* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Bruksela wyręcza rząd Tuska. Rurociąg Brody–Adamowo na liście priorytetów UE  (Przeczytany 2376 razy)

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
_Plan budowy rurociągu naftowego Brody–Adamowo znalazł się wśród 35 projektów unijnych szczególnego zainteresowania. Decyzję tę podjęła Komisja Europejska oraz unijna Rada Ministrów Wspólnoty Energetycznej. Jest więc szansa na realizację ważnej dla Polski inwestycji. Od kilku lat znajduje się ona w impasie m.in. z powodu niedostatecznego wsparcia ze strony rządu PO-PSL.
_

Projekt budowy naftociągu z Brodów na Ukrainie do polskiego Adamowa oraz dalej do rafinerii w Płocku i Gdańsku powstał dekadę temu. W 2004 r. powołano spółkę Sarmatia z udziałem polskiego PERN‑u i ukraińskiej UkrTransNafty. Trzy lata później – z inicjatywy rządu PiS‑u – dołączyły do spółki firmy z Azerbejdżanu, Gruzji i Litwy. Budowa rurociągu miała być ukończona w 2015 r. Planowano przesyłać nim do Polski rocznie 10 mln ton azerskiej ropy. Po przejęciu władzy przez koalicję PO-PSL poparcie dla projektu wyraźnie spadło, choć azerska ropa miała uniezależnić nas od rosyjskich dostaw.

Ostatnio sprawą zainteresowała się Komisja Europejska – 14 października zatwierdziła projekt budowy ropociągu Brody–Adamowo i wpisała go na listę „Projektów wspólnego zainteresowania”. Kilka dni temu podobną decyzję podjęła Rada Ministrów Wspólnoty Energetycznej. Jest to forum dla energetycznej współpracy UE z sąsiadami: Ukrainą, Gruzją, Armenią, Bałkanami Zachodnimi, Turcją oraz Norwegią. Rada uznała, że polsko‑ukraińska inwestycja będzie miała ogromny wpływ na rozwój rynku energetycznego w naszym regionie. Poprosiła też Jerzego Buzka, który przewodniczy zespołowi europejskich specjalistów od polityki energetycznej, o opracowanie do połowy 2014 r. strategii rozwoju i reform wspólnoty na kolejnych 10 lat.

Według przedstawicieli Sarmatii uzyskanie przez naftociąg Brody–Adamowo statusu unijnego powinno przyśpieszyć jego realizację. Z pewnością zwiększy się inwestycyjna atrakcyjność projektu. Uproszczeniu ulegną niektóre procedury. Wzrośnie też polityczne poparcie dla przedsięwzięcia. Wspomniana wcześniej Rada Ministrów Wspólnoty Energetycznej wezwała wszystkie kraje członkowskie do podjęcia niezbędnych kroków dla terminowego i skutecznego wdrożenia „Projektów wspólnego zainteresowania”.

- Może zmobilizuje to premiera Donalda Tuska do bardziej energicznych działań wspierających budowę rurociągu Brody-Adamowo – mają nadzieję eksperci. Do tej pory rząd niewiele zrobił, by uniezależnić nas od rosyjskich dostaw ropy i gazu. Wręcz przeciwnie, chciał podpisać wieloletnią umowę z Gazpromem. Dopiero po interwencji Komisji Europejskiej czas obowiązywania kontraktu znacznie skrócono. Lecz i tak płacimy Rosjanom za gaz najwięcej w Europie.


Żródło: nafta.wnp.pl, Gazeta Polska Codziennie
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2013, 00:43:25 wysłana przez marylaossowska »

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Maj 13, 2014, 15:10:41 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 3175 | Komentarze: 0


Fot. www.portalspozywczy.pl
___
Wg doniesień PAP Ukraina wyraziła gotowość do ponownego otwarcia swojego rynku dla Polskiej wieprzowiny. Wprowadzone 17 lutego embargo, gdy wykryto u dwóch dzików, blisko granicy z Białorusią, wirusa afrykańskiego pomoru świń, z powodów politycznych nie dotyczyło handlu z Rosją i Białorusią, gdzie występuje ta choroba. Również od 2008 r. Ukraina nie kupuje polskiej wołowiny.

Minister rolnictwa Ukrainy Igor Szwajka po wcześniejszych zabiegach dyplomatycznych polskiego ambasadora na Ukrainie, Henryka Litwina oświadczył, że nie ma już powodu do przedłużania zakazu, który będzie odwołany jeśli specjaliści z obu krajów potwierdzą, że nie ma już zagrożenia dla ukraińskich hodowli. Równocześnie podkreślił, że zamknięcie rynku dla polsk
...
Kwiecień 14, 2014, 01:45:11 wysłana przez Cytaty | Wyświetleń: 3783 | Komentarze: 1

__Na celowniku nieuczciwych dostawców energii są przede wszystkim osoby w podeszłym wieku. Konsumenci na rynku energii elektrycznej są bezbronni – mogą podpisać umowę z nowym dostawcą energii, mimo wciąż obowiązującej umowy z dotychczasowym operatorem. I płacą dwa razy za tę samą usługę.
_

"Miła pani zapewniała babcię, że jest z zakładu energetycznego i że jeśli babcia podpisze umowę, to będzie płaciła mniej za prąd. Ale wcale z zakładu energetycznego nie była. Nie wspomniała też, że teraz babcia zapłaci dwa rachunki. Kiedy chciałyśmy się z tej umowy wycofać, rzuciła słuchawką" - skarży się jedna z czytelniczek Gazety Płockiej. „Moja mama podpisała pod wpływem nagabywania przez przedstawiciela firmy X umowę na tańszą energię ele...
Marzec 10, 2014, 04:06:42 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 2508 | Komentarze: 1

__Na początku kwietnia NBP zacznie stopniowo wprowadzać do obiegu zmodernizowane banknoty 10, 20, 50 i 100 zł. Nie ulega zmianie  projekt graficzny, a różnica polega jedynie na zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Banknot o nominale 200 zł na razie pozostaje bez zmian.
_

Najważniejsze zmiany jakie Polacy zobaczą na banknotach w kwietniu tego roku, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso, czyli uzupełniający się druk obustronny. Projekty graficzne banknotów nie ulegają zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy zmodernizowanymi banknotami, a dotychczas używanym...
Luty 18, 2014, 02:27:51 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2362 | Komentarze: 0


Screen z Youtube
____
Ministerstwo Środowiska oddało w niejasnych okolicznościach warte miliard dolarów złoże miedzi w ręce kanadyjskiej firmy. KGHM złożyło skargę do ABW i odwołanie od decyzji. Czyżby kolejna afera, przy której Amber Gold to pestka?
____


Według wczorajszych doniesień "Wprost" ABW zbada, sprawę przyznania przez Ministerstwo Środowiska koncesji na warte blisko miliard dolarów złoże miedzi kanadyjskiej firmie reprezentowanej przez byłego prezesa KGHM. Złoże Bytom Odrzański znajdujące się na terenie Głogowa obejmujące obszar ok. 9x19 km i może zawierać złoża miedzi szacowane na 8 mln ton. Stanowi to wartość od 700 milionów do ponad miliarda dolarów. O wartości tego terenu wiadomo na podstawie wykonanych przez państwo
...
Luty 17, 2014, 22:11:44 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2333 | Komentarze: 0


Screen z http://www.youtube.com/watch?v=u2cDFjYbLtA
____
Katarski dostawca gazu żąda od PGNiG wskazania do końca marca miejsca dostaw gazu. Tymczasem gazoport w Świnoujściu nie jest gotowy.
____


Jak poinformował "Puls Biznesu" Katar żąda od Polski przekazania do końca marca wszystkich informacji technicznych dotyczących dostawy. Pierwsze tankowce z gazem miały według umów trafić do Świnoujścia już w lipcu tego roku, jednak na skutek opieszałości i zlekceważenia przez rząd Tuska oraz jak sugeruje gazeta utrudnień ze strony Rosji, gazoport ma znaczne opóźnienie i może być gotowy dopiero pod koniec roku. W tej sytuacji Polska stara się wynegocjować z Katarem opóźnienie dla pierwszej dostawy o pół roku, aby terminal był w pełni
...
Strony: [1] 2 3 4 5 6
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.