* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Całkowite zaćmienie słońca 2013  (Przeczytany 1494 razy)

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Całkowite zaćmienie słońca 2013
« dnia: Listopad 04, 2013, 09:36:29 »
_
W niedzielę, 3 listopada 2013 roku, wystąpiło całkowite zaćmienie Słońca. Niestety nie było ono widoczne z Polski. Zaćmienie było szczególne, gdyż Słońce jest obecnie w maksimum swojego 11-letniego cyklu. Podczas zaćmienia wystąpiła więc piękna, symetryczna korona słoneczna.

Mapa pokazująca fazy całkowitego zaćmienia słońca 3 listopada 2013 na całym świecie: 
http://www.rzeczysedno.pl/users/maryla/images/solar_eclipse.jpg

_

Zjawisko zaćmienia Słońca ma miejsce wtedy, kiedy Księżyc przechodzi między Ziemią a Słońcem. Wówczas, dla obserwatorów z Ziemi, Księżyc całkowicie lub częściowo przesłania tarczę słoneczną. Taka sytuacja może mieć miejsce jedynie podczas nowiu Księżyca, podczas którego Słońce i Księżyc, obserwowane z Ziemi, są ustawione dokładnie w jednej linii.
_
_
Na zdjęciach: Całkowite zaćmienie Słońca 3 listopada 2013. Fotografię wykonano z pokładu samolotu Falcon 900B znajdującego się na wysokości 11-13 km nad powierzchnią Ziemi. Trasa przelotu nad Atlantykiem była specjalnie zaplanowana, aby móc podziwiać to niezwykłe zjawisko.

Co ciekawe, 3 listopada wystąpiło zaćmienie hybrydowe. Oznacza to, że w niektórych miejscach było ono widoczne jako zaćmienie obrączkowe, kiedy to widoczna pozostaje zewnętrzna krawędź tarczy słonecznej, a w innych jako zaćmienie całkowite lub częściowe. To ostatnie widoczne było w południowej Europie oraz w USA koło godziny 13:00.

Pas fazy całkowitej zaćmienia zaczął się o godz. 12:05 naszego czasu na północnym Atlantyku, następnie kierował się on na południowy-wschód zbliżając się do środkowej Afryki. Pas zaćmienia całkowitego następnie przeszedł przez Kongo, Ugandę, Kenię i Etiopię. Zjawisko zakończyło się o godz. 15:28 w Somalii. Centralna faza zaćmienia nastąpiła o godz. 13:48 na Atlantyku, na południowy zachód od Liberii.
_
_
_
_
Na zdjęciach, od lewej: Częściowe zaćmienie Słońca widziane z Hampton w stanie Wirginia (USA), zaćmienie Słońca obserwowane z Nowego Jorku, członkowie kenijskiego plemienia na tle Słońca tuż po zaćmieniu, zaćmienie częściowe oglądane z Teneryfy w Hiszpanii.

W ramach społecznościowego projektu naukowego GLORIA (GLObal Robotic-telescopes Inteligent Array) do Kenii wysłana została ekspedycja, która stamtąd przeprowadziła transmisję na żywo tego zjawiska. Wybierając miejsce obserwacji badacze musieli uwzględnić nie tylko widoczność zaćmienia, ale także prawdopodobne warunki pogodowe, dostępność wody, żywności, dostęp drogowy i bezpieczeństwo całego zespołu.

Total Solar Eclipse Nov 3 2013 - Kenya (GLORIA project)
_
Transmisja całkowitego zaćmienia słońca 3 listopada 2013 roku z Kenii w ramach projektu GLORIA EU http://live.gloria-project.eu Transmisja zaczyna się od 3:18
_

Kolejną okazję na oglądanie tego fenomenu będziemy mieli dopiero za prawie dwa lata - 20 marca 2015 roku. Wtedy też Polacy będą mogli podziwiać to zjawisko na polskim niebie, jednak z naszego kraju będzie ono widoczne jedynie jako częściowe zaćmienie Słońca. Kolejne tego typu zaćmienia, które będzie można oglądać z Polski, będą występowały stosunkowo często - w odstępach zaledwie kilku lat lub nawet co roku.

Niestety, na ujrzenie ognistego pierścienia wokół Księżyca i na całkowite zakrycie tarczy Słońca w Polsce będziemy musieli poczekać dużo dłużej, bowiem obrączkowe zaćmienie widoczne z terenów naszego kraju nastąpi dopiero 13 lipca 2075 roku. Natomiast najbardziej spektakularne zjawisko tego typu - czyli całkowite zakrycie Słońca - z Polski będzie można oglądać za prawie 122 lata, czyli 7 października 2135 roku.

Hybrid Solar Eclipse 3 Nov 2013
_
Film wyjaśniający całkowite zaćmienie słońca 3 listopada 2013 roku (po ang.)
_

Źródła:
http://www.space.com/23442-rare-hybrid-solar-eclipse-explained.html
http://www.timeanddate.com/eclipse/solar/2013-november-3
http://www.space.com/23419-hybrid-solar-eclipse-visibility-images-november-3-2013.html
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2013, 23:00:26 wysłana przez marylaossowska »

Offline Uczen_Sokratesa

  • UĹźytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1217
Odp: Całkowite zaćmienie słońca 2013
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 05, 2013, 22:47:58 »
Słońce na niebie , to jeden z czynników do których jesteśmy przyzwyczajeni od dzieciństwa:) Takim wielkim przeżyciem staje się zaćmienie , bo to radykalna zmiana w porządku świata. :) Słońce ma też swoje cykle i nie zawsze zachowuje się jednakowo...
Fajny artykuł, dziękuję Marylko.:)
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2013, 23:32:18 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.