* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Rz 8,26-30  (Przeczytany 2737 razy)

Offline Robert Nowak

 • Moderator
 • ****
 • Wiadomości: 405
Rz 8,26-30
« dnia: Październik 30, 2013, 12:16:47 »
Albowiem tych, których od wieków poznał, tych też przeznaczył na to, by się stali na wzór obrazu Jego Syna, aby On był pierworodnym między wielu braćmi. Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał - tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił - tych też obdarzył chwałą.Te slowa przez niektorych braci w wierze byly interpretowane jako przeznaczenie. Sa tacy, ktorych Bog wybral a pozniej usprawiedliwil. Osobiscie nie bardzo rozumie po co usprawiedliwiac tych , ktorych juz sie przeznaczono do zbawienia i tez nie bardzo rozumie misje Jezusa Chrystrusa, z nia czy bez niej przeznaczeni do zbawienia poprostu sie zbawiaja a przeznaczeni na potepienie sie potepiaja. Osobiscie wierze w przeznaczenie wszystkich ludzi do zbawienia, wierze ,ze dzielo odkupienia Jezusa Chrystusa dotyczy wszystkich bez wyjatku ludzi, wszystkich , ras, kultur, jezykow, narodow, wszystkich pokolen ludzkich tych przed narodzeniem i po narodzeniu Jezusav Chrystusa az do czasu, kiedy nastanie Nowe Niebo i Nowa  Ziemia. Potepienie jest osobistym aktem i wlasnym wyborem nie jest przeznaczeniem absolutnie nikogo.Zaden czlowiek nie rodzi sie jako antychryst, wrog Boga i przyjaciel szatana. W ludzkich genach nie ma przeznaczenia na potepienie. Ludzki kod genetyczny jest dla wszystkich taki sam  . Chwala Ci Panie za to do czego nas przeznaczyles i przeznaczajac  zachowujesz i szanujesz w pelni godnosc osoby ludzkiej jaka otrzymala w Twym akcie stworzenia i w Twych odwiecznych planach.Offline admin

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 242
Odp: Rz 8,26-30
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2013, 13:24:46 »
Witaj, Robercie :)
Ponieważ przy wstawianiu Twoich komentarzy biblijnych na stronie głównej muszę za każdym razem poprawiać polskie litery, których, jak sądzę, nie możesz używać na swoim komputerze, polecam używanie klawiatury online. Za pomocą takiej klawiatury możesz użyć polskie znaki klikając myszką na polskie litery. Potem wystarczy to skopiować i cały tekst jest po polsku. To znacznie ułatwi nam pracę i zwiększy atrakcyjność Twoich komentarzy dla czytelników.

Tu podaję link do klawiatury: http://polish.intertype.org/
W dużym okienku możesz pisać z normalnej klawiatury, a tylko polskie litery za pomocą tej wirtualnej.

Klawiatura pozwala również na pisanie znaków w innych językach (np. rosyjskim), co jest wygodne, gdy chcemy coś zacytować w oryginale.

Pozdrawiam :)

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: Rz 8,26-30
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2013, 15:46:09 »
Wg soteriologii odkupienie dotyczy wszystkich, ale zbawieni będą ci, którzy uwierzą, nawrócą się, przyjmą chrzest. To jest oficjalna droga wskazana w Objawieniu i kontynuowana w nauczaniu Kościoła. Inne interpretacje, których nie głosi oficjalne nauczanie Kościoła są co najwyżej wnioskami i różnymi gdybaniami teologicznymi...

Protestanci, opierając się na przeakcentowaniu aktu wiary w oparciu o fragment teologii łaski św. Pawła poklepują po ramieniu każdego, kto uzna Jezusa jako Pana i Zbawiciela i oznajmiają mu, że jest już zbawiony. Chociaż w czasie rozmów ekumenicznych okazuje się, że jednak myślą bardzo podobnie jak katolicy. Jednak Kościół rzymskokatolicki, opierając się na całej Biblii mówi, że samo uznanie Jezusa za Pana to za mało i oczywiście nasze dobre uczynki nas nie zbawią same w sobie, ale stanowią żywy akt wiary, bez czego nasza wiara jest martwa. I te uczynki powinny być aktem szczerej miłości, inaczej są tylko jak hałaśliwe cymbały, czy trąby i nie mają wartości dla Boga, bo służą ludzkiemu poklaskowi, albo własnej satysfakcji.

Sprawa predestynacji, przeakcentowana przez niektórych protestantów dotyczy wybrania. Tu nie chodzi o to, że pewni ludzie są z góry skazani na potępienie a inni przeznaczeni do zbawienia. Raczej chodzi o to, że Bóg jest poza czasem i wie, kto Go wybierze, a kto nie. Są też dusze wybrane, powołane do szczególnych misji (kapłaństwo, zakon, różne świeckie powołania), ludzie obdarzeni nieprzeciętnymi talentami, darami duchowymi, charyzmatami itd. O tym, kto jest wybranym nie wie nikt, więc potencjalnie każdy z nas może nim być.

Co do innowierców i tych, którzy nie wierzą, bez własnej winy, albo się gdzieś pogubili, można mieć nadzieję, że w jakiś sposób Pan Bóg do nich dotrze, ale jeśli odrzucą ofertę to nie wiem... Powołaniem wierzących jest głoszenie im Ewangelii, to jest pewna i oficjalna droga, inne to tylko gdybania teologów...

Zbawienie jest przywróceniem zerwanej przez grzech pełnej więzi z Bogiem, życia Bożego w nas i uwolnienie od skutków grzechu (śmierć fizyczna i duchowa). Jeśli ktoś nie chce być z Bogiem, nienawidzi tych wszystkich wartości, to Bóg go na siłę do nieba nie weźmie. Alternatywą jest wieczność bez Boga razem z potępionymi i szatanami, a to nie jest fajna perspektywa... Być może jest dany duszom po śmierci krótki czas na podjęcie ostatecznej decyzji, ale lepiej nie ryzykować i tu i teraz być zawsze gotowym na to ostateczne spotkanie z Bogiem.
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2013, 16:00:24 wysłana przez Marcin »

Offline Robert Nowak

 • Moderator
 • ****
 • Wiadomości: 405
Odp: Rz 8,26-30
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 03, 2013, 15:38:10 »
Dziękuję  za pomoc

Offline Robert Nowak

 • Moderator
 • ****
 • Wiadomości: 405
Odp: Rz 8,26-30
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 03, 2013, 15:49:46 »
Ja Marcinie w pełni się zgadzam z tym co napisałeś. W moim tekście jedyne co chciałem powiedzieć to to,że nikt nie jest przeznaczony na potępienie choć takiej możliwości nie można  wzkluczyć jako konsekwencji wolnego wyboru. Osobiście wykluczam taką możliwość jako przeznaczenie.

 


* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

 • post Czytania na niedzielę, 27 listopada 2022 - 27 Listopad
 • Pierwsza Niedziela Adwentu

  (Iz 2,1-5)

  Widzenie Izajasza, syna Amosa, dotyczące Judy i Jerozolimy: Stanie się na końcu czasów, że góra świątyni Panastanie mocno na wierzchu gór i wystrzeli ponad pagórki. Wszystkie narody do niej popłyną, mnogie ludy pójdą i rzekną:”Chodźcie, wstąpmy na górę Pana, do świątyni Boga Jakuba! Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami.Bo Prawo wyjdzie z Syjonu i słowo Pana z Jeruzalem”. On będzie rozjemcą pomiędzy ludami i wyda wyroki dla licznych narodów. Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny. Chodźcie, domu Jakuba, postępujmy w światłości Pana!

  (Ps 122,1-2.4-5.6-7.8-9)

  REFREN: Idźmy z radością na spotkanie Pana

  Ucieszyłem się, gdy mi powiedziano:”Pójdziemy do domu Pana”.Już stoją nasze stopyw twoich bramach, Jeruzalem.

  Tam wstępują pokolenia Pańskie,aby zgodnie z prawem Izraela wielbić imię Pana.Tam ustawiono trony sędziowskie,trony domu Dawida.

  Proście o pokój dla Jeruzalem:Niech żyją w pokoju, którzy cię miłują.Niech pokój panuje w twych murach,a pomyślność w twoich pałacach.

  Ze względu na braci moich i przyjaciółbędę wołał: ”Pokój z tobą”.Ze względu na dom Pana, Boga naszego,modlę się o dobro dla ciebie.

  (Rz 13,11-14)

  Bracia: Rozumiejcie chwilę obecną: teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu. Teraz bowiem zbawienie jest bliżej nas niż wtedy, gdyśmy uwierzyli. Noc się posunęła, a przybliżył się dzień. Odrzućmy więc uczynki ciemności, a przyobleczmy się w zbroję światła. Żyjmy przyzwoicie jak w jasny dzień: nie w hulankach i pijatykach, nie w rozpuście i wyuzdaniu, nie w kłótni i zazdrości. Ale przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa i nie troszczcie się zbytnio o ciało, dogadzając żądzom.

  Aklamacja (Ps 85,8)

  Okaż nam, Panie, łaskę swoją, i daj nam swoje zbawienie.

  (Mt 24,37-44)

  Jezus powiedział do swoich uczniów: ”Jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, że przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony. Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie”.

  (Iz 2,1-5)

  Widzenie Izajasza, syna Amosa, dotyczące Judy i Jerozolimy: Stanie się na końcu czasów, że góra świątyni Panastanie mocno na wierzchu gór i wystrzeli ponad pagórki. Wszystkie narody do niej popłyną, mnogie ludy pójdą i rzekną:”...

Robert Nowak
Styczeń 20, 2019, 14:28:04 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1523 | Komentarze: 0

Ten tekst nie jest tekstem  dla ktorego trzeba szukac, jakis specjalnych srodkow  aby go zrozumiec. Tutaj Bog mowi jasno, ten Bog , ktory  wyprowadzil Izraelitow z Egiptu, nie jest Bogiem tylko dla Izraelitow. Ten Bog nie jest jakims lokalnym bostwem, ten Bog jest  Bogiem, Jedynym.
 Nie ma zadnej boskosci atomizowanej na rozne bostwa. Nie istnieje cos takiego jak boskosc nieosobowa, zrodlo energii  kosmicznej  czy  jakas  kosmiczna bezoosbowa rozumnosc, jak to na przyklad uwazal Arystoteles, czy jakas Mojra, ktora dyktuje przeznaczenie bogow i ludzi , jak to sobie wyobrazano w  spolecznosci greckiej.
 Wszystkie wierzenia w Boga, jakie znamy maja za  podstawe  znaki z ktorych sie wyczytuje  istnienie czegos co stoi za tym istnieniem jakim jest nasze istnienie  i istnienie tego wszystkiego co nas otacza. Jednak my  z tym istnieniem nie mielismy zadnego  kontaktu bezposredniego, nie mielismy zadnej  intuicji.
Pismo swiete wyjasnia powod nie posiadania takiej intuicji w opi...
Robert Nowak
Styczeń 06, 2019, 13:20:58 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1423 | Komentarze: 0


Wyj 19:1-24

 Niesamowite wydarzenie Bog wychodzi z ukrycia i daje materialne znaki swojej obecnosci. Te materialne znaki wzywaja do szacunku. Obecnosc Boga wymaga szacunku.  Ten szacunek wyraza sie w odpowiednim ubraniu i tym wszystkim co my nazywamy zasadami higienicznymi. To wszystko podyktowane jest tym, gdyz ma nastapic wielkie wydarzenie. To wydarzenie nie jest tylko wielkie dla Izraelitow, to jest wydarzenie , ktore dotyczy calej ludzkosci. Narod Izraelski jest nasieniem  Narodu Wybranego poniewaz w tym nasieniu  narodzi sie Jezus Chrystus ,ktory przez swoja meke Krzyzowa , Smierc i Zmartwychwstanie z tego nasienia uczyni cos co mozemy nazwac wielkim wybuchem, ktory daje poczatek Nowego Uniwersalnego Kosmopolitycznego Narodu. Ten narod to nie jakas jedna kultura to narod Wybrany z Ludzkosci ale nie Ludzkosc jako taka.
Bog swojemu narodowi stawia wymagania istnieja jakies wyrazy zewnetrznego szacunku i wewnetrznej postawy:" ... jeśli pilnie słuchać będziecie...
Robert Nowak
Grudzień 30, 2018, 22:47:47 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 2359 | Komentarze: 0

  Wyj 18: 1- 27

Osobiscie jestem zafascynowany tym obrazkiem z zycia Mojzesza. Tutaj nastepuje cos takiego co w jezyku wspolczesnym mozemy nazwac polaczeniem rodzin. Mojzesz na pustyni odzyskuje kontakt ze swoja zona I dziecmi od ktorych byl oddalony w moim mniemaniu ze wzgledow bezpieczenswa dla swojej rodziny.
Z drugiej strony ukazana jest madrosc ludzka I otwrtosc Mojzesza na dobre rady. Tesc Mojzesza daje Mojzeszowi rada aby lud I mojzesz  nie czuli sie za bardzo obciazeni wszystkimi konfliktami jakie przezywa wspolnota. Mojzesz rade starcow, ktora byla w Egipcie zastepuje nowa forma organizacyjna.  Ustanawia przelozonych nad kazda dziesiatka, setka y tysiacem . Izraelitow.
Tak wiec wszystkie bierzace sprawy byly zalatwiane przez  tych ktorych Mojzesz ustanowil jako przelozonych   waga sprawy decydowala do jakiego przelozonego trzeba sie zwrocic. Mojzesz zalatwial sprawy najistotniejsze I byl w pozycji   najwyzszejw wladzy  wykonawczej , sadowniczej I ustawod...
Robert Nowak
Grudzień 23, 2018, 13:58:16 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1312 | Komentarze: 0

 Wyj 17:8-16

Oto pojawia sie nowa grozba przed  Izraelitami w Refidim  pojawiaja sie Amalekici gotowi do bitwy. Ja sobie wyobrazam, ze kosztownosci jakie otrzymali Izraelici w Egipcie, byly  przyczyna pojawienia sie Amalekitow. Do tego czasu Izraelici nie stoczyli zadnej bitwy, nie maja zadnego doswiadczenia  wojennego. Nie jest to pierwsza sytuacja , ktora  stawia  lud izraelski przed  zaglada. Amalekici mieli plan prosty zlupic  kosztownosci, pozabijac tych , ktorych uznaja za bezuzytecznych i  jencow wojennych zdrowych , mlodych i silnych sprzedac na targu niewolnikow.
 Lup wydawal sie latwy.
 Izraelici nie maja zadnego wyjscia, tutaj  trzeba podjac walke. Mojzesz  wybiera na przywodce mlodego Jozuego  i on prowadzi do bitwy na predce utworzone wojsko.
Pismo Swiete mowi, ze zwyciestwo w bitwie nalezalo do Izraelitow, natomiast  dla Amalekitow ta bitwa znaczyla koniec ich istnienia to co chcieli uczynic z Izraelem to spotkalo ich jednak zwyciestwo w tej bitw...
Robert Nowak
Grudzień 09, 2018, 13:41:57 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1589 | Komentarze: 0

Wyj 17:1-7

"Czy też Pan jest rzeczywiście wśród nas, czy nie?"

Ja osobiscie tutaj zastanawiam sie nad paczatkiem tego pytania. Gdzie narodzilo sie takie pytanie po fakcie wyjscia z Egiptu i tego wszystkiego co nastapilo z wojskiem  faraona.? To pytanie w moim odczuciu rodzi sie w swiadomosci spolecznej, nie jest to pytanie konkretnej osoby tylko spoleczenstwa.
Swiadomosc spoleczna nie jest czyms co spontanicznie zawierza sie Bogu. Swiadomosc spoleczna  tutaj nie zyje prawda historyczna, nie ma pamieci czy raczej ta pamiec jest bardzo wybiorcza.
Pismo Swiete ukazuje wiez z Bogiem na plaszczyznie osobowej i jest to relacja  z Bogiem jaka ma Mojzesz i z drugiej strony swiadomosc ludu , ktory  jest bardzo bliski buntu i ukamieniowaniu Mojzesza.
Jezus Chrystus, kory wyprowadzanas z niewoli grzechu  w tym procesie wyzwolenczym nie tylko stanal przed niebezpieczenstwem smierci  . On ja przyjal . Odpowiedzia na dzialalnosc Jezusa Chrystusa byl wyrok smier...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.