* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: "A jednak Polska. 1918-1921." - walka o granice II Rzeczypospolitej  (Przeczytany 2964 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Traktat wersalski, podpisany 28 czerwca 1919 r., oddawał II Rzeczypospolitej Wielkopolskę oraz część Pomorza Gdańskiego bez Gdańska. Uzgodniono też, że mieszkańcy spornych terenów (Śląsk, Śląsk Cieszyński) sami zadecydują w plebiscytach o swej przynależności państwowej. W grudniu 1919 r. Liga Narodów, wierząc w odbudowanie demokratycznej Rosji, nie zgodziła się na ustanowienie polskiej administracji poza tzw. linią Curzona, czyli poza obszarem III rozbioru Rzeczypospolitej. W sumie więc Polacy musieli wziąć swoje sprawy we własne ręce.

A jednak Polska 1918-1921
____
Realizatorzy filmu przedstawiają wydarzenia rozgrywające się w Polsce od 1918 do 1921 roku.  W okresie tyleż trudnym, co decydującym o bycie odrodzonego państwa polskiego. Tamte dni wspominają uczestnicy dramatycznych wydarzeń, m.in. generał Roman Abraham, Stefan Andrzejewski, Władysław Kamirski, Kazimierz Węcławski i ksiądz Stanisław Tworkowski.
Współczesnym zdjęciom filmowym z historycznych miejsc towarzyszą materiały archiwalne.
Scenariusz i reżyseria: Wincenty Ronisz.
Rok produkcji: 1992
____

W 1918 roku we Lwowie naprzeciwko dobrze zorganizowanych i uzbrojonych Ukraińców stanęli nieliczni żołnierze polskich organizacji niepodległościowych, w tym wielu studentów i gimnazjalistów ("Orlęta Lwowskie").  Brakowało im broni. Na szczęście w porę przybyły posiłki - ponad tysiąc żołnierzy z artylerią, dowodzonych przez podpułkownika Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego. Decydujące uderzenie na pozycje ukraińskie rozpoczęło się 21 listopada 1918 roku.  Rankiem dnia następnego Lwów - po 123 latach niewoli - był znowu polski!

Walki o niepodległość toczyły się na wszystkich rubieżach odradzającej się Rzeczypospolitej. Na zachodzie trwały zmagania o ziemię poznańską, na południu - o Śląsk Cieszyński. Szczególnie trudna sytuacja panowała na północnym wschodzie. Stały tam potężne siły niemieckiego Ober-Ostu. W miarę ich wycofywania się do ojczyzny, okupowane tereny przejmowali bolszewicy, by maszerować przez polskie ziemie na zachód, do ogarniętych rewolucją Niemiec. W roku 1918 nie starczyło im na to sił. Spróbowali raz jeszcze, trzy lata później...
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2013, 16:34:12 wysłana przez Puella Clara »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.