* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: "Postęp gospodarczy" według rządu  (Przeczytany 2743 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353
"Postęp gospodarczy" według rządu
« dnia: Październik 31, 2013, 19:01:34 »

Fot. Interia.pl
____Bank Światowy opublikował 29.10.2013 kolejny ranking państw. Rząd odnotował kolejny "sukces". Cieszy się premier, cieszy się wicepremier. "Polska została doceniona przez Bank Światowy. W rankingu Doing Business awansowaliśmy, zajmując 45 lokatę. To mobilizuje nas do dalszych działań na rzecz ułatwiania warunków prowadzenia działalności gospodarczej." – powiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Tyle tylko, że wszystko jest względne... Awansowaliśmy w rankingu i zajęliśmy 45.miejsce, ale między innymi dlatego, że zmieniono metodologię obliczeń, gdyby nie to - nasz awans byłby skromniejszy. Poza tym w porównaniu z Gruzją, która znalazła się w zestawieniu na 8. miejscu, czy Litwą, która uplasowała na 17. pozycji wypadamy jednak blado.
____

W Nowej Zelandii do założenia firmy potrzeba jednej procedury i jednego dnia. Koszt założenia spółki sięga 0,3 proc. dochodu na głowę mieszkańca. W Polsce by założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością potrzeba czterech procedur i średnio aż 30 dni, i kosztuje to około 14,3 proc. rocznego dochodu na głowę mieszkańca. Jeszcze gorzej jest w przypadku załatwiania przyłącza elektrycznego. W Polsce potrzeba na to sześć procedur, 161 dni, a koszt wynosi ponad 205 proc. średniego rocznego dochodu na głowę mieszkańca. W Islandii potrzebne są cztery procedury, średnio 22 dni i równowartość 14,3 proc. dochodu na głowę mieszkańca.

Co z tego, że premier Tusk w swoim exposĂŠ zobowiązał się do wspierania przedsiębiorczości, że obiecał radykalne uproszczenie prawa podatkowego oraz uproszczenie procedur zakładania firm? Polscy przedsiębiorcy jak czekali tak czekają na ułatwienia w prowadzeniu biznesu, bo "jedno okienko" okazało się fikcją. Rosną za to koszty działalności ze względu na wyższe podatki i składki rentowe. Jak była utrapieniem przedsiębiorców tak jest dalej biurokracja związana z płaceniem podatków. Według raportu Banku Światowego firma przeciętnie wykonuje 18 płatności w roku, a na ich przygotowanie potrzebuje 286 dni.

To jednak nie koniec przykręcania śruby przedsiębiorcom, o których premier górnolotnie mówił, że są solą tej ziemi. Widocznie żartował, bo rząd właśnie po raz kolejny sięga do kieszeni właścicieli firm. Podatek CIT (19%-owy) będą musiały zapłacić także spółki komandytowo–akcyjne, które dotąd miały tę przewagę nad innymi formami prowadzenia działalności gospodarczej, że gwarantowały stosunkowo niskie opodatkowanie.

W rankingu, w którym wzięto pod uwagę podatki i inne daniny, które muszą odprowadzać przedsiębiorcy, Polska znalazła się na 32. miejscu w Europie i 114. na świecie pod względem przyjazności systemu podatkowego. Ze 114. miejscem nasz kraj znalazł się nie tylko za czołówką światowej gospodarki, ale nawet za takimi państwami, jak: Kazachstan, Rwanda, Botswana, Mongolia czy Papua-Nowa Gwinea. W raporcie lepiej wypadły od nas również państwa o tak niestabilnej sytuacji wewnętrznej, jak Afganistan, Irak, Syria i Autonomia Palestyńska.

Jeszcze gorszą, 116. pozycję, zajęła Polska pod względem łącznej kwoty podatków i danin, które zapłacić musi przedsiębiorca. Według autorów raportu wynoszą one 43,8 proc. jego dochodów. Znacznie mniej podatków odprowadza biznes w Gruzji (16,5 proc.), Kosowie (15,4 proc.) i Macedonii (9,4 proc.), a najlepiej na świecie wypada wyspiarskie Vanuatu, gdzie przedsiębiorcy płacą państwu tylko 8,4 proc. dochodu.

Sól tej ziemi czyli - według Donalda Tuska - przedsiębiorcy muszą czuć się prawdziwie dowartościowani w kraju rządzonym przez premiera, który zarzekał się w 2007 roku, że wyrzuci z rządu każdego, kto wspomni o podwyżce podatków i dotrzymał słowa tak jak widać.

Za wGospodarce ... Autor: Piotr Jakucki (tekst skrócony)

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Maj 13, 2014, 15:10:41 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 3255 | Komentarze: 0


Fot. www.portalspozywczy.pl
___
Wg doniesień PAP Ukraina wyraziła gotowość do ponownego otwarcia swojego rynku dla Polskiej wieprzowiny. Wprowadzone 17 lutego embargo, gdy wykryto u dwóch dzików, blisko granicy z Białorusią, wirusa afrykańskiego pomoru świń, z powodów politycznych nie dotyczyło handlu z Rosją i Białorusią, gdzie występuje ta choroba. Również od 2008 r. Ukraina nie kupuje polskiej wołowiny.

Minister rolnictwa Ukrainy Igor Szwajka po wcześniejszych zabiegach dyplomatycznych polskiego ambasadora na Ukrainie, Henryka Litwina oświadczył, że nie ma już powodu do przedłużania zakazu, który będzie odwołany jeśli specjaliści z obu krajów potwierdzą, że nie ma już zagrożenia dla ukraińskich hodowli. Równocześnie podkreślił, że zamknięcie rynku dla polsk
...
Kwiecień 14, 2014, 01:45:11 wysłana przez Cytaty | Wyświetleń: 3838 | Komentarze: 1

__Na celowniku nieuczciwych dostawców energii są przede wszystkim osoby w podeszłym wieku. Konsumenci na rynku energii elektrycznej są bezbronni – mogą podpisać umowę z nowym dostawcą energii, mimo wciąż obowiązującej umowy z dotychczasowym operatorem. I płacą dwa razy za tę samą usługę.
_

"Miła pani zapewniała babcię, że jest z zakładu energetycznego i że jeśli babcia podpisze umowę, to będzie płaciła mniej za prąd. Ale wcale z zakładu energetycznego nie była. Nie wspomniała też, że teraz babcia zapłaci dwa rachunki. Kiedy chciałyśmy się z tej umowy wycofać, rzuciła słuchawką" - skarży się jedna z czytelniczek Gazety Płockiej. „Moja mama podpisała pod wpływem nagabywania przez przedstawiciela firmy X umowę na tańszą energię ele...
Marzec 10, 2014, 04:06:42 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 2553 | Komentarze: 1

__Na początku kwietnia NBP zacznie stopniowo wprowadzać do obiegu zmodernizowane banknoty 10, 20, 50 i 100 zł. Nie ulega zmianie  projekt graficzny, a różnica polega jedynie na zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Banknot o nominale 200 zł na razie pozostaje bez zmian.
_

Najważniejsze zmiany jakie Polacy zobaczą na banknotach w kwietniu tego roku, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso, czyli uzupełniający się druk obustronny. Projekty graficzne banknotów nie ulegają zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy zmodernizowanymi banknotami, a dotychczas używanym...
Luty 18, 2014, 02:27:51 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2431 | Komentarze: 0


Screen z Youtube
____
Ministerstwo Środowiska oddało w niejasnych okolicznościach warte miliard dolarów złoże miedzi w ręce kanadyjskiej firmy. KGHM złożyło skargę do ABW i odwołanie od decyzji. Czyżby kolejna afera, przy której Amber Gold to pestka?
____


Według wczorajszych doniesień "Wprost" ABW zbada, sprawę przyznania przez Ministerstwo Środowiska koncesji na warte blisko miliard dolarów złoże miedzi kanadyjskiej firmie reprezentowanej przez byłego prezesa KGHM. Złoże Bytom Odrzański znajdujące się na terenie Głogowa obejmujące obszar ok. 9x19 km i może zawierać złoża miedzi szacowane na 8 mln ton. Stanowi to wartość od 700 milionów do ponad miliarda dolarów. O wartości tego terenu wiadomo na podstawie wykonanych przez państwo
...
Luty 17, 2014, 22:11:44 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2417 | Komentarze: 0


Screen z http://www.youtube.com/watch?v=u2cDFjYbLtA
____
Katarski dostawca gazu żąda od PGNiG wskazania do końca marca miejsca dostaw gazu. Tymczasem gazoport w Świnoujściu nie jest gotowy.
____


Jak poinformował "Puls Biznesu" Katar żąda od Polski przekazania do końca marca wszystkich informacji technicznych dotyczących dostawy. Pierwsze tankowce z gazem miały według umów trafić do Świnoujścia już w lipcu tego roku, jednak na skutek opieszałości i zlekceważenia przez rząd Tuska oraz jak sugeruje gazeta utrudnień ze strony Rosji, gazoport ma znaczne opóźnienie i może być gotowy dopiero pod koniec roku. W tej sytuacji Polska stara się wynegocjować z Katarem opóźnienie dla pierwszej dostawy o pół roku, aby terminal był w pełni
...
Strony: [1] 2 3 4 5 6
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.