* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: "Po latach niewoli wstaje Polska" (2008)  (Przeczytany 1854 razy)

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
"Po latach niewoli wstaje Polska" (2008)
« dnia: Listopad 07, 2013, 15:49:21 »
Co roku 11 listopada świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Czy znamy jednak okoliczności tamtych wydarzeń, ludzi, którzy się przyczynili do tego, że Polska po 123 latach znów pojawiła się na mapie? Ten na wpół historyczny, na wpół poetycko fabularyzowany dokument może nam to przybliżyć.
____Józef Piłsudski był jedną z najważniejszych postaci biorących udział w marszu do wolności. Przed wojną stał on na czele związanego z Polską Partią Socjalistyczną stronnictwa proaustriackiego, widząc przyszłość Polski u boku Austro - Węgier, w opozycji do carskiej Rosji.
Odmienną koncepcję mieli członkowie Narodowej Demokracji pod przywództwem Romana Dmowskiego. Za głównego wroga wyśnionej polskiej państwowości uważali prowadzące akcję germanizacji Prusy.
Wybuch I wojny światowej oznaczał dla wielu patriotów realną szansę na urzeczywistnienie marzeń o wolnej ojczyźnie. Do odzyskania niepodległości oraz kształtowania się nowo powstałego państwa przyczynili się także między innymi Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos oraz generał Józef Haller.
____

"Myśmy się porwali z motyką na słońce, dmuchali przeciwko wichurze nieufności i pogardy dla tych, co się ważą na takie szalone czyny. Ale jeden nas strach ogarniał: abyśmy nie stali się śmiesznymi w historii. Aby nie przysporzyć narodowi polskiemu jeszcze jednego upokorzenia. Żyła w nas ta wściekła ambicja, by własnymi siłami wytworzyć nowe wartości Polski" - tak mógłby odpowiedzieć marszałek Józef Piłsudski, pytany o ocenę z perspektywy czasu wysiłku Polaków w walce o odzyskanie niepodległości. Piłsudski nie miałby wątpliwości co do oddania sprawie wszystkich zaangażowanych w to Polaków: "Zginąć możemy, ale hańby imieniu naszemu nie przyniesiemy".
Autorzy dokumentu "Po latach niewoli wstaje Polska" z wielką starannością zainscenizowali wywiad z Józefem Piłsudskim. Choć taka rozmowa nigdy nie miała miejsca, tekst odpowiedzi oparto na autentycznych wypowiedziach marszałka.

W filmie wykorzystano też wiele archiwalnych materiałów, nagrań i fotografii, dokumentów oraz wspomnień. Tematem przewodnim był długi i skomplikowany proces odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczął się on długo przed 11 listopada 1918 roku, która to data jest obchodzona jako Święto Narodowe. Dokumentaliści prześledzili także losy polskich formacji, I Kompanii Kadrowej i Legionów, których żołnierze przelewali krew wierząc, że ta najwyższa ofiara nie pójdzie na marne. [TVP]

Scenariusz i reżyseria: Lucyna Smolińska, Mieczysław Sroka
Obsada aktorska: Mariusz Bonaszewski (Józef Piłsudski), Dorota Segda (Maria Dąbrowska), Jacek Rozenek (Zdzisław książę Lubomirski), Grzegorz Małecki (narrator), Grzegorz Miśtal (dziennikarz)
Lektor: Tomasz Marzecki (recytacja wierszy Józefa Mączki)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2015, 20:30:53 wysłana przez admin »

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: "Po latach niewoli wstaje Polska" (2008)
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2013, 16:02:44 »
"Powstanie państwa polskiego w 1918 roku" - wykład kpt. Stanisława Szuro. Kapitan jest historykiem, był uczestnikiem kampanii wrześniowej, żołnierzem ZWZ i AK, więźniem obozów hitlerowskich i komunistycznych.

Powstanie państwa polskiego w 1918 roku - kpt. Stanisław Szuro

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: "Po latach niewoli wstaje Polska" (2008)
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2013, 10:09:52 »
Ile trudu, krwi czasu i ilu zabitych na drodze do niepodległości...
Dawne dylematy i czas  dzięki Twojemu artykułowi znowu stały się dla mnie żywe...
Nasze miejsce na świecie jest takie trudne. Żyć  w bliskości narodów zdolnych do okropnych zbrodni i niewolenia innych.
Teraz są tacy co chcieliby ukraść nam polską duszę ale również  nie można mieć nadziei że dawne upiory przestały istnieć.
Dziękuję za post !

Offline Aniks

 • UĹźytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 394
Odp: "Po latach niewoli wstaje Polska" (2008)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 11, 2013, 14:17:22 »
Dziękuję Ci, Puello, za wszystkie artykuły i filmy obrazujące okres odzyskiwania przez Polskę niepodległości.
Nasza kochana Ojczyzna była ciągle szarpana przez różne mocarstwa żądne władzy i dominacji nad naszym krajem. Cierpienia Polaków w niewoli były impulsem do bohaterskich zrywów narodowowyzwoleńczych, kończących się niestety przegraną. Ocean ludzkiej krwi i łez, miliony żyć oddanych za Ojczyznę. Bardzo to boli, że tak było.

Wreszcie w odpowiednim czasie dane było połączyć siły wielkim patriotom i działaczom, mimo że różnili się poglądami.
Legiony Polskie walczyły dzielnie, wbrew przeciwnościom. W listopadzie 1918 udało się odzyskać upragnioną niepodległość, choć czekała Polaków jeszcze olbrzymia praca.
Nie przypuszczano jednak, jakie piekło na ziemi przyniesie II wojna światowa, niewiele ponad 20 lat później.

W czasie niewoli jedni walczyli orężem, inni piórem, podtrzymując ducha Narodu. Takim m.in. wielkim patriotą, zwanym piewcą polskości, był poeta i dziennikarz - Władysław Bełza. W dzieciństwie mama uczyła mnie wierszyka "Kto ty jesteś? Polak mały", zakazanego w czasach najgorszego komunizmu, ale nie wiedziałam, kto jest jego autorem. A to właśnie Bełza.

Zamieściłam ten wiersz, znany też jako "Wyznanie wiary dziecięcia polskiego" w dziale z wierszami dla dzieci: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,2993.0.html
Również utwór "Ziemia rodzinna" tego autora jest niezwykle piękny, oddający miłość do ojczyzny: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,2994.0.html

« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2013, 16:30:07 wysłana przez Aniks »

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: "Po latach niewoli wstaje Polska" (2008)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2013, 16:33:34 »
Polska rzucona w wir dziejów... Tragiczne jest to, że dopiero wojna światowa dała możliwość Polakom wybić się na niepodległość. Zaborcy stanęli przeciwko sobie. Polacy wcieleni do zaborczych armii również musieli. Brat przeciw bratu...
Duch Narodu jednak był silny! Choć wielcy chcieli grać naszym losem, Polacy pokazali, że chcą żyć w pełni niepodległym państwie! I niepodległość tę sobie wywalczyli. Siła, bohaterstwo, poświecenie...

Trudno jest zrozumieć tych dzisiejszych polskich obywateli, którzy od Polski chcą się jak najbardziej odżegnać.

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.