z dziennikarzem, szczególnie tym z prowincji, pracującym w państwowych mediach, uśmiech jest smutny i podszyty goryczą. Kryją się pod nim utracone zawodowe ideały i niemożność pisania o istotnych dla społeczeństwa sprawach, frustracja z powodu cenzury, wstyd ulegania nieustannej samocenzurze. Rosyjskie media technologicznie wkraczają w XXI wiek, ale telewizja cyfrowa, internetowe media czy błyszczące okładki czasopism ale mają bardzo mało wspólnego z wolnością słowa.
_

Dziennikarstwo w Rosji przeżywa poważny kryzys. ...
Kwiecień 08, 2014, 22:04:51 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3652 | Komentarze: 2

Film jest echem podróży do Polski, zarejestrowanym okiem kamery Maggie Okulskiej. Oto jej reminiscencje z wędrówki po naszym kraju:

"quotDroga Polsko! Co za wibracje!
Żyjemy w dziwnym świecie, nie uważasz? Każdy z nas ma własne opinie na temat innych krajów, nacji, języków… i większość z nich pochodzi z tego co “ktoś powiedział” lub “gdzieś to usłyszałem” - a nie z własnego doświadczenia. Podróżując po świecie, spotykałam się z wieloma różnymi opiniami o Polsce (o “mnie” jako Polce) - negatywnymi i pozytywnymi. Urodziłam się w Krakowie, jednak od dziecka przemieszczałam się i mieszkałam w wielu miejscach. Osobiście, widzę siebie jako obywatelkę świata. Zatem postanowiłam na własne oczy zobaczyć, a także zdokumentować - jak jest obecnie w Polsce? Mianowicie, w 2012 spakowałam moją kamerę i wyruszyłam do Polski. W ciągu 2-tygodni przejechałam ponad 1120 km pociągiem, od morza do gór. Odwiedziłam duże miasta jak Gdańsk, Kraków, Warszawa; zasmakowałam
...
Kwiecień 08, 2014, 21:21:28 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 7943 | Komentarze: 18

_Wstrząsający artykuł Piotra Lisiewicza o genezie katastrofy smoleńskiej, zacieraniu śladów i przywracaniu Polakom godności. Artykuł poniższy został opublikowany w Gazecie Polskiej.

Jako dopełnienie artykułu Lisiewicza gorąco polecam film Anity Gargas Anatomia Upadku.

Obie części filmu można obejrzeć tutaj: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4372.msg7380.html#msg7380
_
foto: Filip Klimaszewski/Agencja Gazeta

Anatomia zbrodni - no to opowiem Wam, co zdarzyło się w Smoleńsku

Pijany Wania z zepsutym traktorem słuchający ruskiego disco, zdolny do bezmyślnej brutal
...
Kwiecień 08, 2014, 20:00:50 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3276 | Komentarze: 0

Rosyjska propaganda próbuje przekonywać cały świat, że mieszkańcy wschodniej Ukrainy są bardzo pro-rosyjscy. Kibice dwóch rywalizujących ze sobą klubów z tej części Ukrainy - Metalista Charków i Szachtara Donieck WSPÓLNIE pokazali co naprawdę myślą o Władimirze Putinie. Interesujące, jak ich wspólna przyśpiewka "Putin ch..." spodobała się władzom na Kremlu :) Okazuje się, że nie tylko w Polsce kibice piłkarscy są patriotami.Źródło: http://censor.net.ua/video_news/279777/lozung_putin_hulo_stanovitsya_lyubimoyi_krichalkoyi_ukrainskih_futbolnyh_fanov_video
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 35
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.