* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Skandal w Warszawie. Zburzą kamienicę na Starym Mieście i postawią biurowiec  (Przeczytany 2109 razy)

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
_Za zgodą stołecznego konserwatora zabytków prywatny inwestor chce zburzyć kamienicę na warszawskim Starym Mieście. Postawienie w jej miejsce szklanego biurowca, niepasującego do reszty staromiejskiej zabudowy, nieodwracalnie zniszczy wygląd Placu Zamkowego i zasłoni widok na Pałac Biskupów Krakowskich i Pałac Branickich.
_
foto: materiały prasowe

Kamienica, która ma być zniszczona, nie jest co prawda sama w sobie zabytkiem, lecz doskonale komponuje się z sąsiadującą staromiejską zabudową. Stare Miasto zaś - jako całość - zostało w latach 80. wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako przykład doskonałego odtworzenia historycznego centrum. Teraz ta nie mająca sobie równych rekonstrukcja może paść ofiarą zachłanności inwestora, który - co jest największym skandalem - dostał zgodę na swoje działania od stołecznego konserwatora zabytków. Inwestorem jest firma Senatorska Investment, a projekt postmodernistycznego, przeszklonego biurowca przygotowała niemiecka firma.

Jak podaje niezalezna.pl jednym z architektów, który projektował biurowiec jest Bartosz Naperty, a pozwolenie na budowę wydała Jolanta Zdziech-Naperty. Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa. Architekt to syn kobiety, która działała z upoważnienia prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Inwestycja budzi kontrowersje, ale okoliczności jej realizacji to prawdziwy skandal. Sam architekt jeszcze miesiąc temu chwalił się na stronie internetowej swojej pracowni, że bierze udział w wielkim projekcie. Jego wpisy jednak nagle… zniknęły, a zainteresowany nie potrafi teraz powiedzieć dlaczego.

Przeciwko planom wyburzenia kamienicy sąsiadującej z Placem Zamkowym protestują protestów varsavianiści i miłośnicy zabytków. Nowa zabudowa będzie zasłaniać Pałac Biskupów Krakowskich i Pałac Branickich. Uważam te plany za nieprzyzwoitość - powiedział prof. dr hab. Lech Królikowski, varsavianista, były prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Zatwierdzenie przez stołecznego konserwatora zabytków tych planów to skandal. Jestem przeciwny tej inwestycji - twierdzi Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy. I dodaje: - To niebezpieczny precedens. W ten sposób otwieramy drogę do kolejnych inwestycji deweloperskich niszczących zabudowę Starego Miasta.

Poinformowana o planach inwestora i bulwersujących działaniach warszawskiego konserwatora paryska centrala UNESCO odpowiedziała, że zwróci się do polskich władz o wyjaśnienia w tej sprawie. Przypomnijmy, że w 2009 r. za naruszenie odbudowanej po wojnie tkanki staromiejskiej UNESCO wykreśliło z listy Światowego Dziedzictwa niemieckie Drezno. Jeśli budowa przeszklonego klocka nie zostanie powstrzymana i otoczenie Placu Zamkowego ulegnie dekompozycji, UNESCO może także z usunąć z tej listy Warszawę...

Źródło: niezależna.pl


Offline Cytaty

  • Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 85
W sprawie kamienicy przylegającej do Placu Zamkowego jest dobra wiadomość! Oto artykuł w niezalezna.pl

Cytuj
Wielki sukces warszawiaków! Zablokowano budowę biurowca przy Starówce

_Procedura pozwolenia na budowę na terenie przyległym do Starówki zostanie powtórzona – zapowiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nowe postępowanie odbędzie się pod nadzorem UNESCO. To właśnie portal niezalezna.pl zawiadomił tę międzynarodową organizację o barbarzyńskich planach prywatnego inwestora.

„Podpisałam decyzję o unieważnieniu pozwolenia na budowę przy ul. Podwale 1. Oznacza to, że proces wydania decyzji będzie rozpatrywany od początku, a obowiązująca decyzja zostanie wstrzymana na czas trwania postępowania” – powiedziała prezydent Warszawy.

_
foto:mat.pras.

„Przyczyną mojej decyzji jest fakt, że naczelniczka wydziału architektury urzędu dzielnicy Śródmieście, która wydała pozwolenie, nie poinformowała przełożonych o bliskim pokrewieństwie z jednym z architektów. W sytuacji możliwego konfliktu interesów osoba ta powinna zostać wyłączona z postępowania” – dodała Gronkiewicz-Waltz. Wcześniej polityk PO nie chciała zgodzić się na zablokowanie inwestycji.

Wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski poinformował, że Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu będzie monitorować sprawę. Planowana inwestycja dotyczy terenu przylegającego do Starego Miasta - obszaru wpisanego na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Żuchowski przedstawił kalendarium działań Narodowego Instytutu Dziedzictwa w związku z sygnałami o ryzyku wykreślenia warszawskiej Starówki z listy. Jak mówił w 2011 r. NID wystąpił do stołecznego konserwatora zabytków z prośbą o informacje dotyczące inwestycji. Kilka miesięcy później stołeczny konserwator poprosił Instytut o opinię. NID wskazał, że teren inwestycji przylega do historycznego centrum Warszawy, a przez to podlega ochronie. MKiDN zobowiązało stołecznego konserwatora do zasięgnięcia opinii, ten jednak - bez opinii NID - wydał wiążące decyzje, które zdążyły się uprawomocnić.

Jak powiedział Żuchowski, w październiku br. dyrektor Centrum Światowego dziedzictwa UNESCO w Paryżu wystosował list oznaczający procedurę wszczęcia monitoringu kontrolnego inwestycji. Kilka dni wcześniej organizację tę o zagrożeniu dla Starego Miasta w Warszawie powiadomił portal niezalezna.pl. Warszawska Starówka, niemal całkowicie zniszczona w II wojnie światowej i odbudowana, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r. Nowa inwestycja - szpecąca Plac Zamkowy - mogłaby doprowadzić do skreślenia Warszawy z tej prestiżowej listy.

Zadziwiające, że Gronkiewicz-Walc nie widzi problemu w burzeniu starych kamienic na Starym Mieście, a widzi go jedynie w "konflikcie interesów". Oczywiście dopiero w momencie, kiedy interweniuje agencja ONZ do spraw kultury, sztuki i nauki, czyli UNESCO. Nie wróży to zbyt dobrze starym warszawskim kamienicom, jeśli HGW pozostałaby w stolicy przy władzy.

Inną sprawą jest odszkodowanie dla inwestora za cofnięcie decyzji...Bo, że takie mieszkańcy stolicy ze swoich podatków będą musieli zapłacić, nie mam wątpliwości. Jak wysoka będzie kara za "błąd" urzędnika warszawskiego ratusza i kiedy zostanie podana do publicznej wiadomości. Nie powinniśmy o tej sprawie zapomnieć i domagać się od pani prezydent ujawnienia tych informacji.

Offline admin

  • Administrator
  • ****
  • *****
  • Wiadomości: 240
Tu jest ewidentne złamanie prawa i to automatem powinno być unieważnione, z zarzutami kryminalnymi. Urzędnicy na tym szczeblu muszą znać przepisy prawne i ustawy. Prawo zamówień publicznych i pokrewne zabrania udziału w przetargu osób spokrewnionych. Nawet jak jakiś pracownik zarządu firmy pracował w urzędzie o ile pamiętam przez 3 lata firma nie może brać udziału w przetargu. Urzędnicy wydziałów inwestycji mają problemy z uzyskaniem wyższych stanowisk w firmach budowlanych w swoim regionie, bo te 3 lata trzeba czekać. Ale niestety nagminnie prawo jest łamane, co można łatwo wykryć. Choćby taki manewr jak obejście prawa przez jeden z urzędów przy inwestycji z wycięciem kilkuset drzew. Ogłosili przetarg chyba w piątek przed długim weekendem a czas złożenia był już w czwartek do 12. Przeanalizowanie takiego projektu i przygotowanie oferty wymaga co najmniej ok. 2 tygodni pracy zespołu ludzi i powinna być możliwość złożenia zapytań. Ogłoszenie na stół prezesów firm wykonawczych trafiło najwcześniej we wtorek. I co, nikt nie zdążył? Oczywiście znajomi królika mieli przygotowaną ofertę i była prawdopodobnie jedyna i najtańsza. Wiele małych przetargów jest w podobny sposób kombinowanych, bo duże są bardziej restrykcyjne. Warto by powołać jakiś organ prawników znający doskonale PZP, którzy by robili  wywiad środowiskowy i przeprowadzili analizę prawną podejrzanych przetargów. Jakby za wykrycie była nagroda to by problem korupcji przy przetargach ukrócili szybko.

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Kwiecień 23, 2014, 04:02:04 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 2460 | Komentarze: 1

__Rosyjska agencja ITAR-TASS podała we wtorek, że Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) może nałożyć embargo na dostawy owoców, warzyw i jagód z Polski ze względu na niezadowalający poziom bezpieczeństwa tych produktów. nbsp
_

Powołując się na komunikat Rossielchoznadzoru rosyjska agencja pisze, że możliwość zakazu "quotjest związana z niezadowalającym zapewnieniem bezpieczeństwa fitosanitarnego polskich produktów ogrodniczych dostarczanych do Rosji"quot. Agencja ITAR-TASS podaje, że według danych Rossielchoznadzoru polskie produkty "quotw wielu przypadkach"quot stanowiły zagrożenie dla zdrowia rosyjskich konsumentów "quotw związku ze znacznym przewyższeniem dopuszczalnych maksymalnych norm dotyczących zawartości pestycydów i obecności azotanów"quot. Według tej agencji szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert zwrócił się do polskiego ministra rolnictwa Marka Sawickiego z prośbą o wydanie poleceń w celu zmiany na lepsze obecnej sytuacji.

Komunikat rosyjskich służb zapowiada, iż "quotbrak działań zmusi Ross...
Puella Clara
Marzec 23, 2014, 22:54:06 wysłana przez Puella Clara
Wyświetleń: 3272 | Komentarze: 0


Kamil Stoch z Kryształowa Kulą. Fot. Grzegorz Momot
____Kamil Stoch już w piątek 21 marca zapewnił sobie pierwszą w karierze Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dziś, po ostatnich w sezonie zawodach, które odbyły się w Planicy, dwukrotny polski mistrz olimpijski odebrał nagrodę.

W piątkowym konkursie w Planicy Stoch uzyskał w pierwszej serii 131,5 metra, co dawało mu szóste miejsce. Do prowadzącego Andersa Bardala tracił 4,1 punktu, wyprzedzali go także Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer, Peter Prevc i Severin Freund. W drugiej serii Kamil uzyskał 134 metry i awansował na czwartą pozycję.
____

W niedzielnym, ostatnim konkursie tego sezonu Pucharu Świata w Planicy Kamil Stoch w pierwszej serii prowadził po najdłuższym w konkursie skoku - 139 m! Po drugim skoku (136 m) ostatecznie zajął czwarte miejsce, do trzeciego Andersa Bardala tracąc zaledwie 0,1 punktu. nbsp Na 13. pozycji znalazł się Piotr Żyła, zaś na 15. Maciek Kot. Na "quotpudle"quot uplasowali się kolejno Prevc, Fr...
Marzec 20, 2014, 13:07:32 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2681 | Komentarze: 1

___
Na temat zagrożenia ze strony rosyjskiego reżimu wobec sąsiednich krajów wiemy już od czasu wojny gruzińskiej. Wtedy słowa Lecha Kaczyńskiego przestrzegające przed apetytami Rosji traktowane były jako przesadne panikowanie. Politycy PO, w naiwności uznali, że Rosja jest już niegroźna i można z nią budować normane stosunki. Ta polityka doprowadziła do zaniedbań prowadzących do praktycznego rozbrojenia poskich sił zbrojnych. Nawet katastrofa w Smoleńsku nie otrzeźwiła naiwnych polityków, którzy w imie nowej przyjaźni z Rosją nie chcieli zadawać niewygodnych pytań i uciszali, albo ośmieszali wszystkich, którzy podważali wygodną wersję rosyjską.

Taka polityka udawania, że się nie dostrzega zagrożenia sprawiła, że rządzący nie zrobili nic, aby wzmocnić polskie siły zbrojne, a wiele wskazuje na to, że wręcz znacznie je w tym czasie osłabili. Nie zwracali też uwagi na wyjątkowo agresywne i prowokacyjne manewry wojskowe przy polskiej granicy, podczas których wyraźnie ćwiczono atak na Polskę.

Dopiero kryzys ukraiński pokazał, że Rosja niczym kr
...
Puella Clara
Marzec 06, 2014, 16:09:47 wysłana przez Puella Clara
Wyświetleń: 3232 | Komentarze: 0

Serwery GTS Polska____Nie ma dowodów, że wybory w Polsce są fałszowane. Karty do głosowania są błyskawicznie niszczone, nie można więc dokonać żadnych weryfikacji. Centra obliczeniowe pracujące dla Państwowej Komisji Wyborczej są dla opinii publicznej czarną dziurą, a członkowie komisji uczą się demokracji od Rosjan, jeżdżąc do Moskwy na szkolenia. Prof. Krystyna Pawłowicz wystosowała do przewodniczącego PKW oficjalny list z pytaniami.____

"quotNieważne jak kto głosuje, ważne kto liczy głosy"quot – mawiał z rozbawieniem Józef Stalin i był bardzo spokojny o wyniki wyborczych decyzji narodu radzieckiego. Instytucje, które mu to zapewniały przeniosły swoją ekspertyzę w wiek XXI. Przy czym nie tylko o Rosję chodzi.
Głosy w polskich wyborach formalnie liczy Państwowa Komisja Wyborcza, ale potem dane trafiają na serwery firmy rosyjskiej. Teoretycznie niezupełnie rosyjskie, bo GTS Polska i Internet Partners to firmy polskie, tyle że mają rosyjskich udziałowców i szefów z firmy-matki GTS, zat...
Puella Clara
Luty 15, 2014, 15:38:45 wysłana przez Puella Clara
Wyświetleń: 4332 | Komentarze: 5


Zbigniew Romaszewski. Fot. Przemek Wierzchowski
____13 lutego w Warszawie w wieku 74 lat zmarł Zbigniew Romaszewski, legenda opozycji antykomunistycznej, działacz Komitetu Obrony Robotników i Solidarności, twórca podziemnego radia "quotSolidarność"quot, wieloletni senator. Odszedł w pełni sił, w wyniku powikłań po zachłyśnięciu. Postać wielce zasłużona, nietuzinkowy polityk, który do końca bronił własnych przekonań, działał zgodnie z sumieniem, stawał po stronie pokrzywdzonych i angażował się w ważne sprawy.

Pogrzeb Zbigniewa Romaszewskiego odbędzie się w czwartek 20 lutego. Msza żałobna o godzinie 13 w Katedrze Warszawskiej, a sam pogrzeb na Powązkach Wojskowych. Czy jednak Ratusz zezwoli na pochowanie wielkiego działacza na początku Alei Zasłużonych na Powązkach, zaraz obok Kuklińskiego, Kuronia, Kołakowskiego? Jak wynika ze słów jego córki, dziennikarki Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, urzędnicy HGW robią problemy.
____

"quotNawet jeszcze i teraz nie jest pewne (w każdym razie tak wynikało ze słów urzędniczki z któ...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 19
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.