* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Gigantyczne czarne dziury we wczesnym kosmosie  (Przeczytany 2801 razy)

Offline Uczen_Sokratesa

  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1217
Gigantyczne czarne dziury we wczesnym kosmosie
« dnia: Listopad 07, 2013, 05:38:38 »
Obserwacje kosmosu dokonywane z satelitów w zakresie promieniowania  X   i radiowych, ujawniają monstrualne czarne dziury, posiadające masę wielu miliardów  mas  naszego Słońca. Te potwory nie tylko pożerają materię dookoła siebie, ale są  architektami organizującymi galaktyki i gromady galaktyk.
Co ciekawe materia wpadająca do czarnej dziury formuje tak zwany dysk akrecyjny, rodzaj wiru i potężne pole magnetyczne odpowiedzialne za zjawisko bardzo silnego promieniowania  i wyrzucania materii przez czarną dziurę w postaci wąskiego jetu.  To ogrzewa materię odległych galaktyk i nasyca ją pierwiastkami potrzebnymi do dalszej ewolucji.Niezwykła historia. Film w języku angielskim.

The Largest Black Holes in the Universe


Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: Gigantyczne czarne dziury we wczesnym kosmosie
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 11, 2013, 15:32:29 »
Woow! Myślałam, że cokolwiek znajdzie się w pobliżu czarnych dziur, to wpada do nich i zostaje tam po wiek wieków, a tu okazuje się że część materii może uciec!
Coś tam wiedziałam o dyskach akrecyjnych, które tworzą się nie tylko wokół czarnych dziur, ale o dżetach dopiero się dowiedziałam. Dzięki, Sokratesie :)
Jak pełen tajemnic jest Kosmos!

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.