* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Kwiaty dziwne, ciekawe, zaskakujące - galerie  (Przeczytany 7741 razy)

Offline Puella Clara

• Moderator
Kwiaty dziwne, ciekawe, zaskakujące - galerie
« dnia: Listopad 06, 2013, 17:38:57 »

Strelicja królewska (Strelitzia reginae) - rajski ptak
____Wielu z nas pamięta mniej więcej typową budowę kwiatu - kielich, korona, dno kwiatowe, słupek, pręciki. Jednak takich wzorcowych kwiatuszków jest w świecie przyrody tylko część. U wielu gatunków poszczególne elementy kwiatu przybierają tak oryginalny wygląd, że trudno się połapać, co jest czym, a jeszcze liście potrafią imitować płatki, zaś kwiatostany pojedyncze kwiatki.

Co było dla mnie impulsem do utworzenia galerii z dziwnymi kwiatami? Otóż szukając ładnego obrazka, wstukałam w wyszukiwarce "rajski ptak" i ku mojemu zdumieniu - nie pojawiły się żadne ptaki, lecz kwiat! To ten zamieszczony po lewej stronie: strelicja królewska (Strelitzia reginae), zwana z angielska The Bird of Paradise, czyli rajskim ptakiem. Pomyślałam, że to fajny temat :)
____

Dziwadło olbrzymie (Amorphophallus titanum)
Aby przejść do galerii zdjęć dziwnych kwiatów, kliknij obrazek
____Jak wygląda największy kwiat na świecie, czy to możliwe, żeby kwiatostan przypominał drzewo, które kwiaty potrafią wytwarzać ciepło, jakie niesamowite barwy, kształty i wonie możemy spotkać wśród kwiatów - o tym można się dowiedzieć oglądając galerię oraz czytając opisy pod poszczególnymi zdjęciami. Przy wyborze gatunków kierowałam się tym, żeby to były raczej kwiaty lub kwiatostany, a nie dziwne liście. :)

Zapraszam do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ. Aby przejść do galerii należy kliknąć obrazek obok. Można oglądać zdjęcia pojedynczo lub jako slide show. Aby uruchomić slider, należy kliknąć znaczek , znajdujący się w prawym górnym rogu galerii.
____

Serdecznie zapraszam również do obejrzenia GALERII FILMÓW. Szczególnie ciekawe są filmiki poklatkowe pokazujące rozwijanie się kwiatów, ale i inne z przyjemnością się ogląda. Aby przejść do galerii z filmami, kliknij obrazek obok :).
______

« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2015, 19:12:31 wysłana przez admin »

Offline admin

• Administrator
Odp: Kwiaty dziwne, ciekawe, zaskakujące - galerie
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2013, 18:07:57 »
Niesamowite zdjęcia kwiatów, ciekawa ta małpa. Wygląda jak narysowana. Inne kwiaty też maja niesamowite kształty :)

Offline Puella Clara

• Moderator
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2013, 19:27:47 »
Zapewniam Adminie, że szukałam małpy (orchidea małpia - Dracula simia) nienarysowanej, ze sprawdzonej pod względem botanicznym strony!
Zdarza się, i owszem, w wynikach wyszukiwania radosna twórczość internautów, bo kwiatek aż sam się prosi :D

Offline Kera

• Użytkownik
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 06, 2013, 21:29:55 »
Ojej, Puellusiu, jak ja czekałam na tę galerię! I doczekałam się - jest wspaniała! :)
Bardzo ciekawe opisy, super zdjęcia i filmiki. Cieszę się, że mogłam się tyle dowiedzieć. Dziękuję :)

Kompletnym zaskoczeniem dla mnie są kwiaty agawy i pui, toż to jak drzewa! Skunksia kapusta sama się podgrzewa, aż śnieg topnieje? Niesamowite, żadnej rośliny nie podejrzewałam o produkowanie ciepła.
Bardzo mi się podoba błonczatka, rajski ptak i ta szmaragdowa winorośl oraz dziwadło :D

Ja też mam dla Ciebie i innych ciekawe kwiatki - znalazłam dwa: Dracunculus zwany smoczą lilią (z lewej) ;) oraz dla równowagi trąby anielskie, czyli naukowo Brugmansja (z prawej)

_____

____

Offline Casper

• Użytkownik
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 06, 2013, 23:34:33 »
Smocza lilia w piękny sposób czerwona, a te traby trąbiaste :))))

Offline Casper

• Użytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 06, 2013, 23:38:23 »
Kwiat, który wytwarza ciepło ... Może to przyszłość cywilizacji? Wyhodować ciepłe kwiaty!
Bardzo fajne, oryginalne obrazy i filmy. Starannie dobrana i opisana galeria. Obejrzałem z przyjemnością. :))
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2013, 03:33:44 wysłana przez Casper »

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2013, 05:43:07 »
Bardzo ciekawe:) Widać jak praktyczna, choć w szokujący dla nas sposób , potrafi być natura.  Potrzebne zapylenie?
Muchy da się wykorzystać, tylko trzeba zrobić cuchnące kwiaty !
Wiele innych fantastycznych historii w tej galerii . Bardzo dobra praca :)

Offline Puella Clara

• Moderator
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 07, 2013, 18:15:41 »
Dziękuję za miłe komentarze. Cieszę się, że mogłam dostarczyć porcji czegoś ciekawego :)

Taaak... roślinki wabią swych zapylaczy w różny sposób: piękną wonią i nektarem pszczółki, motylki oraz lubiące miód ptaszki, zapachem padliny muchy, a aromatem kupki chrząszcze gnojowe :)

Zjawisko termogenezy (wytwarzania ciepła) u kwiatów też ma związek z wabieniem owadów. Po pierwsze zapachy lepiej się unoszą, po drugie muchy łapane są w cieplną pułapkę i trzymane do wieczora, kiedy to kwiat się wychładza, a one posypywane są porcja pyłku. Przez czas "niewoli" nakładają pyłek pochodzący z innych osobników danego gatunku rośliny. Ciekawe, że ciepło wydzielają właśnie kwiatki-smrodziuszki, jak Helicodiceros muscivorus (świńskie ucho) czy Symplocarpus foetidus (kapusta skunksa). I to jakoś łączy się z barwą... kiedy jest więcej mitochondriów, fabryczek energii, to kwiat jest taki brunatno-fioletowy.

Ale ja wolę o ładnych kwiatkach! Kerusia nam pokazała cudeńka, lecz obawiam się, że ta smocza lilia to też smrodziuszek  ;)
To ja pokażę zdjęcie baletniczek, choć dałam w galerii film z fuksjami, to jednak nie mogę się oprzeć:

Fuchsia Blue Eyes - mieszaniec hybrydowy
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2013, 16:30:06 wysłana przez Puella Clara »

Offline Aniks

• Użytkownik
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 09, 2013, 19:10:19 »
Puelluniu!
Jeszcze nie mogę ochłonąć z wrażenia po obejrzeniu Twojej wspaniałej galerii oryginalnych kwiatów świata. Dzięki za Twój wielki wkład i cierpliwość do tej bardzo czasochłonnej pracy, żeby nam przybliżyć te okazy. Wszystkie są ciekawe, każdy w swoim rodzaju.
Niektóre sadzonki, przeniesione przez botaników od wielu lat są hodowane w polskich dużych oranżeriach. Mam nadzieję, że nie te cuchnące! :)

Z Twojej galerii najbardziej mi utkwiła w pamięci puja Raimondiego, dochodząca razem z rozetą do 12 metrów, przy której człowiek jest jak mały smerf.
Kapitalna jest orchidea małpia! Ta główka miniaturowej małpki wygląda sobie z kwiatka, jak z okienka, żeby zobaczyć, co się dzieje na zewnątrz.
Pięknie natura "ułożyła" ażurowy kształt kwiatu imbiru okazałego.
Fajne są rośliny-kamienie, z których wyrastają kwiaty. Upodabniają się do otoczenia, żeby przetrwać.
Podoba mi się rajski ptak, czyli strelicja królewska, dostępna już w naszych kwiaciarniach jako kwiat cięty.
Błonczatka biała zakwitła kiedyś pięknie na naszej działce, lecz krótka była moja radość, bo pewnej nocy zniknęła wraz ze swoją cebulą...

Zwykłe anturium od dawna hodowane jest w polskich cieplarniach, ale żółta pałeczka  nie jest tak zakręcona w supełek, jak u gatunku w galerii :)  Pamiętam, że nasza popularna tancerka i jurorka w Tańcu z gwiazdami - Iwona Pavlović, zwana "Czarną Mambą", na drugim swoim ślubie miała wiązankę... z czarnego anturium (chyba farbowane). Brrr... ależ fantazja!

Puello, tą galerią zrobiłaś mi frajdę na 6-tkę z plusem! :)

Offline Aniks

• Użytkownik
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 09, 2013, 19:16:28 »
Teraz pozwolę sobie opowiedzieć o mojej ukochanej, oryginalnej, hodowanej w domu przez wiele lat roślinie - sukulencie. Teraz wiem, że to było Epifilum. Szybko się rozkrzewiła, tworząc wiszące pędy, utworzone z zielonych, mięsistych, płaskich i kanciastych "członów". Dość często obsypywała się przepięknymi, czerwonymi pióropuszami kwiatów.

Myślałam, że roślina ta będzie długowieczna, gdyż nie była wymagająca. Jednak jej żywot skróciły małe, psotne kociaki, które uwielbiały czepiać się długich pędów i bujać na nich, jak na lianach w dżungli. :)
Spadały na podłogę z urwanymi częściami łodyg. Kociętom na szczęście zabawa ta nie zaszkodziła. Urwane pędy ratowałam, ukorzeniając je, ale nigdy nie wyrósł mi taki wspaniały okaz, jak pierwotny.

Kiedy w domu ma się kotki, można roślinki doniczkowe spisać "na straty". Pomimo że moje "łobuziaki" zawsze miały kuwetę z czystym piaskiem, wszystkie pojemniki z kwiatkami były dla nich atrakcyjną toaletą. Niestety, taki nawóz oraz skrzętne rozsypywanie z doniczek ziemi, nie sprzyjają rozwojowi żadnych roślin...
Zawsze marzyłam o małej szklarence przydomowej, gdzie moje doniczkowe roślinki cieszyłyby się spokojem, promykami słońca oraz dobrą opieką "ogrodniczki"

Na zdjęciu zamieszczam roślinkę, o której pisałam - Epifilum

« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2013, 12:06:35 wysłana przez Aniks »

Offline Aniks

• Użytkownik
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 09, 2013, 19:19:48 »
Kero!
Różne lilie widziałam i je uwielbiam, zwłaszcza orientalne o pięknym zapachu, ale nie wiedziałam o istnieniu "smoczej". Fajnie, że nam ją pokazałaś ;)

Trąby anielskie są piękne i ładnie pachną. Rozrastają się w "drzewko", ale w warunkach domowych. W lecie można je wystawiać stopniowo na balkony czy do ogrodu.

A teraz opowiem Ci o innego rodzaju trąbach anielskich. Otóż w katedrze w Gdańsku-Oliwie są zabytkowe organy. Podczas koncertu organowego, wysoko, pośród innych rzeźb, poruszają się figurki aniołków, "grających" na długich trąbach. Kiedyś po takim koncercie, gdy wyszłam na dziedziniec z innymi turystami-słuchaczami, byłam świadkiem pewnej rozmowy. Jakaś mama zapytała swojego kilkuletniego synka, czy widział aniołki grające na trąbach. On z przejęciem odpowiedział: "Tak! Widziałem jednego, był łysy!". Chłopcu chodziło o pana organistę :)

Organy w Katedrze Oliwskiej pochodzą z XVIII wieku. Chciałabym dołączyć do komentarza filmik, co prawda amatorski, więc nie oddający w pełni dźwięku i możliwości instrumentu - ale za to w zbliżeniach widać doskonale "grające" aniołki :)

Dźwięk organ z Katedry Oliwskiej.MOV
« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2013, 12:30:03 wysłana przez Aniks »

Offline Puella Clara

• Moderator
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 11, 2013, 18:53:16 »
Przepiękne jest to Epifilum, Aniks! Ciekawe, jak pachną okazałe czerwone pióropusze kwiatów tej rośliny.
Ale cóż, kocięta musza się jakoś bawić i nikt im tego zabronić nie może.
Na tym filmiku co prawda specjalnie niczego nie zniszczyły... ale kto wie, co działo się poza kadrem ;)

Kittens In the Plants

Kiedy byłam mała, odwiedziłam Katedrę Oliwską, ale nie pamiętam aniołków, ani tych grających na trąbkach, ani... łysych :)
Te organy są naprawdę imponujące!

Offline Puella Clara

• Moderator
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 11, 2013, 19:07:41 »
Czy ktoś słyszał o kwiatach paproci? Na pewno, lecz wszyscy myślą, że opowieści o nich można między bajki włożyć :)

Oczywiście, paprotniki to rośliny zarodnikowe i przecież kwiatów nie wytwarzają, ale... może w każdej bajce jest ziarnko prawdy. Zarodnionośne liście mogą przybierać rozmaite kształty, czasem do złudzenia przypominające kwiatostany roślin nasiennych! Tak więc - istnieje kwiat paproci czy nie? A może musimy poczekać do Nocy Świętojańskiej, żeby się przekonać? ;)

Podejźrzon księżycowy (Botrychium lunaria)
_______
Długosz królewski (Osmunda regalis)
____

Offline Aniks

• Użytkownik
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 14, 2013, 16:01:10 »
Puelluniu, dziękuję Ci za miłą niespodziankę z małymi, puszystymi rozrabiakami. Są takie śliczne i beztroskie.
Gdyby udało się któremuś urwać taką mała miotełkę-sadzonkę tej "trawy" zielistki, byłyby harce, gonitwa, podrzucanie i odbieranie sobie zabawki nawzajem. Kocięta uwielbiają szaleć z małymi piłeczkami i kulkami z ugniecionego papieru.

Obudziłaś we mnie wspomnienia o moich psotnikach, więc wyłowiłam podobnie śmieszne klipy z maluchami i dorosłymi, "poważniejszymi" kotami. http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,3029.0.html

Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.